مهرشهر کرج ، بهترین منطقه استان البرز برای سکونت !

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

محله گردی: مهرشهر یکی از مناظق شهر کرج است که تا قبل از سال 1379 شهری مجزا از استان البرز محسوب می شده است، اما اکنون با تشکیل مناطق 4 و 12 کرج جزئی از مناطق مهم و پرطرفدار شهر کرج محسوب می شود. این منطقه بسیار لوکس و مدرن است و در عین حال آرامش و امنیتی در آن برقرار است که بسیاری از افراد برای فرار از شهر های شلوغ و پر سر و صدا به آن مهاجرت می کنند.

مهرشهر کرج

بدلیل وجود بلوار های سرسبز و باغ های فراوان در اطراف مهرشهر این منطقه دارای آب و هوای خنکی است و یکی از مناطق خوش آب و هوای استان البرز محسوب می شود. یکی از ویژگی های مهم ساختمان های مهرشهر رعایت حریم ساختمانی است بطوریکه هر ساختمان با ساختمان مجاور دو تا سه متر فاصله دارد و ساختمان ها به چسبیده نیستند. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir همراه باشید تا شما را با بخش ها و مراکز مختلف مهرشهر کرج آشنا کنیم.

مهرشهر کرج

محله مهرشهر کرج در یک نگاه

 • نام محله: مهرشهر
 • منطقه: 4 و 12 کرج
 • محل استقرار: غرب کرج
 • شهرت محله: خانه های ویلایی و لوکس
 • بافت محله: غالبا نوساز
 • همسایه های محلی: از شمال اتوبان کرج قزوین| ازغرب خیابان ولیعصر| از جنوب شهرک مهر البرز| از شرق جاده ماهدشت
 • دسترسی های محلی: جاده ماهدشت| اتوبان کرج قزوین |شهرک مهر البرز |خیابان ولیعصر
 • ایسگاه مترو: ندارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: متوسط و متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک: ازمتری 4 میلیون تومان تا 14 میلیون تومان

مهرشهر کرج

محله مهرشهر کرج کجاست؟

مهرشهر در غرب کرج و در 16کیلومتری مرکز آن قرار دارد و  با پنج فاز که در مناطق 4 و 12 تقسیم شده است یکی از بزرگترین محلات استان البرز به حساب می آید که دارای مناطق و شهرک های زیادی است. این منطقه از جنوب آزاد راه کرج-قزوین آعاز و تا انتهای بلوار ارم ادامه دارد.

بافت محله مهرشهر چگونه است؟

مهرشهر کرج در زمان رضا شاه به دست طراحان اروپایی ساخته شد و پس از رونق ساخت و سازهای ویلایی این محله تبدیل به محله ای برای سکونت ثروتمندان تبدیل شد. به طور کلی خانه های مهرشهر تا پیش از پیوستن به شهر کرج دارای غالبا ویلایی بودند، اما پس از پیوستن به شهر کرج مجوز ساخت و سازهای بیش از دو طبقه نیز در این منطقه داده شد و بسیاری از این خانه های ویلایی تخریب شدند و جای آن ها را آپارتمان های سه تا پنج طبقه گرفته اند، با این وجود امروزه آپارتمان های لوکس و مدرن، این منطقه هنوز بافت ویلایی همراه با معماری های خاص خود را حفظ کرده اند. بلوار شهرداری یکی از خیابان های لوکس و زیبای مهرشهر کرج است که یکی از پرترددترین مناطق مهرشهر به حساب می آید، همچنین فازهای یک تا سه مهرشهر یکی از گران ترین و دیدنی ترین مناطق کرج است.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

همان طور که گفته شد محله مهرشهر کرج در گذشته شهری مجزا از کرج فعلی محسوب می شده است که خانه های پراکنده ی آن از سه مسیر به زمین هایی می رسید که به دستور شمس پهلوی بنیان گذار مهرشهر به باغ سیب کنونی تبدیل شد. علت اصلی نامگذاری مهرشهر را می توان گرویدن شمس پهلوی به آیین مهرپرستی دانست به نحوی که نام خود را از خدیجه به شمس تغییر داد.

مهرشهر کرج

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

مهرشهر منطقه ای با وسعت بسیار بالاست تا حدی که که وسعت آن از برخی از مراکز استان ها نیز بیشتر است و جمعیت آن نیز با بعضی از مراکز استان ها برابری می کند. دلیل این ازدحام جمعیت را می توان مهاجرت مردم شهرها و استان های دیگر به این منطقه دانست این منطقه بدلیل بزرگی بیش از حد در دو منطقه 4 و 12 تقسیم شده است که بتوان نیاز های ساکنین را در حد مطلوب فراهم کند. به طور کلی سطح قیمت خانه در مهرشهر کرج از متری 4 میلیون تومان تا 14 میلیون تومان متغیر است و این تغییر بستگی به مکان خانه ،قرارگرفتن در منطقه و فاز مشخص، قدمت خانه، نوع خانه (ویلایی یا آپارتمان)، متراژ خانه و… بستگی دارد.

مهرشهر کرج

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

مهرشهر کرج بدلیل وسعت بسیار بالا خیابان ها و بلوار های بزرگی دارد، مهمترین بلوار مهرشهر بلوار ارم است که 12 کیلومتر طول دارد . این بلوار در همان ابتدای ورود به محله مهرشهر قرار دارد و از شمال و جنوب این منطقه را به هم وصل کرده است . همچنین شمال این بلوار منطقه 4 و جنوب آن منطقه 12 شهرداری کرج محسوب می شود. شرق این بلوار، بلوار شهرداری یا چهارباندی منطقه زیبا و مجلل قرار دارد و سمت چپ آن خیابان هایی از جمله خیابان های آزادی ،ولیعصر،امیرکبیر و … قرار دارد. بلوار شهرداری که بخش مرفه نشین مهرشهر محسوب می شود بلوار اصلی این منطقه است و از فضای سرسبز و درختان بسیاری برخوردار هست. در شمال بلوار شهرداری باغ سیب بزرگ و قدیمی قرار دارد که با مساحت 350 هکتار یکی از باغ های مهم استان البرز و یکی از دلایل تمیزی هوای این منطقه محسوب می شود . از دیگر خیابان های مهرشهر بلوار دانش می باشد که بلوار ارم را به بلوار شهرداری متصل می کند.

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي مهرشهر کرج

در مهرشهر باتوجه به نیاز ساکنین مراکزی جهت آموزش نیز فراهم شده که در ادامه نام برخی از آنها آورده شده است:

 • دبستان دواتی پسرانه امام حسن مجتبی(ع) در بلوار امیرکبیر
 • دبستان دخترانه ماه آفرید در فاز 4 مهرشهر چهارراه بانک ملی
 • متوسطه دوره اول پسرانه عرفان در بلوار ارم خیابان 219
 • متوسطه دوره اول دخترانه شهید چمران در بلوار ارم خیابان پنجم
 • متوسط دوره دوم  پسرانه امیرالمومنین فاز 4 مهرشهر بلوار گلها
 • متوسطه دوره دوم دخترانه زرین مهر درفار 4 مهرشهر بلوار شهید رزهبان

در این محله برای فراگیری زبان های خارجی به موسسات آموزشی زبان از جمله آکادمی زبان سخنگو، آموزشگاه زبان کبیر، آموزشگاه زبان ایتالیایی و … می توان اشاره کرد. برای علاقمندان به موسیقی نیز آموزشگاهایی برای آموختن ساز های گوناگون وجود دارد که می توان آموزشگاه موسیقی باران،آموزشگاه موسیقی آوای برتر و … را نام برد.

مهرشهر کرج

برای یادگیری هنر طراحی و نقاشی آموزشگاهایی از قبیل: آتلیه نقاشی نوین، هنرکده هفت رنگ، آموزشگاه طراحی و نقاشی مینیاتور و …. وجود دارد. همچنین برای یادگیری فیلنامه نویسی و داستان نویسی می توان به آموزشگاه شهناز روستایی اشاره کرد که در این زمینه بسبار نام آور است. موسسه آموزشی فارابی واقع در بلوار شهرداری یکی دیگر از مراکز آموزشی مهرشهر به حساب می آید.

مهرشهر کرج

مراکز خرید اصلی مهرشهر کرج کجاست؟

یکی از مراکز خرید لوکس مهرشهر کرج مرکز خرید رویال است که ساختمانی شیک و دارای 3 طبقه تجاری و 85 واحد می باشد و در آن صنف های طلا و جواهر،بازی های رایانه ای و موبایل مشغول به فعالیت هستند. این مجتمع در مهرشهر بلوار مسیح پاکدل قرار دارد. یکی دیگر از مراکز خرید این منطقه مرکز خرید مبنا است که 2 طبقه و 50 واحد تجاری دارد که این واحد ها با داشتن انواع صنف ها اکثر نیازهای خانواده های ساکن این منطقه را برطرف می کند. علاوه بر پوشاک و کیف و کفش صنف های همچون وسایل ورزشی، آلات موسیقی،پت شاپ،کحصولات فرهنگی و …. موجود است.

مهرشهر کرج

مجتمع تجاری پارس، مرکز خریدی با 1 طبقه و 30 واحد تجاری واقع در بلوار شهرداری مهرشهر نیز فقط به صنف های هنری و آلات موسیقی پرداخته است. ساکنین مهرشهر برای تهیه میوه و خرید روزانه خود می توانند به بازار روز میوه وتره بار مهرشهر واقع در بلوار ارم مراجعه می کنند.یکی از شعبه های فروشگاه رفاه نیز در مهرشهر بلوار ارم قرار دارد، ناگفته نماند که در این منطقه مراکز خرید و فروشگاه های زیادی قرار دارد که می توانید به آنها مراجعه کنید و به سادگی نیازهای روزانه ی خود را برآورده کنید.

مهرشهر کرج

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مهرشهر چندین مسجد را داراست که عزاداری ها و جشن های مذهبی در آن برگزار می شود از جمله شاخص ترین مساجد می توان به مسجد ابوالفضل در حسین آباد،مسجد امیرالمومنین در بلوار ارم و … اشاره کرد.حسینیه های متعددی نیز در این منطقه واقع است که از جمله آنها می توان حسینیه شهید احمدی در فاز 5 مهرشهر خیابان شهید احمدی و حسینیه شهید دامنگیر واقع در شهرک دریا اشاره کرد.

مهرشهر کرج

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در این منطقه بیمارستان وکلینیک های بسیاری وجود دارد که ساکنین برای رفع نیاز های درمانی خود می توانند به آنها مراجعه کنند که اسامی برخی از آنها در ادامه آورده شده است:
بیمارستان ثارالله در حسین آباد،بیمارستان ارم در بلوار ارم، کلینیک جامع در فاز 4 مهرشهر،دی کلینیک تخصصی شهید محمد حاجی زاده در بلوار گلها،درمانگاه میلاد اندیشه در حسین آباد،درمانگاه حسن زاده ابتدای بلوار ارم. همچنین مهرشهر داروخانه هایی از جمله: داروخانه مرکزی مهرشهر در بلوار ارم،داروخانه دکتر سعادت در حسین آباد،داروخانه پارس در فاز 4 مهرشهر،داروخانه البرزنو در بلوار شهرداری،داروخانه ایمان ابتدای بلوار ارم و … را دارا است.

مهرشهر کرج

مهرشهر کرج چند مرکز مهم دولتی دارد؟

از مراکز دولتی مهرشهر در حوزه بهداشت می توان به مرکز خدمات جامع سلامت شهدای مهرشهر در فاز 4 این منطقه،پایگاه سلامت ضمیمه در فاز 4 و پایگاه سلامت شماره سه در بلوار ارم اشاره کرد.در حوزه امنیت نیز کلانتری 22 مهرشهر در بلوار ارم،کلانتری 21 در فاز 4 فعالیت می کنند. شهرداری منطقه 4 کرج در بلوار شهرداری و شهرداری منطقه 12 کرج در بلوار امام خمینی قرار دارد.در این منطقه شعبه های بانک های مختلف نیز قرار دارد مانند: بانک شهر،بانک ملی و … نیز دایر است.

مهرشهر کرج

اماکن تفریحی و ورزشی محله مهرشهر کرج کجاست؟

معروف ترین مکان مهرشهر کرج باغ سیب است این باغ با داشتن درختان کهنسال و فراوان به پاکی و مطبوع بودن هوای این منطقه کمک بسیاری کرده است و توجه بسیاری از گردشگران را از کرج و تهران به خود جذب کرده است. یکی از مناطق دیدنی مهرشهر کاخ مروارید است که قدمت آن دوران پهلوی بازمی گردد و همه ساله گردشگران بسیاری را برای بازدید این اثر زیبا به مهرشهر می آورد.

مهرشهر کرج

پارک هامون با 3 هکتار مسافت یکی از پارک های بزرگ مهرشهر به حساب می آید که زیبایی منحصر به فردی دارد کاشت گل های فراوان و استخری با ماهی های مختلف به زیبایی این پارک میافزاید. در این پارک وسایل ورزشی برای علاقمندان به ورزش و وسایل بازی برای کوکان مهیا شده است. در مهرشهر پارک های زیادی وجود دارد که در منطقه 4 آن پارک ها عبارت اند از: پارک شهرک دریا،پارک شهروند،پارک میلاد و…ودر منطقه 12 آن: پارک مروارید بهاران،پارک زنبق،پارک باغ فدک و… برای علاقمندان به ورزش مجموعه های فرهنگی ورزشی نیز وجود دارد که از جمله شاخص ترین آن ها می توان به : آکادمی تخصصی فیتنس کلاب پارس مهر شهر در بلوار شهرداری،باشگاه ورزشی ایرانیان و دارای زمین چمن مصنوعی در بلوار ارم و…. اشاره کرد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در مهرشهر کرج و رهن و اجاره آپارتمان در مهرشهر کرج در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله مهرشهر

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله مهرشهر، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله مهرشهر

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: فربد محمدحسینی | تحریریه وبسایت ihome.ir