نارمک ، خوش‌مسیرترین محله شرق تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۱ فروردین ۱۳۹۸

محله گردی: نارمک در شمال شرق تهران و منطقه 8 قرار دارد و بعلت داشتن میدان‌های متعدد به محله صدمیدان هم شهرت دارد. تعداد زیاد میدان‌ها و فضاهای سبز یک فضای عمومی برای ساکنین فراهم کرده است. بیراه نیست اگر بگوییم نارمک یکی از خوش‌مسیرترین محله‌های تهران است و یک سیستم قوی حمل و نقل عمومی دارد که باعث راحتی هر چه بیشتر ساکنان این محله شده است. حالا اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله نارمک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله نارمک

محله نارمک در یک نگاه

 • نام محله: نارمک
 • منطقه: منطقه 8 تهران
 • محل استقرار: شمال شرق
 • شهرت محله: خوش مسیرترین محله شمال شرق تهران
 • بافت محله: نسبتا قدیمی
 • همسایه های محلی: شرق به بزرگراه باقری| غرب به بزرگراه امام علی (ع) | بزرگراه تهران-کرج از شمال| تهران‌نو، نیرو هوایی و نظام آباد از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه باقری، بزرگراه امام علی، بزرگراه رسالت
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: متوسط به بالا
 • نرخ ملک: از متری 4 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 10 میلیون تومان

محله نارمک کجاست؟

نارمک در شمال شرق تهران و منطقه 8 قرار دارد. این محله از شمال به خیابان فرجام، از جنوب به خیابان دماوند، تهران‌نو و خیابان نظام‌آباد، از غرب به بزرگراه امام علی (ع) و از شرق به بزرگراه شهید باقری راه دارد. نارمک بعلت داشتن میدان‌های متعدد به محله صدمیدان هم شهرت دارد، از جمله این میدان‌ها می‌توان به نبوت یا هفت‌حوض سابق، میدان هلال احمر، میدان 51، میدان 73 اشاره کرد. از خیابان‌های معروف این محله هم می‌توان به آیت، سمنگان، دردشت، هنگام و … اشاره کرد.

بافت محله نارمک چگونه است؟

محله نارمک یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران محسوب می‌شود. این محله به دلیل دسترسی مناسبی که دارد، دارای محبوبیت بسیاری شده است. در حال حاضر ساختمان‌های قدیمی ساخت و در واقع تعداد خانه‌های ویلایی این محله کمتر شده و بیشتر شاهد افزایش آپارتمان‌ها هستیم. در کل باید بدانید که نارمک دارای سرزندگی خاصی است و تعدد میدان‌ها و فضای سبز هر میدان یک فضای عمومی برای تجمع ساکنین فراهم آورده است.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

برنامه ریزی، طراحی و احداث محله نارمک از ابتدای دهه 1330 در چارچوب دو فعالیت عمده بانک ساختمانی شروع شد که شامل دو شهرک نارمک در شمال شرق تهران و نازی آباد در جنوب بودد. در زمان احداث شهرک نارمک، روستایی به همین اسم بود. طراحان اولیه این محله دو طراح خارجی به نام بازیل و گورگن بوده‌اند و همزمان تعدادی مهندس ایرانی به عنوان مشاور در این پروژه همکاری داشته اند. در طرح ابتدایی شهرک نارمک، 98 میدان کوچک و بزرگ به صورت فضای سبز شهری در نظر گرفته شده بود که این میادین را می‌توان به عنوان هسته‌های اولیه محله به حساب آورد.

محله نارمک

بعد از ساخت واحدهای مسکونی اولیه، ساختمان های عمومی مانند واحدهای آموزشی، تجاری، آموزشی و … ساخته شدند. در کل می‌توانیم بگوییم روند پیشرفت و ساخت و ساز نارمک در سه دوره زمانی اتفاق افتاده است؛ دوره اول که ساخت و ساز اولیه این محله بوده و 8 سال به درازا کشیده است ، دوره دوم مربوط به زمانیست که نارمک به شهرداری تهران تحویل داده شده و در این دوره دگرگونی‌هایی در روند ساخت و ساز اتفاق افتاده است و در نهایت دوره سوم که مربوط به سال های اخیر می‌شود و نارمک بر اثر افزایش شدید تراکم ساختمانی به شدت دچار دگرگونی شده است. جالب است بدانید تنها عنصر کالبدی که از این محله تحت تاثیر جریان‌های مختلف قرار نگرفته و همچنان مطابق طرح ابتدایی است، میدان‌های نارمک هستند که عرصه های عمومی و نیمه عمومی منحصربفردی را ایجاد کرده اند.

اما در مورد تاریخچه نام ‌گذاری محله باید بگوییم آن‌طور که در فرهنگ جغرافیایی آمده است این محله در ابتدا یک دهکده قدیمی و بسیار خوش آب و هوا در 9 کیلومتری جنوب شرقی امامزاده صالح و تهران  با تعداد 100 نفر سکنه بوده و در مسیر لواسان، قرچک و رودبار قصران قرار داشته است. آنطور که در منابع مختلف آورده شده است محصولات عمده این منطقه غلات و انار و شغل اهالی زراعت و باغبانی بوده است.با توجه به تعداد زیاد باغ های انار در این منطقه و شهرت انارهای نارمک به خوشمزگی و پرآبی، نام نارمک از اینجا آمده است. کلمه نارمک به معنی مکیدن انار و منظور از نارمک یعنی مکانی که انارهای درشتی در آن منطقه می‌رویده است.

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

جمعیت این محله بیش از 300 هزار نفر و تعداد حدودی 89 هزار خانواده تخمین زده شده است، که با توجه به رشد جمعیت و بالا رفتن تب سکونت در تهران این تعداد همچنان رو به افزایش است . سطح قیمت خانه در این محله تقریبا متوسط رو به بالا است، نرخ ملک در این محله از متری 4 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 10 میلیون تومان متغیر است.

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

محله نارمک به بزرگراه‌های امام علی و بزرگراه شهید باقری دسترسی مستقیم دارد، از سوی دیگر بزرگراه رسالت از وسط نارمک عبور می‌کند و به همین دلیل دسترسی ساکنان این محله را به بزرگراه‌های همت و حکیم راحت‌ کرده است. ضمن اینکه دسترسی به  بزرگراه‌های یاسینی، صیاد شیرازی و شهید بابایی هم به راحتی انجام می‌گیرد.

در کل باید بدانید نارمک از محله‌های خوش‌مسیر تهران است، بی ار تی های (میدان آزادی -تهرانپارس) و همچنین بی ار تی های (پایانه بیهقی- پایانه علم و صنعت) و خط دو متروی تهران که پنج ایستگاه آن (خط متروی فدک، گلبرگ، سرسبز، دانشگاه علم و صنعت، شهید باقری) متعلق به نارمک است؛ دسترسی به تمامی نقاط تهران را برای ساکنان نارمک راحت کرده‌اند. همچنین تاکسی‌هایی برای جابجایی مسافرین به اکثر نقاط تهران در پایانه تاکسیرانی بزرگراه رسالت وجود دارد و نگرانی از این بابت نیست. علاوه بر اینها چندین خط اتوبوسرانی هم به حمل و نقل عمومی در این محله کمک می‌کنند. برای مثال (دانشگاه علم و صنعت- شهرک امید)، خط (دانشگاه علم وصنعت-فلکه چهارم تهرانپارس)، (پایانه شقایق- دانشگاه علم و صنعت) و …

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله نارمک

در نارمک چندین مدرسه برای رفع نیازهای آموزشی ساکنین محله وجود دارد که در زیر نام تعدادی از آن‌ها آورده شده است:

 • مدرسه متوسطه دخترانه فردوس
 • مدرسه متوسطه پسرانه هدایت­­
 • دبستان پسرانه فخامی
 • دبیتان غیردولتی دخترانه نبوت
 • دبستان غیردولتی سروش
 • متوسطه غیردولتی کمال
 • متوسطه نمونه دولتی پسرانه دانشمند
 • دبستان غیردولتی پسرانه نبوت
 • راهنمایی پسرانه امام خمینی (ره)
 • راهنمایی غیردولتی پسرانه فیض
 • راهنمایی دولتی پسرانه کمیل
 • راهنمایی دولتی دخترانه سمیه
 • راهنمایی غیردولتی دخترانه فروغ علم

ضمن اینکه کانون زبان ایران، مجتمع فنی تهران، موسسه زبان پردیسان، آموزشگاه زبان سفیر گفتمان، آموزشگاه شکوه رسالت، ایرانمهر و … از مراکز آموزشی نارمک هستند. همچنین تعداد آموزشگاه‌های موسیقی، نقاشی، خیاطی و هنری هم در نارمک کم نیست و انواع نیازهای آموزشی ساکنین را برطرف می‌کند.

ناگفته نماند یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور در این محله قرار دارد، دانشگاه علم و صنعت ایران در زمینی به مساحت 420 هزار متر مربع در خیابان هنگام واقع شده و اعتبار بیشتری به این محله افزوده است.

مراکز خرید اصلی محله نارمک کجاست؟

یکی از مهم‌ترین مراکز خرید نارمک، مجتمع تجاری سون سنتر در ضلع جنوب غربی میدان هفت حوض است که شامل انواع فروشگاه‌های طلا و جواهر، ساعت، کامپیوتر، موبایل، پوشاک و البسه و … است. از دیگر مراکز خرید این محله می‌توان به مرکز خرید کویتی‌های نارمک واقع در خیابان آیت، مجتمع تجاری مروارید نارمک، مرکز خرید نبوت نرسیده به میدان هفت حوض و … اشاره کرد.

در کل اگر از بازارهای خوش‌قیمت تهران بپرسید احتمالا نام بازار نارمک (هفت‌حوض) هم جز این این بازارها خواهد بود. در واقع خیابان آیت و میدان نبوت (هفت‌حوض) پر از فروشگاه‌های متنوع هستند و به قول معروف گفتنی جنسشان جور است.خیابان آیت یک خیابان دوطرفه است و پیاده روهای پهن و بزرگی دارد، در این خیابان هرچیزی گه بخواهید از لباس زنانه، مردانه و بچگانه تا ساعت و زیورآلات و … پیدا می‌شود. طلا فروشی‌ها و ساعت فروشی‌هایی که در هفت حوض وجود دارند از شهرت زیادی برخوردارند.

در ضلع غربی میدان نبوت فروشگاه شهرکتاب هم وجود دارد و برای طرفداران کتاب و لوازم التحریر پاتوق خوبی است.

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مساجد زیادی در نارمک وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها مسجد جامع نارمک در خیابان سمنگان است. نام مسجدهای دیگر در ادامه آمده است: مسجد سپه سالار حسین، مسجد امام حسن مجتبی، مسجد امام موسی‌بن جعفر، مسجد حجتیه و … همچنین این محله دارای چند حسینیه از جمله حسینیه مکتب‌الحسین، حسینیه قائم‌المهدی، حسینیه عزاداران سیدالشهدا است.

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

درمانگاه جامع نارمك برای ساکنان قدیمی نارمک نام آشنایی است، درمانگاهی که در حال حاضر تبدیل به بیمارستان انصاری شده و بخش زنان و زایمانش شناخته شده‌تر از سایر بخش‌های آن است. در نارمک تعداد بیمارستان‌های مجهز کافی نیست و معمولا ساکنان محله به سایر بیمارستانهای تهران مراجعه می‌کنند.البته تعداد زیادی درمانگاه شبانه‌روزی در این محله وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به درمانگاه شبانه‌روزی نوید سلامت در میدان هفت حوض، درمانگاه خیریه آودیسیان در خیابان 86 نارمک، درمانگاه شبانه‌روزی اسرا در خیابان آیت و … اشاره کرد.

کلینیک مادر در چهارراه تلفخانه از دیگر مراکز درمانی نارمک است. تعداد داروخانه‌های این منطقه هم زیاد است که در ادامه نام تعدادی از آن‌ها آمده است: داروخانه آیت، داروخانه ارمغان، داروخانه دکتر بابک بقایی، داروخانه شبانه‌روزی سها، داروخانه شبانه‌روزی نارمک و …

محله نارمک چند مرکز مهم دولتی دارد؟

کانون بازنشستگان سپاه در  میدان نبوت (هفت حوض)، ستاد مرکزی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در میدان رسالت و شهرداری منطقه 8 در میدان نبوت (هفت حوض) قرار دارند، از دیگر اداره های این محله می‌توان به امداد آب منطقه نارمک، پست منطقه نارمک، مرکز مخابرات، کمیته امداد منطقه 8 و امور مالیاتی شرق تهران در محله نارمک اشاره کردد.

همچنین تمامی بانک ها در نارمک شعبه دارند و مراکزی مانند پلیس +10، دفاتر خدمات پستی و کلانتری‌ها نیز خدمت‌رسانی می‌کنند.

اماکن تفریحی و ورزشی محله نارمک کجاست؟

نارمک دارای بیش از 10 پارک و بوستان است، پارک و بوستان ارغوان در خیابان دردشت، بوستان گلستان یکم، بوستان احدزاده، بوستان اقاقیا، بوستان شبنم, بوستان مبینی،  بوستان ابوذر، بوستان آفتاب و … از جمله این پارک‌ها هستند. از بین این پارک ها بوستان احدزاده با مساحت 7807 متر مربع وسیع‌ترین بوستان محله نارمک به شمار می‌آید. در این محله کافه‌ها و رستوران‌های بسیاری شعبه دارند که از تفریحات ساکنین به حساب می‌آیند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در نارمک و رهن و اجاره آپارتمان در نارمک در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله نارمک

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله نارمک، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله نارمک

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مونا هاشمی | تحریریه وبسایت ihome.ir