جنت آباد جنوبی ، محبوب ترین محله غرب تهران؟!

تاریخ بروزرسانی : ۱ آبان ۱۳۹۸

يكي از محله های غرب تهران برای سکونت، محله جنت آباد جنوبی است و مي توان گفت جز محله هايي است كه به دلیل آب و هوای مناسب و دسترسی خوب، امروزه طرفداران بسیاری را برای سکونت به خود جلب کرده است.

محله گردی: محله ی جنت آباد تهران یکی از محله های قدیمی تهران است که به بعد از احداث و راه اندازی. اتوبان همت اتوبان آبشناسان، به 3 بخش جنت آباد جنوبی، جنت آباد مرکزی و جنت آباد شمالی تقسیم شد. در تورهای محله گردی پیشین راجع به جنت آباد مرکزی و شمالی صحبت کرده ایم. حال اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم با تور محله گردی این هفته ihome  همراه باشید تا شما را با بخش ها و مراکز مختلف این محله آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله جنت آباد جنوبی

محله جنت آباد جنوبی در یک نگاه

  • نام محله: جنت‌آباد جنوبی
  • منطقه: 5 تهران
  • محل استقرار: شمال غرب تهران
  • شهرت محله: آب‌ و‌ هوای خوب
  • بافت محله: نوساز و قدیمی
  • همسایه های محلی: باغ فیض از شرق | بزرگراه آیت الله کاشانی از جنوب | شهران از غرب | جنت آباد مرکزی از شمال
  • دسترسی های محلی: بزرگراه شهید همت| بزرگراه شهید باکری| بزرگراه شهید ستاری | بزرگراه آیت الله کاشانی
  • ایستگاه مترو : ندارد
  • سطح قیمت: متوسط روبه بالا
  • نرخ ملک: از متری7 میلیون تومان تا متری 9 میلیون و 500 هزار تومان

محله جنت آباد جنوبی

محله جنت آباد جنوبی كجاست؟

اگر بخواهیم محله جنت آباد جنوبی را معرفی کنیم اول میتوانیم به صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی و یا بزرگراه شهید ستاری اشاره کنیم. این محله در ناحیه 7 منطقه 5 شهرداری واقع شده است. از جمله خیابان های معروف این محله میتوان به بلوار لاله و میدان چهارباغ اشاره کرد.

محله جنت آباد جنوبی

بافت محله جنت آباد جنوبی چگونه است؟

بافت این محله بیشتر مسکونی و نوساز است و یکی از دلایل افراد جهت انتخاب این محله برای زندگی؛ خلوتی و آرامش آن است. کوچه‌ها و خیابان های جنت آباد جنوبی برخلاف جنت آباد شمالی و مرکزی به دلیل بافت تجاری متمرکز در این فضا شلوغ تر است، اما همچنان از معضلات عمده ی مرکز شهر دور مانده است.

محله جنت آباد جنوبی

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

در گذشته، رودخانه های مختلفی در این منطقه و محله جریان داشته ­اند که از جمله ی آن ها، رودخانه های کن، سولقان، وردآورد و چشمه های باغ فیض و همچنین قنوات مختلفی که برای تامین آب باغ ها و بوستان های اطراف استفاده میگردیده اند، شایان ذکر خواهند بود. همین وفور آب و قرار گرفتن این اراضی درکوهپایه (و احتمالا حاصل­خیزی زمین­ های محله) باعث گردیده است که این محله”جنت” به معنای بهشت نام­گذاری گردد. اما متاسفانه به علت ساخت وسازها، مسیر رودخانه منحرف و اکثر رودخانه ها خشک گردیدند.

محله جنت آباد جنوبی

در این راستا جنت آباد و محلات اطراف آن که روزگاری تنفسگاه تهران محسوب می گردید، نسبت به گذشته آب وهوای مطبوع خود را از دست داده و باغ های آن تبدیل به آپارتمان شده اند. از سوی دیگر نمی توان چنین گفت که به طور کامل نابود شده اند، چرا که همچنان این محله و منطقه نسبت به سایر مناطق تهران از آب و هوای مناسب تری برخوردار می باشد.

محله جنت آباد جنوبی

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

این محله به دلیل بافت قدیمی که دارد تقریباً اشباع شده از جمعیت محسوب می شود و تنها بازسازی خانه های ویلایی قدیمی در این منطقه و تبدیل آنها به برج های مسکونی یا آپارتمان های چند طبقه، به جمعیت این محله اضافه می کند. در خصوص سطح قیمت این منطقه می توان گفت در سطح بالایی در مقایسه با مناطق مجاور برخوردار است. در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت در ماه های آخر سال، قیمت ملک در این منطقه از متری 7میلیون تومان آغاز شده و تا متری 10 میلیون تومان نسبت به سازه های جدیدتر در حال خرید و فروش می باشد.

محله جنت آباد جنوبی

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

اگر از سمت فلکه صادقیه قصد عزیمت به این محله را دارید از خیابان آیت الله کاشانی غرب به جنت آباد خواهید رسید. دیگر دسترسی به این محله اتوبان شهید همت از شمال، اتوبان شهید ستاری از شرق و اتوبان شهید باکری از غرب شما راه به این محله هدایت می کنند. از خیابان های معروف این محله هم میتوان به بلوار لاله و میدان چهار باغ اشاره کرد.

محله جنت آباد جنوبی

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله جنت آباد جنوبی

در این محله مدارس زیادی در حال فعالیت هستند. از مهمترین آنها می توان به مجتمع آموزشی پسرانه باقرالعلوم (ع) اشاره کرد. دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هم در ابتدای بلوار لاله واقع شده است. دانشگاه غیرانتفاعی صدرا و سرای محله جنت‌آباد جنوبی هم جزو مراکز آموزشی و فرهنگی محسوب می شوند. از مرکز خرید سمرقند به دلیل دارا بودن سالن های سینما، می توان به عنوان یک مرکز فرهنگی نام برد.

محله جنت آباد جنوبی

محله جنت آباد جنوبی چند مرکز مهم دولتی دارد؟

از مراكز مهم دولتي در اين محله مي توانيم به بانک هایی چون بانک رفاه، بانک پارسیان، بانک سرمایه، بانک سینا، موسسه مالی و اعتباری کوثر اشاره كنيم. هچنین ساختمان شماره ۲ منطقه ۵ شهرداری تهران در این محله مستقر است و می توان از به عنوان یکی از مراکز دولتی این محدوده نام ببرید.

محله جنت آباد جنوبی

مراکز خرید اصلی محله جنت آباد جنوبی کجاست؟

از مراکز معروف خرید این منطقه مرکز خرید مریم که در تقاطع بلوار جنت آباد و خیابان آیت الله کاشانی قرار دارد و سمرقند در تقاطع بلوار لاله و خیابان جنت آباد واقع شده می توان نام برد. برای تهیه مایحتاج روزانه هم می توانید به مرکز میوه و تره بار جنت آباد مراجعه کنید.

محله جنت آباد جنوبی

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

نزدیک ترین مرکز مذهبی به جنت آباد جنوبی مسجد نظام مافی واقع در آیت الله کاشانی و مسجد صادق آل عبا می باشند. همچنین میتوان به مراکز مذهبی و حسینیه های دیگر مثل مسجد ولی‌ الله‌ الاعظم، مسجد خاتم‌الانبیا (ص) ،مسجد خامس آل‌عبا (ع) ، مسجد صادق آل‌محمد (ص) ،حسینیه خاتم‌الانبیاء ،حسینیه مکتب‌الزهرا (س) و مجمع انصارالحسین(ع) ،هیئت ابوالفضل ،هیئت یاحسین ،هیئت یا حسین زهرا اشاره کرد.

محله جنت آباد جنوبی

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

درمانگاه مرکزی جنت آباد جزو درمانگاه های داخلی این محله است که البته در نزدیکی آن بیمارستان پیامبران در خیابان اباذر، بیمارستان عرفان نیایش در جنت آباد مرکزی، درمانگاه الیاد در جنت آباد مرکزی ودرمانگاه بیدار در خیابان آیت الله کاشانی اشاره کرد.

محله جنت آباد جنوبی

اماکن تفریحی و ورزشی محله جنت آباد جنوبی کجاست؟

برای معرفی اماکن ورزشی می توان به معروف ترین آنها، باشگاه پرسپولیس، واقع در ابتدای خیابان آیت الله کاشانی جنب ایستگاه آتش نشانی اشاره کرد. همچنین مجموعه ورزشی یزدان که ابتدای جنت آباد مشغول فعالیت می باشد. مرکز ورزشی الزهرا هم یکی دیگر از اماکن ورزشی این محله محبوب است. مرکز تجاری، فرهنگی، تفریحی سمرقند به دلیل اختصاص یک طبقه مجزا به وسایل بازی برای کودکان از مکان های محبوب تفریحی خانواده ها محسوب می شود.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در جنت آباد جنوبی و رهن و اجاره آپارتمان در جنت آباد جنوبی در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در ایثارگران، خرید آپارتمان در چهار باغ ، خرید آپارتمان در لاله ، خرید آپارتمان در مجاهد کبیر  و خرید آپارتمان در مطهری مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از جنت آباد جنوبی دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در ایثارگران ، رهن و اجاره آپارتمان در چهار باغ ، رهن و اجاره آپارتمان در لاله ، رهن و اجاره آپارتمان در مجاهد کبیر  نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله جنت آباد جنوبی

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای این محله، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.

گالری تصاویر محله جنت آباد جنوبی

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: ساناز سردارنیا | تحریریه وبسایت ihome.ir