خیابان مفتح جنوبی ، بهترین میزبان مسافران در مرکز پایتخت!

تاریخ بروزرسانی : ۱۵ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: خیابان مفتح جنوبی ، که امروزه در محدوده ی مرکز شهر قرار دارد، در گذشته پیش از خیابان دروازه دولت، که در حقیقت دروازه ی ورودی شهر بود؛ قرار داشت. این خیابان امروزه یکی از پر ترددترین و پر جنب و جوش ترین خیابان های پایتخت است و علت آن را می توان وجود ایستگاه های مترو ی هفت تیر و دروازه دولت، در ابتدا و انتهای این خیابان، ورزشگاه بزرگ شهید شیرودی و فروشگاه های لباس زنانه و مانتو، دانست. اگر مایل به آشنایی بیشتر با این خیابان و وضعیت سکونت در آن هستید؛ با ihome.ir همراه باشید و این مطلب را دنبال کنید.

خیابان مفتح جنوبی

محله مفتح جنوبی در یک نگاه

 • نام محله: خیابان مفتح جنوبی
 • منطقه: ۶ و ۷ شهرداری تهران
 • محل اسقرار: نزدیک به مرکز شهر تهران
 • شهرت محله: بیشترین تعداد هتل در مرکز پایتخت
 • بافت محله: بیشتر چندسال ساخت، مسکونی و تجاری
 • همسایه های محلی: شمال به میدان هفت تیر | شرق به خیابان بهار | غرب به خیابان ایرانشهر | جنوب به دروازه دولت و خیابان سعدی
 • دسترسی های محلی: خیابان دروازه دولت، خیابان طالقانی، خیابان بهار، خیابان ایرانشهر، میدان هفت تیر
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 13 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان

خیابان مفتح جنوبی

محله مفتح جنوبی کجاست؟

خیابان مفتح جنوبی، واقع در جنوب میدان هفت تیر و از این میدان تا خیابان دروازه دولت در امتداد است. مفتح جنوبی از سمت کوچه های شرقی به خیابان بهار و از سمت کوچه های غربی به خیابان ایرانشهر می رسد. این خیابان و کوچه های سمت شرقی آن جزو منطقه ی 7 شهرداری تهران محسوب می گردد اما کوچه های غربی آن جزو منطقه ی 6 شهرداری تهران هستند.

خیابان مفتح جنوبی

بافت محله مفتح جنوبی چگونه است؟

با وجود اینکه از عمر خیابان مفتح جنوبی چندان نمی گذرد، ساختمان هایی نوسازی شده اند؛ اما همچنان بافت مفتح جنوبی را ساختمان های چندسال ساخت و نه چندان بلند تشکیل می دهند، برای نمونه از معدود ساختمان های تازه ساخت و سر به فلک کشیده ی این خیابان می توان به برج مسکونی گلسا در خیابان ورکش اشاره کرد.

خیابان مفتح جنوبی

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

همانطور که پیشتر در محله گردی خیابان مفتح شمالی در همین سایت بیان شد، این خیابان به علت ترور دکتر مفتح، در آذر ماه سال 58 پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از روزولت به خیابان دکتر مفتح تغییر نام داد؛ که بخش جنوب میدان هفت تیر را خیابان مفتح جنوبی می گویند.

خیابان مفتح جنوبی

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

به علت وجود تعداد زیاد هتل هایی که در این خیابان قرار دارند و همچنین وجود ورزشگاه شهید شیرودی، کلیسا، دانشگاه و…  تراکم جمعیت مسکونی در خیابان مفتح جنوبی بالا نیست، اما تردد در این خیابان به علت نزدیکی به مرکز شهر، زیاد است.

البته این نکته قابل ذکر است که با ساخت برج مسکونی گلسا و سایر برج های این خیابان که امکانات بسیاری را برای  ساکنین فراهم می کنند؛ جمعیت خیابان مفتح جنوبی رو به افزایش است.

میانگین قیمت برای آپارتمان های مسکونی در خیابان مفتح جنوبی از متری 13 میلیون تومان تا حدود متری 18 میلیون تومان می باشد.

مفتح جنوبی

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

خیابان مفتح جنوبی ازشمال به جنوب یک طرفه است اما به واسطه ی کوچه های مختلف از سمت شرق به خیابان بهار، خیابان بهار شیراز، خیابان مفتح شمالی و میدان هفت تیر دسترسی دارد و از سمت غرب به خیابان ایرانشهر و میدان هفت تیر راه پیدا می کند. از مزیت های این خیابان دسترسی آسان به مرکز شهر و خیابان سمیه، طالقانی و دروازه دولت بوده؛ همچنین از طریق میدان هفت تیر به ابتدای بزرگراه مدرس دسترسی دارد.

مفتح جنوبی

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي مفتح جنوبی

یکی از مراکز مهم آموزشی در بخش جنوبی خیابان مفتح جنوبی و نزدیک به دروازه دولت، دانشگاه خوارزمی است؛ همچنین می توان به هنرستان دخترانه ی امیدان امام، هنرستان اسلامی تخصصی هنر و رسانه (ماهر) و دبستان دخترانه ی غیردولتی راه سعادت اشاره کرد. ساکنین خیابان مفتح جنوبی همچنین، امکان دسترسی به تعداد بیشتری از مدارس را که در محله های اطراف این خیابان هستند، دارند که از میان آنها می توان متوسطه ی دخترانه ی غیردولتی سیمای نور و دبستان دخترانه ی دولتی شهید قدوسی را نام برد که در محدوده ی هفت تیر قرار دارند.

مفتح جنوبی

اگر در این خیابان ساکن باشید و به تئاتر و تئاتر کودک علاقه داشته باشید، تالار هنر، واقع در خیابان مفتح جنوبی، خیابان ورکش، پذیرای شماست.

مفتح جنوبی

مراکز خرید اصلی محله مفتح جنوبی کجاست؟

یکی از نزدیک ترین و بزرگترین مراکز خرید این محله، فروشگاه زنجیره ای یاس، واقع در میدان هفت تیر است که به جرئت می توان بیان کرد که نیاز ساکنین محله های مجاور از مایحتاج روزانه تا لباس و وسایل آشپزخانه و… را پاسخگوست. از مراکز خرید دیگر، می توان به مجتمع تجاری اداری ماهور و مرکز خرید مادر اشاره کرد؛ همچنین ابتدای خیابان مفتح جنوبی، تعداد زیادی مانتو فروشی قرار دارد. خیابان بهار بورس لباس های نوزادی و بچگانه است که مجاور مفتح جنوبی قرار داشته و در خیابان ایرانشهر که در غرب این خیابان است، شهر کتاب و تعداد زیادی مغازه ی لوازم التحریر وجود دارد.

مفتح جنوبی

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

دو مرکز مذهبی شاخص در خیابان مفتح جنوبی، مسجد دانشگاه خوارزمی، مجاور این دانشگاه و نرسیده به دروازه دولت؛ و همچنین کلیسای سنت نیکولاس در کوچه عطارد است. مسجدالجواد، از مساجد مهم واقع در میدان هفت تیر است که ساکنین مفتح جنوبی امکان دسترسی آسان به آن را دارند.

مفتح جنوبی

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران، در خیابان مفتح جنوبی، کوچه ی مؤیری قرار دارد. از بیمارستان های بسیار نزدیک به این خیابان می توان به بیمارستان 502 ارتش اشاره کرد. همچنین ساکنین خیابان مفتح جنوبی از امکانات درمانی واقع در خیابان بهار همچون بیمارستان سجاد، بیمارستان آراد و بیمارستان ایرانشهر بهره می برند.

مفتح جنوبی

محله مفتح جنوبی چند مرکز مهم دولتی دارد؟

تا پیش از انقلاب اسلامی سال 1357 سفارت آمریکا در خیابان مفتح جنوبی قرار داشت و این خیابان که شاهد جریان اشغال لانه ی جاسوسی (سفارت آمریکا)بود؛از آن پس محل برقراری موزه ی 13 آبان در این بنا می باشد. این موزه  در حدود خیابان مفتح جنوبی و طالقانی قرار دارد. همچنین از سایر مراکز دولتی خیابان مفتح جنوبی می توان به سازمان زیباسازی شهر تهران و بانک هایی چون بانک ملت، بانک اقتصاد نوین، بانک مهراقتصاد و… اشاره کرد.

مفتح جنوبی

اماکن تفریحی و ورزشی محله مفتح جنوبی کجاست؟

از مهم ترین و شاخص ترین مراکز ورزشی در خیابان مفتح جنوبی ورزشگاه شهید شیرودی است که پیش از قرار گرفتن این خیابان در مرکز شهر که به ساخت ورزشگاه آزادی منجر شد، شاهد دیدارهای مهم فوتبال کشور بوده و پس از آن نیز به عنوان ورزشگاه دو و میدانی به فعالیت خود ادامه داد. این ورزشگاه دارای سالن های ورزشی مختلف برای انواع ورزش ها و همچنین دو استخر مجزا برای استفاده ی بانوان و آقایان می باشد.

خیابان مفتح جنوبی از معدود خیابان های مرکز شهر است که تعداد زیادی از هتل های شهر را در خود جای داده که از آن بین می توان به هتل مارلیک، هتل مشهد، هتل مینا، هتل آزادی و… اشاره کرد.

ساکنین این خیابان همچنین از اماکن تفریحی محله های اطراف مثل پارک هنرمندان و کافه گالری ایرانشهر بهره می برند. در خیابان مفتح جنوبی همچنین کافه هایی برای علاقمندان وجود دارد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید آپارتمان در مفتح جنوبی  و  رهن و اجاره آپارتمان در مفتح جنوبی در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله مفتح جنوبی

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله مفتح جنوبی ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله مفتح جنوبی

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه وبسایت ihome.ir