محله کشاورز ، نوستالژیک‌ترین منطقه در مرکز تهران !

تاریخ بروزرسانی : ۱۶ مهر ۱۳۹۸

محله گردی:  محله‌ی کشاورز از محلات شناخته‌شده شهر تهران است و برای بسیاری از افراد، بلوار کشاورز که یکی از المان‌های معروف این محله است؛ یکی از مکان‌های پرخاطره محسوب می‌شود؛ علی‌الخصوص نسل جوان و دانشجویان. از سوی دیگر قرار گرفتن این محله بین چهار خیابان اصلی شهر تهران، این محله را به یکی از خوش مسیرترین محلات تبدیل نموده که بسیاری از افراد را خواهان سکونت در خود کرده است. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله کشاورز آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله کشاورز

محله کشاورز در یک نگاه

 • نام محله: کشاورز
 • منطقه: منطقه 6 شهرداری تهران
 • محل استقرار: مرکز شهر تهران
 • شهرت محله: بلوار زیبای کشاورز
 • بافت محله: ترکیبی از ساختمان‌های قدیمی و نوساز
 • همسایه‌های محلی: از شمال به خیابان فاطمی (حد فاصل خیابان کارگر تا تقاطع خیابان ولیعصر)، از جنوب به بلوار کشاور (حد فاصل تقاطع خیابان کارگر شمالی تا میدان ولیعصر)، از شرق به خیابان ولیعصر (حد فاصل تقاطع خیابان فاطمی تا میدان ولیعصر) و از غرب با خیابان کارگر شمالی (حد فاصل خیابان فاطمی تا تقاطع بلوار کشاورز)
 • دسترسی های محلی: خیابان ولیعصر، خیابان فاطمی، خیابان انقلاب،خیابان کارگر شمالی
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: تقریبا بالا
 • نرخ ملک : از متری 12 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان

محله کشاورز

محله کشاورز کجاست؟

محله‌ کشاورز در منطقه‌ی 6 شهرداری و مرکز شهر تهران قرار گرفته است. از شمال با خیابان فاطمی (حد فاصل خیابان کارگر تا تقاطع خیابان ولیعصر)، از جنوب با بلوار کشاور (حد فاصل تقاطع خیابان کارگر شمالی تا میدان ولیعصر) همسایه است و از شرق به خیابان ولیعصر (حد فاصل تقاطع خیابان فاطمی تا میدان ولیعصر) و از غرب به خیابان کارگر شمالی (حد فاصل خیابان فاطمی تا تقاطع بلوار کشاورز) راه دارد.

محله کشاورز

بافت محله کشاورز چگونه است؟

محله کشاورز از محلات شناخته شده شهر تهران است. در واقع برای بسیاری از افراد، بلوار کشاورز که یکی از المان‌های معروف این محله است؛ یکی از مکان‌های پرخاطره محسوب می‌شود؛ علی‌الخصوص نسل جوان و دانشجویان. علاوه بر این با توجه به اینکه این محله در مرکز شهر تهران است و بین 4 خیابان اصلی محصور شده، محل تعداد زیادی از اداره‌ها و مکان‌های دولتی می‌باشد.

محله کشاورز

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

آنطور که در وبسایت ویکی‌پدیا در مورد این محله می‌خوانیم، بلوار اصلی این محله در گذشته به نام بلوار الیزابت دوم بوده است و در آن زمان گذشته یکی از تفرجگاه‌های شهر تهران بوده‌است. در میانه این بلوار نهری روان است که به رودخانه کرج شهرت دارد. نهر کرج در واقع رودخانه‌ای بوده است که از رودخانه کرج منشعب میشده و به سمت اراضی بهجت آباد می رفته و از این اراضی به سمت دارالخلافه تهران امتداد می‌یافته است. آب این نهر برای کشاورزی و جهت آب شرب منازل در تهران قدیم استفاده می‌شده‌است. در واقع می‌توان اینگونه گفت که تا قبل از لوله کشی تهران این نهر نقش عمده‌ای در تأمین آب تهران داشته است. موقعیت جغرافیایی نهر کرج منطبق بر بلوار کشاورز کنونی است.

محله کشاورز

در مورد نام فعلی این بلوار بهتر است بدانید که علت نام گذاری این خیابان به بلوار کشاورز ، مجاورت ساختمان پیشین وزارت کشاورزی ایران با آن است که این ساختمان در حال حاضر، ساختمان قوه قضاییه است. نکته قابل توجه اینست که بلوار کشاورز توسط سرفراز غزنی طراحی و از سوی سازمان میراث فرهنگی به شماره ثبت ۳۱۳۲۱ در فهرست آثار میراث ملی قرار گرفته است.

محله کشاورز

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

اگر مایلید در مورد مظنه قیمت در محله‌ کشاورز بیشتر بدانید، گزینه‌های موجود جهت فروش در وبسایت آی‌هوم گذاشته شده است نشان می‌دهد که مظنه خرید از متری 12 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان متغیر است و با توجه به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان (مسکونی و اداری) و کاربری ملک (ویلایی، آپارتمان و سوئیت) و …قیمت آن متفاوت است.

محله کشاورز

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

همانطور که در ابتدای این یادداشت عنوان شد، این محله به چند خیابان اصلی از جمله خیابان فاطمی، خیابان ولیعصر و خیابان کارگر شمالی دسترسی مناسبی دارد. متروی میدان جهاد و متروی میدان ولیعصر نزدیکترین ایستگاه‌های مترو به این محله هستند. در مورد استفاده از خطوط بی‌ارتی هم بهتر است بدانید که تقاطع خیابان ولیعصر با بلوار کشاورز و همچنین تقاطع خیابان ولیعصر با خیابان فاطمی محل عبور بی ارتی راه آهن- تجریش است. تاکسی هم در قسمت های مختلف این محله به چهار سمت تهران ارائه سرویس می دهد و کار جابجایی را بسیار راحت می‌کند. علاوه بر موارد یادشده، اتوبوس‌های شرکت واحد هم در این محله حضور دارند و نقش مهمی در جابجایی مسافران ایفا می‌کنند.

محله کشاورز

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي کشاورز

نام تعدادی از مراکز آموزشی محله کشاورز در ادامه آورده شده است:

 • مدرسه هنر بهاران واقع در خیابان ولیعصر. بالاتر از زرتشت
 • مدرسه پسرانه غیردولتی مهر ولایت واقع در بلوار کشاورز.خیابان شهید علیرضا دائمی
 • مدرسه دخترانه حضرت معصومه واقع در بلوار کشاورز، خیابان فلسطین شمالی
 • دبیرستان دخترانه هیات امنایی شهید عباسپور واقع درخیابان ولیعصر. بالاتر از زرتشت . کوچه میرهادی
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

محله کشاورز

مراکز خرید اصلی محله کشاورز کجاست؟

محله کشاورز یکی از محلات اصلی تهران برای خرید و گشت‌و گذار هست. روزانه افراد زیادی از نقاط مختلف تهران برای خرید به این محله می‌آیند. در واقع شما با تعدد زیادی از مراکز خرید مواجه هستید؛ از پاساژهای فروش موبایل و تجهیزات الکترونیکی گرفته تا مغازه‌های لباس فروشی و تزییناتی. بازارچه خوداشتغالی لاله در شمال غربی پارک لاله، مرکز خرید پرستو در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان زرتشت و مرکز خرید دی در خیابان ولیعصر، جنب اداره پست از مراکز خرید شاخص این محله محسوب می‌گردند.

محله کشاورز

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

از مراکز مذهبی اصلی این محله می‌توان به مسجد کبکانبان در خیابان ولیعصر، زرتشت غربی و مسجد موسی ابن جعفر واقع در بلوار کشاورز ، نبش خیابان رنجبر اشاره کرد.

محله کشاورز

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

محله‌ کشاورز دارای چندین بیمارستان است. بیمارستان امام خميني (ره) به نشانی بلوار كشاورز، بیمارستان پارس به نشانی بلوار كشاورز، جنب ساختمان سامان، بیمارستان ساسان در بلوار كشاورز، بین خيابان فلسطين و دائمي و بیمارستان مهر.

محله کشاورز

همچنین انستيتو كانسر دربلوار كشاورز، خیابان قريب، مركز طبي كودكان در بلوار كشاورز، خیابان قريب و مرکز هموفیلی در خیابان ولیعصر-خیابان زرتشت غربی قرار دارند. بهداري نيروي انتظامي در خیابان كارگر شمالي، خیابان راهنما هم از دیگر مزکز نزدیک به این محله است.

محله کشاورز

ضمنا داروخانه دکتر یاسا در خیابان زرتشت، نبش خیابان ششم و داروخانه دکتر اتحادی در خیابان فاطمی، بین معیری و پروین اعتصامی از داروخانه‌های این محله به شمار می‌روند.

محله کشاورز

محله کشاورز چند مرکز مهم دولتی دارد؟

در بخش های قبل به این موضوع اشاره کردیم که این محله پایگاه تعداد زیادی از اداره‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی است. نام تعدادی از مراکز شاخص دولتی در ادامه آورده شده است:

 • دادگستري كل استان تهران درخیابان وليعصر، بعد از چهارراه زرتشت، روبروي پمپ بنزين، كوچه نوربخش
 • شرکت مدیریت منابع آب ایران در خیابان فلسطین شمالی، پایین‌تر از چهارراه زرتشت
 • سازمان تعزیرات حکومتی در خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ولیعصر، نرسیده به خیابان زرتشت، جنب سینما آفریقا

محله کشاورز

 • اداره آب و فاضلاب در بلوار کشاورز
 • سرای محله کشاورز به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان زرتشت غربی، روبه‌روی بیمارستان مهر
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

محله کشاورز

اماکن تفریحی و ورزشی محله کشاورز کجاست؟

این محله تعداد زیادی مرکز فرهنگی، تفریحی و ورزشی دارد. دو سینمای استقلال و سینما افریقا در خیابان ولیعصر قرار دارند. همچنین پارک لاله در این محله از مراکز تفریحی شاخص به حساب می‌آید. چند مرکز ورزشی دیگر در این محله عبارتند از: فدراسيون آمادگي جسماني و ايروبيك به نشانی خیابان حجاب، فدراسيون بدمينتون به نشانی خیابان حجاب و فدراسيون شطرنج در خیابان حجاب، فدراسيون قايقراني به آدرس خیابان فاطمی، انتهاي خيابان رهي معيري، نبش مظفري خواه است.

محله کشاورز

از دیگر مراکز فرهنگی محله کشاورز موزه هنرهاي معاصر تهران در حاشیه غربی پارک لاله و موزه فرشدر ضلع شمال غربي پارك لاله اشاره کرد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید آپارتمان در کشاورز و  رهن و اجاره آپارتمان در کشاورزدر وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله کشاورز

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله کشاورز، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله کشاورز

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir