نازی آباد، مرفه‌ترین محله جنوب شهر تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۵ مهر ۱۳۹۷

محله گردی: نازی‌ آباد از محلات بسیار قدیمی تهران به شمار می‌رود که در جنوب شهر قرار گرفته است. نازی‌آباد نسبت به محلات دیگر در جنوب شهر تهران دارای بافت جدیدتر و امروزی‌تری است و بالطبع متقاضیان بیشتری هم برای سکونت دارد. این محله به مرفه‌ترین محله جنوب شهر شهرت پیدا کرده است. حالا اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله نازی‌ آباد آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نازی آباد

محله نازی آباد در یک نگاه

 • نام محله: نازی‌آباد
 • منطقه: منطقه 16 تهران
 • محل استقرار: جنوب شهر تهران
 • شهرت محله: خاستگاه چهره های سیاسی، ورزشی و هنری
 • بافت محله: قدیمی و نوساز
 • همسایه های محلی: شرق به محله خزانه و محله علی‌آباد شمالی| غرب به خانی‌آباد نو | اتوبان بعثت شمال| محله جوادیه جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه نواب، بزرگراه آزادگان، بزرگراه تندگویان و بزرگراه بعثت
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: متوسط
 • نرخ ملک : از متری 4 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 10 میلیون تومان

نازی آباد

نازی اباد تهران کجاست؟

نازی‌ اباد از محلات بسیاری قدیمی منطقه 16 شهرداری تهران به شمار می‌رود که در جنوب شهر تهران قرار گرفته است. این محله از سمت شمال با اتوبان بعثت و محله جوادیه، از سمت جنوب با محله یاخچی‌آباد، از سمت شرق با محله‌های خزانه و علی‌آباد شمالی و ازسمت غرب با محله خانی‌آباد نو همسایه است.

نازی آباد

بافت محله نازی آباد چگونه است؟

در نازی‌ آباد تهران بیش از ۷۰ میدان وجود دارد که از این جهت ظاهر بهتری نسبت به سایر محلات جنوب تهران پیدا کرده است، در واقع می‌توانیم بگوییم نازی‌آباد نسبت به محلات دیگر در جنوب شهر تهران دارای بافت جدیدتر و امروزی‌تری است و بالطبع متقاضیان بیشتری هم برای سکونت دارد. در این منطقه هم شاهد آپارتمان‌های قدیمی ساخت و خانه‌های ویلایی هستیم و هم آپارتمان‌های نوساز. که با گذشت زمان و افزایش جمعیت شهر تهران، تب آپارتمان‌سازی بیشتر شده و نازی‌آباد هم مانند سایر محلات تهران از این تغییر پیروی می‌کند. اما در حال در این محله آپارتمان‌های قدیمی‌ساخت بیشتر به چشم می‌آیند.

نازی آباد

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

محسن معتمدی در کتاب جغرافیای تاریخی تهران از انتشارات مرکز نشر دانشگاهی  درباره تاریخچه نازی‌ آباد اینگونه گفته است:
از ناز آباد درزمان ناصرالدین شاه به عنوان املاک خالصه یاد می‌شده است. امین الدوله در خاطراتش به این مطلب اشاره داشته است که ناصرالدین شاه این محدوده را به یکی از زنان محبوبش به نام امینه اقدس بخشیده است و همان‌طور که از یادداشت‌های اعتمادالسلطنه مشخص است، این بخشش قبل از سال 1308 هجری قمری اتفاق افتاده بود، چرا که در این سال امینه اقدس مهمانی مجللی در املاک خود، در ناز آباد بر پا کرد و در آن مهمانی میزبان ده ها شاهزاده خانم قجر بوده است.

نازی آباد

امینه اقدس، پس از آن که این املاک را از ناصرالدین شاه به عنوان پیش‌کش و هدیه دریافت کرد، چهل هزار تومان صرف تعمیر بنا و بهبود وضعیت کشتزارهای اطراف آن نمود، که این هزینه پیشاپیش از خزانه دولت و البته تمام و کمال پرداخت شده بود. امینه اقدس در سال 1311 هجری قمری در گذشت و پس از مرگش، علی آباد و ناز آباد، به دستور ناصرالدین شاه به برادرش میرزا محمد خان ملیجک داده شد. (ملیجک از زمان کودکی بسیار مورد توجه و علاقه ناصرالدین شاه بوده و این محبت تا جایی بود که بعدها شاه او را به دامادی خود پذیرفت و املاک و مستغلات فراوانی را به او بخشید.)

نازی آباد

اما در مورد نام‌گذاری نازی‌ اباد تهران روایات‌ مختلفی وجود دارد، قوی‌ترین داستانی که در این باره گفته می‌شود و منابع بسیاری آنرا تایید کرده‌اند به حضور آلمانی‌ها در ایران برمی‌گردد. در واقع ساخت بخشی از این محله توسط آلمانی‌ها طی جنگ جهانی دوم صورت گرفته و در آن زمان ایرانی‌ها به تمام آلمانی‌ها نازی می‌گفتند، بنابراین این محله به نازی‌آباد معروف شد. روایت دیگری هم در این مورد وجود دارد که نام گذاری این محله را به زنی به نام نازخاتون نسبت می‌دهد، در واقع این روایت از این قرار است که در زمان قاجار زمین‌های این محله متعلق به یکی از زنان قاجار به نام نازخاتون بوده است.

نازی آباد

که البته با توجه به تاریخچه‌ای که در ابتدای این بخش گفتیم تا پایان سلطنت ناصرالدین شاه، این آبادی همچنان نازآباد نام داشته است و در زمان سلطنت احمد شاه نیز به استناد نقشه مرحوم بغایری، این محدوده نازآباد نام برده شده. براین اساس می توان نتیجه گرفت که تغییر نام نازآباد به نازی آباد در دوره رضا شاه و از زمان ورود نظامیان آلمانی به این محدوده صورت گرفته است و علت نام گذاری این محله در روایت اول درست‌تر است.

نازی آباد

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

نازی‌ آباد در منطقه 16 تهران که یکی از مناطق پرتراکم تهران است، واقع شده است. این محله به دلیل ارزانتر بودن قیمت مسکن نسبت به سایر مناطق تهران، دارای جمعیت زیادی است و جمعیت آن با توجه به رشد جمعیت و بالا رفتن تب سکونت در تهران و افزایش مهاجرین جویای کار همچنان رو به افزایش است. سطح قیمت خانه در این محله متوسط رو به پایین است و در حال حاضر یکی از محله‌های نسبتا ارزان‌قیمت تهران به شمار می‌رود. نرخ ملک در این محله از متری 2 میلیون و 300 هزار تومان تا متری 6 میلیون و 500 هزار تومان متغیر است که باتوجه به سال ساخت، کیفیت متریال مورداستفاده در ساخت، موقعیت ملک و … تغییر می‌کند.

نازی آباد

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

محله نازی‌ آباد به بزرگراه‌های نواب، بزرگراه بعثت، بزرگراه تندگویان و همچنین بزرگراه آزادگان دسترسی دارد. در مورد سیستم حمل و نقل عمومی این منطقه می‌توان به خطوط اتوبرسرانی اشاره کرد که شامل این خطوط است: شهرک وصال- انقلاب، مترو علی‌آباد- شکوفه، مترو علی‌آباد- خانی آباد نو، فیاض‌بخش- خانی‌آباد نو، فیاض‌بخش – شهرک وصال، فیاض‌بخش- هفده شهریور. ضمن اینکه از نازی‌آباد به ایستگاه‌هایی مانند مترو علی‌آباد، میدان انقلاب، بازار بزرگ تهران و راه‌آهن تاکسی دارد. ایستگاه مترو علی‌آباد هم نزدیکترین ایستگاه مترو به این محله است.

نازی آباد

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله نازی آباد

در نازی‌آباد چندین مدرسه برای رفع نیازهای آموزشی ساکنین محله وجود دارد که در زیر نام تعدادی از آن‌ها آورده شده است؛:

 • ابتدایی دخترانه جواد موفقیان در هزاردستگاه
 • ابتدایی دخترانه غیردولتی یاس بهشت
 • ابتدایی پسرانه دولتی  معلم
 • ابتدایی پسرانه دولتی امید امام
 • متوسطه دوره دوم پسرانه الهی 1
 • متوسطه دوره دوم دخترانه شهید اول
 • متوسطه دوره دوم دخترانه کوثر
 • متوسطه غیردولتی دوره دوم دخترانه فدک
 • متوسطه دوره دوم غیردولتی پسرانه امام خمینی (ره
 •  متوسطه دوره اول دولتی پسرانه شهدای هویزه
 •  متوسطه دوره اول پسرانه شهید نواب صفوی
 • متوسطه دوره اول دولتی دخترانه معراج
 • هنرستان دولتی دخترانه والعصر

نازی آباد

ضمن اینکه آموزشگاه زبان سفیر گفتمان، آموزشگاه زبان کیش، آموزشگاه زبان جویا و آموزشگاه زبان جاهد و … از مراکز آموزشی نازی‌آباد هستند. همچنین تعداد آموزشگاه‌های موسیقی، نقاشی، خیاطی و هنری هم در نازی‌آباد کم نیست و انواع نیازهای آموزشی ساکنین را برطرف می‌کند. در این محله یک فرهنگسرای بسیار شاخص وجود دارد که کلاس‌های آموزشی متفاوت و بسیاری برای علاقمندان برگزار می‌کند، نام این فرهنگسرا بهمن است. همچنین دانشگاه آزاد علوم پزشکی واحد شهرری در مجاورت بیمارستان امیرالمؤمنین در این محله قرار دارد.

نازی آباد

مراکز خرید اصلی محله نازی آباد کجاست؟

بازار نازی‌ آباد از بازارهای معروف و شناخته‌شده تهران به حساب می‌آبد، بطوری‌که “بازار دوم” نازی‌آباد را پس از بازار بزرگ تهران شلوغ‌ترین و پررفت‌و آمدترین بازار تهران می‌نامند. بافت این بازار مدرن و امروزی است و در خیابان مدائن قرار گرفته است. در این محله مانند بازار بزرگ انواع مراکز خرید بزرگ و کوچک مشغول به کار هستند و برای هر سلیقه‌ای چیزی برای ارائه دارند. در واقع می‌توانیم بگوییم بازار اول و دوم نازی‌آباد یک بورس کامل از انواع پوشاک بچگانه، مردانه و زنانه را دارد که به خوش قیمتی شهرت دارند. بازار اول هم در خیابان مدائن قرار گرفته ولی نسبت به بازار دوم کوچکتر است.

نازی آباد

بازار میوه و تره بار نازی‌آباد هم یک بازار کاملا شناخته شده هست که از نقاط دیگر شهر هم گاهی برای خرید مراجعه کننده دارد. بازار میوه و تره بار بهمن جنب فرهنگسراي بهمن قرار دارد و یک بازار یزرگ ارائه‌کننده میوه و سبزیجات، گوشت و مرغ و … است.

نازی آباد

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مساجد زیادی در محله نازی‌ آباد وجود دارد که در زیر نام تعدادی در ادامه آورده شده است: مسجد الرسول (ص) در میدان بازار دوم، مسجد حضرت زینب (س) در خیابان شهید بابایی، مسجد امام حسن مجتبی در خیابان اکبر مشهدی، مسجد امام عصر (عج) در هزاردستگاه. همچنین نازی‌آباد دارای چند حسینیه به نام‌های حسینیه امام حسن مجتبی در خیابان شیرمحمدی، حسینیه حضرت ابوالفضل العباس، حسینیه حجت در ضلع غربی میدان اصلی بازار دوم، حسینیه شهید کاشی بعد از بازار دوم، حسینیه مکتب الحسین در خیابان شهید احدی، حسینیه محبان الزهرا در خیابان شهید علی ناصر، حسینیه علی اکبر یسلیانی در خیابان شهید رعد موحدی است.

نازی آباد

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

بیمارستان امیرالمومنین در خیابان شیرمحمدی از مراکز درمانی شاخص جنوب شهر تهران است که نیازهای درمانی ساکنین محله را برطرف می‌کند. علاوه بر بیمارستان تعداد درمانگاه‌های این محله هم به تعداد کافی پاسخگوی نیاز ساکنین می‌باشد؛ برای مثال درمانگاه شبانه روزی اطمینان در خیابان شهید اکبر مشهدی، درمانگاه نوشش در خیابان شهید بابایی که از قدیمی‌ترین درمانگاه‌های این محله است، درمانگاه 13 آبان در خیابان شهید رجایی، مرکز تخصصی شنوایی سنجی فراشنوا در بازار دوم، درمانگاه شبانه روزی دندانپزشکی دکتر صراف در خیابان شهید بابایی و ساختمان پزشکان امیرکبیر که که مطب تعداد زیادی از پزشکان در آن قرار دارد از دیگر مراکز درمانی نازی‌آباد هستند.

داروخانه مهراد در خیابان شهید نیکنام، داروخانه اطمینان بخش در خیابان مدائن، داروخانه هخامنش در خیابان شیرمحمدی، داروخانه شبانه روزی در خیابان شهید رجایی و داروخانه ایده در خیابان شهید اکبرمشهدی تعدادی از داروخانه‌های این محله هستند.

نازی آباد

محله نازی آباد چند مرکز مهم دولتی دارد؟

شهرداری منطقه 16 در خیابان شهید وفایی، اداره آب و فاضلاب نازی‌آباد در خیابان شهید رحم خداشرفی، سازمان فنی و حرفه‌ای شهیدان مروتی در خیابان شهید شیرمحمدی و دفتر پستی شهید آقا بابایی در ضلع شرقی میدان بازار دوم نازی‌آباد از اداره‌های دولتی نازی‌آباد به شمار می‌روند. ناگفته نماند که اکثر بانک‌ها در این محله شعبه دارند و مراکز خدمات ارتباطی و پلیس +10 هم خدمت‌رسانی می‌کنند.

نازی آباد

اماکن تفریحی و ورزشی محله نازی آباد کجاست؟

یکی از مشخصات بارز محله نازی‌ آباد، فرهنگسرای بهمن است، این فرهنگسرا یکی از فرهنگسراهای فعال در تهران است که انواع کلاس‌های آموزشی و فرهنگی را دارد، همچنین دارای سالن کنسرت، سالن سینما و … است. این محله دارای چند پارک است که برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت ساکنین گزینه‌ی خوبی به حساب می‌آیند؛ از جمله آنها می‌توان به پارک سردار جنگل واقع در خیابان شیرمحمدی ، بوستان بهمن واقع در میدان بهمن، پارک 22 بهمن واقع در خیابان نیکنام و شهدای 17 شهریور در خیابان تولایی و پارک شهر شادی آزادگان در خیابان دشت آزادگان اشاره کرد.

نازی آباد

همچنین این محله دارای چند مجموعه ورزشی هم هست که نازی‌آبادی‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند و تابستان‌ها شلوغتر هم می‌شوند. نام تعدادی از آنها در ادامه آورده شده  است: مجموعه ورزشی مرغوبکار، مجموعه ورزشی الزهرا، استخر مرغوبکار، سالن ورزشی چندمنظوره فدک و استخر بهمن و …

نازی آباد

ناگفته نماند یکی از جاذبه‌های خوراکی این محله هم حضور جگرسراهای میدان بهمن است که از شهرت بسیاری برخوردار هستند و معمولا از همه نقاط تهران مشتری دارند. دلیل اصلی کیفیت بالای جگرکی‌های این منطقه نزدیکی میدان بهمن به کشتارگاه مرکزی تهران است که دل و جگر دست اول و تازه را ارائه می‌دهد، به همین دلیل همیشه شلوغ و پررفت‌وآمد است.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در نازی آباد و رهن و اجاره آپارتمان در نازی آباد در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله نازی آباد

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله نازی آباد، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله نازی آباد

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مونا هاشمی | تحریریه وبسایت ihome.ir