نیاوران ، مرفه نشین ترین محله در شمال پایتخت!

تاریخ بروزرسانی : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷

محله گردی: محله نیاوران از مناطق مرفه تهران است که در شمال شهر و در منطقه شمیران واقع شده است، این محله را می‌توان از مدرن‌ترین و باکلاس ترین منطقه تهران به حساب آورد که سبک جدیدی از معماری را در آن خواهید دید. محله نیاوران میزبان تعداد زیادی از پنت‌هاوس‌های معروف تهران و نیز برج‌های مدرن هست. گرچه بسیاری از نشانه‌های قدیمی محله از جمله باغ‌ها، چشمه‌ها و … از بین رفته‌اند، اما هنوز هم برخی نشانه‌های قدیمی در محله مشاهده می‌شود. حالا اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله نیاوران آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نیاوران

محله نیاوران در یک نگاه

 • نام محله: نیاوران
 • منطقه: منطقه یک تهران
 • محل استقرار: شمال تهران
 • شهرت محله: خانه‌های ویلایی
 • بافت محله:  غالبا آپارتمان‌های نوساز و خانه‌های ویلایی
 • همسایه های محلی: شرق به دارآباد | غرب به تجریش | شمال به ارتفاعات کلک‌چال و اردوگاه باهنر| جنوب به محله فرمانیه
 • دسترسی های محلی: اتوبان صدر، خیابان پاسداران
 • ایستگاه مترو : ندارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: بالا
 • نرخ ملک : از متری 10 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 35 میلیون تومان

محله نیاوران تهران کجاست؟

محله نیاوران از مناطق مرفه تهران است که در شمال شهر و در منطقه شمیران واقع شده است، این محله از غرب با تجریش، از شرق با دارآباد، از جنوب با فرمانیه و از شمال با ارتفاعات کلک‌چال همسایه است. نیاوران در منطقه 1 شهرداری تهران قرار دارد.

نیاوران

بافت محله نیاوران چگونه است؟

بافت این محله را شاید بتوان یک بافت فرهنگی- تاریخی نامید، وجود بناهایی مانند فرهنگسرای نیاوران، تکیه نیاوران و همچنین کاخ نیاوران که از بناهای تاریخی فرهنگی شاخص در این محله است، دلیلی بر این مدعاست. در کل مناظر فوق‌العاده و آب و هوای مطبوع نیاوران از مواردی است که مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و باعث شده این محله به عنوان یکی از محله‌های بکر و خوش‌آب و هوای پایتخت به شهرت برسد و طرفداران بسیاری پیدا کند.

نیاوران

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

نیاوران نام دهی در شمال شهر تهران بود که در شمال مجموعه فعلی کاخ نیاوران قرار داشته است. آنطور که در منابع مختلف آورده شده است ناصرالدین‌شاه پس از اینکه ساختمان‌ها و زمین‌های آن ده را از صاحبانشان خرید و بناهای آن منطقه را تخریب کرد شروع به پایه‌ریزی این محله کرد. از آن دوران یک حمام قدیمی همچنان در این محله به یادگار مانده است. در واقع دلیل اصلی شکل‌گیری این محله نیز مانند بسیاری از محلات شمیران وجود آب‌و‌هوای منحصر بفرد آن بوده است و در ابتدا بسیاری از کشاورزان و باغداران به دلیل وجود آب فراوان و زمین‌های کشاورزی حاصلخیز به آن مهاجرت کرده بودند.

نیاوران

در مورد نامگذاری این محله روایت‌های مختلفی وجود دارد؛ عده‌ای از ساکنین قدیمی این منطقه بر این باورند که در محدوده فعلی نیاوران، برکه و نی‌زارهای فراوانی وجود داشته است و این محله بعلت وجود نی‌های فراوان به نی‌آوران معروف بوده است.

نیاوران

عده‌ی دیگری نام این محله را به تعداد زیاد درختان انار ربط می‌دهند که بعلت تعداد بالای درختان انار نام این محله نارون بوده است و به مرور زمام نیاوران شده است و برخی به نام پیشین این محله یعنی گردوی اشاره می‌کنند که به دلیل درختان گردوی فراوان این محدوده بوده است ودر زمان ناصرالدین شاه نام این ده به نیاوران تغییر کرده است. به این ترتیب که نیاوران مرکب از “نیا” (حد، عظمت و قدرت) “ور” (صاحب) و “ان” علامت نسبت است و در مجموع یعنی کاخ دارای عظمت.

نیاوران

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

جمعیت ساکن در این محله بیش از 10 هزار نفر است و با توجه به بافت لوکس این محله و آب‌و‌هوای بسیار خوب متقاضیان سکونت در آن روز به روز بیشتر می‌شود. نیاوران تهران از مناطق گران تهران و اعیان نشین تهران به شمار می‌آید و نرخ ملک در این محله از متری 10 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 35 میلیون تومان متغیر است که باتوجه به سال ساخت، کیفیت متریال مورداستفاده در ساخت، موقعیت ملک و نوع ملک (ویلایی، غیرویلایی، پنت‌هاوس) و … تغییر می‌کند. این محله جز محلاتی است که لوکس‌ترین پنت‌هاوس های تهران را در خود جای داده است.

نیاوران

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

نیاوران به اتوبان صدر دسترسی نسبتا خوبی دارد. از دسترسی‌های دیگر این محله امکان دسترسی به خیابان منظریه و فیضیه، خیابان فیروزبخش و خیابان پاسداران است. در مورد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باید بگوییم نزدیکترین ایستگاه مترو به این محله، ایستگاه تجریش است و از میدان تجریش تاکسی‌های نیاوران شما را به مقصد می‌رسانند. برای رسیدن به تجریش هم میتوان هم از بی ار تی های مسیر راه‌آهن- تجریش استفاده کرد و هم سایر اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش می‌رسند. خطوط اتوبوسرانی خط میدان تجریش- دارآباد و بلوار صبا ازگل-میدان قدس نیز از ایستگاه نیاوران می‌گذرند. تاکسی های نیاوران در میدان تجریش و ایستگاه متروی نوبنیاد حضور دارند که به بهترین محله نیاوران دسترسی دارند.

نیاوران

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله نیاوران

در نیاوران مدارس متعددی وجود دارد که نیازهای آموزشی ساکنین را برطرف می‌کند، در زیر نام تعدادی از آن‌ها آورده شده است:

 • پیش دبستانی غیردولتی پسرانه جوانه‌های دانش واقع در خیابان جماران
 • دبستان پسرانه حکیم واقع در ابتدای خیابان جهانشاهی
 • دبستان دخترانه غیردولتی مهرتابان واقع در کوچه ناطقیان
 • دبستان دخترانه دولتی شهید چمران واقع در کوی علی اصغر محمدی
 • دبستان دخترانه نظر واقع در خیابان منظریه دوم
 •  متوسطه پسرانه تیزهوشان محمد نراقی (علامه حلی) واقع در خیابان منظریه
 • متوسطه دوره اول پسرانه دولتی انصار واقع در خیابان رضا سعیدی
 • هنرستان فیضیه واقع در خیابان فیضیه
 • متوسطه لاجوردی واقع در انتهای خیابان شهید جبلی
 • متوسطه دوره اول محمد چیذری در خیابان باهنر

نیاوران

در این محله آموزشگاه‌های زبان خارجی مانند آموزشگاه زبان ایران‌مهر واقع در خیابان نیاوران، کانون زبان ایران در پارک نیاوران مدرسه زبان ایرانیان و … وجود دارد. ضمن اینکه آموزشگاه‌های فرهنگی، هنری بسیاری در نیاوران فعالیت دارند و پاسخگوی نیاز ساکنین محله می‌باشند. همچنین مرکز آموزش علمی-کاربردی مطالعات و مشاوره سیاحتی گردشگران بنیاد نیز در خیابان نیاوران قرار گرفته است.

نیاوران

مراکز خرید اصلی محله نیاوران کجاست؟

محله نیاوران دارای چند مرکز خرید شناخته شده است که نام آنها در ادامه آورده شده است: مرکز خرید نارون در خیابان نیاوران نبش کامرانیه خیابان باهنر (نیاوران)، مرکز خرید روشا که مرکز فروش برندهای بسیاری است و در تقاطع خیابان عمار و فرمانیه واقع شده است و مرکز خرید کیمیا در خیابان عمار هم از دیگر مراکز خرید این محله به حساب می‌آید. مجتمع اطلس‌مال هم که یک مجتمع بزرگ تفریحی تجاری است در نیاوران قرار گرفته است. برای علاقمندان کتاب و لوازم التحریر هم در این محله فروشگاه شهر کتاب وجود دارد.

نیاوران

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

نیاوران دارای تعدادی مسجد می‌باشد که نام آنها در ادامه آورده شده است؛ مسجد النبی در خیابان جمال آباد، مسجد جامع نیاوران در کوچه مسجد، مسجد امام حسن عسگری در میدان نیاوران، مسجد حضرت زهرا (س) در خیابان شهید شفیعی. همچنین چند حسینیه در این محله حضور دارند که از جمله آنها می‌توان به تکیه نیاوران در میدان نیاوران، حسینیه بیت‌الشهدا شاه حسینی در خیابان منظریه اشاره کرد. خوب است بدانید این محله دارای یک تکیه بسیار قدیمی است که نبش خیابان مسجد واقع شده، تکیه نیاوران مربوط به دوره قاجار است و  به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

نیاوران

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در این محله سه بیمارستان قرار دارد؛ بیمارستان تخصصی شهید باهنر در منظریه یکم ، بیمارستان نورافشار در میدان باهنر (نیاوران) و آسایشگاه روانی رضاعی در منظریه دو. از سایر مراکز درمانی نیاوران نیز می‌توان به درمانگاه فوق تخصصی دیبا در خیابان پورابتهاج، کلینیک نبض نیاوران در خیابان باهنر، خانه سلامت نیاوران، آسایشگاه سالمندان واقع در جمال آباد و … اشاره کرد. ضمنا تعداد داروخانه‌های این محله هم به اندازه کافی است که از بین آنها می‌توان به داروخانه پارمیس، داروخانه دکتر بافقی نیا، داروخانه دکتر جوادی و … اشاره کرد.

نیاوران

محله نیاوران چند مرکز مهم دولتی دارد؟

از مراکز دولتی محله نیاوران می‌توان به شهرداری منطقه یک ابتدای خیابان باهنر، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در ضلع‌جنوبي ميدان شهيد باهنر (نياوران)، سفارت تاجیکستان در ضلع شمالی کاخ نیاوران، مجتمع فرهنگی اردویی کشوری شهید باهنر واقع در خیابان باهنر و مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه در خیابان باهنر اشاره کرد. همچنین در این محله اکثر بانک‌ها شعبه دارند و مراکزی مانند پلیس +10 و دفاتر خدمات ارتباطی نیز خدمت‌رسانی می‌کنند.

نیاوران

اماکن تفریحی و ورزشی محله نیاوران کجاست؟

شاخص‌ترین بخش این محله، مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران است که در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار قرار گرفته است. بناهای این مجموعه متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد و در ضلع شرقی میدان باهنر واقع شده‌اند. این مجموعه شامل موزه جهان‌نما، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، کاخ اختصاصی نیاوران، باغ کتیبه‌ها، موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران و موزه کتابخانه سلطنتی است.

نیاوران

فرهنگسرای نیاوران نیز یکی از شناخته‌شده‌ترین فرهنگسراهای تهران است که محل برگزاری برنامه‌های تخصصی هنری در بخش هنرهای تجسمی، موسیقی و نمایش است، این فرهنگسرا در خیابان شهید باهنر (نیاوران) روبروی پارک نیاوران قرار دارد.

یکی از پارک‌های قدیمی و معروف تهران هم در نیاوران قرار دارد، پارک نیاوران تهران در جنوی میدان باهنر(نیاوران) قرار گرفته است و دارای کتابخانه، آمفی تئاتر، زمین اسکیت، زمین بازی کودکان، زمین تمرین اسب سواری، سالن ورزشی بانوان، نماز خانه و چهار استخر بزرگ است. از دیگر پارک‌های این محله می‌توان به پارک نسیم، پارک شکوفه و پارک سرو اشاره کرد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در نیاوران و رهن و اجاره آپارتمان در نیاوران در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله نیاوران

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله نیاوران، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله نیاوران

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مونا هاشمی | تحریریه وبسایت ihome.ir