نکاتی که برای خرید خانه در حومهٔ شهر تهران باید بدانید

تاریخ بروزرسانی : ۷ دی ۱۳۹۹

افزایش مهاجرت به کلان شهر تهران سبب بروز مشکلات زیادی برای ساکنان شهر شده است. تهران به دلیل پایتخت بودن و تمرکز امکانات،‌ خیل عظیمی از مردم را به سمت خود می‌کشاند. البته این نکته حائز اهمیت است که با افزایش جمعیت و امکانات، قیمت‌های املاک در تهران به صورت سرسام‌آوری بالا می‌رود. اما از سوی دیگر، پایین بودن قدرت مالی افراد، سبب شده آنان راهی جز مهاجرت به حومه‌ٔ تهران نداشته باشند. شهرک‌های بسیاری اطراف تهران در حال ساخت‌وساز هستند. اما اینکه کدام شهرک به لحاظ بافت شهری و امکانات می‌تواند جوابگوی نیازهای شهروندان باشد، بحثی قابل توجه است. بسیاری از ساکنان تهران، درصدد یافتن خانه‌هایی با قیمت مناسب و محله‌های بی سروصدا هستند. از این رو برای خرید و یا رهن و اجارهٔ خانه در حومهٔ تهران لازم است به یک سری نکات اساسی توجه کنند.

 دسترسی آسان

بسیاری از کسانی که قصدشان مهاجرت به شهرهای اطراف تهران است، با دغدغهٔ بزرگی به نام دسترسی به حمل‌ونقل عمومی مواجهند. چرا که بیشتر آنان کارمندند و رفت‌وآمد بین شهری بیشترین ساعات روزانهٔ آنان را اشغال می‌کند. از همین رو کرج را می‌توان به عنوان یکی از شهرهای حومهٔ تهران که دارای دسترسی بالا به حمل‌ونقل عمومی است، دانست. از طرف دیگر، کرج تنوع زیادی در مناطق با قیمت‌های مختلف دارد. به گونه‌ای که هر منطقه از کرج دارای بافت و امکانات مخصوص به خود است. حصارک پایین و بالا، محمدشهر، شهرک‌های یاس و بهارستان جزو مناطقی هستند که دارای قیمت پایین‌تری نسبت به دیگر محله‌های کرج هستند. خانه‌های این مناطق با قیمت نسبت ارزان‌تری نسبت به عظیمیه کرج یا مهرشهر اجاره یا رهن داده می‌شوند. البته باید درنظر داشت که خانهٔ اجاره ای کرج، برای کارمندان مقرون به صرفه‌تر از مرکز تهران است.

آب و هوای سالم

مهاجرت به حومهٔ شهر باید دارای مزایایی برای ساکنان مرکز شهر، مخصوصا تهران باشد. عده‌ای از مهاجران به اطراف شهر تهران ذکر کرده‌اند که، به دلیل آب‌وهوای آلودهٔ پایتخت حاضر به مهاجرت شده‌اند. شهرک پردیس که در شمال‌شرقی تهران واقع شده به دلیل آب‌وهوای مطبوع مورد علاقهٔ بسیاری از سالمندان و افراد دارای بیماری‌های تنفسی است. پردیس، فضای سبز مطلوب و خانه‌های ویلایی مناسبی دارد. البته فازهای این شهر با یکدیگر تفاوت دارند. اگر علاوه بر خوش آب‌وهوا بودن، ارزان قیمت بودن خانه‌ها را نیز مدنظر دارید،‌ فاز ۸ و ۱۱ اینجا پیشنهاد می‌شود. با اینکه عظیمیه و مهرشهر کرج هم جزو مناطق خوش آب‌وهوا به حساب می‌آیند؛ اما به دلیل قیمت بالای این مناطق به قشر کارمند پیشنهاد نمی‌شود.

توسعه یافتگی

با در نظر گرفتن اینکه تعدادی از مناطق در اطراف تهران، به لحاظ موقعیت جغرافیایی قابلیت رشد و توسعه زیادی دارند، می‌توان به پرند اشاره کرد. در شهرک پرند هم اکنون ساخت‌وساز‌های بی‌شماری صورت می‌گیرد. امکانات فرهنگی، آموزشی و تفریحی در این شهر رو به گسترش است. به طوری‌که خانه‌های این منطقه آیندهٔ روشنی برای سرمایه‌گذاری خواهند داشت. اجارهٔ خانه  در پرند، مزایای بسیاری از جمله قیمت مناسب، خلوت بودن شهر، امکانات رفاهی و بافت مدرن دارد. همچنین اجاره در پرند به نسبت تهران و حتی کرج، بسیار مقرون به صرفه‌تر است. از طرف دیگر نوساز بودن خانه‌های پرند، میزان هزینه‌های سرسام‌آور برای تعمیرات و بازسازی خانه را کاهش می‌دهد.

شهر پرند

امکانات رفاهی

تهران به عنوان یک کلان‌شهر، امکانات رفاهی بسیاری را در خود جای داده است. به طوری که از شهرهای دیگر برای دسترسی به این امکانات به این شهر مهاجرت می‌کند. روی دیگر سکه این است که افراد درمانده از قیمت‌های بالا و ازدحام بی حد و حصر این شهر، به دنبال شهری نزدیک به پایتخت حداقل برای سکونت هستند. افرادی که از تهران به حومهٔ شهر نقل مکان می‌کنند، از قیمت رهن و اجاره آپارتمان به خوبی باخبرند. در ضمن، آنان سعی می‌کنند از امکانات اولیه رفاهی و اقتصادی شهر مورد نظر مطلع شوند. شهرک‌های پرند و پردیس از امکانات رفاهی به نسبت خوبی برخوردارند. مخصوصا شهر پرند، به دلیل واقع شدن مرکز تفریحی اقامتی ایرانیان و مدارس آموزشی متنوع، انتخاب خوبی به شمار می‌آید. البته باید توجه داشت که افراد ساکن فازهای ۴ تا۶ در شهر پرند از کمبود امکانات شکایت می‌کنند. با این حال فاز صفر تا ۳ پرند هم به لحاظ قیمت، امکانات و رفت‌وآمد در مرتبهٔ قابل قبول‌تری قرار دارد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *