محله فرمانیه ، اعیان نشین ترین منطقه در شمال پایتخت ایران!

تاریخ بروزرسانی : ۱ مهر ۱۳۹۸

محله گردی:  محله فرمانیه یکی از محلات لوکس و مدرن شهر تهران است که میزبان تعداد زیادی برج و سازه معروف می‌باشد. برای مثال برج آسمان واقع در چهارراه فرمانیه که دومین برج بلند مسکونی در ایران است یا برج‌های دو قلوی فرمان از سازه‌های معروف تهران در این محله فرمانیه هستند. این محله گران و خوش آب‌و‌هوا همچنین میزبان تعدادی سفارت نیز می‌باشد.  اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله فرمانیه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله فرمانیه

محله فرمانیه در یک نگاه

 • نام محله: فرمانیه
 • منطقه: منطقه 1 تهران
 • محل استقرار: شمال شهر تهران
 • شهرت محله: محله اعیان نشین تهران
 • بافت محله: کلکسیونی از برج‌ها و ساختمان‌های مدرن
 • همسایه های محلی: شرق به خیابان پاسداران | غرب به خیابان شهید ظهری (کامرانیه) | خیابان شهید لواسانی از شمال| اتوبان صدر و میدان نوبنیاد از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه صدر، خیابان کامرانیه، خیابان پاسداران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه)
 • ایستگاه مترو : ندارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: بالا
 • نرخ ملک : از متری 19 میلیون تومان تا متری 45 میلیون تومان

محله فرمانیه

محله فرمانیه کجاست؟

فرمانیه در منطقه 1 شهرداری تهران و شمال شهر تهران واقع شده است و از شمال با خیابان شهید لواسانی (فرمانیه)، از جنوب با بزرگراه صدر، از شرق با خیابان پاسداران و از غرب با خیابان کامرانیه همسایه است.

محله فرمانیه

بافت محله فرمانیه چگونه است؟

محله فرمانیه یکی از محلات لوکس و مدرن شهر تهران است که میزبان تعداد زیادی برج و ساختمان‌های معروف است. برای مثال برج آسمان واقع در چهارراه فرمانیه که دومین برج بلند مسکونی ایران است یا برج‌های دو قلوی فرمان از سازه‌های معروف تهران در این محله فرمانیه هستند. فرمانیه به دلیل آب و هوای خوبی که دارد طرفداران بسیاری در سالهای اخیر پیدا کرده و بر جمعیت آن هر سال افزوده می‌شود.

محله فرمانیه

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

طبق مستندات موجود در سند هویت محله فرمانیه، در محل فعلی این محله ابتدا روستایی به نام رستم‌آباد وجود داشته است. به مرور این محله به دو بخش رستم‌آباد بالا (شمالی) و رستم‌آباد پایین (جنوبی) تقسیم گشته است که بعد از ساخته شدن و احداث بزرگراه صدر این منطقه به دو بخش تقسیم شده که بخش شمالی آن بالای بزرگراه صدر قرار گرفته و در منطقه یک واقع شده است، این بخش فرمانیه فعلی می‌باشد.

محله فرمانیه

در مورد داستان شکل‌گیری این منطقه باید بدانید که فرمانیه حدود در حدود 2 قرن پیش و در دوره قاجار شکل گرفته است. در واقع این منطقه به دلیل آب و هوای خوبی که داشته و شرایط مناسبش برای کشاورزی مورد پسند سرمایه داران و همچنین افراد عادی واقع شده بود. در واقع بهتر است اینگونه بگوییم که افراد عادی و کشاورزان ابتدا وارد این محله شدند و با آباد کردن آن راه را برای سرمایه داران باز کردند. همچنین روند افزایش جمعیت در فرمانیه نشان میدهد که از 50 سال گذشته تعداد مهاجران و ساکنان بیشتر شده اند.

محله فرمانیه

آنطور که در منابع مختلف آمده است محله فرمانیه در گذشته به خانواده فرمانفرمائیان تعلق داشته است که از خانواده‌های بانفوذ و بسیار متمول ایرانی در دوران خود بوده‌اند. نام فرمانیه هم برگرفته از نام این خانواده می‌باشد. در ادامه بهتر است بدانید که زمین‌های فرمانیه به شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما تعلق داشته که نخست وزیر ایران در سالهای پایانی سلطنت قاجار بوده است.

محله فرمانیه

شاهزاده دارای تعداد زیادی همسر و ده‌ها فرزند بوده است. وی در زمان حیات بخش زیادی از اموالش را به فرزندان همسر اولش بخشیده و محله فرمانیه هم به فرزند ارشدش، نصرت فیروز رسیده است. آنطور که در روایات آمده است فیروز به ولخرجی شهرت فراوان داشته است، بطوریکه پس از مدتی به دلیل بدهکاری مجبور به فروش بخشی از املاکش به سفارت ایتالیا شده است.

محله فرمانیه

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

محله فرمانیه دارای جمعیتی بیش ازهفده هزار نفراست. این محله از محلات گران تهران به شمار می‌آید و برای خرید ملک در آن بایستی در نظر داشته باشید که از متری 19 میلیون تومان تا متری 45 میلیون تومان متغیر است که باتوجه به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان و نوع ملک (ویلایی یا غیرویلایی، پنت‌هاوس) و … تغییر می‌کند. فرمانیه را می‌توان کلکسیونی از برج‌ها و پنت‌هاوس‌های مطرح در تهران نامید.

در ihome.ir بیشتر بخوانید: زعفرانیه ، گران قیمت ترین محله‌ شمال تهران!

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

نزدیکترین ایستگاه مترو به محله فرمانیه، ایستگاه متروی نوبنیاد است. همچنین ساکنان این محله می‌توانند از پایانه اتوبوسرانی شهید دستواره استفاده کنند. خطوط اتوبوسرانی ۱۰۶ (پایانه لاله- پایانه شهید افشار)، خط ۲۱۷ (شهرک صدف- متروی قیطریه)،  خط ۲۲۰ (میدان ازگل- پایانه تجریش) همگی در فرمانیه ایستگاه دارند و روزانه تعداد زیادی مسافر را به مقصد می‌رسانند.

محله فرمانیه

همچنین نزدیکترین پایانه تاکسیرانی به این محله، ضلع شمالی میدان نوبنیاد می‌باشد. ناگفته نماند که ایستگاه متروی قیطریه هم می‌تواند یکی از راههای دسترسی به این محله باشد. خارج از ایستگاه مترو می‌توانید برای رسیدن به فرمانیه، تاکسی بگیرید.

محله فرمانیه

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله فرمانیه

در فرمانیه مدارس و مراکز آموزشی بسیاری وجود دارد که غالب آنها غیردولتی هستند. در ادامه نام تعدادی از آنها آورده شده است:

 • پیش‌دبستانی فرداي روشن
 • پیش‌دبستانی پويا
 • پیش‌دبستانی و دبستان آئين روشن نور
 • پیش‌دبستانی و دبستان دولتی جهان‌آرا
 • پیش‌دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه سهیل
 • مجتمع فرهنگی آموزشی غیردولتی دخترانه آیین روشن
 • دبستان غیردولتی دخترانه بهشت برین
 • متوسطه دوره دوم غیر دولتی سلام
 • متوسطه دوره دوم غیردولتی سپهر

محله فرمانیه

همچنین دانشگاه صنایع و معادن ایران در فرمانیه قرار دارد و مدرسه ایتالیایی پیترودلاواله هم در خیابان شهید لواسانی واقع شده است. ضمنا در این محله آموزشگاه‌های زبان خارجی مانند ایرانمهر، آوامهر، خوارزمی، سروش صباو … مشغول به فعالیت هستند. آموزشگاه موسیقی ارف، فیروزگان و میلاد هم برای هنرجویان موسیقی وجود دارند. ناگفته نماند در سایر بخش‌های فرهنگی -هنری و علمی می‌توانید از آموزشگاه‌های مختلف محله فرمانید استفاده کنید.

محله فرمانیه

مراکز خرید اصلی محله فرمانیه کجاست؟

اگر در مورد مراکز خرید محله فرمانیه دوست دارید بیشتر بدانید، ما در ادامه چند مورد را معرفی خواهیم کرد؛ مورد اول مرکز خرید کوهستان نرسیده به چهارراه فرمانیه، مورد دوم مرکز خرید آرتمیس فرمانیه پایینتر از چهارراه فرمانیه، مرکز خرید فرمانیه در خیابان شهید لواسانی و مرکز خرید کوه نور واقع در تقاطع کامرانیه و خیابان فرمانیه است. ضمن اینکه این محله مغازه‌ها و بوتیک‌های محلی هم در این محله وجود دارند اما انتظاردیدن تراکم زیادی از مغازه و فروشگاه را در این محله نداشته باشید.

در ihome.ir  بیشتر بخوانید: نیاوران، مرفه نشین ترین محله در شمال پایتخت!

ضمنا برای خرید روزانه ساکنین می‌توانند از بازار میوه و تره‌بار شهید لواسانی و فروشگاه شهروند فرمانیه استفاده کنند. فروشگاه شهروند فرمانیه یکی از مراکز شاخص در فرمانیه محسوب می‌شود، بطوریکه برای آدرس دادن از آن یاد می‌کنند. شیرینی کانتینر در خیابان دیباجی شمالی هم یکی از شیرینی‌فروشی‌های مطرح در تهران است که طرفدران بسیاری دارد.

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مسجد امام موسی کاظم یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای تهران است که در سال 1345 ساخته شده است. این مسجد در ضلع شمالی میدان نوبنیاد قرار دارد. مسجد الرضا هم یکی از دیگر از مسجدهای محله فرمانیه است که در خیابان دیباجی شمالی واقع شده است. دو حسینیه در محله فرمانیه وجود دارد. اولی حسینیه رستم‌آباد بالا واقع در دیباجی شمالی و مورد بعدی حسینیه سیدالشهدا واقع در خیابان شهید لواسانی است.

محله فرمانیه

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

مهم‌ترین مرکز درمانی در این محله بیمارستان فرمانیه نرسیده به چهارراه فرمانیه است. همچنین نام تعدادی دیگر از مراکز درمانی محله فرمانیه در ادامه آمده است:کلینیک زیبایی فرمانیه واقع در خیابان شهید لواسانی، مرکز جراحی کیان فرمانیه مقابل برج‌های دوقلوی فرمانیه، ساختمان پزشکان فرمانیه واقع در چهارراه فرمانیه.

از داروخانه‌های این منطقه می‌توان داروخانه فرمانیه واقع در ابتدای خیابان شهید لواسانی، داروخانه دکتر الهام فتحی واقع در چهارراه فرمانیه، داروخانه نادر وهاب پور و داروخانه دکتر فاضلپور در خیابان دیباجی شمالی را نام برد.

محله فرمانیه

محله فرمانیه چند مرکز مهم دولتی دارد؟

از مراکز دولتی شاخص و مهم فرمانیه می‌توان به باغ و سفارت ایتالیا در خیابان فرمانیه، سفارت پادشاهی هلند در خیابان سنبل، سفارت نروژ واقع در نبش خیابان سنبل اشاره کرد. همچنین ساختمان آموزش سازمان بنادر و دریانوردی در خیابان شهید لواسانی ، کوچه ثروتی قرار دارد. دو بانک سپه و ملی شعبه فرمانیه از قدیمی‌ترین شعبه های بانک هستند، بانک سپه واقع در خیابان کامرانیه تقاطع خیابان فرمانیه تاسیس سال 1367 است و بانک ملی تاسیس شده در سال 1357 می‌باشد. مجتمع آموزشی فرهنگی بانک مسکن هم یکی از مراکز شاخص در این محله است.

اماکن تفریحی و ورزشی محله فرمانیه کجاست؟

از بوستان‌هایی که در نزدیکی این محله قرار دارند می‌توان به بوستان صدر، بوستان دیباجی، بوستان پگاه، بوستان نارنجستان یکم و چهارم، بوستان رز و بوستان شهید دستواره اشاره کرد. همچنین استخر الغدیر، مجموعه ورزشی فدک و باشگاه اسکواش دیباجی،مجموعه ورزشی فرمانیه، مرکز تندرستی و ورزشی نارنجستان از دیگر مناطق تفریحی-ورزشی در این محله هستند. ضمنا کافه‌های بسیاری در این محله وجود دارند که برای کافه گردان گزینه خوبی به شمار می‌روند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در فرمانیه و رهن و اجاره آپارتمان در فرمانیه در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در اندرزگو، خرید آپارتمان در چیذر ، خرید آپارتمان در لواسانی و خرید آپارتمان در کامرانیه شمالی  و خرید آپارتمان در کامرانیه جنوبی مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از فرمانیه دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در اندرزگو ، رهن و اجاره آپارتمان در چیذر ، رهن و اجاره آپارتمان در لواسانی ، رهن و اجاره آپارتمان در کامرانیه شمالی و رهن و اجاره آپارتمان در کامرانیه جنوبی  نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله فرمانیه

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله فرمانیه، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله فرمانیه

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir