محله سنایی ،سرزنده‌ترین منطقه در مرکز شهر تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۸ اسفند ۱۳۹۷

محله گردی: محله سنایی از جمله محلات اصیل و قدیمی شهر تهران است که هموطنان ارمنی از عمده ساکنین آن به حساب می‌آیند. محله سنایی به دلیل وجود خیابان‌های اصلی و حتی فرعیِ عریض و حضور ساکنانی قدیمی و بااصالت طرفداران خاص خود را دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی این محله و قرارگیری در مرکز شهر، بخش زیادی از بافت محله را ساختمان‌های اداری تشکیل می‌دهد و وجود همین بافت اداری، روزهای این محله را بسیار پرتردد کرده است. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله سنایی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله سنایی

محله سنایی در یک نگاه

 • نام محله: سنایی
 • منطقه: منطقه 6 شهرداری تهران
 • محل استقرار: مرکز شهر تهران
 • شهرت محله: مراکز خرید خیابان میرزای شیرازی
 • بافت محله: ترکیبی از ساختمان‌های قدیمی و نوساز
 • همسایه های محلی: شرق به بزرگراه مدرس حدفاصل خیابان مطهری تا میدان هفت تیر | غرب به خیابان میرزای شیرازی – حدفاصل خیابان مطهری تا خیابان کریم خان | خیابان مطهری – حد فاصل خیابان میرزای شیرازی و بزرگراه مدرس از شمال| جنوب خیابان کریم خان حدفاصل میدان هفت تیر تا خیابان میرزای شیرازی
 • دسترسی های محلی: بزرگراه مدرس، خیابان ولیعصر، خیابان کریمخان، خیابان مطهری
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 8 میلیون تومان تا متری 17 میلیون تومان

محله سنایی

محله سنایی کجاست؟

محله‌ سنایی در منطقه‌ی 6 شهرداری و مرکز شهر تهران قرار گرفته است. این محله از سمت غرب با خیابان میرزای شیرازی (حدفاصل خیابان مطهری تا کریم‌خان)، از سمت شمال با خیابان خیابان مطهری (حدفاصل خیابات میرزای شیرازی) و از سمت جنوب با خیابان کریمخان حدفاصل میدان هفت تیر تا خیابان میرزای شیرازی و از سمت شرق با بزرگراه مدرس حدفاصل خیابان مطهری تا میدان هفت تیر همسایه است.

بافت محله سنایی چگونه است؟

محله سنایی از جمله محلات اصیل و قدیمی شهر تهران است که هموطنان ارمنی از عمده ساکنین آن به حساب می‌آیند. محله سنایی به دلیل وجود خیابان‌های اصلی و حتی فرعیِ عریض و حضور ساکنانی قدیمی و بااصالت طرفداران خاص خود را دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی این محله و قرارگیری در مرکز شهر، بخش زیادی از بافت محله را ساختمان‌های اداری تشکیل می‌دهد و وجود همین بافت اداری، روزهای این محله را بسیار پرتردد کرده است. اگر گذرتان به این محله افتاده باشد ساختمان‌های قدیمی زیادی را در آن می‌بینید.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

در مورد وجه تسمیه این محله در وبسایت شهرداری تهران چنین می‌خوانیم: دلیل نام‌گذاری محله سنایی به نام یکی از رجال سیاسی در دوره پهلوی اول بازمی‌گردد که از روستایی به نام سنایی در حوالی رفسنجان به تهران مهاجرت نموده بود و یکی از افراد مهم در آبادانی و سرسبزی این محله بود. جعفر شهری در کتاب تاریخ اجتماعی تهران، محله سنایی را یکی از محدوده های باغ بزرگ بهجت آباد به شمار آورده است که متعلق به  مستوفی الممالک بود.

محله سنایی

آنطور که از تاریخچه این محدوده بر می آید، محله سنایی به لحاظ شهرسازی مدرن، پس از محلاتی چون بهجت آباد، یوسف آباد و امیر آباد شکل گرفته است. یکی از دلایل شکل‌گیری دیرهنگام محله سنایی را می توان تعلق زمین های این محله به ارتش دانست. در اواخر دهه 40، ارتش پس از تفکیک این زمین ها، اجازه ساخت و ساز در آنها را صادر و این زمین ها را به افسران و درجه داران خود واگذار نمود. شاید بتوان اولین و مهمترین گروه ساکن در محله سنایی را ارتشیان نامید که دارای منزلت اجتماعی بالا در میان مردم بودند. نوع ساخت و نقشه اغلب خانه های این محله در قبل از پیروزی انقلاب، نشان دهنده سطح مالی بالا و رفاه ساکنان آن بوده است.

محله سنایی

طبق مصاحبه با آقایان معافی و خورشیدمهر که از ساکنین قدیمی و مطلع محله به حساب می‌آیند، در محله سنایی بنای تاریخی خاصی وجود نداشته و ندارد. تنها در ضلع جنوبی میدان شعاع کنونی حمام معروفی قرار داشت،  که بعدها به موزه تبدیل شد و مدتی نیز فروشگاه صنایع دستی بود و در حال حاضر فاقد فعالیت است. زمان ساخت این بنا را به اوایل دهه 40 نسبت می دهند. در سالهای پس از پیروزی انقلاب این محله دچار تحولات عظیم ساختاری شد که مهمترین آن تبدیل بافت مسکونی به بافت اداری و فرهنگی است.

محله سنایی

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

این محله دارای جمعیت تقریبی یازده هزار نفری که حدودا شامل سه هزار و هشتصد خانوار است، می باشد. اگر مایلید در مورد قیمت ملک خرید ملک در محله‌ سنایی مطلع شوید، بررسی مواردی که برای فروش در وبسایت آی‌هوم گذاشته شده است نشان میدهد که مظنه از متری 8 میلیون تومان تا متری 17 میلیون تومان متفاوت است و با توجه به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان (مسکونی و اداری) و کاربری ملک (ویلایی، آپارتمان و سوئیت) و …قیمت آن متفاوت است.

محله سنایی

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

این محله از شرق به بزرگراه مدرس دسترسی مناسبی دارد خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی، خیابان کریم خان و خیابان ولیعصر از جمله خیابان های مهمی است که دسترسی به آن راحت است. ضمنا محله سنایی به میدان هفت تیر بسیار نزدیک است. میدان شعاع، بزرگترین میدان این محله است که در سال ۹۴ به اسم شهید «گاگیک طومانیان» تغییر نام داده است.

محله سنایی

بیشترین تردد شمال – جنوب محله سنایی از خیابان میرزای شیرازی انجام می‌شود. یکی از مشکلات سکونت در این محله قرار داشتن در محدوده زوج و فرد و محدوده طرح ترافیک است که کار را برای رفت و آمد با اتومبیل شخصی سخت می‌کند. دو ایستگاه متروی هفت تیر و مفتح به این محله نزدیک هستند و اتوبوس های شرکت واحد در محله سنایی ایستگاه دارند.

محله سنایی

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي سنایی

نام تعدادی از مراکز آموزشی محله سنایی در ادامه آورده شده است:

دبیرستان دخترانه شهدای هفتم تیر در خیابان قائم مقام، خیابان مشاهیر، دبیرستان پسرانه البرز نو در خیابان کریمخان، خردمند شمالی، راهنمایی پسرانه انصار در خیابان قائم مقام، روبه روی کشتیرانی، ­راهنمایی پسرانه سینا در خیابان میرزای شیرازی، دبیرستان دخترانه شهدای رسانه در خیابان کریمخان و دبیرستان گوهر که از مدارس قدیمی اقلیت‌های دینی و همجوار کلیسای انجیلی ارامنه است، از جمله مهم‌ترین مدارس این محله محسوب می‌شوند.. دیگر مراکز آموزشی در این منطقه مرکز نوآوری های مرآت در خیابان خردمند و مرکز آموزش بازیگری هیلاج در خیابان جم می‌باشند.

مراکز خرید اصلی محله سنایی کجاست؟

خیابان میرزای شیرازی به دلیل وجود فروشگاه‌های کادویی، عروسک فروشی و فروش ملزومات جشن کریسمس دارای شهرت هست. مغازه های خیابان میرزای شیرازی در روزهای نزدیک به سال نوی میلادی حال و هوای خاصی دارند. از دیگر خیابان‌های این محله باید به خیابان سنایی اشاره کرد که بورس لباس نوزاد و کودک است. ضمن اینکه مغازه های خیابان کریمخان یعنی حدفاصل میدان 7 تیر تا میرزای شیرازی هم که عمدتا مانتو فروشی و کتابفروشی هستند جز مراکز خرید این محله به شمار می‌آیند.

محله سنایی

همچنین بد نیست بدانید که دستفروش‌ها معمولا در خیابان میرزای شیرازی حضور ثابت دارند. یکی دیگر از مراکز خرید مهم برای اهالی هنر و موسیقی در این محله، مرکز موسیقی بتهوون یکی از اصلی‌ترین مراکز ارائه محصولات فرهنگی و فروش بلیط های کنسرت است. این مرکز در خیابان سنایی واقع شده است.

محله سنایی

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

در این محله به نظر می‌رسد که مسجدی وجود ندارد و دو مرکز شاخص مذهبی در آن هیئت عشاق‌‌العباس به آدرس خیابان کریمخان، خیابان سنایی و هیئت بیت‌الرضا به آدرس خیابان کریمخان، خیابان قائم مقام، نرسیده به میدان شعاع هستند. ضمنا کلیسای انجیلی ارامنه در خیابان میرزای شیرازی، کوی ارفع از مراکز مذهبی محله سنایی به شمار می‌رود.

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

بیمارستان تهران به نشانی خیابان کریمخان، خیابان حسینی و بیمارستان جم در خیابان فجر دو مرکز درمانی شاخص در این محله هستند. دیگر مرکز درمانی در محله‌ی سنایی عبارتند از مرکز درمانی رازی طب به نشانی: قائم مقام- خیابان مشاهیر-کوچه زیبا، داروخانه فراز به نشانی: خیابان مطهری، خیابان قائم مقام، نرسیده به میدان شعاع.

ضمنا داروخانه بوستان به نشانی: خیابان سنایی، نبش چهارم غربی و داروخانه حکیم سنایی به نشانی: خیابان سنایی، بالاتر از میدان سنایی در این محله مشغول به فعالیت هستند.

محله سنایی

محله سنایی چند مرکز مهم دولتی دارد؟

سرای محله سنایی در خیابان قائم مقام فراهانی، میدان شعاع و ساختمان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران (رجا) که در تقاطع  خیابان کریمخان با خیابان با سنایی قرار دارد از جمله مراکز شاخص دولتی در این محله هستند. همانطور که در بخش‌های پیشین هم اشاره شد بافت غالب این محله، اداری است و اداره های خصوصی زیادی در آن قرار دارند.

محله سنایی

اماکن تفریحی و ورزشی محله سنایی کجاست؟

تنها پارک نزدیک به این محله پارک پرواز است که ابتدای خیابان قائم مقام قرار دارد. دوستداران فرهنگ و هنر معمولا پاتوقشان کافه های این محله است،کافه هایی که غالبا معماری خاصی دارند و فضای آنها آنقدر وسوسه کننده هست که افراد زیادی را به سمت خود بکشاند. به جز کافه های این محله رستوران های قدیمی و جدیدی هم وجو دارند که مراجعه کنندگان فرامحله ای خاص خود را دارند. برای مثال، ساندویچ طلایی که از سال ۱۳۴۲ در این محله حضور داشته است.

یکی دیگر از مراکز شناخته شده این محله نشرچشمه در تقاطع میرزای شیرازی و خیابان کریمخان است. ضمنا مرکز موسیقی بتهون در خیابان ثناییان هم از جمله مراکز فرهنگی محله سنایی است. راستی اگر گذرتان به این محله افتاد، حواستان به دیوارهای آن باشد چرا که گرافیتی و نقاشی‌های دیواری رنگ و لعابی متفاوت به آن داده است.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در سنایی در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله سنایی

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله سنایی ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله سنایی

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir