محله امانیه ، خوش آب و هواترین منطقه در شمال پایتخت!

تاریخ بروزرسانی : ۹ فروردین ۱۳۹۹

محله گردی: امانیه محله ای است در شمال شهر تهران و بخشی از محله ی جردن محسوب می شود. این محله ی گران قیمت، اغلب با مراکز خرید لوکس، تعداد زیاد سفارت های آن و شلوغی و تردد بالای خیابان هایش شناخته می شود. این محله که تاریخ شروع رونق آن به زمان محمدرضاشاه بازمی گردد؛ امروزه از محله های پرطرفدار شهر تهران برای سکونت و همچنین برای کاربری تجاری و اداری به حساب می آید. چنانچه مایلید با محله امانیه بیشتر آشنا شوید با این مطلب از ihome.ir همراه باشید.محله امانیه

محله امانیه در یک نگاه

 • نام محله: امانیه
 • منطقه: 3 شهرداری تهران
 • محل اسقرار: شمال شهر تهران
 • شهرت محله: تپه ای خوش آب و هوا
 • بافت محله: مسکونی و اداری-تجاری
 • همسایه های محلی: از شمال اتوبان مدرس | از شرق اتوبان مدرس | از جنوب خیابان اسفندیار و آرش | از غرب خیابان ولیعصر
 • دسترسی های محلی: بزرگراه مدرس، بزرگراه چمران، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (نیایش)، خیابان ولیعصر، خیابان نلسون ماندلا، جردن، الهیه، قلهک
 • ایستگاه مترو : ندارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: بالا
 • نرخ ملک : از متری 28 میلیون تومان تا متری 41 میلیون تومان

محله امانیه

محله امانیه کجاست؟

امانیه بخشی از محله جردن محسوب می شود. این محله در شمال شهر تهران واقع شده و جزو شهرداری منطقه 3 شهر تهران است.

محله امانیه از شمال و شرق به بزرگراه مدرس، از جنوب به خیابان آرش و اسفندیار و از غرب به خیابان ولیعصر محدود می شود. نزدیک ترین مترو به این محله متروی میرداماد است و مترویی در امانیه وجود ندارد؛ اما خط BRT که از خیابان ولیعصر می گذرد شما را به راحتی به این محله می رساند. البته به دلیل قرارگیری چند خیابان اصلی و بزرگراه در این محله، می توانید با ماشین به راحتی در این محله تردد نمایید.

محله امانیه

بافت محله امانیه چگونه است؟

بافت محله امانیه را بافت مسکونی و بخش بزرگی از آن را بافت تجاری و اداری تشکیل می دهد. تعداد زیاد برج در این محله از ویژگی های بارز آن است؛ انواع ساختمان ها و برج های اداری-تجاری و مراکز تجاری لاکچری در امانیه دیده می شود.

محله امانیه

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

تاریخچه ی ساخت و ساز و توسعه ی محله امانیه به حدود سال 1335 و احداث بزرگراه مدرس در زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی بر می گردد. زمین های امانیه در زمان قاجار بدون سکنه بودند و چون بخشی از این تپه ها مانعی مقابل چشم انداز ایوان معیرالممالک در باغ فردوس بودند، دستور داد این تپه ها را تا حدودی صاف و هموار نمایند.

نام امانیه از زمان رضاشاه پهلوی از اسم دکتر امان پور که باغ و زمین های زیادی در این محله داشته، روی این محله باقی مانده است و امروزه نیز آن را به همین نام می شناسند.

محله امانیه

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

تردد در خیابان های محله امانیه زیاد است و علت آن را می توان دسترسی های متعدد، تعداد زیاد برج، وجود مراکز تجاری و اداری و تعداد زیاد سفارت های این محله دانست. تردد بالا در امانیه باعث وجود ترافیک و مشکل نبود جای پارک در این محله شده است.

با توجه به موقعیت خوب محله امانیه از جمله امکانات خوب این محله، دسترسی های آن، نزدیکی به چندین محله ی اصلی شهر تهران و… سطح قیمت ملک در آن بالا و از حدود متری 28 میلیون تومان تا متری 41 میلیون تومان برای آپارتمان مسکونی است. املاک اداری در این محله متراژ و قیمت بالاتری دارند.

محله امانیه

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

همانطور که پیشتر گفته شد، محله امانیه در بخش شمالی محله جردن قرار دارد. این محله به بزرگراه مدرس، بزرگراه چمران و بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی راه دارد و همچنین خیابان هایی همچون ولیعصر، نلسون ماندلا، بلوار آرش و بلوار اسفندیار از خیابان های اصلی آن محسوب می شوند. امانیه همچنین به بلوار میرداماد و محله های قلهک و الهیه بسیار نزدیک بوده و ساکنان می توانند از امکانات این محلات نیز بهره مند شوند.

محله امانیه

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله امانیه

به علت ادغام بافت اداری-تجاری با بافت مسکونی در محله امانیه و همچنین وجود تعداد زیاد سفارت ها و مراکز خرید در این محله، تعداد مدارس آن به نسبت سایر محلات مجاور کمتر است اما ساکنین می توانند از مدارسی که در محلات اطراف و به فاصله ی کم از این محله قرار دارند استفاده کنند.

از مراکز آموزشی مهم امانیه می توان به مؤسسه آموزش عالی غیر انتفاعی رایانه‌ای تهران، مرکز آموزش کارکنان دانشگاه شهید بهشتی، مدرسه بازرگانی تهران، دبستان دخترانه راهیان حضرت زهرا، مهد کودک ستارگان و خانه آیلتس آفرینش اشاره کرد.

محله امانیه

مراکز خرید اصلی محله امانیه کجاست؟

همانطور که پیشتر گفته شد از آنجائیکه محله امانیه بخشی از محله ی جردن است، تعداد زیادی مرکز خرید و پاساژ های لوکس و لاکچری دارد.علاوه بر این مراکز خرید، امانیه نیز همچون سایر محلات، مغازه هایی را در خود جای داده که ساکنین می توانند خریدهای روزمره ی خود را انجام دهند. از بین فروشگاه ها و مراکز خرید محله امانیه می توان به بازار صفویه، مرکز خرید گلشهر، مرکز خرید الهیه، که سه مرکز خرید شاخص این محله هستند، اشاره کرد.

محله امانیه

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

در محله امانیه تعداد مسجد بسیار کم است که علت آن را می توان ادغام بافت مسکونی با بافت اداری-تجاری و وجود تعداد زیاد برج در این محله دانست. مسجدالزهرا، مسجد واقع در امانیه است.اما ساکنین محله به راحتی به مساجد محله های اطراف، همچون مسجد جامع قلهک، مسجد اعظم قلهک، مسجد خمسه و مسجد هدایت در محله ی قلهک و یا مسجد محسنی در محله ی جردن دسترسی دارند.

محله امانیه

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

مهم ترین مرکز درمانی در محله امانیه، بیمارستان قلب شهید رجایی واقع در خیابان ولیعصر، جنب پارک ملت و بیمارستان چشم پزشکی نور است. همچنین در این محله چندین داروخانه همچون داروخانه نور، داروخانه پارتیان، داروخانه دکتر شفائی و داروخانه کاظمی وجود دارد. مرکز درمانی دیگر امانیه بیمارستان دامپزشکی آوینا است که برای ساکنین این محله که حیوان خانگی نگه داری می کنند شرایط ایده آلی را فراهم کرده است.

محله امانیه

محله امانیه چند مرکز مهم دولتی دارد؟

با وجود اینکه محله امانیه به نسبت بسیاری از محلات مساحت کمتری دارد، تعداد زیادی سفارت را در خود جای داده که یکی از علل شهرت و اهمیت این محله است. در این محله همچنین مراکز دولتی مهم دیگری همچون سارمان صدا و سیما، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، صندوق بازنشستگی ، ساختمان اداری صدا و سیما و سازمان مدیریت صنعتی قرار دارند.

سفارت هایی که در امانیه قرار دارند؛ سفارت ایتالیا، سفارت عمان، سفارت مکزیک، سفارت جمهوری یونان، سفارت کنیا، سفارت اروگوئه، سفارت سوریه و سفارت قطر هستند.

محله امانیه

اماکن تفریحی و ورزشی محله امانیه کجاست؟

محله امانیه تعداد زیادی کافی شاپ و رستوران را در خود جای داده که نظر علاقمندان به کافه گردی را به خود جلب می کنند. همچنین از نکات حائز اهمیت این محله، وجود پارک ملت است که علاوه بر نقشی که در متساعد کردن آب و هوای این منطقه دارد، ساکنین محله امانیه و محله های اطراف می توانند اوقات مفرحی را، با توجه به امکاناتی که ارائه می دهد، در آن سپری کنند. از بوستان های دیگر این محله می توان به بوستان عاطفی شرقی اشاره کرد.

محله امانیه

چنانچه اوقات فراغت خود را با ورزش کردن پر می کنید، امانیه تعدادی باشگاه ورزشی از جمله مجموعه ورزشی عترت و همت، باشگاه ورزشی گلستان آفریقا و مجموعه ی فرهنگی و ورزشی تلاش را در خود جای داده است؛ و چنانچه دوستدار هنر هستید می توانید به موزه ی هنرهای دینی امام علی (ع)، نگارخانه ماه و نگارخانه آتبین سری بزنید.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در امانیه و رهن و اجاره آپارتمان در امانیه در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید. 

ویدئو محله امانیه

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله امانیه ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله امانیه

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه وبسایت ihome.ir