محله تجریش ، معروف ترین منطقه در شمال تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۶ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: محله‌ تجریش از نوستالژیک ترین محلات قدیمی تهران هست که تقریبا اکثر تهرانی‌ها و حتی غیرتهرانی‌ها از آن خاطره دارند، حضور امامزاده صالح و بازار بزرگ تجریش نیز از جمله اماکنی است که این محله را به یکی از محلات پر رفت و آمد تبدیل کرده است. از سوی دیگر وجود تعداد زیادی مرکز خرید و نزدیکی به کاخ سعدآباد هم مزید بر علت شده و نام تجریش را بر سر زبان ها انداخته است. این محله  از مجهزترین محلاتی است که به انواع و اقسام وسایل حمل و نقل دسترسی دارد و از این بابت هم خیال افراد را برای جابجایی راحت می‌کند. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله تجریش آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله تجریش در یک نگاه

 • نام محله: تجریش
 • منطقه: منطقه 1 شهرداری تهران
 • محل استقرار: شمال شهر تهران
 • شهرت محله: بازارتجریش و امامزاده صالح
 • بافت محله: ساختمان‌های نوساز و خانه های ویلایی متراژ بالا
 • همسایه های محلی: از شرق به خیابان شریعتی، از غرب به خیابان دربندی و خیابان نیلوفر، از جنوب به بزرگراه صدر و بزرگراه مدرس، از شمال به خیابان ولیعصر
 • دسترسی های محلی: خیابان ولیعصر، خیابان شریعتی، بزرگراه چمران، بزرگراه صدر، بزرگراه مدرس
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: بالا
 • نرخ ملک : از متری 12 تومان الی 25 تومان

محله تجریش

محله تجریش کجاست؟

خیابان تجریش واقع در شمال شهر تهران،مرکز شهرستان شمیرانات استان تهران است و در منطقه ی ۱ شهرداری تهران قرار گرفته است. این محله از شرق به خیابان شریعتی، از غرب به خیابان دربندی و خیابان نیلوفر، از جنوب به بزرگراه صدر و بزرگراه مدرس و از شمال به خیابان ولیعصر می‌رسد. میدان تجریش نیز نقطه‌ی پایانی خیابان ولیعصر (عج) تهران می‌باشد.

محله تجریش

بافت محله تجریش چگونه است؟

محله‌ تجریش از قدیمی‌ترین محلات شهر تهران است که طرفداران بسیار زیادی برای سکونت دارد، اگر گذرتان به این محله خورده باشید خانه‌های ویلایی زیادی را با متراژهای بالا خواهید دید. از سوی دیگر مانند سایر محلات تهران طی سال های اخیر با افزایش مهاجرت به پایتخت، این محله هم با رشد آپارتمان‌ها و برج‌ها مواجه شده است. بنابراین در مورد بافت این منطقه باید به اطلاعتان برسانیم علاوه بر اینکه وجه تجاری محله‌ی تجریش بسیار به چشم می‌آید، خانه های مسکونی ترکیبی از آپارتمان های نوساز و خانه‌های ویلایی متراژ بالاست.

محله تجریش

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

در گذشته محله‌ تجریش به نام طجرشت خوانده می‌شد. بیراه نیست اگر بگوییم که تجریش بزرگترین آبادی در اطراف تهران بوده که با سرعت بسیار بیشتری نسبت به سایر آبادی‌ها وارد بافت شهری تهران شده است. در مورد تاریخچه این محله راوندی مورخ تاریخ در شرح سلطنت طغرل سلجوقی اینگونه شرح داده است: «آنگاه سلطان از تبریز به سوی ری رفت تا زفاف به دارالملک باشد.اندک مایه رنج بر وی مستولی شد، به قصران بیرونی، به در ری به دیه طجرشت (تجریش) از جهت خنکی هوا نزول فرمود، چه حرارت هوا به غایت بود (به سال ۴۵۵ قمری). جالب اینجاست که طغرل در همان تجریش وفات یافت و جنازه‌اش برای دفن به ری منتقل شد.»

محله تجریش

پس از یک قرن قاجاریان طهران را بعنوان پایتخت انتخاب نمودند و محله ای که مورد توجه اشراف قرار گرفت و به ییلاق تبدیل شد، محله تجریش بود. اشراف باغ‌های زیادی را برای اقامت مخصوصا در فصل تابستان در این محله احداث کردند، قنات‌های زیادی از آن زمان  در محله تجریش قنات‌های نیز وجود دارد که بخشی از آنها همچنان آبدهی دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به قنات امامزاده صالح (مظهر آن در صحن امامزاده)، قنات محمدیه، قنات مقصودبک در کنار رود دربند، قنات سرپل تجریش و قنات کهریز که مظهر آن در تکیة پایین تجریش اشاره کرد.

به نقل از روزنامه همشهری در کتاب تاریخ جغرافیایی شمیران چنین آمده است: «امامزاده صالح (ع) که قدم در شمیران گذاشت، اهالی از بیم گرگها، زمین‌ها را رها کرده و به حوالی امامزاده روی آوردند و خانه های بسیاری ساختند و در نهایت تجریش فعلی را به وجود آوردند.»

محله تجریش

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

فایل‌هایی که جهت فروش در وبسایت آی‌هوم به نمایش گذاشته شده‌اند، حدود قیمت خرید و فروش ملک در این محله از متری 12 میلیون تومان تا متری 25 میلیون تومان نشان می‌دهند. از جمله مواردی که در این تغییر قیمت دخیل هستند، مواد مورداستفاده در ساخت، سال ساخت خانه، مسکونی و تجاری بودن، شمالی یا جنوبی بودن و موارد دیگر می‌باشد.

محله تجریش

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

اگر در مورد دسترسی به محله‌ تجریش سوالی دارید، بهتر است بدانید که این محله هم ایستگاه مترو دارد هم یک پایانه بزرگ تاکسی، که از آنجا به اقصی نقاط تهران تاکسی وجود دارد. همچنین بی آرتی های خط راه‌آهن به تجریش نیز کار رفت و آمد را برای افرادی که قصد آمدن یا رفتن از تجریش را دارند، راحت کرده است.

محله تجریش

ایستگاه متروی تجریش، آخرین ایستگاه ی مترو خط راه آهن به تجریش است که جنوب تهران به شمال وصل کرده است. در کل باید بدانید که تجریش جز مناطق بسیار رفت و آمد تهران است که انواع وسایل حمل و نقل عمومی را دارد. تنها نکته ای که برای استفاده از اتومبیل شخصی باید حواستان به آن باشد، ترافیک زیاد این منطقه مخصوصا در ساعات اوج است.

محله تجریش

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي تجریش

دبیرستان سلام تجریش یکی از مراکز آموزشی شاخص محله‌ی تجریش است که در میدان قدس، ابتدای دزاشیب واقع شده است. موسسه فرهنگی آموزش مهرآیین نیز واقع در ميدان تجريش، ابتداي خيابان ولي عصر،كوچه بهمن و دبستان پسرانه همت تجریش از دیگر مرکز آموزشی تجریش می باشند. دیگر موسسات آموزشی این منطقه عبارتند از موسسه زبان سفیر نرسیده به میدان قدس روبروی تامین اجتماعی و زبانکده ملی ایران واقع در خیابان ولیعصر.

محله تجریش

مراکز خرید اصلی محله تجریش کجاست؟

عمده محبوبیت و دلیل شناخته شده بودن این محله، وجود بازار تجریش است. یک بازار سرپوشیده که از یک سو به امامزاده صالح و کوچه‌های اطرافش دسترسی دارد و از یک سو به میدان تجریش. نزدیکی بازار تجریش به کاخ سعدآباد و دربند و همچنین حرم امامزاده صالح باعث شده که روزانه تعداد زیادی گردشگر خارجی و ایرانی به این بازار بیایند. بیراه نیست اگر بگوییم این بازار نمونه کوچکی از بازار تهران است.

محله تجریش

اگر تابحال بازار تجریش نرفته‌اید؛ باید به اطلاعتان برسانم که در بازار تجریش انواع صنایع دستی مانند ظروف مسی یزد، سفال لالجین و ترمه را می‌توانید پیدا کنید، ضمنا این بازار پر است از خوراکی‌های خوشمزه‌ای مانند؛ انواع خشکبار، شیرینی، زعفران، ادویه، ترشی و میوه.

محله تجریش

از دیگر مراکز خرید این محله می‌توان به مرکز خرید قائم، مرکز خرید تندیس، مرکز خرید البرز، مرکز خرید میری، مرکز خرید بعثت و مرکز خرید ارگ تجاری اشاره کرد که هر روز میزبان تعداد زیادی از تهرانی‌ها و شهرستانی‌ها می‌باشند که به قصد خرید آمده‌اند.

محله تجریش

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

شاخص ترین مرکز مذهبی این محله، امامزاده صالح است که همیشه میزبان تعداد زیادی از تهرانی‌ها و شهرستانی‌هاست. گزینه بعدی تکیه تجریش است. از مساجد دیگر در محله‌ تجریش می‌توان به مسجد اعظم واقع در جنوب شرقی امامزاده در کنار تکیه پائین، مسجد خان (مسجد صاحب الزمان فعلی) واقع در بازار تجریش،  مسجد فاطمیه در شمال امامزاده و جنوب پل تجریش و مسجد گیاهی در شمال پل تجریش و ابتدای خیابان آیت الله ملکی (سعدآباد) اشاره کرد.

محله تجریش

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

بیمارستان شهدای تجریش مهم ترین مرکز درمانی در محله‌ی تجریش است، این بیمارستان یکی از بیمارستانهای معروف شهر تهران به شمار میرود. علاوه بر آن درمانگاه طالقانی واقع در میدان قدس و شبکه بهداشت و درمان شمیرانات در ابتدای خیابان شریعتی را می‌توان نام برد. از داروخانه‌های این محله می‌توان به داروخانه شبانه روزی نمونه طالقانی نرسیده به میدان قدس، جنب درمانگاه طالقانی و داروخانه تجریش در میدان قدس، خیابان شهرداری اشاره نمود.

محله تجریش

محله تجریش چند مرکز مهم دولتی دارد؟

محله‌ تجریش از مراکز شاخص تهران به شمار می‌رود و تعداد زیادی از مراکز دولتی در آن قرار گرفته‌اند که از جمله‌ی آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • باغ سفارت آلمان
 • باغ سفارت روسیه
 • باغ سفارت ترکیه
 • اداره پست تجریش
 • اداره برق تجریش
 • بنیاد شهید شمیرانات
 • سازمان تأمین اجتماعی شمیران
 • آتش نشانی واقع در میدان قدس
 • آموزش و پرورش منطقه 1 واقع در میدان قدس
 • شهرداری منطقه 1 تهران

محله تجریش

اماکن تفریحی و ورزشی محله تجریش کجاست؟

بازار تجریش از فضاهایی است که اکثر افراد رفتن به آنجا را نوعی تفریح می‌دانند، بهتر است بدانید در زمان های خاصی از سال نیز لطف گشتن در این بازار بیشتر از هر زمان دیگری می‌شود. مانند شب های آخر سال و نزدیک سال نو یا افطار تا سحر ماه رمضان. بازار تجریش تنها یک بازار نیست، بلکه از نوستالژیک ترین مکان های تهران است که تقریبا هرکسی آنرا دیده، همیشه به عنوان یکی از زیباترین بازارهای دنیا از آن یاد کرده است.

محله تجریش

همچنین شاخص‌ترین مکان دیدنی این محله، کاخ سعدآباد است که هر بیننده ای را ساعت ها مجذوب خود خواهد کرد. ضمنا این محله رستوران‌ها و کافه‌های فراوانی هم دارد که پاتوق جوانان می باشد. راستی دیگر فضای تفریحی بسیار معروف که به محله‌ تجریش نزدیک است را فراموش نکنید، دربند تهران!

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید آپارتمان در تجریش  و  رهن و اجاره آپارتمان در تجریش در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در باغ فردوس مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از تجریش دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در باغ فردوس نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله تجریش

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله تجریش ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله تجریش

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir