خیابان ظفر ، محله ای از دوران قاجار در شمال پایتخت!

تاریخ بروزرسانی : ۲۲ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: خیابان ظفر را امروزه با نام شهید دستگردی (دستجردی) می شناسیم. این خیابان که تاریخ ساخت آن به دوران قاجار بازمی گردد؛ خیابانی شرقی-غربی است، واقع در محله داوودیه که از منطقه ی شمیران محسوب می شود. خیابان دستگردی (ظفر) به دسترسی های مناسب، آب و هوای خوب و امکانات فوق العاده ای که به ساکنین ارائه می دهد، معروف است. این محله ی قدیمی که امروزه ترکیبی دلنشین از بافت مسکونی، اداری و تجاری دارد، کاندید یکی از بهترین محله ها برای سکونت است. چنانچه تمایل دارید با این محله بیشتر آشنا شوید، با این مطلب از ihome.ir همراه باشید.

محله ظفر در یک نگاه

 • نام محله: خیابان شهید وحید دستگردی (ظفر)
 • منطقه: منطقه 3 شهرداری تهران
 • محل اسقرار: شمال شهر تهران
 • شهرت محله: محله ای از دوران قاجار
 • بافت محله: مسکونی و تجاری
 • همسایه های محلی: از شرق به خیابان شریعتی | از جنوب به خیابان میرداماد و محله کاووسیه | از غرب به خیابان ولیعصر | از شمال  به بلوار آرش و محله زرگنده
 • دسترسی های محلی: بزرگراه مدرس، خیابان شریعتی، خیابان نلسون ماندلا (جردن)، خیابان ولیعصر، خیابان میرداماد، بلوار آرش، خیابان عمرانی، خیابان دکتر مصدق (نفت)، محله زرگنده، محله داوودیه، محله جردن
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: بالا
 • نرخ ملک : از متری 14 میلیون تا متری 37 میلیون

خیابان ظفر

خیابان ظفر کجاست؟

خیابان دستگردی (ظفر) نام خیابانی شرقی-غربی، در محدوده ی شریعتی تا ولیعصر است. این خیابان به جز بخش کوچکی در نزدیکی شریعتی، یک طرفه است و با بزرگراه مدرس و خیابان نلسون ماندلا تقاطع دارد.

خیابان دستگردی (ظفر) بخشی از محله ی داوودیه است و از شمال با محله ی زرگنده، از جنوب با میرداماد و بخش شرقی این خیابان با محله ی جردن مجاور است.

خیابان ظفر

بافت خیابان ظفر چگونه است؟

بافت خیابان شهید وحید دستگردی (ظفر) آمیخته ای از ساختمان های مسکونی و اداری است؛ بدین صورت که بخش های شرقی تر این خیابان بیشتر از ساختمان های مسکونی و بخش غربی تر آن که به ولیعصر نزدیک تر است، از ساختمان های اداری و تجاری تشکیل شده است. همچنین هرچه از فرعی های خیابان دستگردی (ظفر) به سمت شمال حرکت کنیم و به سمت محله ی زرگنده برویم، شاهد بافت مسکونی این منطقه خواهیم بود و چنانچه به سمت جنوب این خیابان رفته و به بلوار میرداماد نزدیک شویم، ترکیبی از بافت مسکونی و غالباَ تجاری را شاهد خواهیم بود.

خیابان ظفر

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

خیابان دستگردی که نام پیشین آن ظفر بود، به افتخار سرهنگ هوشنگ وحید دستجردی (دستگردی)، اکنون به این نام شناخته می شود. سرهنگ وحید دستجردی، در سال 1359 ریاست وقت شهربانی کل کشور ایران را برعهده داشت و پس از بازنشستگی، طی واقعه انفجار دفتر نخست وزیری در سال 1360 مجروح شد و شش روز بعد بر اثر شدت جراحات وارده، دار فانی را وداع گفت.

خیابان ظفر

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

تراکم جمعیت محله ظفر نسبتاَ بالاست؛ البته دلایل زیادی این تراکم بالای جمعیت را توجیه می کند که از میان می توان به دسترسی مناسب خیابان ظفر، دارا بودن ایستگاه مترو در شرق این خیابان و ایستگاه BRT در غرب این خیابان، وجود انواع فروشگاه های محلی برای رفع نیاز ساکنین، همسایگی با چندین محله و خیابان مهم و اصلی شهر تهران و… اشاره کرد.

سطح قیمت آپارتمان در ظفر تقریباَ بالاست و حدود قیمت آن را می توان از متری 14 میلیون تومان تا متری 37 میلیون تومان برآورد کرد. سطح قیمت برای املاک کلنگی با مساحت بالا از این میزان بیشتر است.

خیابان ظفر

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

از خیابان های مهمی که خیابان ظفر به آن ها راه دارد می توان به خیابان شریعتی، بلوار نلسون ماندلا، خیابان ولیعصر، بلوار میرداماد و بزرگراه مدرس اشاره کرد.

خیابان شمالی-جنوبی عمرانی، محله ی زرگنده را به خیابان دستگردی (ظفر) متصل می کند و ظفر توسط خیابان دکتر مصدق شمالی (نفت) به بلوار میرداماد می رسد. خیابان های دیگری همچون خیابان گوی آبادی و بلوار آرش نیز در این محله قرار دارند.

خیابان ظفر

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي خیابان ظفر

خیابان دستگردی (ظفر) علاوه بر موسسات آموزشی و دانشکده هایی که در خود جای داده است، به تعداد زیادی دانشکده و موسسات مهم آموزشی در محله های مجاور همچون زرگنده، قلهک و میرداماد نزدیک می باشد.

از مراکز آموزشی محله ظفر می توان به دانشکده شیمی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، دبیرستان رازی، مدرسه کوشش و کالج و مدرسه بین المللی پاکستان اشاره کرد. همچنین کتابخانه علامه امینی در این محله قرار دارد.

خیابان ظفر

مراکز خرید اصلی خیابان ظفر کجاست؟

خیابان دستگردی (ظفر) از نظر دسترسی به انواع مغازه ها و فروشگاه ها برای رفع نیازهای روزمره ی ساکنین، از موقعیت فوق العاده ای برخوردار است. در این محله می توان انواع مغازه ها همچون سوپرمارکت، میوه فروشی و سبزی فروشی، گلفروشی، لوازم التحریر، سوپر پروتئین و… را یافت.

خیابان ظفر

در خیابان ظفر همچنین سه مرکز خرید بزرگ به نام های نگین ظفر  واقع در خیابان شریعتی نبش خیابان ظفر، مرکز خرید قلهک و مرکز خرید میرداماد وجود دارد و علاوه بر این ساکنین به راحتی به سایر مراکز خریدی که در محله های اطراف چون جردن و میرداماد وجود دارد، دسترسی دارند.

خیابان ظفر

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

برای افراد زیادی وجود مسجد، تکیه و یا حسینیه در نزدیکی محل سکونت اهمیت دارد؛ و محله ظفر از این ویژگی برخوردار بوده و می توان سه مسجد را در این محل نام برد؛ مسجد صاحب الزمان در خیابان گوی آبادی، مسجد محسنی در خیابان یزدان پناه و مسجد الغدیر در بلوار میرداماد.

خیابان ظفر

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

خیابان دستگردی (ظفر) دارای تعدادی مرکز درمانی است که ساکنین به آنها مراجعه می کنند؛ همچنین تعداد زیادی مرکز درمانی و بیمارستان در محله های اطراف و در نزدیکی دانشکده های علوم پزشکی و علوم دارویی وجود دارد.

خیابان ظفر

از مراکز درمانی محله ظفر می توان به بیمارستان کودکان علی اصغر، آزمایشگاه تشخیص طبی پیوند، ساختمان پزشکان حکیم، کلینیک دندانپزشکی قدوسی فروغی، داروخانه لاله و داروخانه دکتر تاج بخش اشاره کرد. همچنین بیمارستان مطهری و بیمارستان خاتم الانبیاء در غرب این خیابان و در نزدیکی خیابان ولیعصر قرار دارند.

خیابان ظفر

خیابان ظفر چند مرکز مهم دولتی دارد؟

همانطور که در محله های اطراف خیابان ظفر تعداد زیادی سفارت وجود دارد، در این محله نیز دو سفارت کویت و جمهوری لهستان قرار دارند؛ همچنین کنسولگری ایتالیا نیز در این محله است. مرکز دولتی دیگر در خیابان دستگردی (ظفر)، کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان تهران است.

خیابان ظفر

اماکن تفریحی و ورزشی خیابان ظفر کجاست؟

محله ظفر تعداد زیادی رستوران و کافی شاپ را در خود جای داده که علت آن را می توان ترکیب بافت اداری و تجاری با بافت مسکونی در این محله دانست. این محله همچنین دارای بوستان هایی همچون پارک نسیم، پارک پیچک و بوستان تخارستان است.

خیابان ظفر

برای دوستداران ورزش ساکن در خیابان ظفر باشگاه های ورزشی همچون مجموعه تندرستی آرامیس و کانون یوگا وجود دارند. این محله همچنین برای دوستداران هنر نیز پیشنهاداتی همچون موزه هنرهای دیدنی امام علی (ع)، گالری نک و گالری محسن را ارائه می دهد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در ظفر و رهن و اجاره آپارتمان در ظفر در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در آرش شرقی  و خرید آپارتمان در خیابان ظفر  ، خرید آپارتمان در دلیری ، خرید آپارتمان در گوی آبادی مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از ظفر دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در خیابان ظفر ، رهن و اجاره آپارتمان در دلیری، رهن و اجاره آپارتمان در گوی آبادی نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله ظفر

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله ظفر ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله ظفر

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه وبسایت ihome.ir