محله ونک ، محبوبترین محله بااصالت در شمال غرب تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۲ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: محله‌ی ونک یکی از محلات محبوب و البته معروف شهر تهران است که افراد زیادی در سراسر ایران یکبار هم که شده نام این محله را شنیده‌اند. این محله گرچه از محلات قدیمی شهر تهران است اما طی سال‌های اخیر به اندازه زیادی پیشرفت کرده است و در حال حاضر از محلات مدرن تهران به شمار می‌رود. ساختمان‌های بلند و برج‌های تجاری ونک از شاخصه های ونک هستند.  اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله ونک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله ونک در یک نگاه

 • نام محله: ونک
 • منطقه: منطقه 3 شهرداری تهران
 • محل استقرار: شمال غربی شهر تهران
 • شهرت محله: تعدد مراکز تجاری و اداری
 • بافت محله: محله ای بااصالت اما مدرن
 • همسایه های محلی: شرق به خیابان آفریقا و چهارراه جهان کودک | غرب به ده ونک و آرارات| از شمال با بزرگراه نیایش| جنوب محله‌ی یوسف آباد
 • دسترسی های محلی: بزرگراه شهید همت، بزرگراه کردستان، بزرگراه حقانی و مدرس
 • ایستگاه مترو : ندارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: تقریبا بالا و گران
 • نرخ ملک : از متری 13 میلیون تومان تا متری 23 میلیون تومان

محله ونک

محله ونک تهران کجاست؟

محله‌ی ونک در منطقه‌ی 3 شهرداری و شمال غربی شهر تهران قرار گرفته است. این محله از جنوب به محله یوسف‌آباد، از شمال به بزرگراه نیایش، از شرق به خیابان آفریقا و چهارراه جهان کودک و از سمت غرب با محله‌های آرارات و ده ونک همسایه است. همانطور که در بخش ابتدایی این نوشته عنوان شد ونک به بزرگراه‌های همت، نیایش، حکیم، حقانی، مدرس و چمران دسترسی مناسبی دارد.

بافت محله ونک چگونه است؟

محله ونک گرچه از محلات قدیمی شهر تهران است اما طی سال‌های اخیر به اندازه زیادی پیشرفت کرده است و در حال حاضر از محلات مدرن تهران به شمار می‌رود. ساختمان‌های بلند و برج‌های تجاری ونک از شاخصه های این محله هستند. ضمن اینکه تعدد مراکز اداری و مراکز خرید توجه هر کسی را که به این محله رفت و آمد کند، جلب خواهد کرد.

محله ونک

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

در سایت شهرداری تهران در مورد این محله قدیمی چنین می‌خوانیم: ونك از آباديهاي پهنه ري باستان است که به مناسبتهاي مختلف از آن در منابع تاريخي ياد شده است. اين روستا در دوره ناصرالدين شاه جزء آباديهاي خالصه بوده كه ميرزا يوسف مستوفي الممالك آن را خریده و با حفر چند رشته قنات، آنجا را آباد كرده است.

محله ونک

ساكنان قديمي اين محله معتقدند علت نامگذاري ونك به اين نام به دليل وجود درختان ون (زبان گنجشك) بسياري بوده كه در سطح باغات اين محله به چشم مي خورد. همچنين، به روايتي ونك را محلي در اطراف شيراز مي دانند كه در قديم ساكنان آن به تهران مهاجرت كرده و در اين محله خوش آب و هوا سكني گزيدند.

محله ونک

محله ونك داراي دو بافت قديمي و جديد است بافت قديم كه شامل ده ونك مي شود يكي از تفرجگاهها و ييلاقهاي اطراف تهران بوده كه در حال حاضر نيز قسمتي از توتستان هاي آن حفظ شده است و اغلب ساكنان آن بومي اند.

محله ونک

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

آنطور که در سایت شورایاری شورای شهر تهران آمده است جمعیت محله‌ی ونک بیش از 22 هزار نفر است و مساحت آن حدود 236 هزار هکتار برآورد شده است. بررسی گزینه‌های فروش در وبسایت آی‌هوم نشان می‌دهد که قیمت ملک در این محله از متری 13 میلیون تومان تا متری 23 میلیون تومان متغیر است و با توجه به موقعیت مسکونی یا اداری، قدمت ساختمان، شمالی یا جنوبی بودن و متریال مورد استفاده در ساخت تغییر می‌نماید.محله ونک

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

پایانه‌ی تاکسیرانی ونک از پایانه‌های معروف شهر تهران است که به اکثر نقاط تاکسی دارد، از دهکده المپیک گرفته تا آزادی و یوسف آباد. علاوه بر تاکسی‌های موجود در پایانه تاکسیرانی، بی ارتی راه آهن- تجریش نیز در محله ونک ایستگاه دارد. اتوبوس‌های شرکت واحد هم  در ونک ایستگاه دارند و به مقاصد مختلفی مانند میدان صنعت می‌روند. اگر در مورد ایستگاه مترو در نزدیکی این محله سوال دارید باید به اطلاعتان برسانیم که نزدیکترین ایستگاه مترو، متروی حقانی است.

بزرگراه‌های چمران، حقانی، مدرس، همت و کردستان هم چند بزرگراهی هستند که به محله ونک تقریبا دسترسی مناسبی دارند.

محله ونک

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي ونک

محله‌ ونک دارای تعداد زیادی مرکز آموزشی است که نام آن در ادامه آورده شده است:

 • دبستان دولتی پسرانه روزبه واقع در خيابان شيخ بهائي شمالي، کوچه 12 متری اول
 • راهنمایی پسرانه دولتی شيخ بهايي واقع در خيابان صائب تبریزی، کوچه طالقاني
 • راهنمايي و دبیرستان همت‏ در ميدان شيخ بهائی، خيابان ونک، بعداز ميدان ده ونک
 • دبيرستان غيرانتفاعي بنياد خلاقيت در خيابان ملاصدرا، خيابان شيخ بهائي، کوچه شاه نقي
 •  دبيرستان دخترانه گلهاي دانشگاه واقع در ميدان ده ونک، خيابان مجيدپور، بعد از کوچه ولي‌عصر

محله ونک

 • دبيرستان كار و دانش كامپيوتر دخترانه‏‏ واقع در خيابان ملاصدرا، خيابان شيخ بهائي، انتهاي کوچه اول
 • هنرستان غيرانتفاعي پسرانه پارس افزار در خيابان ملاصدرا، خيابان شيخ بهائي، کوچه طالقاني
 • موسسه فرهنگي دخترانه نور و الهام در خيابان شيخ بهائي شمالي، نرسيده به کوچه انصاري آزاد
 • دبيرستان الزهرا‏‏ واقع در ميدان شيخ بهائي، خيابان ونک، بعد از کوچه رهبري آزاد
 • دبیرستان پسرانه دولتی روزبه در شیخ بهایی شمالی، کوچه یازدهم

محله ونک

ناگفته نماند که دانشگاه الزهرا که یکی از دانشکده های مطرح در کشور است، در محله ده ونک که در نزدیکی ونک قرار دارد واقع شده است، دانشکده لرزه‌نگاری در خیابان ملاصدرا و دانشگاه خاتم در خیابان شیراز شمالی نیز در این منطقه است.
برای علاقمندان به فراگیری زبان انگلیسی اموزشگاه زبان رسپینا تاک پایینتر از میدان ونک در خیابان 18 گاندی و آموزشگاه ایرانمهر بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار پیشنهاد می‌شود.

محله ونک

مراکز خرید اصلی محله ونک کجاست؟

محله‌ی ونک یکی از محلات معروف تهران جهت خرید است، مخصوصا خرید پوشاک و کیف وکفش. چند مرکز خرید معروف در ونک عبارتند از: مرکز خرید ونک درخیابان ونک ۱۰متر بعد از خیابان کار و تجارت، مرکز خرید آسمان ونک واقع در ابتدای خیابان ونک، مرکز خرید آیینه. اگر در خیابان ونک قدم زده باشید تعداد زیادی فروشگاه در اطراف میدان و خیابان‌های آن مشاهده خواهید کرد. از برندهای معروف چرم گرفته تا مانتو فروشی و سوپرمارکت‌ها.

محله ونک

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

در این محله دو مسجد وجود دارد که نام آنها در ادامه آورده شده است: مسجد بقیه‌الله‌العظم (عج) به نشانی خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی جنوبی و مسجد امام حسن مجتبی (ع) به نشانی: ونک، خیابان شهید مجیدپور.

حسینیه‌ی اباعبدالله حسین واقع در میدان شیخ بهایی یکی از حسینیه های فعال در محله ونک است. علاوه بر این حسینیه تعداد دیگری حسینیه و هیئت مذهبی در ونک قرار دارند.

محله ونک

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

محله‌ی ونک دارای تعداد زیادی مرکز درمانی است که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد:

 • خانه اميد نابينايان و كم بينايان واقع در خيابان شيخ بهائي، خيابان کوليوند
 • درمانگاه بقيه الله‌الاعظم به نشانی خيابان شيخ بهائي به سمت شمال- بعد از خيابان برزيل
 • مرکز درمانی گلستان واقع در خيابان شيخ بهائي، خيابان ملاصدرا
 • ساختمان پزشكان 135در خيابان شيخ بهائي، خيابان ملاصدرا به سمت غرب

محله ونک

 • كلينيك دامپزشكي ونك واقع در ميدان شيخ بهائي، ابتداي خيابان شيخ بهائي شمالي، کوچه اوستا
 • درمانگاه شيخ بهايي در خيابان شيخ بهائي، بعد از خيابان ملاصدرا
 • درمانگاه ملاصدرا واقع در خيابان شيخ بهائی، خيابان ملاصدرا به سمت غرب، نبش کوچه گلدشت
 • پلی‌کلینیک بقيه‌الله‌الاعظم واقع در خيابان شيخ بهائي، خيابان ملاصدرا، نرسيده به خيابان خوارزمي
 • کلینیک پزشکی غرب در میدان ونک، میدان شیراز

محله ونک

همچنین داروخانه دکتر محبی واقع در خیابان ملاصدرا. بعد از خیابان شاد، داروخانه قانون در میدان ونک و داروخانه مرکزی ونک میدان ونک جنب بانک سپه از داروخانه‌های این محله هستند.

محله ونک

محله ونک چند مرکز مهم دولتی دارد؟

محله ونک پایگاه تعداد زیادی از اداره‌ها و مراکز دولتی است: از جمله‌ی آنها می‌توان به ساختمان مرکزی تربیت بدنی به نشانی: سئول، نرسیده به نمایشگاه بین‌المللی تهران، وزارت مسکن و شهرسازی به نشانی: میدان شیراز، خیابان دانشور شرقی، سفارت کره جنوبی در خیابان دانش‌دوست غربی اشاره کرد.

محله ونک

همچنین دفتر ازدواج شماره 384 در خيابان ملاصدرا، ابتداي خيابان شيخ بهائي، کلانتری 145 ونک و
ایستگاه شماره  اتش نشانی43 به نشانی: میدان ونک، خیابان شیخ بهایی از دیگر مراکز شاخص این محله هستند.

محله ونک

اماکن تفریحی و ورزشی محله ونک کجاست؟

بوستان باغ ایرانی در خیابان شهید پیروزان، بوستان خوارزمی در خیابان شیخ بهایی شمالی، باشگاه ورزشي ملاصدرا‏‏ به آدرس ميدان ونک، خيابان ملاصدرا، مجتمع ورزشي و آموزشي ونك‏‏ به نشانی خيابان شيخ بهائي شمالي، مجتمع ورزشي بامداد به آدرس خيابان شيخ بهائي شمالي، 12 متري اول، باشگاه پینت‌بال در میدان ونک، خیابان خدامی از مراکز تفریحی محله ونک هستند.

محله ونک

علاوه بر اینها کافه های این محله از جمله کافه لمیز، کافه ویونا و سام کافه از جمله پاتوق‌هایی هستند که افراد در اوقات فراغتشان استفاده می‌کنند. راستی فراموش نکنید که محله‌ی ونک به پارک معروف آب و آتش و پل طبیعت بسیار نزدیک است. اگر حوالی میدان ونک باشید با پانزده دقیقه پیاده روی می‌توانید به این پارک بروید.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در ونک و  رهن و اجاره آپارتمان در ونک در وبسایت ihome.ir مراجعه  فرمایید. همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در شیخ بهایی  و خرید آپارتمان در شیراز  ، خرید آپارتمان در ملاصدرا مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از ملاصدرا دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در شیخ بهایی ، رهن و اجاره آپارتمان در شیراز ، رهن و اجاره آپارتمان در ملاصدرا  نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله ونک

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله ونک ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله ونک

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir