محله فاطمی ،محبوب‌ترین قطب اداری‌‌ مرکز تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ دی ۱۳۹۷

محله گردی: خیابان فاطمی که اصلی‌ترین خیابان محله‌ی فاطمی به حساب می‌آید به یاد دکتر حسین فاطمی از اعضای جبهه ملی و وزیر خارجه کابینه دکتر مصدق پس از انقلاب 57 نامگذاری شده است، پیش از سال 57 این خیابان با نام خیابان آریامهر شناخته شده بوده است. البته در حال حاضر در تابلوهای شناسایی شهرداری نام میدان فاطمی به میدان جهاد تغییر داده شده است ولی همچنان نام فاطمی بین تهرانی‌ها رایج‌تر است.  اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله فاطمی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله فاطمی

محله فاطمی در یک نگاه

 • نام محله: فاطمی
 • منطقه: منطقه 6 شهرداری تهران
 • محل استقرار: مرکز شهر تهران
 • شهرت محله: تعدد مراکز اداری
 • بافت محله: بافت قدیمی و تاریخی خودر را تا حدودی حفظ کرده است.
 • همسایه های محلی: شرق به خیابان شهید گمنام و خیابان کاج جنوبی | غرب به خیابان کارگر شمالی| از شمال با خیابان شهید گمنام| جنوب با خیابان فاطمی
 • دسترسی های محلی: خیابان کارگر، خیابان فاطمی، خیابان ولیعصر و بزرگراه شهید گمنام
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT : دارد
 • سطح قیمت: تقریبا بالا
 • نرخ ملک : از متری 11 میلیون تومان تا متری 20 میلیون تومان

محله فاطمی

محله فاطمی تهران کجاست؟

محله‌ فاطمی در ناحیه 5 منطقه‌ی 6 شهرداری و مرکز شهر تهران قرار گرفته است. این محله از سمت غرب با خیابان کارگر شمالی (حدفاصل تقاطع بزرگراه شهید گمنام تا تقاطع خیابان فاطمی)، از سمت شمال با خیابان شهید گمنام از میدان گلها تا تقاطع کارگر شمالی و از سمت جنوب با خیابان فاطمی و از سمت شرق با خیابان شهید گمنام و خیابان کاج جنوبی همسایه است.

محله فاطمی

بافت محله فاطمی چگونه است؟

محله‌ فاطمی یکی از محلات نسبتا قدیمی شهر تهران است که تا حدودی بافت قدیمی خود را حفظ کرده است، اما به علت متمرکز شدن مراکز اداری و تجاری در این محه شما بیش از پیش شاهد ظهور آپارتمان‌های چند طبقه در این محله هستید. خیابان اصلی این محله یکی از خیابان‌های پرجنب و جوش و زنده شهر تهران است در در ساعات کاری تردد و رفت‌و آمد زیادی را در آن شاهد هستیم.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

خیابان فاطمی که اصلی‌ترین خیابان محله‌ی فاطمی به حساب می‌آید به یاد دکتر حسین فاطمی از اعضای جبهه ملی و وزیر خارجه کابینه دکتر مصدق پس از انقلاب 57 نامگذاری شده است. پیش از سال 57 این خیابان با نام خیابان آریامهر شناخته شده بوده است. البته در منابع مختلف نام‌هایی مانند خیابان ایران نوین و خیابان آریامهر برای آن معرفی کرده‌اند.در حال حاضر در تابلوهای شناسایی شهرداری نام میدان فاطمی به میدان جهاد تغییر داده شده است ولی نام فاطمی بین تهرانی‌ها مصطلح‌تر است. علت این نامگذاری به ساختمان شیشه‌ای بلندی بازمی‌گردد که در ضلع شرقی میدان قرار گرفته است. ساختمانی که پیش از این به جهاد سازندگی اختصاص داشت، ولی اکنون بخشی از مجموعه‌ی وزارت جهاد کشاورزی محسوب می‌شود.

محله فاطمی

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

آنطور که در سایت شورایاری شورای شهر تهران آمده است جمعیت محله‌ی فاطمی بیش از 18 هزار نفر است و مساحت آن حدود 862 هزار مترمربع هکتار برآورد شده است. اگر دوست دارید در مورد قیمت ملک خرید ملک در محله‌ فاطمی هم اطلاع پیدا کنید، بررسی مواری که برای فروش در وبسایت آی‌هوم گذاشته شده است نشان می دهد که قیمت فروش ملک در این محله از متری 11 میلیون تومان تا متری 20 میلیون تومان متغیر است و با توجه به موقعیت مسکونی یا اداری، قدمت ساختمان، شمالی یا جنوبی بودن و متریال مورد استفاده در ساخت متفاوت است.

محله فاطمی

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

محله‌ فاطمی از محلات بسیار خوش مسیر شهر تهران به حساب می‌آید، دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و در واقع نزدیکی به مرکز شهر تهران محبوبیت این محله را برای ساکنان پایتخت چندبرابر کرده است.

محله فاطمی

ایستگاه متروی میدان جهاد واقع در میدان فاطمی نزدیکترین ایستگاه مترو در این محله است. همچنین خط بی ار تی راه‌آهن- تجریش در تقاطع خیابان فاطمی و ولیعصر دارای ایستگاه می‌باشد. علاوه بر اینها این محله دارای چندین ایستگاه برای اتوبوس‌های شرکت اتوبوسرانی واحد است. اگر سوالی در مورد تاکسی‌ههای محله فاطمی دارید باید به اطلاعتان برسانیم که در میدان فاطمی ایستگاه‌ تاکسی برای محلاتی مانند آریاشهر، آزادی، ونک و … وجود دارد که رفت و آمد را حسابی راحت کرده‌اند.

محله فاطمی

در مورد استفاده از خودروی شخصی اما باید به این نکته توجه کنید که محله فاطمی در محدوده‌ی طرح زوج و فرد قرار دارد و معمولا دارای ترافیک است. اما به اتوبون‌های حکیم، شهید گمنام و چمران و همت تاحدودی دسترسی مناسبی وجود دارد. ضمن اینکه چند خیابان مطرح تهران مانند خیابان ولیعصر و خیابان آزادی به محله‌ی فاطمی نزدیک هستند.

محله فاطمی

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي فاطمی

محله‌ فاطمی دارای تعداد زیادی مراکز آموزشی می‌باشد، نام تعدادی از مدارس این محله در ادامه آورده شده است:

 • دبیرستان یاس نبی واقع در خیابان فاطمی، خیابان پروین اعتصامی، خیابان فکوری
 • دبستان و دبیرستان شهید پندی واقع در میدان فاطمی خیابان مرداد، کوچه نوید
 • دبستان پسرانه شهید رجایی واقع در ابتدای خیابان فاطمی
 • دبستان فرهنگ و هنر واقع در میدان فاطمی، میدان گلها، خیابان مرداد، کوچه شاهرخ شرقی
 • مهدکودک باغ زندگی واقع در میدان فاطمی، خیابان مرداد، کوچه ثروتی

محله فاطمی

از دیگر مراکز آموزشی محله‌ی فاطمی می‌توان به آموزشگاه هدف در خیابان فاطمی رو به روی وزارت کشور، آموزشگاه پاسارگاد واقع درخیابان دکتر فاطمی، ابتدای خیابان رهی معیری و آموزشکاه تندرو در خیابان فاطمی شاره نمود.

محله فاطمی

مراکز خرید اصلی محله فاطمی کجاست؟

یکی از مراکز نسبتا شناخته‌ شده شهر تهران برای خرید مانتو خیابان فاطمی است، بنابراین تعداد زیادی فروشگاه عرضه کننده مانتو در این محله حضور دارند.از مراکز خریدشاخص در فاطمی می‌توان به مرکز خرید پرنیان واقع در میدان فاطمی، مرکز خرید لئون درمیدان فاطمی، فروشگاه رفاه نرسیده به میدان فاطمی و فروشگاه سون تن در خیابان فاطمی اشاره کرد. ضمن اینکه تعداد بسیاری زیادی فروشگاه و مغازه محلی در خیابان فاطمی وجود دارند که قادرند تمامی نیازهای ساکنین این محله را برطرف کنند.

محله فاطمی

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

در این محله دو مسجد وجود دارد که نام آنها در ادامه آورده شده است: مسجد بیمارستان 501 ارتش واقع در خیابان فاطمی غربی و مسجد نور در میدان دکتر فاطمی، خیابان طباطبایی. خالی از لطف نیست بدانید که هر ساله در ایام محرم و سایر مناسبت‌های مذهبی در خیابان فاطمی هئیت‌ها و حسینیه‌هایی به همت اهالی و کسبه محله دایر می‌شود.

محله فاطمی

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در محله‌ فاطمی چند مرکز درمانی وجود دارند، درمانگاه تخصصی فاطمی واقع در خیابان فاظمی،کوی غزالی، بیمارستان سجاد در میدان فاطمی، نبش چهلستون دو مرکز شناخته شده به حساب می‌آیند. از داروخانه‌های محله فاطمی می‌توان به داروخانه خورشیدیان واقع در میدان فاطمی ابتدای شهید گمنام، داروخانه دکتر اتحادی واقع در خیابان فاطمی، بین معیری و پروین اعتصامی و داروخانه بیستون در میدان فاطمی، ابتدای شهید گمنام اشاره نمود.

محله فاطمی

محله فاطمی چند مرکز مهم دولتی دارد؟

محله‌ فاطمی از جمله محلاتی است که تراکم مراکز اداری در آن بسیار بالاست، شاخص ترین مرکز اداری ساختمان وزارت کشور است که نرسیده به میدان فاطمی قرار دارد، سازمان آب، مرکز آمار ایران، تالار وزارت کشور، هتل بین‌المللی لاله و موزه فرش ایران نیز از دیگر مراکز اداری یا شاخص این محله هستند. همچنین دفتر اسناد رسمی 628 تهران در خیابان فاطمی، میدان گلها و دفتر ازدواج 355 در میدان فاطمی، خیابان شهید گمنام قرار دارد.

محله فاطمی

اماکن تفریحی و ورزشی محله فاطمی کجاست؟

بوستان اقاقی ها واقع در خیابان اعتماد زاده اصل و بوستان گلها واقع در میدان فاطمی، خیابان شهید گمنام از مراکز تفریحی محله فاطمی هستند. از سوی دیگر ساختمان وزارت کشور یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های شهر تهران را در اختیار دارد که ظرفیت آن به سه هزار نفر می‌رسد و بسیاری از کنسرت‌ها و برنامه‌های فرهنگی در آن برگزار می‌شود.

محله فاطمی

یکی دیگر از جاذبه‌های تفریحی این محله حضور دونرفروشی‌های خیابان فاطمی و کافه‌های میدان فاطمی، مانند کافه لمیز و دکتر کافی است که پاتوق بسیاری از جوانان تهرانی به شمار می‌روند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در فاطمی و  رهن و اجاره آپارتمان در فاطمی در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله فاطمی

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله فاطمی ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله فاطمی

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir