محله ستارخان ، سرزنده ترین منطقه غرب شهر تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ آذر ۱۳۹۷

محله گردی: محله ستارخان از محلات محبوب و سرزنده‌ی شهر تهران به حساب می‌آید که به علت دسترسی مناسبش به مرکز و غرب تهران همواره مورد توجه جویندگان خانه قرار می‌گیرد. بد نیست بدانید ستارخان یکی از شاهراه‌های ارتباطی مرکز به غرب شهر تهران محسوب می‌شود. از سوی دیگر خیابان معروف ستارخان که میعادگاه دوستداران غذا و خوردنی هست بر جذابیت این منطقه اضافه کرده است. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله ستارخان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ستارخان

محله ستارخان در یک نگاه

 • نام محله: ستارخان (برق آلستوم)
 • منطقه: منطقه 2 تهران
 • محل استقرار: غرب شهر تهران
 • شهرت محله: پویایی و سرزندگی محله
 • بافت محله: ترکیبی از خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌های مدرن
 • همسایه های محلی: شرق به بزرگراه شهید چمران | غرب به بزرگراه یادگار امام| بزرگراه جلال آل احمد از شمال| خیابان آزادی از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه شهید چمران، بزرگراه یادگار امام، بزرگراه جلال‌آل احمد، خیابان آزادی
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT:دارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 9 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان

ستارخان

ستارخان تهران کجاست؟

محله‌ی ستارخان در منطقه 2 شهرداری تهران و غرب شهر تهران واقع شده است و از شمال با بزرگراه جلال‌آل احمد، از جنوب با خیابان آزادی، از شرق با بزرگراه چمران و از غرب با بزرگراه یادگار امام همسایه است. تهران ویلا را هم می‌توان یکی از ضمایم ستارخان به حساب آورد که از محبوبیت فراوانی برخوردار است.

ستارخان

بافت محله ستارخان چگونه است؟

مهم‌ترین نکته درباره‌ی محله ستارخان، سرزندگی و پویایی آن است که کاملا به چشم می‌آید. البته این محله هم دارای خیابان‌های شلوغ و پر رفت و آمد هست و هم خیابانهای خلوت و دنج مانند دریان نو دارد.

ستارخان

در مورد بافت محله هم بایستی به اطلاعتان برسانیم که علاوه بر آپارتمان‌های نوساز و شیکی که ساخته شده‌اند، خانه‌های ویلایی و حیاطدار هم در محله‌ی ستارخان وجود دارند . ضمنا یکی دیگر از مواردی که در این محله به چشم می‌آید، تعدد مراکز اداری است. از شاخصه‌های این محله سه برج معروف ستارخان هستند که با نام مجتمع مسکونی ستارخان شناخته می‌شوند. از زمان ساخت آنها بیش از 40 سال می‌گذرد.

ستارخان

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

محله‌ی ستارخان با نام  برق‌آلستوم نیز شناخته شده است، که این نام طبق مصاحبات شفاهی با تعداد از ساکنین قدیمی محله، برگرفته از نام دانشمندی خارجی به اسم آلستوم است که بانی کارخانه برقی در همین منطقه می‌باشد. آقای تجسمی از ساکنین قدیمی ستارخان اشاره کرده است که این محله در گذشته بصورت باغ بوده و در واقع از اراضی طرشت به حساب می‌آمده است. همچنین آنطور که در منابع مختلف آمده است، مرحوم حاج محمد علمدار از جمله افرادی بوده که نقش به سزایی در شکل گیری محله ستارخان ایفا کرده است و غالب ساکنین اولیه در این محله از اهالی خمین و یزد بوده‌ که به تهران مهاجرت کرده بودند.

ستارخان

همچنین در منابع دیگری در مورد تاریخچه ستارخان می‌خوانیم که: «حاج مهدی اولین بار طرح آپارتمان های ۵۵ متری را به مجلس برد و پس از موافقت مجلس در محدوده امروزی محله‌های شهرآرا، پاتریس لومومبا و دریان‌نو برای کارمندان خود خانه‌هایی آپارتمانی ساخت که به ۶ دستگاه معروف شد.»

ستارخان

بهتر است بدانید که هسته اولیه محله ستارخان ابتدا از کناره شمالی خیابان ستارخان شکل گرقته و سپس به سایر نقاط گسترش پیدا کرده است. قدمت شکل‌گیری محله به سال‌های اولیه انقلاب بازمی‌گردد. در کل عواملی مانند همجواری با محورها و عناصر ساختاری شهر، آب و هوای مناسب و شیب کم محله، واگذاری زمین‌های این منطقه توسط شرکت تعاونی ژاندارمری سابق و در نهایت تاسیس کارخانه برق آلستوم باعث محبوبیت ستارخان و افزایش تمایل مردم به سکونت در آن منجر شده است.

ستارخان

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

محله ستارخان از محلات محبوب تهران به حساب می‌آید که به علت دسترسی مناسبش به مرکز و غرب تهران همواره مورد توجه جویندگان خانه قرار می‌گیرد. بد نیست بدانید ستارخان یکی از شاهراه‌های ارتباطی مرکز به غرب شهر تهران محسوب می‌شود. آمار منتشر شده جمعیت این محله را بیش از 20 هزارنفر تخمین زده است. برای خرید ملک در آن بایستی در نظر داشته باشید که از متری 9 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان متغیر است که باتوجه به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان و کاربری ملک (ویلایی، آپارتمانی و سوئیت) و …متفاوت است.

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

محله ستارخان دارای دسترسی بسیار خوبی می‌باشد. در واقع داشتن دسترسی به سه بزرگراه چمران، یادگار امام و جلال آل احمد و همچنین خیابان مهم آزادی، ستارخان را به یکی از محلات پرمتقاضی تهران برای سکونت تبدیل کرده است. از سوی دیگر دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی در ستارخان بسیار راحت است. دو ایستگاه متروی طرشت و توحید به این محله نزدیک هستند و دو خط بی ار تی (آزادی- تهرانپارس) و همچنین (پایانه شهید افشار- پایانه جنوب) هم به عنوان دیگر وسایل حمل و نقل فعالیت می‌کنند. ضمنا اتوبوس‌های شرکت واحد هم در این محله دارای ایستگاه به مقاصد مختلف شهر تهران می‌باشند. در کل اگر قصد سکونت در سارخان را دارید، خیالتان از بابت حمل و نقل راحت باشد.

ستارخان

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي ستارخان

نام تعدادی از مدارس محله‌ی ستارخان در ادامه آورده شده است:

 • دبستان دخترانه نامدار خراسانی در خیابان جلال آل احمد
 • دبستان پسرانه یگانه واقع در خیابان نیایش
 • دبستان پسرانه ستارخان واقع در سروش یکم
 • دبیرستان ابوعلی سینا واقع در خیابان شهید صحرایی
 • دبیرستان دخترانه دولتی غفاری در خیابان پاتریس لومومبا

همچنین علاقه‌مندان به یادگیری زبان انگلیسی در محله‌ی ستارخان می‌توانند از مرکز آموزش زبان انگلیسی کودکان و نوجوانان گلدیس واقع درخیابان ستارخان، نبش خیابان حبیب الهی، آموزشگاه زبان سپهر روبروی پاتريس، جنب پمپ بنزين بهبودی و آموزشگاه زبان ایرانمهر در خیابان ستارخان، ابتدای باقرخان استفاده کنند.

علاوه بر آن چند آموزشگاه موسیقی در این محله وجود دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به آموزشگاه موسیقی هاتف روبروی کوثر سوم، آموزشگاه موسیقی سورنا واقع در تقاطع تهران ویلا، آموزشگاه موسیقی هنرمند نبش نیایش اشاره کرد. ناگفته نماند در سایر بخش‌های فرهنگی -هنری و علمی در این محله مراکزی جهت آموزش وجود دارند.

مراکز خرید اصلی محله ستارخان کجاست؟

بازار بزرگ سنتی ستارخان واقع در خیابان ستارخان، زیر پل یادگار امام از جمله مراکز خرید شاخص در این محله است. در این بازار حدود 300 واحد تجاری در دو طبقه وجود دارند. خوش قیمتی این بازار یکی از ویژگی‌هایی است که عموم مراجعه‌کنندگان از آن یاد می‌کنند. یکی دیگر از مراکز خرید این محله مرکز خرید واقع در ضلع جنوبی بازارسنتی ستارخان می‌باشد.

ستارخان

ناگفته نماند که خیابان ستارخان بورس دو صنف است و دارای شهرت فرامحله‌ای می‌باشد. اولی راسته‌ی رستوران‌ها و فست‌فودها می‌باشد و مورد بعدی بورس لوازم نور و روشنایی است.

ستارخان

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

سه مسجد در این محله وجود دارند که نام آنها در ادامه آورده شده است.

مسجد حضرت ابوالفضل واقع در خیابان ستار خان، نبش باقر خان، مسجد مکتب الصادق واقع در خیابان ستارخان، نرسیده به خیابان نیایش، مسجد حضرت مهدی (عج) در  خ ستارخان،بین پل ستارخان و سه راه تهران ویلا. علاوه بر مساجد یادشده، چند حسینیه هم در محله ستارخان وجود دارند که از جمله‌ی آنها می‌توان به حسینیه دریانی‌های تهران واقع در خیابان پاتریس لومومبا و حسینیه‌های مکتب الصادق، حسینیه پاتریس، حسینیه ستارخان و حسینیه‌ی موسی بن جعفر اشاره نمود.

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

مهم‌ترین مرکز درمانی در این محله بیمارستان رسول اکرم واقع در خیابان نیایش است. از دیگر مراکز درمانی محله‌ی ستارخان می‌توان به درمانگاه عمار واقع در خیابان ستارخان، ابتدای خیابان بهبودی، کلینیک دندانپزشکی ستارخان واقع در خیابان ستارخان روبه روی باقرخان اشاره کرد.

ستارخان

ساختمان پزشکان بهنوش واقع در خیابان حبیب اللهی نیز از مراکز درمانی در این محله است که مطب بسیاری از دکتران مطرح در آن قرار دارد. از داروخانه‌های این منطقه می‌توان داروخانه دکتر شرابیانی بین توحید و باقرخان و داروخانه شبانه روزی ستارخان، روبه روی برق آلستوم را نام برد.

محله ستارخان چند مرکز مهم دولتی دارد؟

در این محله مراکز شاخصی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم: اداره کل امور مالیاتی غرب تهران واقع در خیابان رحیمی اصل، ساختمان سپهر، ستاد ترخیص خودرو واقع در خیابان زنجان، نمایندگی بیمه غرب تهران واقع در ستارخان، نبش چهارراه خسرو. ساختمان زمرد و شرکت بهره برداری نیروگاه طرشت در خیابان ستارخان، جنب خیابان شهید جهانی نسب اشاره کرد.

ستارخان

اماکن تفریحی و ورزشی محله ستارخان کجاست؟

نام ستارخان در ذهن بسیاری از ساکنان پایتخت تداعی‌کننده‌ی خیابانی سرزنده است که پر است از رستوران ، فست‌فود و آبمیوه‌فروشی. خیابانی که بسیاری از آن به عنوان خیابان خوشمزه فروشی یاد می‌کنند. بنابرایین بیراه نیست اگر از مراکز تفریحی این محله به این مغازه‌ها اشاره کنیم.

ستارخانکباب ترکی نشاط و آبمیوه بستنی  علی بابا در خیابان ستارخان دارای شهرت بسیاری هستند. البته علاوه بر این مراکز که عمدتا از تفریحات خوراکی هستند، باید به بوستان‌های ستارخان، بوستان شاهین، بوستان میلاد، بوستان شکوفه، بوستان مهدیه و بوستان پردیس اشاره کرد. خانه فرهنگ عقیق هم یک مرکز فرهنگی در خیابان نیایش محله‌ی ستارخان است.

 

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در ستارخانو رهن و اجاره آپارتمان در ستارخاندر وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله ستارخان

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله ستارخان ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله ستارخان

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir