زعفرانیه ، گران قیمت ترین محله‌ شمال تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

محله گردی: محله زعفرانیه یکی از محلات شناخته‌شده و گران‌قیمت تهران است که در شمال شهر و در منطقه شمیران واقع شده است و با توجه به آب‌وهوای مطبوع و کوهستانی این محله که به دلیل واقع شدن در ارتفاعات است، از زمان‌های گذشته تا به امروز جز محلات محبوب و پرطرفدار تهران به شمار می‌آید حالا اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله زعفرانیه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

زعفرانیه

محله زعفرانیه در یک نگاه

 • نام محله: زعفرانیه
 • منطقه: منطقه یک تهران
 • محل استقرار: شمال تهران
 • شهرت محله: آب و هوای بسیار مطبوع و اعیان نشینی
 • بافت محله:  آپارتمان‌های نوساز و بسیار لوکس
 • همسایه های محلی: شرق به محله تجریش| غرب به رودخانه ولنجک | ارتفاعات توچال از شمال| خیابان ولیعصر و محمودیه از جنوب
 • دسترسی های محلی: اتوبان چمران، خیابان ولیعصر و خیابان شریعتی
 • ایستگاه مترو : ندارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: بسیار بالا
 • نرخ ملک : از متری 12 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 35 میلیون تومان

زعفرانیه

محله زعفرانیه کجاست؟

محله زعفرانیه یکی از محلات شناخته‌شده و گران‌قیمت تهران است که در شمال شهر و در منطقه شمیران واقع شده است، این محله از غرب با رودخانه ولنجک، از شرق با تجریش، از جنوب با خیابان ولیعصر و محمودیه و از شمال با ارتفاعات کلک‌چال همسایه است. محله زعفرانیه در ناحیه 2 منطقه 1 شهرداری تهران قرار دارد.

زعفرانیه

بافت محله زعفرانیه چگونه است؟

محله زعفرانیه به دلیل داشتن قدمت طولانی‌ که دارد و همچنین بافت روستایش در گذشته، همچنان در بین برج‌ها و آپارتمان‌های بسیار لوکسش یک بافت قدیمی و سنتی هم به چشم می‌خورد. این محله از محلات بسیار خوش آب وهوای تهران به حساب می‌آید و طرفداران بسیاری دارد. علاوه بر آب‌و‌هوای خوب زعفرانیه چند موضوع دیگر باعث شهرت این محله شده است؛ یکی نزدیکی به مجموعه فرهنگی تاریخی سعد‌آباد و دیگری سکونت بسیاری از سفیران کشورهای خارجی در این محله که به دلیل تعدد سفارتخانه‌ها در این محله است.

زعفرانیه

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

در مورد نام‌گذاری این محله نظرات مختلفی وجود دارد، آن‌طور که در منابع مختلف آمده است این محله پیش اینکه زعفرانیه نام بگیرد به علت قرار داشتن اداره برق در آن منطقه به نام برق بامداد بوده است، بسیاری بر این باورند که در زمان قاجار به دلیل اینکه کاخ سعدآباد در این محله به رنگ زعفرانی بوده است، به مرور زمان توسط مردم به زعفرانیه تغییر نام داده است. در واقع در آن زمان هر کس قصد داست به این محله برود نشانی از زعفرانی بودن کاخ که در آن دوران از بناهای مشهور منطقه بوده می‌داده است.

زعفرانیه

در روایت دیگری از زبان دکتر منوچهر ستوده ایرانشناس و تاریخ‌دان برجسته میخوانیم که: اراضی زعفرانیه بخشوده محمد شاه قاجار به یکی از کنیزانش مشهور به زعفران باجی بوده‌است. و تا دوران رضا شاه زمین‌های این منطقه به صورت بایر و بخش از آن کشتزار کشاورزان شمیرانی بوده است. سالهای پایانی حکومت محمدرضا پهلوی در زمین‌های آن منطقه گندم کشت می‌شده است. از طرف دیگر با کمک شوکت الملک پنجاه من پیاز زعفران در سعد آباد کاشتند، که خوب به عمل آمد، و این کشت زعفران هم نزدیک خیابان زعفرانیه بود، که کم‌کم این خیابان به نام زعفرانیه خوانده شد.

زعفرانیه

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

جمعیت ساکن در زعفرانیه بیش از 25 هزار نفر است و با توجه به آب‌وهوای مطبوع و کوهستانی این محله که به دلیل واقع شدن در ارتفاعات است، جز محلات محبوب و پرطرفدار تهران به شمار می‌آید. در مورد نرخ ملک در این محله باید بدانید که زعفرانیه از محلات گران‌قیمت تهران و اعیان‌نشین تهران به حساب می‌آید و نرخ ملک‌های موجود در این محله از متری 12 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 35 میلیون تومان متغیر است که باتوجه به سال ساخت، کیفیت متریال مورداستفاده در ساخت، موقعیت ملک و نوع ملک (ویلایی، غیرویلایی، پنت‌هاوس) و … تغییر می‌کند.

زعفرانیه

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

زعفرانیه به اتوبان چمران دسترسی نسبتا خوبی دارد. از دسترسی‌های دیگر این محله امکان دسترسی به خیابان ولیعصر و شریعتی است. در مورد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بهتر است بدانید که تاکسی‌های این محله در میدان تجریش و همینطور ولنجک حضور دارند. نزدیکترین ایستگاه مترو به این محله هم ایستگاه مترو تجریش است. بی‌آر‌تی‌های خیابان ولیعصر هم جهت استفاده عموم حضور دارند. در کل باید بدانید که اگر قرار است به زعفرانیه بروید، در صورتیکه قرار است از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید باید ابتدا به میدان تجریش بروید و از وسایل حمل و نقل عمومی به این مقصد استفاده کنید.

زعفرانیه

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله زعفرانیه

در زعفرانیه مدارس متعددی وجود دارد که نیازهای آموزشی ساکنین را برطرف می‌کند، در زیر نام تعدادی از آن‌ها آورده شده است:

 • دبستان غیردولتی دخترانه آفتاب آذرین واقع در خیابان فلاحی
 • متوسطه دوره دوم دولتی دخترانه سمیه
 • دبستان غیردولتی پسرانه سخت‌کوشان واقع در خیابان مقدس اردبیلی
 • مجتمع آموزشی دخترانه دولتی شهید صادقی واقع در خیابان نیاززاده
 • دبستان و راهنمایی بین‌المللی غیردولتی شهید مهدوی واقع در خیابان آصف
 • متوسطه دوره اول پسرانه دولتی هجرت واقع در خیابان آصف

زعفرانیه

در این محله آموزشگاه‌های زبان خارجی مانند آکادمی زبان‌های خارجی نوبل، مرکز بین المللی زبان‌های خارجی کارینو، آموزشگاه زبان صبوحی و … وجود دارد. ضمن اینکه آموزشگاه‌های فرهنگی، هنری بسیاری در زعفرانیه فعالیت دارند و پاسخگوی نیاز ساکنین محله می‌باشند. برای مثال آموزشگاه تخصصی آشپزی هنرکدبانو واقع در خیابان مقدس اردبیلی، آموزشگاه موسیقی سیمرغ نرسیده به سه راه زعفرانیه، آموزشگاه نقاشی مونالیزا جز این آموزشگاه‌ها هستند. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی در خیابان فلاحی، نرسیده به خیابان اعجازی (آصف) قرار گرفته است.

زعفرانیه

مراکز خرید اصلی محله زعفرانیه کجاست؟

شناخته‌شده‌ترین مرکز تجاری زعفرانیه، مرکز تجاری پالادیوم در خیابان مقدس اردبیلی هست. سایر مراکز تجاری این محله عبارتند از مجتمع تجارى باميك که بالاتر از خیابان اعجازی (آصف) واقع شده است، مجتمع تجاری پیرامید واقع در خیابان مقدس اردبیلی، مجتمع تجاری اداری میلان واقع در خیابان مقدس اردبیلی بین الف و ب، زعفرانیه پلازا هم در تقاطع زعفرانيه و آصف قرار گرفته است.
ساکنین زعفرانیه برای خرید میوه و تره‌بار می‌توانند به بازار میوه و تره‌بار الف واقع در خیابان مقدس اردبیلی مراجعه کنند.

زعفرانیه

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

زعفرانیه دارای چند مسجد می‌باشد که نام آنها در ادامه آورده شده است؛ مسجد محمودیه در کوچه شهید امیری ثوری، مسجد جامع ولنجک در انتهای خیابان اعجازی (آصف) و مسجد الزهرا در انتهای نیاززاده. نسبت به جمعیت این منطقه به نظر می‌رسد تعداد مساجد نسبت به سایر محلات کمتر است.

زعفرانیه

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در این محله هیچ بیمارستانی وجود ندارد و ساکنین زعفرانیه باید از بیمارستان‌های نزدیک به محله استفاده کنند. بیمارستان شهدای تجریش یا بیمارستان نیکان اقدسیه از جمله این بیمارستان‌ها هستند. از درمانگاه‌های این محله می‌توان به درمانگاه خیریه عمل واقع در خیابان اعجازی(آصف) و درمانگاه اسدآباد واقع در خیابان نیاززاده اشاره کرد. مرکز اورژانس‌های اجتماعی در خیابان مقدس اردبیلی و خانه سلامت زعفرانیه واقع در خیابان فلاحی از دیگر مراکز درمانی این محله به حساب می‌آیند. تعداد داروخانه‌های محله زعفرانیه هم به اندازه کافی است که از بین آنها می‌توان به داروخانه دکتر شهبازی واقع در خیابان فلاحی، داروخانه دکتر نهروز در میدان اعجازی و داروخانه شبانه‌روزی صبای زعفرانیه … اشاره کرد. راستی در این محله یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی وجود دارد که نام آن همای زعفرانیه است.

زعفرانیه

محله زعفرانیه چند مرکز مهم دولتی دارد؟

زعفرانیه تهران را شاید بتوان محله ای نامید که بیشترین تعداد سفارت را دارد، از سفارت‌های واقع‌شده در این محله می‌توان به سفارت یمن واقع در خیابان اعجازی (آصف)، سفارت غنا واقع در خیابان مقدس اردبیلی، سفارت برزیل واقع در خیابان سرلشگر فتاحی، سفارت ویتنام در خیابان اعجازی (آصف)، سفارت بلاروس در خیابان شهید طاهری اشاره کرد. از دیگر مراکز دولتی این محله هم میتوان فرمانداری شمیرانات واقع در ابتدای خیابان مقدس اردبیلی، دادسرای ویژه روحانیت واقع در خیابان مقدس اردبیلی را نام برد. بانک‌های مختلفی مانند بانک پارسیان، بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک صادرات، بانک شهر و … در زعفرانیه شعبه دارند. همچنین مراکزی هم مانند پلیس +10 و دفاتر خدمات ارتباطی نیز در این محله فعالیت می‌کنند.

زعفرانیه

اماکن تفریحی و ورزشی محله زعفرانیه کجاست؟

شاخص‌ترین بخش این محله، مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد است که در زمینی به مساحت حدود 110 هکتار در انتهای خیابان طاهری قرار گرفته است.  این مجموعه دارای حدود 180 هکتار جنگل طبیعی، قنات، باغستان و چشمه‌سار و موزه و .. است. بناهای این مجموعه متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد. مجموعه فرهنی- تاریخی سعدآباد شامل چندین موزه بسیار دیدنی مانند موزه ظروف سلطنتی، موزه مردم شناسی، موزه فرشچیان و … است. همچنین کاخ‌های موجود در این مجموعه از زیباترین کاخ‌های کشور هستند که از بین آن‌ها می‌توان به کاخ سبز، کاخ اختصاصی، کاخ موزه سفید، کاخ موزه آب و … اشاره کرد.

ضمنا از پارک‌های این محله می‌توان به پارک ریحانه واقع در خیابان اعجازی (آصف)، پارک ولنجک واقع در ابتدای خیابان شهید اعجازی (آصف)، پارک کوهپایه واقع در انتهای خیابان نیاززاده، پارک ازغوان واقع در خیابان فلاحی ، پارک آصف واقع در خیابان علی حسینی و پارک تندرستی واقع در خیابان اعجازب (آصف) اشاره کرد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در زعفرانیه و رهن و اجاره آپارتمان در زعفرانیه در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید. همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در آصف ، خرید آپارتمان در مقدس اردبیلی و خرید آپارتمان در پسیان مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از زعفرانیه دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در آصف ، رهن و اجاره آپارتمان در مقدس اردبیلی ، رهن و اجاره آپارتمان در پسیان نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله زعفرانیه

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله زعفرانیه، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله زعفرانیه

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مونا هاشمی | تحریریه وبسایت ihome.ir