جمهوری، پر رفت و آمدترین محله مرکز تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۵ مهر ۱۳۹۷

محله گردی:  محله جمهوری از محلات قدیمی تهران است که به دلیل دسترسی مناسب، قرار گرفتن در مرکز تهران و همچنین سطح قیمتی که نسبت به دیگر محلات مرکز شهر مناسب تر است، مورد توجه بسیاری از متقاضیان مسکن قرار می‌گیرد. حالا اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله جمهوری آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله جمهوری

محله جمهوری در یک نگاه

 • نام محله: جمهوری
 • منطقه: منطقه 11 تهران
 • محل استقرار: مرکز تهران
 • شهرت محله: بورس لوازم برقی خانگی
 • بافت محله: مسکونی- تجاری
 • همسایه های محلی: شرق به خیابان زارع و گلشن| غرب به بزرگراه شهید صفوی | خیابان آزادی از شمال| خیابان آذربایجان از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه باقری، چمران، بزرگراه شهید نواب صفوی
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: متوسط به بالا
 • نرخ ملک : از متری 4 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 10 میلیون تومان

محله جمهوری

محله جمهوری کجاست؟

محله جمهوری در ناحیه 3 شهرداری منطقه 11 تهران واقع شده است. این محله در مرکز تهران قرار گرفته و از شمال با خیابان آزادی، از غرب با بزرگراه شهید نواب صفوی، از شرق با خیابان زارع و خیابان گلشن و همچنین با خیابان آذربایجان از جنوب همسایه است.

محله جمهوری

بافت محله جمهوری چگونه است؟

بافت محله جمهوری را می‌توان ترکیبی از یک بافت مسکونی- تجاری نامید. در این محله علاوه بر آپارتمان‌های نسبتا نوساز، خانه‌های قدیمی نیز فراوان است و می‌توان گفت که بافت غالب این محله قدیمی ساز است.

محله جمهوری

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

پس از پیروزی انقلاب اسلامی اسامی بسیاری از خیابان‌های ایران تغییرنام پیدا کرد. در واقع خیابان‌ها و میادینی که به نام یکی از شاهزادگان یا وابستگان دربار نامگذاری شده بودند، از این جمله بودند و با توجه به تغییر نظام حکومتی دیگر امکان استفاده از این اسامی وجود نداشت. خیابان جمهوری یکی از این خیابان‌ها بود که قبل از انقلاب به نام‌های خیابان شاه، خیابان شاه‌آباد، یا خیابان استانبول (اسلامبول) شناخته می‌شد. پذیرش تغببر نام این خیابان تا مد‌ت‌ها برای مردم سخت بود و هنوز هم عده‌ای هستند که این محله را با نام‌های قدیمش می‌شناسند.

محله جمهوری

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

جمعیت این محله بیش از 12 هزار نفر و تعداد حدودی 42 هزار خانواده تخمین زده شده است، که با توجه به رشد جمعیت و بالا رفتن تب سکونت در تهران این تعداد همچنان رو به افزایش است . سطح قیمت خانه در این محله تقریبا متوسط است، نرخ ملک در این محله از متری 3 میلیون تومان تا متری 6 میلیون و 500 هزار تومان متغیر است .

محله جمهوری

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

محله جمهوری به بزرگراه‌ شهید نواب صفوی و بزرگراه چمران دسترسی مستقیم دارد، از سوی دیگر این محله با خیابان‌های مهمی مانند خیابان آزادی و خیابان جمهوری اسلامی نیز همسایه است. در کل باید بدانید محله جمهوری از محله‌های خوش‌مسیر تهران است، بی ار تی (پایانه جنوب- پایانه شهید افشار)  این محله را به پارک وی یا پایانه جنوب و بی ارتی (پایانه آزادی- چهارراه تهرانپارس) این محله را به پایانه شرق یا پایانه آزادی می‌رساند. همچنین اتوبوس‌های میدان جمهوری به بهارستان از خطوط اتویوسرانی در این محله به حساب می‌آید. ضمن اینکه این محله به دو ایستگاه متروی تهران که در دو خط مختلف هستند دسترسی دارد، ایستگاه متروی شهید نواب صفوی و ایستگاه متروی توحید. در مورد استفاده از تاکسی‌ها هم باید بدانید که این محله به ونک،پارک وی، میدان آزادی، میدان بهارستان، خانی‌آباد نو و … ایستگاه دارد.

محله جمهوری

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله جمهوری

در این محله چندین مدرسه برای رفع نیازهای آموزشی ساکنین محله وجود دارد که در زیر نام تعدادی از آن‌ها آورده شده است:

 • ابتدایی پسرانه دولتی مدرس
 • ابتدایی دخترانه دولتی صدر
 • ابتدایی دخترانه دولتی حضرت فاطمه (س)
 • راهنمایی پسرانه دولتی ابوذر
 • راهنمايي شاهد پسرانه كميل
 • دبیرستان پسرانه دولتی اسدآبادی
 • دبیرستان پسرانه دولتی شهرام امامی
 • هنرستان پسرانه دولتی ولیعصر

محله جمهوری

آموزشگاه زبان سخن برتر، آموزشگاه زبان شکوفه جویا، آموزشگاه زبان شکوه و … در این محله شعبه دارند و آموزشگاه‌هایی در سایر حوزه‌ها ( هنری، ورزشی، فرهنگی و …) نیز در این محله فعالیت می‌کنند.

محله جمهوری

مراکز خرید اصلی محله جمهوری کجاست؟

خیابان جمهوری مرکز خریدهای بسیاری را در خود جای داده است، از فروشگاه‌های پوشاک گرفته تا قهوه‌فروشی‌های معروف و فروشگاه‌های فروش لوازم برقی و دیجیتالی. این محله به مرکز خرید علاالدین و چارسو بسیار نزدیک است که بزرگترین مرکز خرید و فروش موبایل کشور به حساب می‌آیند، همچنین دسترسی خوبی به شانزه لیزه دارد که بورس خرید لباس زنانه و مجلسی است.

محله جمهوری

در این محله فروشگاه‌هایی مانند رفاه و پاتن جامه حضور دارند. ناگفته نماند فروشگاه‌های این محله (پوشاک، لوازم خانگی و …) به دلیل قیمت مناسبی که دارند معمولا پذیرای خریداران بسیاری از نقاط دیگر شهر هستند.

محله جمهوری

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مسجد میثم در خیابان باستان از مساجد محله جمهوری است. این محله دارای چند حسینیه هم هست؛ حسينيه زينبيه در خيابان جمهوري، حسينيه شانجان در خيابان آذربايجان، حسينيه حضرت رقيه در خيابان جمهوري و تكيه نوباوگان حسيني در خيابان آذربايجان.

محله جمهوری

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

مرکز تخصصی بیماریهای پستان، کلینیک و درمانگاه شهید حیدری، کلینیک و درمانگاه بزرگمهر، کلینیک و درمانگاه شهید شوریده، درمانگاه فرمانفرمایان، درمانگاه چشمی آر پی و … اشاره کرد. همچنین داروخانه‌هایی مانند داروخانه دکتر همتیان، داروخانه دکتر گلشن دوست، داروخانه شبانه‌روزی جمهوری، داروخانه بیژن و داروخانه دکتر الله وردی در این محله حضور دارند.

محله جمهوری

محله جمهوری چند مرکز مهم دولتی دارد؟

بانک‌های زیادی در این محله حضور دارند که از جمله آنها می‌توان به بانک شهر، بانک مسکن، بانک صادرات، بانک قوامین، بانک حکمت ایرانیان و موسسه اعتباری نور اشاره کرد. دفترخانه ازدواج 348 هم در این محله قرار دارد. محله جمهوری با توجه به موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در مرکز شهر در نزدیکی تعداد زیادی از مراکز و اداره های دولتی قرار دارد. برای مثال محله جمهوری با محله آزادی همسایه است و به ساختمان شهرداری منطقه 10، بیمه تامین اجتماعی، اداره پست منطقه 10، اداره وزارت کار و تامین اجتماعی، سازمان فنی و حرفه ای کشور و سازمان حج و زیارت که در محله آزادی قرار دارند، نزدیک است.

محله جمهوری

اماکن تفریحی و ورزشی محله جمهوری کجاست؟

یکی از نقاط ضعف منطقه 10 و 11 کمبود فضاهای سبز است و بوستان اوستا تنها پارک موجود در این محله است. ساکنان محله جمهوری می‌توانند از امکانات مجتمع چارسو استفاده کنند. این مجتمع که در نزدیکی محله جمهوری قرار دارد یکی از مجهزترین سینماهای ایران را دارد و از مهم‌ترین مراکز تفریحی، فرهنگی به حساب می‌آید. جمهوری دارای چند کافه هم هست که پاتوق بسیاری از جوانان است. خوب است بدانید محله جمهوری دارای دو سالن ورزشی هم هست: سالن ورزشی نگین شهر و سالن ورزشی شاهین.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در جمهوری و رهن و اجاره آپارتمان در جمهوری در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله جمهوری

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله جمهوری، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله جمهوری

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir