پونک ، پر معامله ترین محله در غرب تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۹ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: محله پونک به عنوان یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین محله های غرب تهران همواره برای سکونت مطرح بوده است، نزدیکی به مراکز خرید و دسترسی به نقاط مختلف شهر در کنار آب و هوای نسبتا مطلوب غرب پایتخت این محله را به عنوان یکی از مناطق محبوب تهران برای سکونت مطرح کرده است.  حالا اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم با تور محله گردی این هفته ihome  همراه باشید تا شما را با بخش ها و مراکز مختلف محله پونک  آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله پونک

محله پونک در یک نگاه

  • نام محله: پونک
  • منطقه: 5 تهران
  • محل استقرار: شمال غرب تهران
  • بافت محله: غالبا نوساز
  • همسایه های محلی: جنت آباد از شرق به جنت آباد |دره پونک از غرب | محله حصارک و سیمون بولیوار از شمال| باغ فیض از جنوب
  • دسترسی محلی: بزرگراه حکیم | بزرگراه همت | بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه نیایش
  • ایستگاه مترو:ندارد
  • ایستگاه BRT: دارد
  • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
  • نرخ ملک: از متری 8 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 16 میلیون تومان

محله پونک

محله پونک کجاست؟

در پاسخ به سوال پونک تهران کجاست باید بگوییم : پونک یکی از محله های تهران است که در شمال غرب و در ناحیه 3 شهرداری منطقه 5 قرار دارد، بخش بزرگ این محله در منطقه 5 و بخشی دیگر در منطقه 2 تهران قرار گرفته است. این محله از شرق به محله جنت آباد، از غرب به دره پونک، از شمال به حصارک و سیمون بولیوار و از جنوب به محله باغ فیض دسترسی دارد. ضمن اینکه ساکنین پونک به بزرگراه‌هایی مانند حکیم، همت، اشرفی اصفهانی و نیایش به راحتی دسترسی دارند.

محله پونک

بافت محله پونک چگونه است؟

بخش عمده ای از مناطق غرب تهران به دلیل ساخت و ساز پس از سال های انقلاب داری طراحی و شهرسازی متفاوت تری با دیگر مناطق تهران که در پیش از انقلاب ساخته شده است، می باشد. از ویژگی های ابن گونه ساخت و سازهای نوظهور می توان به خیابان های پهن تر ، وسیع تر و خانه هایی غالبا نوساز و چند طبقه اشاره کرد که دارای دسترسی ویژه به مراکز خرید و خدمات شهری متنوع نیز می باشد.

محله پونک

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

به عقیده ی نویسندگان ویژه نامه صد سالگی شهرداری تهران، پونک به معنی کوچه های پونه است که در گذشته در کنار رودخانه ای به همین نام قرار داشته است و امروزه این رودخانه با فاصله ی کمی از بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی، از منطقه ی 2 شهرداری تهران عبور می کند. همچنین در این ویژه نامه راجع به ساکنان اولیه پونک اینگونه آمده است: “ساکنان قدیمی پونک را مهاجرینی از خراسان تشکیل می دادند که باغبانی، شغل اصلی آنان بوده است و به مرور زمان زبان اهالی به  لحجه ای عادی شمیران تبدیل شده که زبان مردم تهران نزدیک تر است.”

محله پونک

در جایی دیگر اینگونه آمده است که در قدیم روستایی به نام پوئینک در این منطقه وجود داشته است که بعد ها به صورت عامیانه تر به آن پونک گفته اند که این نام بر روی این منطقه که بعد ها گسترش نیز پیدا کرده است، ماندگار شده است.

محله پونک

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

به صورت میانگین جمعیت این محله رقمی معادل 22 هزار نفر است، که با توجه به رشد جمعیت و بالا رفتن تب سکونت در تهران این تعداد همچنان رو به افزایش است همچنین سطح قیمت خانه در این محله ی پر طرفدار به طور میانگین متوسط رو به بالا است. نرخ ملک در این محله از متری 6 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 9 میلیون تومان متغیر است. برای رهن و اجاره آپارتمان در پونک و همچنین خرید آپارتمان در پونک می توانید قیمت روز آپارتمان در آی هوم را دنیال کنید.

محله پونک

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

یکی از نکات مهمی که باید قبل از خرید و یا اجاره محل سکونت آن را در نظر بگیریم، امکان دسترسی آن به مرکز شهر و نقاط مهم است که همواره در اولویت قرار گرفته می شود. دسترسی های مهم این منطقه همان طور که در بندهای قبل به آن اشاره شد از جنوب به بزرگراه حکیم و اتوبان همت، از شمال به بزرگراه نیایش، از شرق به اتوبان ستاری و از غرب به دره پونک است. همچنین از خیابان های مهم  این منطقه می توان به خیابان هایی همچون میرزا بابایی، خیابان سردار جنگل، بلوار عدل، بلوار کمالی و بلوار همیلا اشاره کرد که بهترین خیابان پونک شناخته می شوند.

محله پونک

مسیر خط ویژه اتوبوس های BRT از میدان آزادی تا دانشگاه علوم تحقیقات ادامه دارد و که این مسیر از اتوبان اشرفی اصفهانی می گذرد، پایانه تاکسیرانی در میدان پونک تهران که به میدان ولیعصر، میدان ونک و میدان صنعت دسترسی دارد و تاکسی هایی که در جنوب میدان پونک برای مقصد سید خندان مستقر هستند، همگی گواه دسترسی های مطلوب این محله به مناطق کلیدی پایتخت را می دهد.

محله پونک

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله پونک

از مهم ترین مراکز آموزشی این منطقه می توان به دانشگاه علوم تحقیقات اشاره کرد که در انتهای اشرفی اصفهانی و در سیمون بولیوار قرار گرفته است و همچنین سرای محله پونک که در خیابان میرزا بابایی وجود دارد از دیگر مراکز فرهنگی معتبر در محله به شمار می رود. از جمله مدارسی که در این منطقه موجود است، می توان به مدرسه دخترانه صدرا نوین واقع در گلستان شرقی، مجتمع آموزشی بهان در ایران زمین شمالی و مدرسه پسرانه رهیار واقع در سردار جنگل اشاره کرد.

محله پونک

مراکز خرید اصلی محله پونک کجاست؟

محله پونک علاوه بر دسترسی مناسب دارای مراکز خرید معتبری و پر طرفداری نیز می باشد. از مراکز خرید مهم این منطقه می توان به پاساژ بوستان و فروشگاه زنجیره ای شهروند در میدان پونک اشاره کرد، همچنین ساکنان این محله برای خرید مایحتاج روزانه می توانند به بازار میوه و تره بار منطقه در بلوار کمالی و در خیابان پارک که دسترسی آن از بلوار همیلا است مراجعه کنند.

محله پونک

در ابتدای بلوار میرزابابایی حد فاصل میان میدان پونک و بلوار عدل رستوران و فوت کورت های بسیاری وجود دارد که سکنه ی این منطقه می توانند برای خرید وعده های مختلف غذایی به آن جا مراجعه کنند.

محله پونک

محله پونک چند مرکز مهم دولتی دارد؟

علاوه بر فضاهایی که برای امور روزانه و تفریح در این محله معرفی شده است، برای دسترسی به مراکزی مانند بانک ها، پلبیس+10 و مراکزی از این دست به مجتمع تجاری بوستان می توان مراجعه کرد. بانک های ملی، ملت و پاسارگاد از جمله بانک های معتبر موجود در این محله است که فعالیت روزانه ساکنین این محله را آسان تر کرده است.

محله پونک

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

از مراکر مذهبی محله پونک می توان به مسجد امام علی واقع در بلوار میرزابابایی  و حسینیه ای واقع در اشرفی اصفهانی و نزدیک به اتوبان نیایش اشاره کرد که همه روزه  تمامی امور مذهبی از قبیل برگزاری اعیاد، مراسم عزاداری، برپایی نمازهای یومیه در این محل انجام می‌شود.

محله پونک

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

از مراکز مهم درمانی می توان به مجتمع های پزشکان معتبر و داروخانه گل سنگ واقع در بخش های مختلف این محله اشاره کرد، اما محله پونک فاقد بیمارستان و یا درمانگاه مطرح برای انجام امور درمانی می باشد و ساکنان این محله برای انجام امور درمانی به مراکز درمانی چون کلینیک پیامبر و درمانگاه بهراد در محله ی مجاور یعنی اشرفی اصفهانی مراجعه می کنند.

محله پونک

اماکن تفریحی و ورزشی محله پونک کجاست؟

پارک نهج البلاغه یکی از پارک های بزرگ تهران که در محله پونک و در بلوار همیلا قرار گرفته است، یکی از بزرگترین قطب های گردشگری این منطقه است. از دیگر فضاهای تفریحی نزدیک به محله پونک می توان به شهربازی سر پوشیده مرکز خرید تیراژه اشاره کرد. همچنین یکی دیگر از جاذبه های گردشگری که به محله پونک نزدیک است منطقه فرحزاد است که فضایی خوش آب و هوا دارد و همه روزه  افراد زیادی آن جا را برای تفریح انتخاب می کنند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحهخرید ملک در  پونک و رهن و اجاره آپارتمان در پونک در وبسایت ihome مراجعه فرمایید.

همچنین برای خرید دقیق تر در این محله می توانید به صفحات خرید

مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از پونک دسترسی پیدا کنید. در رابطه با رهن و اجاره نیز صفحات

نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند.

ویدئو محله پونک

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای این محله، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.

گالری تصاویر محله پونک

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: شهرزاد چراغی | تحریریه وبسایت ihome.ir