یافت آباد ، بزرگترین مرکز خرید مبلمان در تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱ آبان ۱۳۹۸

یکی از محله های جنوب غربی تهران که به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین بورس خرید مبلمان شهر تهران شناخته شده است، محله یافت آباد است. این محله که در منطقه 18 واقع شده است دارای بافت قدیمی است و قالب ملک های موجود در این  محله اوقافی هستند.

محله گردی: امروزه با شنیدن نام یافت آباد ، همه به یاد بازار معروف این محل، بازار مبل یافت آباد می افتند. یافت آباد محله ای در جنوب غربی شهر تهران در منطقه 18 شهرداری است که در این اواخر دستخوش تغییرات عمده ای شده او بافت های جدید را در کنار بافت قدیمی این محله ی با اصالت، ایجاد کرده است. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم با تور محله گردی این هفته ihome  همراه باشید تا شما را با بخش ها و مراکز مختلف این محله آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله یافت آباد

محله یافت آباد در یک نگاه

  • نام محله: محله یافت آباد (تهرانیه)
  • منطقه: 18 تهران
  • محل اسقرار: جنوب غربی تهران
  • شهرت محله: بورس مبل تهران
  • بافت محله: تلفیقی از بافت قدیم و جدید
  • همسایه های محلی: از جنوب خیابان های زمزم و بهاران | از شمال خیابان امام زاه حسن و دو راهی قپان | از غرب شهرک ولیعصر | از شرق خیابان ابوذر
  • دسترسی های محلی: بزرگراه فتح و آذری از شمال| جاده ساوه ( آیت الله سعیدی) از شرق و جنوب | بزرگراه آزادگان از غرب
  • ایستگاه مترو : ندارد
  • سطح قیمت: متوسط
  • نرخ ملک: از متری 1 میلیون 400 هزار تومان تا متری 3 میلیون و 300 هزار تومان

محله یافت آباد

محله یافت آباد کجاست؟

بهتر است برای دستیابی به پاسخ این سوال پلی به گذشته بزنم؛ در اواخر سال 1330 با ساخت کارخانه شیر پاستوریزه محله یافت آباد موقعیت اقتصادی مناسب تری را تجربه کرد، که بعد از تاسیس این کارخانه در مجاورت آن کارخانه های دیگری، نظیر کارخانه لبنیات پاک نیز شروع به فعالیت کردند و همین موضوع باعث رونق و محبوبیت بیشتر این محله ی تهران شد. این محله را می توان به چندین شهرک و کوی کوچکتر تقسیم کرد که شهرک امام خمینی، ابراهیم آباد، ترک آباد، سعید آباد، عرب آباد، ارشد آباد، کوی نسترن، شهرک مسلمین و … از جمله مهمترین آن هاست.

محله یافت آباد

بافت محله یافت آباد چگونه است؟

اگر مسیر حرکت خود را از سمت بزرگراه آزادگان به سمت محله ادامه دهید، گذر زمان و تغییرا ت به وجود آمده در بافت محله را لمس خواهید کرد، چرا که بافت کلی محله از بافت نوساز محله به سمت بافت قدیمی در حرکت است و کوچه و پس کوچه هایی که رنگ خاطرات گذشتگان هنوز در آن ها جریان دارد به خوبی دوران اصالت تهران را به شما یادآور می شود.

محله یافت آباد

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

پس از فوت محمد شاه و پناهنده شدن حاجی میرزا آقاسی به شاه عبدالعظیم، چهارمین پادشاه قاجار زمین‌ های بکر و خالی از سکنه این محله را تصاحب و نام آن را یافت آباد (به معنی من یافتم) نامگذاری نمود که تا امروز این محله با همین نام خوانده می شود.

محله یافت آباد

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

با توجه به بافت قدیمی این محله و اینکه بیشتر سند ملک ها سند اوقافی می باشد، این محله دارای محدوده قیمت کمتری نسبت به قیمت محله های همجوار است و همین موضوع سبب کنار هم قرار گرفتن اقشار مختلف جامعه در جوار یکدیگر شده است.

محله یافت آباد

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

از جمله راحت ترین مسیرهای دسترسی به این محله بزرگراه آزادی است که از سمت غرب ما را به سمت محله هدایت می کند و به عنوان مسیر جایگزین مناسب می توان بزرگراه فتح را یاد کرد. در این محله هیچ اثری از ایستگاه مترو نیست اما برای اتصال به این شبکه شهری می توان از ایستگاه مترو واقع در محله کناری یعنی محله عبدل آباد و ایستگاه مترو آزادگان استفاده کرد.

محله یافت آباد

مسیر اتوبوس های تندرو تنها در یک نقطه (در مجاورت نمایشگاه های دائمی بازار مبل ایران) از این محله وجود دارد. ایستگاه معلم واقع در خط 10 سامانه اتوبوس های تندرو، که از پایانه آزادگان آغاز و تا ایستگاه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد منتهی می شود نیز از سایر مسیرهای دسترسی عمومی این محله است.

محله یافت آباد

محله یافت آباد

معرفی مراکز آموزشی و فرهنگی محله یافت آباد

این محله با توجه به تراکم جمعیت بالا هیچ گونه مشکل در مورد کمبود مدرسه در تمامی مقاطع تحصیلی برای هر دو جنس دختر و پسر ندارد. از جمله مدارس این محله می توان به مدرسه های آزادی، قدس، شهید فهمیده، فدک و هنرستان حضرت مریم اشاره کرد. دانشکده فنی انقلاب اسلامی شماره 4 (برادران شهید بهرامی) یکی دیگر از مراکز مهم آموزشی این منطقه است.

محله یافت آباد

محله یافت آباد

مراکز خرید اصلی محله یافت آباد کجاست؟

در حال حاضر از بازار مبل و محل نمایشگاه دائمی مبلمان ایران به عنوان شاخص ترین و مهم ترین مرکز خرید محله یاد می شود. در کنار این 3 مجموعه و سازه عظیم بازار مبل، ساختمان بازار موبایل شماره دو جا خوش کرده است، همچنین این محله دارای انواع مراکز مورد نیاز مردم مثل: نانوایی، سوپرمارکت، فست فود و … نیز هست.

محله یافت آباد

محله یافت آباد چند مرکز مهم دولتی دارد؟

خوشبختانه محله یافت آباد دارای مراکز مهم دولتی از جمله بانک، مخابرات و ادارات مهم دولتی است که سکنه این محله برای انجام امور مربوطه به محله های اطراف خود وابسطه نیستند و به سادگی امور روزانه خود را انجام می دهند که از جمله ی آن ها می توان به بیمارستان شهدای یافت آباد،دادسرای عمومی، مرکز معاینه فنی الغدیر( خودرو های سبک) و مرکز تعویض پلاک الغدیر اشاره کرد.

محله یافت آباد

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

محله یافت آباد جزو مناطقی از استان تهران است که حضور پررنگی در برگذاری مراسم مذهبی دارد. مسجد الغدیر واقع در میدان الغدیر جزو بزرگترین و معروف ترین مساجد این محله است، مسجد 14معصوم و مسجد المهدی از جمله دیگر مساجد معتبر این محله است که تمامی امور مذهبی از قبیل برگزاری اعیاد، مراسم عزاداری، برپایی نمازهای یومیه در این مساجد انجام می‌شود.

محله یافت آباد

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

بیمارستان شهدای یافت آباد واقع در بلوار الغدیر از سال 1340 تا به امروزه همچنان در حال ارائه خدمات درمانی در محله است، همچنین مجتمع توانبخشی رعد الغدیر نیز جزو مراکز توانبخش مهم در این محله است که در کنار آن می توان به درمانگاه های فرمافرمانیان و امیرکبیر نیز اشاره کرد.

محله یافت آباد

محله یافت آباد

اماکن تفریحی و ورزشی محله یافت آباد کجاست؟

از جمله فضاهای تفریحی موجود در محله یافت آباد می توان به بوستان قائم، بوستان مینا، بوستان شهدای یافت آباد اشاره کرد، همچنین در این محله بیش از 20 سالن ورزشی و ورزشگاه وجود دارد که از نقاط قوت این محله محسوب می شود، برای مثال می توان به سالن ورزشی برادران شهید اسماعیلی و سالن ورزشی شهید ناطق نوری و زورخانه مسلم ابن عقیل اشاره کرد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در  یافت آباد  و رهن و اجاره آپارتمان سلسبیل در وبسایت ihome مراجعه فرمایید.

گالری تصاویر محله یافت آباد تهران

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!


نویسنده و گزارشگر: راضیه ضمیری | تحریریه 
وبسایت ihome.ir