محله سازمان برنامه ، سکونتی رو به پیشرفت در غرب تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۵ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: محله سازمان برنامه که از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است، پس از انقلاب اسلامی ایران، با توجه به رشد جمعیت شهر تهران و آب و هوای خوب این منطقه، ساکنین زیادی را به سوی خود جلب کرد که نتیجه ی آن شروع ساخت و ساز و پیشرفت این محله شد. امروزه ساختمان های زیادی در این محله ساخته شده و ساختمان های قدیمی آغاز به نوسازی کرده اند. چنانچه قصد سکونت در غرب تهران را دارید و علاقمند هستید با امکانات و قیمت ملک در این محله بیشترآشنا شوید، با این مطلب از ihome.ir همراه باشید.محله سازمان برنامه

محله سازمان برنامه در یک نگاه

 • نام محله: سازمان برنامه
 • منطقه: منطقه 5 شهرداری تهران
 • محل اسقرار: غرب شهر تهران
 • شهرت محله: سکونتی رو به پیشرفت
 • بافت محله: بافت مسکونی، اغلب ساختمان های چند سال ساخت
 • همسایه های محلی: از شمال بلوار آیت الله کاشانی | از غرب بزرگراه باکری | از جنوب اتوبان تهران-کرج | از شرق بزرگراه ستاری
 • دسترسی های محلی: بزرگراه باکری، بزرگراه ستاری، اتوبان تهران-کرج، بلوار آیت الله کاشانی، بزرگراه حکیم، بزرگراه علامه جعفری، بلوار فردوس غربی، بلوار شقایق، محله پرواز، محله فردوس، محله جنت آباد جنوبی، محله کوی ارم
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: بالا
 • نرخ ملک : از متری 17 میلیون تومان تا متری 28 میلیون تومان

محله سازمان برنامه

محله سازمان برنامه کجاست؟

محله سازمان برنامه که در غرب شهر تهران قرار دارد، توسط بزرگراه حکیم (علامه جعفری) به دو بخش سازمان برنامه شمالی و سازمان برنامه جنوبی تقسیم می شود. سازمان برنامه شمالی، از شمال و شرق به بلوار آیت الله کاشانی، از غرب به بزرگراه باکری، از جنوب به بزرگراه علامه جعفری محدود می شود. در بخش جنوبی این محله سازمان برنامه جنوبی قرار دارد که از بزرگراه حکیم تا اتوبان تهران-کرج امتداد دارد و از شرق به غرب در محدوده ی بزرگراه ستاری تا بزرگراه باکری است. (محله ی پرواز در شرق سازمان برنامه جنوبی، بین بلوار شقایق تا بزرگراه ستاری قرار دارد که به علت مساحت کم و قرارگیری در محله سازمان برنامه، در این مقاله به عنوان بخشی از سازمان برنامه جنوبی در نظر گرفته شده است.)

محله سازمان برنامه

بافت محله سازمان برنامه چگونه است؟

بافت محله سازمان برنامه جنوبی مسکونی است و با وجود اینکه خانه سازی در این محله از حدود سال 1350 شروع شده است، به ندرت می توان برج و ساختمان های بسیار بلند در این محله پیدا کرد؛ همچنین چنانچه در خیابان های این محله قدم بزنید، می توانید مغازه های کوچکی را بیابید که به دور از مدرنیته و نوسازی، به همان صورتی که آغاز به کار کرده اند، باقی مانده اند.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

پیشتر، قناتی به نام “فرمان فرماییان” از نزدیکی مکانی که امروزه پارک پرنیان در آن واقع شده، رد می شده است. در ابتدای آغاز خانه سازی در این محله، شرکتی کار آبرسانی این محله و لوله کشی از این قنات را به عهده گرفت و شروع به ساخت و ساز در این محله نمود. سپس سازمان برنامه و بودجه، مالکیت این زمین ها را در دست گرفت و خانه هایی برای کارمندان این سازمان در آن ها ساخته شد و همچنین خیابانی به نام این سازمان در این محله احداث شد که سبب شهرت این محله به نام سازمان برنامه شد.

محله سازمان برنامه

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

در ابتدا محله سازمان برنامه، جمعیت چندانی نداشته است؛ اما با پیشرفت امکانات محله، جمعیت آن بیشتر شده و کماکان رو به افزایش است. اما باتوجه به بافت مسکونی و تعداد بسیارکم برج در این محله، نمی توان آن را پرهیاهو دانست.سطح قیمت ملک در این محله تقریباً بالاست و می توان ملک از حدود متری 17 میلیون تومان تا متری 28 میلیون تومان در آن پیدا کرد.

محله سازمان برنامه

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

محله سازمان برنامه بین سه بزرگراه مهم به نام های بزرگراه ستاری، بزرگراه حکیم و اتوبان تهران-کرج قرار دارد. همچنین بلوار آیت الله کاشانی از شمال سازمان برنامه شمالی عبور کرده و بلوار فردوس غربی از سازمان برنامه جنوبی می گذرد. این محله به محله های فردوس، جنت آباد جنوبی و کوی ارم دسترسی دارد و از مزایای آن می توان به دسترسی آسان به امکانات محله های مجاور اشاره کرد.

محله سازمان برنامه

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي سازمان برنامه

همانطور که پیشتر گفته شد، بافت محله سازمان برنامه مسکونی است و درنتیجه، از نیازهای اساسی ساکنین این محله می توان امکان دسترسی به مدارس، آموزشگاه ها و مراکز فرهنگی را نام برد؛ که محله سازمان برنامه به خوبی پاسخگوی این نیاز ساکنین بوده و تعدادی زیادی مرکز آموزشی و فرهنگی را در خود جای داده است. از میان مدارس این منطقه می توان به دبیرستان پسرانه مهدی پور، دبیرستان پسرانه فرزانگان پویا، دبیرستان توحید و دبستان شهید هاشمی نژاد اشاره کرد.

محله سازمان برنامه

از دیگر امتیازات این محله می توان به وجود مرکز آموزش عالی علمی کاربردی ساپکو و مدرسه استثنایی ساریخانی و همچنین آموزشگاه هایی چون آموزشگاه زبان ایران اروپا، موسسه زبان آیتاک و آکادمی زبان ارس اشاره کرد. همچنین امکانات آموزشی و فرهنگی ارائه شده توسط سراهای محله، از دیگر ویژگی های مثبت محله سازمان برنامه است؛ برای مثال، می توان به کتابخانه ی عمومی واقع در سرای محله سازمان برنامه ی شمالی اشاره کرد.

مراکز خرید اصلی محله سازمان برنامه کجاست؟

تعداد زیادی مغازه و فروشگاه های کوچک و بزرگ محلی در محله سازمان برنامه وجود دارند، همچون سوپرمارکت ها، میادین تره بار، قصابی، فروشگاه های کتاب و لوازم التحریر، نانوایی ها و… که نیاز ساکنین این محله را مرتفع می کنند. ساخت فروشگاه های بزرگتری همچون هایپرمارکت ها موجب رونق گرفتن اقتصاد در این محله شده و همچنین نزدیکی محله سازمان برنامه به مرکز خرید کوروش موجبات رفاه بیشتر ساکنین را فراهم کرده است.

محله سازمان برنامه

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

در محله سازمان برنامه مساجد و تکیه هایی وجود دارند که برای افرادی که به وجود مراکز مذهبی در نزدیکی محل سکونت اهمیت میدهند؛ شرایط ایده آلی را فراهم می کنند. از بین مساجد این محله می توان به مسجد جامع نظام مافی، مسجد حضرت زینب، مسجد قمر بنی هاشم و مسجد انصارالحسین اشاره کرد.

محله سازمان برنامه

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

از نظر وجود مراکز درمانی، محله سازمان برنامه دارای تعداد زیادی داروخانه و چند درمانگاه است. همچنین ساکنین می توانند برای استفاده از سایر خدمات درمانی، از امکانات محله های مجاور که دسترسی آسانی به آنها وجود دارد بهره مند شوند.

محله سازمان برنامه

از داروخانه های این محله می توان به داروخانه یلدا، داروخانه دکتر امینی، داروخانه کیمیاگر و داروخانه دکتر خلیلی اشاره کرد. درمانگاه های این محله درمانگاه امیر و کلینیک دندانپزشکی رامیار هستند و برای اشخاصی که حیوان خانگی نگهداری می کنند، بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی رویال در محله سازمان برنامه وجود دارد.

محله سازمان برنامه چند مرکز مهم دولتی دارد؟

به این دلیل که محله سازمان برنامه از مرکز شهر دور است و جزو محله های جدید به حساب می آید و از زمان احداث آن چندان نمی گذرد، مراکز مهم دولتی چندانی در آن قرار ندارد و مراکزی که وجود دارند، برای رفع نیازهای روزمره ساکنین احداث شده اند که می توان به سرای محله سازمان برنامه شمالی، سرای محله سازمان برنامه جنوبی، سرای محله پرواز، دفتر پست و اداره ثبت اسناد و املاک کن اشاره کرد.

اماکن تفریحی و ورزشی محله سازمان برنامه کجاست؟

در محله سازمان برنامه تعداد زیادی بوستان های کوچک و بزرگ قرار دارند که علاوه بر تاَثیر مثبتی که بر آب و هوای این محله دارند، نقش به سزایی در تفریحات خانوادگی ساکنین ایفا می کنند. از میان این بوستان ها می توان به پارک اردکانی، پارک مریم، پارک ساناز، پارک فردوس، پارک پرنیان، پارک پرواز، بوستان سپیدار، پارک نگار، پارک بهمن و بوستان گلدشت اشاره کرد.

محله سازمان برنامه

همچنین محله سازمان برنامه علاوه بر تفریحات اختصاصی خود، همچون زمین چمن مصنوعی پارک جانبازان و باشگاه ورزشی آزادیان؛ به پارک و شهربازی بزرگ ارم و همچنین پردیس سینمایی کوروش نزدیک است. ساکنین این محله همچنین دسترسی مناسبی به تعداد زیادی رستوران و کافی شاپ در سطح محله دارند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در سازمان برنامه و رهن و اجاره آپارتمان در سازمان برنامه در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در سازمان برنامه شمالی  و خرید آپارتمان در سازمان برنامه جنوبی  مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از سازمان برنامه دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در سازمان برنامه شمالی ، رهن و اجاره آپارتمان در سازمان برنامه جنوبی، نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله سازمان برنامه

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله سازمان برنامه ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله سازمان برنامه

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه وبسایت ihome.ir