محله مجیدیه ، پایتخت ارامنه ایران در شمال شرقی تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

محله گردی: محله‌ی مجیدیه یا محله استاد حسن بنا یکی از محلات پرطرفدار افرادی است که خواهان سکونت در شرق تهران هستند. این محله که درصد عمده ای از ساکنان هموطنان ارامنه می‌باشند، دسترسی بسیاری مناسبی به چند بزرگراه اصلی شهر دارد و با توجه به آپارتمان‌هایی با متراژ متنوع همواره مورد استقبال شهروندان تهرانی قرار گرفته است. این محله به وسیله بزرگراه رسالت به دو بخش شمال و جنوبی تقسیم شده است و جالب اینکه هر کدام جز یک منطقه از شهرداری تهران می‌شوند. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله مجیدیه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله مجیدیه

محله مجیدیه در یک نگاه

 • نام محله: مجیدیه
 • منطقه: منطقه 4 و 8 شهرداری تهران
 • محل استقرار: شمال شرقی شهر تهران
 • شهرت محله: محل سکونت ارامنه شهر تهران
 • بافت محله: تراکم بالای جمعیت و ساختمان‌های نوساز
 • همسایه های محلی: شرق به خیابان کرمان | غرب به بزرگراه صیاد شیرازی | از شمال با بزرگراه زین الدین| جنوب مسیل باختر
 • دسترسی های محلی: بزرگراه صیاد شیرازی، بزرگراه زین الدین، بزرگراه همت، بزرگراه رسالت
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 7 تومان الی 15 تومان

محله مجیدیه

محله مجیدیه کجاست؟

محله مجیدیه از شمال با بزرگراه شهید زین‌الدین و از جنوب با مسیل باختر همسایه است، ضمن اینکه همسایه شرقی مجیدیه خیابان کرمان و همسایه غربی آن بزرگراه صیاد شیرازی است. محله مجیدیه به وسیله‌ی بزرگراه رسالت به دو بخش مجیدیه شمالی و مجیدیه جنوبی تقسیم شده است. نکته جالب در مورد این محله تفاوت منطقه است، به اینصورت که مجیدیه شمالی جز منطقه 4 و مجیدیه جنوبی جز منطقه 8 شهرداری تهران به حساب می‌آید.

محله مجیدیه

بافت محله مجیدیه چگونه است؟

محله مجیدیه جز مناطق نه چندان قدیمی شهر تهران به حساب می‌آید، بنابراین بنای قدیمی و تاریخی زیادی ندارد و تقریبا تمامی آثار آن از جمله یک آسیاب، باغ عین الدوله و حمام های قدیمی به مرور زمان تخریب شده‌اند. نکته حائز اهمیت در مورد مجیدیه دسترسی نسبتا مناسبی است که وجود دارد و همین موضوع آنرا به یکی از محلات پرتراکم تهران تبدیل کرده است. در حال حاضر رشد ساخت و ساز در مجیدیه بالاست و برخلاف محلات غرب تهران، در این محله می‌توان آپارتمان‌هایی با متراژ کوچک هم پیدا کرد. در کل باید بدانید که بافت غالب منطقه آپارتمان‌های نوساز و چند طبقه است.

محله مجیدیه

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

شاهزاده عبدالمجید میرزا معروف به عین‌الدوله، صدراعظم مظفرالدین شاه یکی از ملاکان به نام محله مجیدیه بوده است و دلیل نانگذاری این محله به نام ایشان بازمی‌گردد. از آنجایی که این محله زمین‌های چندان مناسبی جهت کشاورزی نداشته است، در ابتدا ساکنان آن زیاد نبودند. با رشد شهرنشینی ، ارامنه از ابتدای دهه 30 شروع به ساخت و ساز خانه های خود در این محله کردند، آنطور که در منابع مختلف امده است. در ابتدا هشتاد خانواده ارمنی در این محله ساکن شدند و به تدریج کسب و کارهای مختلف را راه انداختند. همانطور که در حال حاضر هم مشاهده می کنید محله مجیدیه تعداد زیادی شیرینی فروشی و مغازه های کالباس فروشی دارد. پیشینیه این مغازه ها به سالهای ابتدای سکونت ارامنه در منطقه برمی گردد. در واقع اینطور می توان گفت که کالباس با ورود ارامنه به ایران رونق گرفته است و در زمان جنگ جهانی دوم شهرت آن به اندازه ای شده است که دستور صدور آن به انگلستان صادر شده است.

نام فعلی محله مجیدیه ، استاد حسن بنا شده است که از مبارزان دوران ستم شاهی محسوب می شوند و تنها چندماه مانده به انقلاب در درگیری بین مردم و نیروهای نظامی به شهادت رسیده اند.

محله مجیدیه

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

سایت شهرداری تهران، سرشماری جمعیت محله مجیدیه در سال 85 را بیش از 55 هزار نفر اعلام کرده است. آپارتمان‌هایی که جهت فروش در وبسایت آی‌هوم گذاشته شده‌اند، نشان می‌دهد که مظنه خرید و فروش ملک در این محله از متری 7 میلیون تومان تا متری 15 میلیون تومان متغیر است و بسته به متریال مورد استفاده در ساخت، قدمت ساختمان، شمالی یا جنوبی بودن و سایر موارد متفاوت است.محله مجیدیه

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

همانطور که در بخش‌های ابتدایی این یادداشت عنوان شد، محله‌ مجیدیه دارای دسترسی بسیار خوبی است و محله‌ی خوش مسیری به حساب می‌آید. اگر از اتومبیل شخصی بخواهید استفاده کنید، به سه بزرگراه رسالت، زین الدین و صیاد شیرازی دسترسی بسیار مناسبی دارید. در مورد استفاده  از وسایل حمل و نقل عمومی نیز باید به اطلاعتان برسانیم که دو ایستگاه نزدیک به مجیدیه، ایستگاه‌های خواجه عبدالله و صیاد شیرازی هستند. ضمن اینکه ایستگاه گلبرگ هم برای ساکنان بخش شرقی محله مجیدیه مناسب است. بی ارتی های خط پایانه آرژانتین به پایانه علم و صنعت که از بزرگراه رسالت رد می‌شوند نیز در این محله ایستگاه دارند و کار جابجایی را برای مسافران راحت کرده‌اند. در مورد استفاده از تاکسی هم بهتر است بدانید که از دو ایستگاه میدان رسالت و چهارراه پاسداران به این محله تاکسی وجود دارد.

محله مجیدیه

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي مجیدیه

نام تعدادی از مراکز آموزشی محله‌ مجیدیه را در ادامه آورده‌ایم:

 • مدرسه آرارات ، 16 متری دوم ، مجیدیه جنوبی ، شهید اثنی عشری جنوبی
 • مدرسه خداقلی بالاتر از میدان بهشتی، خیابان عبدی
 • مدرسه شهید منتظری واقع در مجیدیه شمالی، خیابان منصوری، خیابان ابراهیمی
 • مدرسه دانشپوردر 16متری دوم شمالی.خیابان ابراهیمی
 • مدرسه مهدیه ریحانه انبی در مجیدیه شمالی.خیابان استاد حن بنا. کوچه جلال
 • مدرسه امانت واقع در خیابان ریحانی. بلوار سامان
 • مدرسه برادران مظفر واقع در 16 متری دوم شمالی. خیابان طالبی
 • مدرسه راه فاطمه در 16 متری دوم شمالی. بلوار بیژن نبش گلستان 8

محله مجیدیه

همچنین دانشگاه علمی کاربردی در خیابان کرد، خیابان نهاندوست قرار دارد. علاقمندان به یادگیری زبان انگلیسی هم میتوانند از آموزشگاه سپهر در مجیدیه شمالی، میدان ملت، آموزشگاه زبان انگلیسی کوشش نرسیده  به میدان ملت، آموزشگاه زبان آرمنیان واقع در مجیدیه جنوبی، 16 متری دوم استفاده کنند.

مراکز خرید اصلی محله مجیدیه کجاست؟

مرکز خرید دنیای نور در مجاورت بزرگراه رسالت یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید در محله مجیدیه است. خیابان‌های اصلی این محله هم دارای تعداد زیادی از مغازه‌های مختلف هستند که تمامی نیازهای ساکنان منطقه را برطرف می‌کنند. از فروشگاه‌های لباس گرفته تا مکانیکی ها و مغازه های تعمیر اتومبیل. همچنین ساکنین برای تهیه مواد روزمره می توانند از بازار میوه و تره بار روبه روی ورودی پارک مجیدیه خرید کنند.

محله مجیدیه

یکی دیگر از مراکز مهم برای خرید مایحتاج روزمره فروشگاه شهروند واقع دربزرگراه رسالت، خیابان منصوری است.

محله مجیدیه

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

از مساجد این محله می‌توان به مسجد قمر بنی هاشم در خیابان 16 متری دوم، خیابان خانعلی، مسجد چهارده معصوم در خیابان شهید هدایتی، مسجد الهادی واقع در ریحانی، خیابان صباح غربی اشاره کرد. همچنین دو حسینیه علی اکبر واقع در مجیدیه جنوبی و حسینیه ولیعصر واقع در مجیدیه جنوبی از دیگر مراکز مذهبی این محله به شمار می‌روند. ضمنا کلیسای گریگور لوساووریچ در خیابان شانزده متری اول، کوچه جمشید رویان یکی دیگر از مرکزهای شاخص مذهبی مجیدیه به شمار میرود.

محله مجیدیه

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

مراکز درمانی محله مجیدیه عبارتند از :مرکز درمان سومصرف مواد محیا واقع در اتوبان رسالت، خیابان استاد حسن بنا جنوبی. روبروی بانک پاساگارد، درمانگاه سیدان در خیابان جانبازان غربی، خیابان حیدری. درمانگاه همایون واقع در خیابان جانبازان غربی، خیابان جانبازان.

محله مجیدیه

ضمنا از داروخانه‌های این محل می‌توان به داروخانه مرکزی رسالت واقع در 16 متری دوم، روبه روی کوچه طالبی، داروخانه ملت نبش کوچه عبدی و داروخانه چهارده معصوم در خیابان هدایتی اشاره کرد.

محله مجیدیه

محله مجیدیه چند مرکز مهم دولتی دارد؟

از مراکز دولتی این محله علاوه بر بانک‌ها و دفاتر خدمات پستی میتوان به کلانتری 190 مجیدیه و آموزش و پرورش منطقه 4 واقع در بزرگراه رسالت، نبش خیابان کرمان شمالی اشاره نمود.محله مجیدیه

اماکن تفریحی و ورزشی محله مجیدیه کجاست؟

محله مجیدیه دارای فضاهای سبز بسیاری است که از جمله‌ی آنها می‌توان به بوستان خانعلی واقع در خیابان هدایتی، بوستان دهقان نبش خیابان دهقان، بوستان شهید جهان پناه واقع در خیابان منصوری و بوستان مجیدیه واقع در خیابان منصوری اشاره نمود.

محله مجیدیه

ضمنا این محله دارای تعداد زیادی کافه و قنادی است که پاتوق تعدادی از جوانان می‌باشد. همچنین  مجموعه ورزشی آرش میراسماعیلی واقع در بوستان مجیدیه یکی دیگر از مراکز تفریحی این محله است.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در مجیدیه و رهن و اجاره آپارتمان در مجیدیه در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  

ویدئو محله مجیدیه

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله مجیدیه، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله مجیدیه

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir