محله مفتح شمالی ، بورس خرید لباس مجلسی پایتخت!

تاریخ بروزرسانی : ۱۲ مرداد ۱۳۹۸

محله گردی: خیابان مفتح شمالی ، واقع در شمال میدان هفت تیر، در محدوده ی شمال مرکز شهر تهران قرار دارد و شهرت آن به دلیل تعدد مغازه های لباس مجلسی زنانه است. تردد در این خیابان با وجود نزدیکی به مرکز شهر، به علت دسترسی های مختلف و همچنین تنوع گزینه های حمل و نقل عمومی در این محله مثل اتوبوس، مترو و تاکسی؛ به آسانی امکان پذیر بوده و فاقد ترافیک است. اگر مایل به انتخاب آپارتمانی مسکونی یا اداری در این خیابان پر تردد و زنده هستید، با ihome.ir همراه باشید و این مطلب را دنبال کنید.

محله مفتح شمالی

محله مفتح شمالی در یک نگاه

 • نام محله: شهید مفتح شمالی
 • منطقه: ۷ شهرداری تهران
 • محل اسقرار: بخش شمالی مرکز شهر تهران
 • شهرت محله: بورس خرید لباس مجلسی زنانه در تهران
 • بافت محله: چند سال ساخت تا نوساز ، مسکونی و اداری
 • همسایه های محلی: شرق به خیابان سهروردی | غرب به مدرس و میر عماد | شمال به بهشتی | جنوب به میدان هفت تیر
 • دسترسی های محلی: بزرگراه مدرس‌ ، بزرگراه رسالت-حکیم ، هفت تیر، مطهری، بهارشیراز، بهشتی
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 15 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان

محله مفتح شمالی

محله مفتح شمالی کجاست؟

خیابان شهید مفتح شمالی در محدوده ی شمال مرکز شهر تهران قرار دارد و جزو ناحیه 7 شهرداری تهران است. مفتح شمالی مرز ورود به تپه های عباس آباد است و متروی شهید مفتح در تقاطع این خیابان و مطهری قرار دارد. محله مفتح شمالی از جنوب به هفت تیر و بهار شیراز راه دارد و کوچه های غربی  که در انتهای شهید مفتح شمالی قرار دارند از سمت شرق به مفتح و از سمت غرب به مدرس وارد می شوند.

بافت محله مفتح شمالی چگونه است؟

قدمت خیابان مفتح شمالی حدود 50 سال و بافت آن ساختمان های چند سال ساخت تا نوساز است. ساختمان های این خیابان هم مسکونی و هم اداری می باشند. به علت قرار داشتن در منطقه ی طرح ترافیک به جز ساعت اولیه ی اتمام طرح، تردد در آن به آسانی صورت می گیرد؛ همچنین محله مفتح شمالی به علت دسترسی های محلی متعدد قادر به تاَمین نیازهای ساکنین خود می باشد.

محله مفتح شمالی

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

نام قدیمی خیابان مفتح، روزولت بوده که به علت ترور دکتر مفتح در آذر سال ۵۸ در محل دانشکده ی الهیات واقع در این خیابان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نام آن به خیابان شهید مفتح تغییر می کند.

محله مفتح شمالی

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

این منطقه چندان پرجمعیت نبوده و دارای ساختمان های قدیمی ساز و نوساز می باشد. میانگین نرخ مسکن در محله مفتح شمالی متری 15 میلیون تومان برای مسکونی و متری 20 میلیون تومان برای آپارتمان های اداری می باشد.

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

تردد خیابان مفتح شمالی از شمال به جنوب صورت می گیرد و یکی از ورودی های آن از خیابان شهید بهشتی است. این خیابان از جنوب به هفت تیر منتهی می گردد که به واسطه ی آن به مفتح جنوبی، کریمخان زند ، بهارشیراز و ابتدای بزرگراه مدرس راه می یابد؛ همچنین خیابان مطهری، مفتح شمالی را قطع می کند و ازاین طریق به بخش جنوبی این خیابان راه پیدا می کند. کوچه های غربی که در قسمت جنوبی خیابان مفتح شمالی واقع اند از سمت غرب به بزرگراه مدرس راه دارند.

محله مفتح شمالی

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي مفتح شمالی

سینما پایتخت، سینمایی کوچک و محلی از شاخص ترین مراکز فرهنگی در محله مفتح شمالی است. آموزشگاه های زبان در محدوده ی هفت تیر و نزدیک به این خیابان، همچنین وجود آموزشگاه موسیقی هنر پارسه از دیگر نکات درخشان این محله است. کلاس های آموزشی فصلی نیز در مسجدالجواد برای سنین مختلف برقرار می گردد.

محله مفتح شمالی

از مدارس این محله می توان به دبستان پسرانه ی دولتی طلوع اسلام، دبیرستان پسرانه ی شهید رجایی، دبیرستان دخترانه ی شهدای هفت تیر، مجتمع آموزشی هوشمند سیمای نور و دبیرستان پسرانه ی غیردولتی بحرالعلوم نام برد. همچنین دانشکده ی الهیات دانشگاه تهران ، مرکز آموزش عالی واقع در خیابان مفتح شمالی است.

محله مفتح شمالی

مراکز خرید اصلی محله مفتح شمالی کجاست؟

اصلی ترین مرکز خرید برای این محله فروشگاه زنجیره ای یاس در میدان هفت تیر است. مغازه های مختلف از ابزارفروشی تا میوه فروشی و سوپر مارکت در خیابان مفتح شمالی و کوچه ها و خیابان های اطراف وجود دارند؛ همچنین یک تره بار در خیابان علی اکبری نزدیک به این محله قرار دارد. از جمله پاساژهای خیابان مفتح شمالی می توان به برج مرجان اشاره کرد.

محله مفتح شمالی

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مسجد الجواد در میدان هفت تیر، مسجد طلاچیان و مسجد الرضا در نزدیکی خیابان مفتح شمالی قرار دارند. حسینیه ثارالله نیز از حسینیه های فعال و شاخص این محل در ایام ماه محرم است.

محله مفتح شمالی

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

داروخانه ی ابن سینا در محله مفتح شمالی، پایین تر از چهار راه زهره قرار دارد و نیاز ساکنین را تاَمین می کند. از مراکز درمانی نزدیک این محله بیمارستان جم، ساختمان پزشکان 250 روبروی خیابان میرعماد، مرکز جراحی محدود پویا و… است که خدمات درمانی را به ساکنین این محدوده و محله های مجاور آن ارائه می کند.

محله مفتح شمالی

محله مفتح شمالی چند مرکز مهم دولتی دارد؟

خیابان مفتح شمالی دارای چهار مرکز دولتی شامل مجتمع قضایی ارشاد، صندوق تعاون صنفی، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و اداره پست 15 مفتح است.همچنین تعداد زیادی بانک در فاصله های کوتاه و نزدیک به یکدیگر، در این خیابان قرار دارند همچون بانک سپه، بانک ملی، بانک ملت، بانک صادرات، بانک سینا و بانک قوامین.

محله مفتح شمالی

اماکن تفریحی و ورزشی محله مفتح شمالی کجاست؟

خوشبختانه محله مفتح دارای مراکز تفریحی متعددی است که از هر حیث برای تفریحات ساکنین محلی کافی است، از جمله این مراکز تفریحی می توانیم به فضای بازی کودکان واقع در طبقه ی آخر فروشگاه یاس و پارک کوچک افرا و استخر ساحل آرام اشاره کنیم که از نزدیک ترین اماکن تفریحی به این خیابان هستند .

محله مفتح شمالی

به طور کلی ساکنین محله مفتح شمالی از اماکن تفریحی محله های اطراف نیز بهره می برند، خانه هنرمندان در پارک ایرانشهر، ورزشگاه شیرودی در خیابان مفتح جنوبی و پارک بهار و نیز انواع کافه ها برای دوستداران کافه گردی در این منطقه، نمونه هایی از این مکان های تفریحی هستند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید آپارتمان در مفتح شمالی و  رهن و اجاره آپارتمان در مفتح شمالی در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله مفتح شمالی

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله مفتح شمالی ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله مفتح شمالی

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه وبسایت ihome.ir