محله جردن ، منطقه ای لاکچری اما پر ترافیک در شمال تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۹ فروردین ۱۳۹۹

محله گردی: محله ی جردن نام قدیمی خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) ست که اغلب آن را با ترافیک، فقدان جای پارک، تعداد زیاد سفارت خانه ها و فروشگاه های لاکچری آن می شناسند. این محله ی نوساز با برج ها و خیابان های پرتردد، بافتی مسکونی، اداری و تجاری دارد که انواع امکانات مورد نیاز ساکنین خود را دربرگرفته و جزو مناطق گران قیمت و به اصطلاح بالاشهر محسوب می شود که متقاضیان زیادی دارد. چنانچه به دنبال ملکی در محله جردن هستید و دوست دارید بیشتر با جردن آشنا شوید، با این مقاله  از سایت ihome.ir همراه باشید.محله جردن

محله جردن در یک نگاه

 • نام محله: جردن (خیابان آفریقا یا نلسون ماندلا)
 • منطقه: منطقه 1، 3 و 6 شهرداری تهران
 • محل اسقرار: شمال شهر تهران
 • شهرت محله: محله ی لاکچری اما پر ترافیک
 • بافت محله: مسکونی و تجاری
 • همسایه های محلی: از شمال خیابان مریم و محله الهیه | از غرب خیابان ولیعصر | از جنوب میدان آرژانتین | از غرب بزرگراه مدرس
 • دسترسی های محلی: بزرگراه مدرس، بزرگراه همت، بزرگراه حقانی، تونل نیایش، خیابان ولیعصر، بلوار میرداماد، خیابان ظفر، خیابان گاندی، خیابان بیهقی، خیابان وزرا، میدان ونک، میدان آرژانتین، الهیه، امانیه، کاووسیه
 • ایستگاه مترو : ندارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: بسیار بالا
 • نرخ ملک : متری 20 میلیون تومان تا متری 45 میلیون تومان

محله جردن

محله جردن کجاست؟

محله جردن از محله های شمال شهر تهران محسوب می شود که با محله های الهیه، امانیه، داوودیه و توانیر مجاورت دارد و قسمت هایی از این خیابان در محله های امانیه و داوودیه قرار گرفته است. بخش کوچکی از این محله که در نزدیکی الهیه قرار دارد (جردن شمالی) جزو منطقه 1 شهرداری تهران است؛ درحالیکه قسمت جنوبی آن که پس از همت قرار دارد، وارد منطقه ی 6 شهرداری تهران می شود ولی قسمت اعظم این خیابان در منطقه ی 3 شهرداری تهران است و خیابان ظفر و بلوار میرداماد را قطع می کند.

محله جردن را که در واقع خیابانی شمالی جنوبی است، در امتداد و مابین بزرگراه مدرس و خیابان ولیعصر، امروزه با نام خیابان نلسون ماندلا می شناسیم، که آفریقا و جردن نام های پیشین این خیابان بودند.

محله جردن

بافت محله جردن چگونه است؟

در ابتدای تشکیل محله جردن، تعداد کمی ویلا در این محله ساخته شد و قسمت بیشتر آن را زمین های خاکی تشکیل می داد اما از حدود سال 40 به خاطر قیمت پایین زمین های این محله ساخت و ساز رونق گرفت و برج های بسیاری در محله جردن ساخته شد.

امروزه ساختمان های نوساز و برج های بسیاری در محله جردن وجود دارند اما هنوز می توان به تعداد بسیار کم خانه های ویلایی قدیمی را که دستخوش نوسازی نشده اند، در این محله پیدا کرد. علاوه بر بافت مسکونی این محله، تعداد زیادی سفارت، مراکز آموزشی، برج های اداری و تجاری و مراکز خرید در این محله وجود دارند که بافت آن را از یکدستی خارج کرده اند.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

جردن در زمان حکومت پهلوی به افتخار ساموئل مارتین جردن، بنیانگذار دبیرستان البرز و مدرسه آمریکایی دخترانه تهران، به این نام خوانده شد. دکتر جردن که در حقوق و همچنین در حکمت و فلسفه به درجه ی دکتری نائل شده بود در سال 1278 از آمریکا به ایران آمد و سال پس از آن به ریاست مدرسه مشغول شد. این معلم و مبلغ مسیحی تا سال 1319 ریاست مدرسه را برعهده داشت و پس از آن به آمریکا بازگشت.

پس از انقلاب نام این خیابان از جردن به آفریقا تغییر یافت و پس از آن نیز برای آخرین بار تا امروز، در آذرماه سال 1393 به نلسون ماندلا تغییر نام داد. اما هنوز نام جردن در یادها باقیست و بسیاری از مردم هنوز این خیابان را به نام جردن می شناسند.

محله جردن

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

جردن تراکم جمعیت بالایی دارد. ساخت تعداد زیادی برج و ادغام بافت مسکونی با اداری و تجاری در این محله، علاوه بر افزایش جمعیت ساکن و محلی، موجب افزایش تردد و درنتیجه ترافیک در این خیابان می شود.

پس از شهرت محله جردن و افزایش برج سازی در این محله قیمت ملک بالا رفته و امروزه از محله های گران قیمت شهر تهران محسوب می شود. قیمت آپارتمان در جردن از حدود متری 20 میلیون تومان آغاز و به حدود متری 45 میلیون تومان می رسد. همچنین در این محله املاک کلنگی با متراژ بالا و سطح قیمت بالاتر می توان پیدا کرد.

محله جردن

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

خیابان جردن (نلسون ماندلا) از خیابان های پر تردد شهر تهران است که علت آن را می توان دسترسی به خیابان های اصلی و مهم، همچنین دسترسی به بزرگراه ها و میادین اصلی شهر دانست. خیابان نلسون ماندلا به خیابان هایی چون خیابان ولیعصر، بلوار میرداماد، خیابان ظفر، خیابان گاندی، خیابان بیهقی و خیابان وزرا راه دارد. همچنین از این خیابان می توان به بزرگراه مدرس، بزرگراه حقانی، تونل نیایش، میدان ونک و میدان آرژانتین دسترسی پیدا کرد. محله جردن در نزدیکی محله الهیه، داوودیه و امانیه قرار دارد.

محله جردن

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله جردن

تعداد مراکز آموزشی محله جردن زیاد است و این مراکز تنها محدود به مدارس نیستند؛ در این محله مدرسه هایی چون دبیرستان محمود افشار، دبیرستان علوم نو، مدرسه روشنگران، دبستان والعصر و دبستان راهیان حضرت زهرا، و همچنین مدرسه سفارت پاکستان وجود دارند. علاوه بر این مدارس،  موسسه آموزش عالی آزادامیرکبیر و موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی رایانه ای تهران در محله جردن قرار دارد.

محله جردن

مراکز خرید اصلی محله جردن کجاست؟

در محله جردن انواع فروشگاه های کوچک و بزرگ محلی برای رفع نیاز ساکنین وجود دارد، علاوه بر این فروشگاه زنجیره ای رفاه و همچنین تعداد زیادی پاساژ و مرکز خرید در این محله و محله های اطراف قرار دارند که می توان انواع برندها را در این فروشگاه ها پیدا کرد. از مراکز خرید جردن می توان ساختمان نگین آفریقا، سرخه بازار، بازار بزرگ میرداماد، مجتمع کامپیوتر پایتخت، مرکز خرید اسکان، پاساژ آسیا، مرکز خرید گاندی، مرکز خرید گلشهر، مرکز خرید مدرن الهیه و کوئین سنتر را نام برد.

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

متاًسفانه به دلیل ادغام بافت مسکونی محله جردن با بافت تجاری-اداری، تعداد مسجد در این محله کم است؛ اما ساکنین این محله می توانند از امکانات مساجد سایر محله های اطراف بهره مند گردند، همچون مسجد الغدیر در بلوار میرداماد و مسجد صاحب الزمان در محله ی ظفر. از مساجد جردن می توان به مسجد الزهرا و مسجد محسنی اشاره کرد.

محله جردن

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در محله جردن تعداد زیادی مرکز درمانی متفاوت وجود دارد که نیاز ساکنین این محله را برطرف می کنند؛ علاوه بر این مراکز درمانی، در نزدیکی این محله و به فواصل بسیار کم از خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) بیمارستان های بزرگ و مجهزی قرار دارند که ساکنین جردن می توانند به آن ها مراجعه کنند.

از مراکز درمانی واقع در محله جردن می توان به بیمارستان شهید هاشمی نژاد (دریانی)، بیمارستان محب مهر، بیمارستان دی، بیمارستان چشم رازی، آزمایشگاه پزشکی جردن، داروخانه جردن، آزمایشگاه مسعود، داروخانه درمانگر، آزمایشگاه نیلو و داروخانه جهان کودک اشاره کرد. از سایر بیمارستان هایی که در نزدیکی این محله هستند می توان بیمارستان قلب شهید رجایی، بیمارستان خاتم الانبیاء، بیمارستان ولیعصر نیروی انتظامی (ناجا)، بیمارستان مطهری و بیمارستان کودکان علی اصغر را نام برد. همچنین در محله های اطراف داروخانه ها و آزمایشگاه های گوناگونی وجود دارند که برای یافتن نام آنها می توانید به مقاله ی محله ی ظفر در همین سایت رجوع کنید.

محله جردن

محله جردن چند مرکز مهم دولتی دارد؟

یکی از دلایل شهرت محله جردن وجود تعداد زیادی سفارت در این محله و همچنین در اطراف این محله است. سفارت های واقع در محله جردن سفارت مکزیک، سفارت عمان، سفارت اروگوئه، سفارت کنیا، سفارت قطر، سفارت سوریه، سفارت سودان، سفارت بحرین، سفارت جمهوری لهستان، سفارت کویت، کنسولگری ایتالیا و سفارت جمهوری یونان هستند؛ همچنین سفارت هایی همچون سفارت فیلیپین، سفرت نیجریه، سفارت بنگلادش و… در اطراف این محله قرار دارند.

از سایر مراکز دولتی محله جردن می توان به ساختمان مرکزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران، شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی ایران، سرای محله کاووسیه و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران وزارت نیرو اشاره کرد.

محله جردن

اماکن تفریحی و ورزشی محله جردن کجاست؟

محله جردن علاوه بر مراکز خرید متنوعی که می توان ساعت های زیادی را با گردش و خرید در آنها سپری کرد، مراکز تفریحی و دیدنی بسیاری دارد. از جمله ی این مراکز می توان به تالار پذیرایی خانه معلم و موزه هنرهای دینی امام علی (ع) اشاره کرد. همچنین تعداد زیادی بوستان در این محله وجود دارد که بزرگترین آن بوستان آب و آتش است؛ بوستان های دیگر بوستان نوروز، پارک صبا، بوستان عاطفی شرقی، پارک ارمغان و… هستند.

چنانچه اوقات فراغت خود را با ورزش کردن سپری می کنید، محله جردن اماکن ورزشی همچون استخر دامن افشار، باشگاه بدنسازی میرداماد، باشگاه ورزشی گلستان آفریقا و مجموعه ورزشی عترت و همت را ارائه می دهد. همچنین تعداد بسیار زیادی کافی شاپ و رستوران در  محله جردن قرار دارد که می توانید برای گذراندن وقت و صرف یک فنجان قهوه در کنار دوستان و یا صرف یک وعده ی غذایی مطبوع، به آنها مراجعه کنید.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در جردن و رهن و اجاره آپارتمان در جردن در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید. 

 

ویدئو محله جردن

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله جردن ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله جردن

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه وبسایت ihome.ir