گیشا ، سر زنده ترین محله شمال غرب تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

گیشا در شمال غرب تهران و منطقه 2 واقع شده است، این محله از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری و از شمال به بزرگراه حکیم و از جنوب به بزرگراه جلال آل احمد راه دارد.

محله گردی: محله گیشا یکی از زنده‌ترین و پویاترین محلات تهران است که یکی از پرجاذبه‌ترین خیابان‌های مناسب پیاده‌روی، خرید و تفریح  را دارد، محله‌ای نسبتا قدیمی که به واسطه‌ی قرارگیری بازار نصر، بوستان گفتگو و همجواری با برج میلاد همیشه شلوغ و پر رفت‌وآمد است. تعداد زیادی از ساکنان این منطقه از اهالی هنر بوده و هستند، از سهراب سپهری گرفته تا استاد جلیل شهناز و کورورش یغمایی. حالا اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم با تور محله گردی این هفته ihome  همراه باشید تا شما را با بخش ها و مراکز مختلف محله گیشا آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله گیشا

محله گیشا در یک نگاه

 • نام محله: نصر (گیشا)
 • منطقه: منطقه 2 تهران
 • محل استقرار: شمال غرب تهران
 • شهرت محله: خیابان‌ زنده و پویا
 • بافت محله: غالبا نوساز
 • همسایه های محلی: شرق به بزرگراه چمران | غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری | بزرگراه حکیم از شمال| باقرخان و ستارخان از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه چمران، بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، بزرگراه حکیم، بزرگراه جلال آل احمد
 • ایستگاه مترو : ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس (گیشا)
 • ایستگاه BRT: کوی نصر
 • سطح قیمت: متوسط تقریبا رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 6 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 13 میلیون تومان

محله گیشا

محله گیشا تهران کجاست؟

گیشا در شمال غرب تهران و منطقه 2 واقع شده است، این محله از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری و از شمال به بزرگراه حکیم و از جنوب به بزرگراه جلال آل احمد راه دارد. پل گیشا که شهرتش بیشتر از محله گیشاس  به دلیل نزدیکی به کوی دانشگاه تهران، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس به پل فرهنگی شهرت دارد و مرکز شهر را به غرب متصل می‌کند. این پل از بزرگراه جلال‌آل احمد شروع می‌شود و از روی بزرگراه شهید چمران گذر می‌کند. بهتر است بدانید پل گیشا با داشتن راه‌های فرعی، از بلندترین پل‌های فلزی سواره‌رو تهران به‌شمار می‌آید.

محله گیشا

بافت محله گیشا چگونه است؟

این محله به دلیل وجود مغازه‌ها و فروشگاه‌ها و همچنین قرار گرفتن بوستان گفتگو در ضلع شرقی در ساعات زیادی از شبانه‌روز چهره زنده و پررفت‌و‌آمدی دارد. گیشا از نخستین محله‌های مدرن تهران به حساب می‌آید، از سوی دیگر بافت تجاری غالب در این محله باعث شده حضور مردم در این محله عموما با تفریح و فراغت همراه باشد، در واقع حضور انبوه و همیشگی مردم در خیابان گیشا این محله را به یک فضای جمعی و یکی از حوزه‌های مهم روابط اجتماعی تبدیل کرده است.

محله گیشا

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

محله گیشا در زبان فارسی معنی لغوی خاصی ندارد و تنها نام یک محله در تهران است. درباره تاریخچه این محله گفته شده است: ابتدای دهه 40 این خیابان میدان تیر ارتش بوده است، تا زمانیکه دو شخص با نام‌های كیخسرو و شاپوریان این منطقه را از ارتش برای كاركنان راه اهن خریداری می‌كنند و پس از تقسیم به قواره‌های 300 متری؛ آن‌ها را می‌فروشند. با ترکیب ابتدای نام این اشخاص (کی+شا) نام این محله کیشا می‌شود و با گذشت زمان کیشا به گیشا تغییر نام پیدا می‌کند.

محله گیشا

ناگفته نماند که در سال‌های بعد از انقلاب؛ نام گیشا به کوی نصر تغییر داده شده است. با این وجود همچنان نام گیشا رایج‌تر و شناخته‌شده تر است. با ساخته شدن نخستین ویلاها در محله گیشا، نخستین ساكنان در محله مستقر شدند. این افراد اغلب از قومیت‌های مختلف لر، ترك، یزد و اصفهان بودند. و غالب آنها كارمند دولت محسوب می‌شدند. با ساخت ویلاها در دهه 40 به تدریج به جمعیت محله گیشا اضافه شد شد، بصورتیکه ابتدا حدود 30 خانواده در این محله ساكن بودند؛ اما به مرور جمعیت افزایش پیدا كرد و تعداد خانواده‌ها زیاد شد.

محله گیشا

طبق گفته آقاي مشهوری یکی از ساکنان قدیمی و در واقع از اولین ساکنان گیشا در یک مصاحبه شفاهی؛ در آن زمان اصل منطقه گيشا 1.035.000 متر بوده كه بعد از چند سال  435.000 متر ديگر به آن اضافه شده و اين محله گسترش پیدا می‌کند. در ادامه این مصاحبه اشاره شده است که آقای کی‌نژاد نیز پس از گذشت 4 یا 5 سال سهم شرکت را از آقای شاپوریان خریداری کرده و تنها سهام‌دار آن منطقه می‌شوند و خیابان‌کشی و جدول کشی را در این محله شروع می‌کنند.

محله گیشا

طبق اطلاعات به دست‌آمده از این مصاحبه مسئولیت تامین آب این منطقه تا سال 1347 بر عهده آقای شاپوریان بوده است و پس از آن اداره آب و برق خدمات‌رسانی به آنجا را تحت پوشش خود قرار داده است. گیشا از اولین محلاتی بوده است که در دهه پنجاه به سیستم اگو (فاضلاب) شهری و خطوط گاز شهری مجهز شده و در حال حاضر دارای تصفیه خانه آب محلی است.

محله گیشا

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

آخرین آماری که در مورد جمعیت محله گیشا جمع‌آوری شده است، در سال 90 بوده و  37316  نفر تخمین زده شده است، البته با توجه به رشد این محله با توجه به رشد جمعیت و بالا رفتن تب سکونت در طی این سال‌ها در تهران این تعداد افزایش یافته و همچنان رو به افزایش است. همچنین سطح قیمت خانه در این محله ی پرطرفدار به طور میانگین متوسط و تقریبا رو به بالا است. نرخ ملک در این محله از متری 6 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 13 میلیون و 500 هزار تومان متغیر است. اگر شما هم قصد خرید و یا رهن و اجاره آپارتمان در این محله را دارید می توانید به صفحه خرید ملک در گیشا و رهن و اجاره آپارتمان در گیشا در وبسایت ihome مراجعه فرمایید.

محله گیشا

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

گیشا از شرق به بزرگراه چمران (اتوبان پارک وی) و از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری و از شمال به بزرگراه حکیم و از جنوب به بزرگراه جلال آل احمدمحدود است. این محله دارای خیابان‌های منظم زوج و فرد با معماری انگلیسی است که در کل دارای ۴۱ خیابان می‌باشد. نزدیکترین ایستگاه بی ار تی این محله ایستگاه نصر است که از شمال به پارک وی و از جنوب به پایانه جنوب می‌رسد. ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس (گیشا)، یکی از ایستگاه‌های خط هفت مترو تهران است. این ایستگاه در تقاطع بزرگراه شهید چمران و بزرگراه جلال آل‌احمد قرار دارد. ضمن اینکه این محله به اکثر نقاط تهران تاکسی دارد.

محله گیشا

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله گیشا

ساکنان محله گیشا با مجتمع مدرسه ها آشنا هستند، این مجتمع در خیابان ناظریان قمی واقع شده است. علت شهرت یافتن این بخش به مجتمع مدرسه‌ها تعدد و در واقع تجمع تعداد زیادی مدرسه است؛ از دبستان و راهنمایی گرفته تا دبیرستان و پیش‌دانشگاهی. مدارسی مانند دبیرستان دخترانه دکتر پاک نژاد، دبیرستان دخترانه شهید منتظری، دبستان دخترانه بنت‌الهدی صدر، دبستان  پسرانه شهید محمدباقر صدر و  مرکز پیش‌دانشگاهی دخترانه فیاض بخش.

محله گیشا

لازم به ذکر است که آموزش و پرورش منطقه دو تهران در این منطقه واقع شده و یک مرکز آموزش ناشنوایان هم به نام مرکز نیمروز در همین منطقه قرار گرفته است. از دبستان های قدیمی پسرانه گیشا می‌توان به دبستان پسرانه امام حسین (ع) اشاره کرد. ضمن اینکه، مدرسه علمیه الزهراء هم در این محله هست. آموزشگاه‌های موسیقی، نقاشی، آشپزی، شطرنج و باشگاه‌های ورزشی هم در این محله کم نیستند.  آموزشگاه زبان های خارجی دیپلمات (کیوان تاش)، کانون زبان پارسایان و … در این محله حضور دارند.

محله گیشا

مجموعه‌های کوی دانشگاه تهران، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس در نزدیکی این محله قرار دارند، البته جز این محله به حساب نمی‌آیند.

محله گیشا

مراکز خرید اصلی محله گیشا کجاست؟

یکی از دلایل شهرت محله گیشا بازار بزرگ نصر است، که بسیاری از تهرانی‌ها برای خرید به آنجا مراجعه می‌کنند. بازار طلافروشان در قسمت انتهایی طبقه اول و طبقه همکف پاساژ نصر نوین (بیشتر فروشگاه‌های لباس، کفش و اسباب‌بازی) است. معماری این بازار هم کمی متفاوت است. ﻃﺒﻘﻪ ﻓﻮﻗﺎنی مانند یک راﺳﺘﻪای ﻃﻮﻻنی با طراحی تا حدودی شبیه ﻛﺎرواﻧﺴﺮاﻫﺎ و ﺑﺎزارهای ﺳﻨتی اﺳﺖ.
ﺳﻘﻒ این مجموعه ﻛﻮﺗﺎه و ﭘﻮﺷﻴﺪه از ﺷﻴﺸﻪ اﺳﺖ. طبقه زیرهمکف هم میعادگاه پیتزاخوران است و همیشه خریداران را به خوردن وسوسه می‌کند. بیراه نیست اگر بگوییم پیتزا خوردن و در واقع فست فود خوردن در طبقه زیرین و همینطور در پیاده روی ورودی پاساژ نصر یکی از تفریحات معروف گیشایی‌هاست.

محله گیشا

علاوه بر بازار نصر پاساژ و مراکز خرید دیگری هم در این محله وجود دارد؛ ضمن اینکه برندهای مختلفی مانند هالیدی، تی تی، بادی اسپینر و … در این محله نمایندگی دارند. هنگام پیاده روی در گیشا تعدد دستفروش ها توجه شما را جلب می‌کند، دستفروشهایی که عموما مشتری‌های ثابت خودشان را دارند و فضای این محله را زنده و پویاتر کرده‌اند.

محله گیشا

هنگام پرسیدن از مراکز خرید این محله، ساکنان محله گیشا از سوپرمارکتی می‌گویند که بیش از 50 سال است در این محله فعالیت می‌کند، سوپر یلدا که بین خیابان هفدهم و نوزدهم است، ازفروشگاه‌های قدیمی‌ این محله به حساب می‌آبد.

محله گیشا

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

در گيشا 3 مسجد و 11 حسينيه و تكيه وجود دارد.مسجد حضرت ابوالفضل (ع) در خیابان جواد فاضل غربی روبروی خیابان فرخزادی، مسجد جعفری نبش خیابان 26 و مسجد امام حسین (ع) که در ضلع شمالی بوستان گفتگو قرار دارد.

محله گیشا

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در شمال محله گیشا بیمارستان معروف و بزرگ میلاد قرار دارد که روزانه مراجعان زیادی از سراسر ایران دارد. علاوه بر این بیمارستان یک کلینیک شبانه روزی در ابتدای کوی نصر  قراردارد. دو درمانگاه شبانه روزی دیگر هم در این محله هستند؛ درمانگاه شبانه روزی شفا گستر که انتهای خیابان 21 واقع شده است و درمانگاه شبانه روزی مینادیس؛ ابتدای کوی نصر که یک درمانگاه شبانه روزی دندانپزشکی هست. دو داروخانه قدیمی دکتر جودی و کیهان هم در این محله وجود دارند.

محله گیشا

محله گیشا چند مرکز مهم دولتی دارد؟

علاوه بر فضاهایی که برای امور روزانه و تفریح در این محله معرفی شده است، شعب اکثر بانک‌های معتبر در این محله موجود است و ساکنین برای امور بانکی لازم نیست به مناطق دیگر مراجعه کنند.از دیگر مراکز دولتی گیشا می‌توان به آموزش و پرورش منطقه 2، نمایشگاه دائمی شهرداری تهران، کتابخانه چمران و … اشاره کرد.

محله گیشا

اماکن تفریحی و ورزشی محله گیشا کجاست؟

گیشا میزبان یکی از پارک‌های معروف و اصلی تهران است، بوستان گفت‌و‌گو! بوستان گفت‌و‌گو معماری مدرنی دارد و ﻫﺮ ﻗﺴﻤﺖ از معماری آن نماد ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻳﻚ ﻛﺸﻮر اﺳﺖ. داخل بوستان هم امکانات ورزشی زﻣﻴﻦ ﺑﺎزی و اﺳﻜﻴﺖ ﺑﺮای اﺳﺘﻔﺎده ﻋﻤﻮم وجود دارد.

محله گیشا

علاوه بر امکانات ورزشی، کافه و رستوران‌های خوبی هم در این کافه قرار گرفته‌اند. همچنین برج میلاد که ششمین برج مخابراتی بلند جهان است؛ از اکثر خیابان‌های ضلع شمالی گیشا خودنمایی می‌کند و در نزدیکی این محله قرار دارد. پارک دیگر گیشا که بسیار دنج و آرام است، پارک ورزش می‌باشد.
تعداد باشگاه‌های ورزشی و آموزشگاه‌های هنری این محله هم کم نیستند و ساکنان به راحتی می‌توانند پاسخگوی نیازهایشان باشند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در گیشا و رهن و اجاره آپارتمان در گیشا در وبسایت ihome مراجعه فرمایید.

ویدئو محله گیشا

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله گیشا، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله گیشا

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مونا هاشمی | تحریریه وبسایت ihome.ir