محله قلهک ، محله ای با ردپای انگلیس ها در شمال تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۵ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: قلهک نام محله ای در شمال شهر تهران است. این محله پیش تر از توابع شمیران بوده و هفت قنات این محله را آبرسانی می کردند. محله ای که پس از حکومت رضاخان از دولت بریتانیا باز پس گرفته شد و به تهران بازگشت، امروزه با باغ سفارت بریتانیا مجاور است و هنوز ردپای این دولت در آن هویداست. با اینکه سطح قیمت ملک در این محله به خاطر دسترسی مناسب و موقعیت آن بالاست؛ افراد زیادی تمایل دارند در این منطقه ساکن شوند. چنانچه به دنبال خانه ای در این محله می گردید و دوست دارید با این محله بیشتر آشنا شوید؛ با این مقاله از سایت ihome.ir همراه باشید.

محله قلهک

محله قلهک در یک نگاه

 • نام محله: قلهک
 • منطقه: منطقه 3 شهرداری تهران
 • محل اسقرار: شمال شهر تهران
 • شهرت محله: محل استقرار باغ سفارت بریتانیا
 • بافت محله: مسکونی، اغلب بازسازی شده و نوساز
 • همسایه های محلی: در شمال خیابان دولت و باغ سفارت بریتانیا | در غرب خیابان شریعتی | در جنوب خیابان مشکانی | در شرق خیابان هدایت
 • دسترسی های محلی: خیابان شریعتی، محله قبا، محله دروس، خیابان هدایت، خیابان مشکانی، خیابان یخچال، بزرگراه همت، پل شهید صدر
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: بسیار بالا
 • نرخ ملک : از متری 13 میلیون تا متری 46 میلیون

محله قلهک

محله قلهک کجاست؟

قلهک در گذشته جزو شمیران بوده و محله ای است نزدیک باغ سفارت انگلیس که خیابان یخچال در آن قرار دارد. به صورت دقیق تر، محدوده ی شمال این محله خیابان کلاهدوز (دولت)، محدوده ی غربی خیابان شریعتی، محدوده ی جنوبی خیابان مشکانی و محدوده ی شرقی آن خیابان هدایت است.

در گذشته، در محله قلهک هفت قنات وجود داشته است که تامین کننده ی آب این محله بودند؛ از میان آنها دو قنات در باغ سفارت انگلیس و قناتی در باغ قوام السلطنه، اهمیت بیشتری داشتند.

محله قلهک

بافت محله قلهک چگونه است؟

در محله قلهک تعدادی دانشکده، مدرسه، مرکز درمانی، مراکز خرید و کافی شاپ و رستوران  وجود دارد؛ با این حال می توان بافت آن را مسکونی دانست. تعداد زیادی از ساختمان های قدیمی محله قلهک بازسازی شده اند، اما هنوز تعدادی ساختمان و ملک کلنگی در این محله وجود دارند.

محله قلهک

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

قلهک با نام قدیمی “کوچه سجاد” یا “کوچه ده” ، به منطقه ای گفته می شود که امتیاز زمین های آن در زمان محمدشاه به دولت بریتانیا و روسیه واگذار شده بود، که دولت بریتانیا باغ سفارت بریتانیا را در آن احداث کرد. پس از سال 1330، محله ی قلهک که از توابع شمیران محسوب  می شد به تهران ملحق شد و به همین دلیل، مالکیت زمین های آن به جز زمین های باغ سفارت، به شهر تهران بازگردانده شد.

قلهک از دو بخش “قله” و “ک” تشکیل شده؛ کلمه عربی “قله” که به فارسی “کله” گفته می شود، کوتاه شده کلمه ی “کلات” یعنی “قلعه” است. بنابر نظر و عقیده ی ساکنین قدیمی این محله، قلهک سه راه گذر لشگرک، ونک و شمیران بوده است و این دلیل نام گذاری آن بصورت “قله+هک” است.

محله قلهک

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

تراکم جمعیت محله قلهک به علت دسترسی مناسب و وجود امکانات رفاهی، آموزشی و تفریحی مختلف، تقریباَ بالا بوده و با نوسازی ساختمان ها روز به روز بر جمعیت این محله اضافه می شود. سطح قیمت خانه در قلهک، که جزو مناطق شمالی شهر تهران است، بسیار بالاست؛ اما می توان خانه های نوساز و کلنگی با متراژهای متنوع در آن محله یافت که با شرایط و بودجه متقاضی همخوانی داشته باشد. قیمت ملک در محله قلهک از حدود متری 13 میلیون تومان آغاز و تا متری 46 میلیون تومان می رسد.

محله قلهک

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

در سمت غرب محله قلهک خیابان شریعتی قرار دارد که این محله را از شمال به تجریش، صدر و قیطریه و از سمت جنوب به  ظفر، میرداماد، پاسداران و بزرگراه همت می رساند. از دیگر دسترسی های مهم آن می توان خیابان دولت، خیابان یخچال، خیابان هدایت و زرگنده را نام برد.

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي قلهک

از مهم ترین مراکز آموزشی قلهک می توان به موسسه زبان آلمانی گوته، دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه آزاد تهران جنوب و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دارویی اشاره کرد. پردیس سینمایی قلهک در این محله قرار دارد که مهم ترین مرکز فرهنگی این محله برای علاقمندان به هنر و سینما است.

در محله قلهک تعدادی مدرسه برای استفاده ساکنین وجود دارد، همچنین اهالی این محله می توانند از مدارسی که در محله های اطراف و بسیار نزدیک به محل سکونتشان وجود دارد، بهره مند گردند. از مدارس این محله می توان به دبستان دخترانه مفید، دبستان دخترانه نونا، دبستان سروش، دبستان نیکان و… را نام برد.

محله قلهک

مراکز خرید اصلی محله قلهک کجاست؟

قلهک انواع مغازه هایی که ساکنین به آن نیاز دارند، همچون سوپرمارکت، لوازم التحریر، لباس فروشی، مغازه های لوازم منزل و لوازم الکترونیک و… را در خود جای داده است. مهم ترین مرکز خرید آن، مرکز خرید آ.اس.پ در نزدیکی ورودی متروی قلهک، مرکز خرید سپهر و فروشگاه درسا است.

محله قلهک

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

علاوه بر مساجدی که در محله قلهک قرار دارند تعداد دیگری مسجد در محله های نزدیک به آن واقع اند که ساکنین امکان دسترسی ساده به آنها را دارند. دو مسجد بسیار مهم در قلهک، مسجد جامع قلهک و مسجد اعظم قلهک هستند. همچنین مساجد دیگری به نام های مسجد هدایت و مسجدخمسه نیز در این محله قرار دارند. همچنین کلیسایی انجیلی زبان آلمانی در این محله قرار دارد.

محله قلهک

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در قلهک و محله های اطراف آن تعداد زیادی بیمارستان و آزمایشگاه و داروخانه وجود دارد که علت آن را می توان نزدیکی به دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی و واحد پزشکی دانست. از مراکز درمانی محله قلهک می توان بیمارستان ایران مهر و بیمارستان هدایت، مرکز پزشکی بزرگمهر، ساختمان پزشکان 1365 و بیمارستان کیان را نام برد.

همچنین بیمارستان لبافی نژاد در محله ی دروس و بیمارستان کودکان مفید در تقاطع شریعتی و میرداماد به این محله بسیار نزدیک هستند. همچنین داروخانه ی قلهک و داروخانه ی هدایت در نزدیکی بیمارستان ها قرار داشته و داروخانه های دیگری چون داروخانه دکتر دباغی، داروخانه سجاد نیازهای ساکنین محله قلهک را مرتفع می سازند.

محله قلهک

محله قلهک چند مرکز مهم دولتی دارد؟

همانطور که پیش تر گفته شد؛ قلهک به باغ سفارت بریتانیا نزدیک است. علاوه براین سفارت های دیگری در محله های اطراف قلهک قرار دارند که بسیار نزدیک به این محله هستند که می توان از آن میان به سفارت های آرژانتین، سفارت یونان، سفارت اسپانیا و… اشاره کرد.

محله قلهک

از بانک های این محله می توان به بانک های حکمت ایرانیان، بانک ملت، بانک تجارت، بانک ملی، بانک پاسارگاد، بانک قوامین و… اشاره کرد.

محله قلهک

اماکن تفریحی و ورزشی محله قلهک کجاست؟

اگر به کافه گردی و یا صرف غذا در رستوران علاقه مند هستید، تعداد زیادی کافی شاپ و رستوران در محله قلهک قرار دارند. همچنین پردیس سینمایی قلهک، مرکز فرهنگی این محله است که علاوه بر سینما، امکانات رفاهی دیگری را برای استفاده ساکنین و علاقه مندان ارائه می دهد. موزه ی شهید مطهری در خیابان کلاهدوز، گالری نیلوفر و گالری گلستان از سایر اماکن دیدنی محله قلهک هستند.

محله قلهک

از بوستان های این محله می توان به پارک فرهنگ و بوستان خلیج فارس اشاره کرد که اهالی محله می توانند اوقات خوشی را در این بوستان ها سپری کرده و از فضای سبز و هوای مطبوع بهره مند گردند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در قلهک و رهن و اجاره آپارتمان در قلهک در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در زرگنده، خرید آپارتمان در فکوریان  و  خرید آپارتمان در یحچال مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از قلهک دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در زرگنده و رهن و اجاره آپارتمان در یخچال  نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

گالری تصاویر محله قلهک

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه وبسایت ihome.ir