شهر زیبا ، با اصالت ترین محله غرب تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۱ آبان ۱۳۹۸

یکی از محله های غرب تهران در منطقه 5 تهران و غربی‌ترین حاشیه آن، «شهر زیبا» یا زیباشهر است که از دیرباز به داشتن باغات سرسبز و خیابان‌های باصفا و عریض شهرت داشته و به دلیل قرارگیری در مسیر زائران مقبره امامزاده داود، از قدیم برای تهرانی‌ها محله‌ای شناخته شده و محبوب است.

محله گردی: درقلب منطقه 5 تهران و غربی‌ترین حاشیه آن، محله‌ای وجود دارد که «شهر زیبا» یا زیباشهر نام گرفته که از دیرباز به داشتن باغات سرسبز و خیابان‌های باصفا و عریض شهرت داشته و به دلیل قرارگیری در مسیر زائران مقبره امامزاده داود، از قدیم برای تهرانی‌ها محله‌ای شناخته شده است. هرچند مانند سایر مناطق تهران، محله شهرزیبا نیز از هجوم برج‌ها و آپارتمان‌ها در امان نبوده، اما هنوز هم می‌توان رگه‌هایی از گذشته باصفای این محله را مشاهده کرد.

خانه‌های آجری قرمز رنگ در میدان شهرزیبا، که روی هم رفته شاید صد واحد آپارتمانی را تشکیل بدهند، 50 سال پیش در منتهی الیه غربی تهران، محله شهرزیبا را شکل دادند. شهر زیبای امروزی، محله‌ای آرام است که اکثریت بافت جمعیتی آن را کارمندان، فرهنگیان و بازنشستگان تشکیل می‌دهند. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم با تور محله گردی این هفته ihome  همراه باشید تا شما را با بخش ها و مراکز مختلف این محله آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله شهر زیبا

محله شهر زیبا در یک نگاه

  • نام محله: شهر زیبا | زیباشهر
  • منطقه: 5 تهران
  • محل استقرار: غرب تهران
  • شهرت محله: آب‌ و‌ هوای خوب
  • بافت محله: تلفیقی از بافت قدیمی و نوساز
  • همسایه های محلی: جنت آباد و صادقیه از شرق | شهران از شمال | سازمان برنامه و کوی ارم از جنوب | کن و دهکده المپیک از غرب
  • دسترسی های محلی: بزرگراه حکیم غرب | بزرگراه آیت‌الله کاشانی | بزرگراه آبشناسان غربی
  • ایستگاه مترو : ندارد
  • سطح قیمت: متوسط روبه بالا
  • نرخ ملک: از متری 6 میلیون تومان تا متری 11 میلیون تومان

محله شهر زیبا

محله شهر زیبا كجاست؟

محله شهرزیبا، حدود 50 سال پیش در منتهی الیه غربی تهران بود؛ در قدیم شهرزیبا به صورت زمینی بایر و غیر قابل کشت بوده است و به دلیل برخورداری از زمین‌های سنگلاخی، گذشتگان این محدوده را «چاله سنگی» می نامیدند. با ساخته شدن خانه‌های آجری قرمزرنگ معروف در این محله، شهرزیبا کم‌کم هویت گرفت و رفته رفته، نه تنها خانه‌های شهرک شهرزیبا یکی پس از دیگری به فروش رسید، بلکه مردم شروع به ساخت و ساز در خیابان‌های اطراف این شهرک کرده و تعاونی‌های مسکن ادارات اقدام به خرید زمین‌های این منطقه کردند. از جمله آنها می‌توان به کوی مخابرات، شهرک پلیس قضایی و شهرک بهاران اشاره کرد.

محله شهر زیبا

ساکنان قدیمی شهرزیبا می‌گویند، آپارتمان‌های آجری صد دستگاه یا همان آپارتمان‌های معروفی که سنگ بنای محله شهرزیبا شدند، حدود 40 سال پیش پذیرای افرادی چون «بهزاد فراهانی»، بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون و «فرامرز ظلی»، دروازبان سال‌های دور تیم ملی و استقلال بوده است. البته، قرارگیری در مسیر استادیوم آزادی تهران باعث شده که این محله از دیرباز به محب سکونت فوتبالیست‌های معروف تیم‌های تهرانی تبدیل شود.

محله شهر زیبا

بافت محله شهر زیبا چگونه است؟

در مسیر حرکت خود به سمت شهرزیبا، یعنی از تقاطع جنت آباد جنوبی تا بلوار تعاون یا جوانمردان امروزی، شاهد بافت‌های مسکونی متنوعی هستید. این بافت از خانه‌هایی با قدمت 40 سال به بالا گرفته تا خانه‌ها، آپارتمان‌ها و برج‌های نوساز و حتی شهرک‌های قدیمی تشکیل می‌شود. به هر حال، این محدوده از تهران نیز، به لطف داشتن خیابان‌های عریض و زمین‌های با بر زیاد و قواره‌های بزرگ، از ساخت‌و سازهای گسترده در امان نبوده و همچنان شاهد ساخت و ساز آپارتمان‌های جدید در آن هستیم.

محله شهر زیبا

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

درباره وجه تسمیه کنونی این محله، روایت‌های بسیاری وجود دارد که یکی از مهمترین‌ و مستندترین آنها به داستان ساخت آپارتمان‌های مشهور آن باز می‌گردد. نقل است که با بالاگرفتن تب شهرک‌سازی در تهران و همزمان شدن آن با میزبانی تهران جهت برگزاری بازیهای آسیایی 1974، محمدرضا شاه دستور می‌دهد تا مکانی درخور برای اسکان مقامات و ورزشکاران در نزدیکی استادیوم آزادی احداث شود. بهمین منظور، مهندس قطبی (دایی فرح دیبا) مامور این کار می‌شود. لذا، زمین‌های این منطقه خوش آب و هوا که در اختیار اهالی کن قرار داشت اما بایر و غیرقابل کشت بود، با قیمتی نازل خریداری شد تا اولین شهرک سازی تهران در این محله انجام شود. مهندس قطبی با همکاری یک شرکت ایتالیایی زمین‌های این منطقه را به سبک معماری ایتالیایی ساخت که مشخصه اصلی آن استفاده از آجرهای سرخ‌رنگی بود که به سمبل این شهرک بدل شد.

محله شهر زیبا

از آنجا که این شهرک جزو اولین مکان‌هایی بود که با اسلوب و معماری جدید شهری احداث می‌شد، جلوه خاص و زیبایی به منطقه بخشید و به دلیل همین زیبایی، این محله «شهرزیبا» نام گرفت. گرچه امروزه این محله به نام شهرزیبا شناخته می‌شود، در قدیم به آن هزار دستگاه هم می‎گفتند. بعد از آماده شدن این آپارتمان‌ها، ماموران دربار در بازبینی‌های خود این مکان را در شان مهمانان خارجی تشخیص ندادند و در نتیجه برای جبران خسارت‌های ناشی از این مساله، به کارمندان دولتی پیشنهاد دادند تا این آپارتمان‌ها را با قیمتی نازل و به صورت اقساطی خریداری کنند. شاید آن زمان که کمتر کسی برای خرید این خانه‌ها رغبت نشان می‌داد، هیچکس تصور نمی‌کرد شهرزیبا امروز به یکی از محلات زیبا و خوش‌نشین تهران تبدیل شود. سالها گذشت تا این محله که در مسیر تردد تماشاچیان، ورزشکاران و جوانان به استادیوم آزادی قرار داشت، کم‌کم رونق یافت و زیبایی و تمیزی این منطقه افراد بیشتری را جذب خود کرد.

محله شهر زیبا

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، به دلیل اینکه در ابتدا ادارات و تعاونی‌ها بخاطر ارزانی زمین رو به این منطقه آوردند، بافت جمعیتی این منطقه را از همان ابتدا کارمندان و فرهنگیان تشکیل دادند. همچنین، به دلیل نزدیکی با ورزشگاه آزادی، بسیاری از ورزشکاران به خصوص فوتبالیست‌ها، این محله را به دلیل نزدیکی به محل تمرین و مسابقه برای سکونت انتخاب کردند. نام‌هایی مانند شهرک پلیس قضایی، خیابان سازمان‌آب، کوی سازمان برنامه و… نیز گواهی بر این مدعی هستند.

محله شهر زیبا

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

ساده‌ترین دسترسی‌ها به محله شهرزیبا از انتهای اتوبان حکیم غرب و بلوار جوانمردان و همچنین انتهای غربی بزرگراه آیت‌الله کاشانی مقدور است. همچنین، از طریق بزرگراه آبشناسان و گذر از شهران و میدان الغدیر هم به محله شهرزیبا دسترسی ممکن است. خیابان‌های مهم این محله، بلوار جوانمردان، بلوار آلاله، خیابان سرو، خیابان عدالت، خیابان شربیانی و خیابان آیت‌الله کاشانی هستند.

محله شهر زیبا

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله شهرزیبا

همانطور که گفته شد، سکونت فرهنگیان و کارمندان در شهرزیبا، این منطقه را از نظر فرهنگی هم غنی ساخته است. در نتیجه در این محله شاهد مدارس بسیار و فرهنگسراها و سرای محله هستیم. فرهنگسرای معرفت، از معروف‌ترین و نزدیکترین فرهنگسراهای این محله است که در میدان شهرزیبا، بلوار شهران قرار دارد. شهر کتاب در میدان نور سابق (علامه جعفری کنونی) و سرای محله شهرزیبا و خیابان شربیانی نیز جزو مراکز فرهنگی مهم این منطقه هستند. همچنین، دانشگاه علمی-کاربردی نیز در خیابان نیلوفر (در نزدیکی بلوار آسیای سابق و بزرگراه باکری کنونی) شعبه دارد. موزه پول و موزه صنایع هوایی نیز در نزدیکی شهرزیبا یعنی پارک ارم واقع شده‌اند هرچند شاید نتوان آنها را جزوی از این محله به حساب آورد.

محله شهر زیبا

مراکز خرید اصلی محله شهر زیبا کجاست؟

در شهرزیبا، مراکز خرید خیلی بزرگ به چشم نمی‌خورد هرچند طی یکی دو سال اخیر شاهد ساخت مراکز خرید بزرگ در این محله هستیم اما به هر حال، از نزدیکترین و بزرگترین مراکز خرید به شهرزیبا می‌توان به فروشگاه هایپراستار در بزرگراه باکری و مرکز خرید اترک، در خیابان آیت‌الله کاشانی نبش خیابان سازمان برنامه شمالی اشاره کرد. بازارچه قدیمی محله شهرزیبا نیز یکی از مراکز خرید قدیمی این محله است. همچنین، بازار میوه و تره‌بار در خیابان شربیانی شرقی، یکی از بزرگترین و بهترین بازارهای میوه و تره‌بار محله شهرزیبا است.

محله شهر زیبا

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مسجد نظام مافی با معماری زیبا و مناره معروفش یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین اماکن مذهبی شهرزیبا محسوب می‌شود. مساجد حجت ابن الحسن، مسجد الرسول، مسجد‌الرضا و مسجد صاحب‌الزمان (عج) از مساجد قدیمی و معروف شهرزیبا هستند.

محله شهر زیبا

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در محله شهرزیبا، تعدادی درمانگاه شبانه‌روزی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به درمانگاه شبانه‌روزی شهرزیبا واقع در میدان اصلی شهر زیبا، طبقه فوقانی مسجد حجت ابن الحسن، درمانگاه شبانه‌روزی حیات واقع در بلوار آلاله، خیابان عدالت، کوچه دوم غربی، جنب مسجد اشاره کرد. نزدیکترین بیمارستان‌ها به شهرزیبا نیز بیمارستان‌های پیامبران واقع در بلوار آیت‌الله کاشانی، بلوار اباذر و بیمارستان ابن سینا واقع در بلوار آیت‌الله کاشانی نرسیده به فلکه دوم صادقیه هستند.

محله شهر زیبا

اماکن تفریحی و ورزشی محله شهر زیبا کجاست؟

بسیاری از مراکز تفریحی و دیدنی خارج از محدوده محله شهرزیبا هستند اما به دلیل نزدیکی به این محله، می‌توان آنها را به عنوان مراکز تفریحی شهرزیبا تلقی کرد. پارک ارم، باغ وحش ارم، مجموعه ورزشی آزادی، کمپ ورزشی-تفریحی استقلال (انتهای فردوس غرب)، فروشگاه هایپراستار(انتهای باکری جنوب)، فروشگاه کوروش (بزرگراه ستاری بعد از خروجی حکیم) و ورزشگاه درفشی‌فر یا پرسپولیس (انتهای آیت‌الله کاشانی، نرسیده به شهرزیبا، خیابان بهمنی‌نژاد) از مراکز مهم تفریحی و ورزشی شهرزیبا محسوب می‌شوند.

محله شهر زیبا

همچنین، در بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌های این محله پارک‌ها و فضای سبز قابل توجهی به چشم می‌خورد که بوستان‌های اردکانی، بوستان ساحل و پارک کودک، از بزرگترین و مهم‌ترین پارک‌های شهرزیبا هستند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در  شهر زیبا و رهن و اجاره آپارتمان در شهر زیبا در وبسایت ihome مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در اندیشه و خرید آپارتمان در بلوار تعاون مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از شهر زیبا دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در بلوار تعاون  نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله شهر زیبا

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای این محله، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.

گالری تصاویر محله شهر زیبا

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: محسن عارفی | تحریریه وبسایت ihome.ir