محله سیدخندان ، فرهنگی ترین محله شمال شرق تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۶ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: سیدخندان نام یکی از محلات نسبتا قدیمی شهر تهران است، محله‌ای که دسترسی مناسبی به اکثر نقاط شهر تهران دارد. وجود مراکز خرید متنوع و از طرفی مراکز فرهنگی مانند فرهنگسرای ارسباران باعث شده این محله به یکی از محلات شناخته شده و محبوب تهرانیها تبدیل شود. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله سیدخندان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سید خندان

محله سیدخندان در یک نگاه

 • نام محله: سیدخندان
 • منطقه: منطقه 7 شهرداری تهران
 • محل استقرار: شمال شرقی شهر تهران
 • شهرت محله: دسترسی مناسب به مراکز فرهنگی و تفریحی
 • بافت محله: ترکیبی از ساختمان های نوساز و خانه های ویلایی و قدیمی ساز
 • همسایه‌های محلی: از شمال به بزرگراه رسالت، از جنوب به ستاد فرماندهی نیروی انتظامی تهران، از غرب به خیابان سهروردی شمالی و از شرق به بزرگراه شهید صیاد شیرازی
 • دسترسی های محلی: بزرگراه صیاد شیرازی، بزرگراه رسالت، بزرگراه همت، بزرگراه حقانی، خیابان شریعتی
 • ایستگاه مترو : ندارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: نسبتا گران قیمت
 • نرخ ملک : از متری 12 میلیون تومان تا متری 21 میلیون تومان

سید خندان

محله سیدخندان کجاست؟

محله سیدخندان در منطقه 7 شهرداری تهران و تقریبا شمال شرقی تهران واقع شده است. این محله از شمال با بزرگراه رسالت، از جنوب با ستاد فرماندهی نیروی انتظامی تهران، از غرب با خیابان سهروردی شمالی و از شرق با بزرگراه صیادشیرازی همسایه می‌باشد.

بافت محله سیدخندان چگونه است؟

این محله از محلات نسبتا قدیمی شهر تهران است و بافت غالب خانه‌ها در آن قدیمی می‌باشد. همان‌طور که در تمام مناطق تهران شاهد افزایش ساخت‌و ساز و مدرن شدن هستیم. این اتفاق در این محله هم افتاده است و هر سال بر تعداد آپارتمان‌های نوساز و چندطبقه افزوده می‌شود. بد نیست بدانید که این محله دسترسی مناسبی به مراکز فرهنگی دارد و در واقع یکی از محلات فرهنگ شهر تهران به شمار میرود.

سید خندان

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

قدمت محله‌ سیدخندان به زمان ناصرالدین شاه برمیگردد، در گذشته سیدخندان روستای خوش آب و هوایی بوده است که با توسعه شهرنشینی از میزان فضای سبز آن کم شده و به بافت شهری تبدیل شده است. ارزیابان قدمت تاریخی این محله را 150 سال تخمین زده‌اند.

سید خندان

در مورد نام این محله هم خوب است در جریان باشید؛ آنطور که در منابع مختلف آمده است سیدخندان نام پیرمرد نیکوسرشتی بوده که در گذشته در این محله زندگی میکرده و به واسطه‌ی پیشگویی هایش در مورد آینده شهرت داشته است. آنطور که عنوان شده این سید پاک نهاد هر زمان که از بیابانهای اطراف ایستگاه سید خندان عبور میکرده، در حالی که به نظر می رسید صفحه ای از آینده را جلو چشم آورده، با صدای بلند می خندیده است. به احترام این پیرمرد روشن ضمیر این منطقه را “سید خندان” نامیده اند. در مصاحبه با شخص دیگری به نام سجادی نژاد،روایتی دیگر نیز در رابطه با سیدخندان عنوان شده است که این فرد ارمنی بوده و نوادگان او در حال حاضر در محله زرگنده زندگی می کنند.

سید خندان

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

در مورد حدود قیمت خرید و فروش آپارتمان در این محله لازم است به اطلاعتان برسانیم با توجه به گزینه‌های موجود جهت فروش در وبسایت آی‌هوم؛ مظنه خرید از متری 11 میلیون تومان تا متری 21 میلیون تومان متفاوت می‌باشد و با توجه به عمر ساختمان، نوع و کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان (مسکونی و اداری) و …قیمت آن متفاوت است.

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

سیدخندان یکی از محلات خوش مسیر تهران به حساب می اید، زیر پل سیدخندان یک پایانه‌ی تاکسیرانی وجود دارد که به اکثر نقاط تهران تاکسی دارد. علاوه بر آن در نزدیکی همین پل پایانه‌ی اتوبوسرانی وجود دارد و بی ارتی ها مسافران را جابجا می‌نمایند.

سید خندان

همچنین در مورد استفاده از مترو لازمست بدانید که این منطقه ایستگاه مترو ندارد، اما ایستگاه‌های شهید بهشتی، مصلی و سهروردی به آن نزدیک هستند و دسترسی مناسبی دارند. ضمنا در مورد استفاده از خودروی شخصی نیز لازم است بدانید که معمولا محله‌ سیدخندان ترافیک زیادی دارد، این ترافیک در خیابانی مانند خیابان جلفا به دلیل وجود فرهنگسرای ارسباران سنگین تر می‌شود.

سید خندان

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي سیدخندان

تعدادی از مراکز آموزشی محله‌ سیدخندان ؛ که نیازهای آموزشی ساکنان محله را رفع می‌نمایند در ادامه نام برده‌ایم؛

 • دبیرستان شهید حداد عادل واقع در میدان کتابی، خیابان جلفا
 • دبیرستان کار و دانش غیرانتفاعی دخترانه تلاش در خیابان شریعتی، خیابان اذرشهر
 • مدرسه پسرانه شهید واقع در میدان کتابی،خیابان ارسباران
 • مدرسه پسرانه قدس در خیابان شریعتی، بعد از پل سیدخندان
 • مدرسه دخترانه دولتی سجادیه واقع در میدان کتابی، خیابان جلفا

سید خندان

ضمنا دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در نزدیکی این محله واقع شده است. آموزشگاه زبان ایرانمهر واقع در ضلع شمال شرقی پل سید خندان و آموزشگاه بامداد دانش نیز به علاقمندان زبان در این محله ارائه خدمات میدهند.

سید خندان

مراکز خرید اصلی محله سیدخندان کجاست؟

مرکز خرید اندیشه در خیابان قندی سهروردی یکی از پاساژهای معروف تهران است و در محله سیدخندان واقع شده است. در کل اگر گذرتان به این محله افتاده باشد، مغازه های بسیاری را می بینید که علاوه بر برطرف کردن نیاز ساکنین محله، محل خرید مشتریان فرامحله ای نیز هستند. ضمنا بسیاری از برندهای مطرح در این محله نمایندگی دارند.کافیست کمی در خیابانهای سیدخندان قدم بزنید و تعداد زیاد فروشگاه و بوتیک های این محله را ببینید.

سید خندان

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

از مراکز مذهبی اصلی این محله می‌توان به مسجدهای حضرت ولیعصر واقع در خیابان عراقی، خیابان سیف، مسجد امام جعفر صادق بالاتر از پل سیدخندان و مسجد جامع محمدیه واقع در بزرگراه رسالت، سید خندان، خیابان دبستان اشاره کرد.

سید خندان

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در محله سیدخندان چند مرکز درمانی از جمله درمانگاه دندانپزشكی شبانه‌روزی پرديس واقع در خیابان شریعتی به سمت شمال، بعد از پل سیدخندان، مركز پزشكی هسته‌ای سيد خندان 110 در خیابان شریعتی به سمت شمال، بعد از پل سیدخندان، درمانگاه شبانه ‌روزی دكتر حقيقت‌فر واقع در زیر پل سیدخندان وجود دارند. همچنین تعدادی زیادی از پزشکان مطرح در ساختمان پزشکان سینا، بعد از پل سیدخندان مطب دارند.

سید خندان

ضمنا نام چند داروخانه در ادامه آورده شده است: داروخانه شبانه روزی حقیقت فرد واقع در خیابان شریعتی، ضلع شمال غرب پل سیدخندان، کوچه هوشیار، داروخانه خندان واقع در خیابان دکتر شریعتی، بعداز پل سیدخندان و داروخانه آزادگان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان، بلوار مجتبایی، خیابان پاکروان.

سید خندان

محله سیدخندان چند مرکز مهم دولتی دارد؟

دادسرای ناحیه نوزده تهران واقع در خیابان دبستان، انتهای کوچه آریان محمودی و ساختمان مرکزی شرکت ارتباطات زیرساخت واقع در خیابان شریعتی نرسیده به پل سید خندان  دو مرکز دولتی شاخص در محله‌ سیدخندان هستند.

سید خندان

اماکن تفریحی و ورزشی محله سیدخندان کجاست؟

این محله میزبان چند مرکز فرهنگی از جمله موسسه فرهنگی ايران سنجش، گالری هنر در خیابان ارسباران و از همه مهمتر فرهنگ‌سرای ارسباران در میدان کتابی، خیابان جلفا، خیابان ارسباران است. علاقمندان به ورزش هم میتوانند از باشگاه ورزشی شهيد صياد شيرازی واقع در ميدان کتابي، خيابان جلفا، انتهاي قناري غربي و باشگاه شارمین در خيابان شريعتي به سمت شمال، بعد از پل سيد خندان استفاده کنند. باشگاه ورزشی شركت نفت هم در خيابان شريعتي، بعد از پل سيد خندان قرار گرفته است. دیگر مکان فرهنگی تاریخی سیدخندان موزه رضا عباسی  روبه روی دانشگاه خواجه نصیر می‌باشد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در سیدخندان و رهن و اجاره آپارتمان در سیدخندان در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در ارسباران، خرید آپارتمان در جلفا و خرید آپارتمان در مجتبایی مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از سیدخندان دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در ارسباران و رهن و اجاره آپارتمان در جلفا نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله سیدخندان

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله سیدخندان  ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله سیدخندان

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir