تهرانپارس ، محبوب ترین محله شرق تهران برای سکونت!

تاریخ بروزرسانی : ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

محله گردی: بخش بزرگی از شمال شرق تهران را محله‌ی به نام تهرانپارس تشکیل داده است. محله‌ی محبوبی که طرفداران بسیاری دارد. این محله چهار میدان اصلی دارد که در امتداد خیابان تیرانداز قرار گرفته‌اند و یکی از نشانه‌های ویژه تهرانپارس محسوب می‌شوند. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله تهرانپارس آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تهرانپارس

محله تهرانپارس در یک نگاه

 • نام محله: تهرانپارس
 • منطقه: منطقه 4 تهران
 • محل استقرار: شمال شرق شهر تهران
 • شهرت محله: محبوبترین محله شرق تهران
 • بافت محله: ترکیبی از آپارتمان‌های نوساز و خانه‌های ویلایی
 • همسایه های محلی: شرق به بزرگراه | غرب به بزرگراه باقری | بزرگراه بابایی از شمال| بزرگراه رسالت از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه بابایی، بزرگراه باقری، بزرگراه رسالت، بزرگراه یاسینی، بزرگراه زین الدین
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک: از متری 7 میلیون تومان تا متری 15 میلیون تومان

تهرانپارس

محله تهرانپارس کجاست؟

تهرانپارس در منطقه 4 شهرداری تهران و شمال شرقی شهر تهران واقع شده است و از شمال به بزرگراه زین‌الدین(امتداد شرقی همت) و از جنوب به خیابان دماوند منتهی می‌شوند. از شرق به خیابان سلطانی و محله‌ی اتحاد و از غرب به بزرگراه باقری منتهی است. همچنین این محله از سمت شرق با بزرگراه رسالت همسایه است.

تهرانپارس

بافت محله تهرانپارس چگونه است؟

تهرانپارس یکی از محلات وسیع و بزرگ در تهران است که با توجه به دسترسی خوب آن به نقاط مختلف تهران و همچنین نزدیکیش به یکی از خروجی‌های پرطرفدار‌ تهران، متقاضیان بسیاری پیدا کرده است. همانطور که در ادامه این یادداشت خواهید خواند، تهرانپارس خیابان کشی مدرنی دارد که از زمان زرتشیان مقیم آن به جا مانده است. در مورد روند ساخت و ساز در تهرانپارس مانند هر محله ای در تهران روند بسیار رو به رشدی طی شده است و بخش عمده‌ای از ملک‌ها نوساز هستند. البته همچنان خانه‌های ویلایی در این منطقه به چشم می‌آیند.

تهرانپارس

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

آن‌طور که در منابع مختلف آمده است پیش از تقسیم اراضی و خیابان‌کشی‌های مدرن، چند روستا و آبادی در منطقه فعلی تهرانپارس قرار داشته‌اند. مهدی‌آباد و مجید‌آباد از جمله این روستاها هستند. اگر نقشه را بررسی کنید متوجه می‌شوید که امروزه هیچ نشانی از مهدی‌آباد در آن وجود ندارد زیرا سالها قبل از عملیات شهرسازی در دهه 30 خورشیدی، از بین رفته بوده است و تاریخ‌شناسان دلیل اصلی آن را خریداری قنات توسط سفارت آمریکا عنوان کرده‌اند. مجیدآباد هم یکی از روستاهای قدیمی و خوش آب و هوای شرق تهران بوده است، در حال حاضر پارک پلیس یا همان باغ اناری سابق در این محله است و اگر ببینده سریال قدیمی باغ گیلاس  بوده باشید باید به اطلاعتان برسانیم لوکیشن فیلم‌برداری در این باغ و امارات قدیمی بوده است.

تهرانپارس

اما برگردیم سراغ داستان شکل‌گیری محله تهران پارس ، در دهه 1310 یکی از سرمایه‌گذاران  زرتشتی به نام ارباب هرمز شروع به ساخت شهرکی در شمال شرق تهران کرد و نام تهرانپارس را برای آن انتخاب نمود. بعد از این اتفاق عده زیادی از زرتشتی‌ها تصمیم به سکونت در آن منطقه گرفتند.

در مرحله بعدی ارباب هرمز با همکاری تعدادی از مهندسین شناخته‌شده کار جدول کشی و خیابان بندی مدرن را آغاز کرد، این همکاری بسیار موفق به صورتی جلو رفت که در حال حاضر ساختار شهرسازی این محله جز یکی از اصولی‌ترین طرح‌های شهری به شمار می‌رود. با این اوصاف در گذشته قسمت زیادی از زمین‌های تهرانپارس متعلق به زرتشتی‌ها بوده است .

تهرانپارس

از جهت آب‌و‌هوایی هم تهرانپارس با توجه موقعیتی که داشته است، یعنی قرار گرفتن در کوهپایه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز و همسایگی با پارک‌های جنگلی لویزان و سرخه حصار؛ جز مناطق پرتقاضا بوده است. همچنین بهتر است بدانید دو میراث گرانقدر و ارزشمندی که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند در تهرانپارس قرار گرفته‌اند، اولی عمارت ارباب هرمز در باغ انگوری که در خیابان استخر قرار گرفته است و دیگیری رستم باغ است که در فلکه دوم تهرانپارس واقع شده است. رستم باغ یادگاری از ارباب رستم گیو است و نمونه ای از باغ های زیبا است که زرتشتیان در کشورهای چند و هند ساخته‌اند.

تهرانپارس

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

محله تهرانپارس از محلات پرجمعیت شهر تهران به حساب می‌آید و دارای جمعیتی بیش از صد هزار نفراست. بودجه لازم جهت خرید ملک در تهرانپارس از متری 7 میلیون تومان تا متری 15 میلیون تومان متغیر است که باتوجه به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان و نوع ملک (ویلایی یا غیرویلایی) و … متفاوت می‌باشد.

تهرانپارس

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

همانطور که در بخش‌های قبل اشاره شد، این محله کاملا محصور در میان بزرگراه‌ها است و به همین دلیل دسترسی به آن با اتومبیل شخصی بسیار راحت است. در مورد وضعیت وسایل نقلیه عمومی بهتر است بدانید که تهرانپارس یکی از مناطق مجهز تهران به حساب می‌آید. مجهز از این جهت که شما هم می‌توانید از مترو استفاده کنید، هم BRT، هم اتوبوس‌های شرکت واحد و هم تاکسی‌ها.

تهرانپارس

در مورد ایستگاه‌های مترو باید به ایستگاه مترو شهید باقری، تهرانپارس و فرهنگسرا اشاره کنیم که در خط 2 مترو (فرهنگسرا- صادقیه) قرار دارند. در مورد خطوط اتوبوس تندرو هم خط تندرو از چهارراه تهرانپارس به پایانه آزادی فعالیت می‌کند. ضمنا بیش از خط اتوبوس از نقاط مختلف تهران به سمت تهرانپارس وجو دارند و دسترسی این منطقه بسیار راحت می‌کنند.

تهرانپارس

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله تهرانپارس

در تهرانپارس مدارس و مراکز آموزشی بسیاری وجود دارد که برطرف‌کننده‌ی نیازهای آموزشی ساکنین منطقه می‌باشد. در ادامه نام تعدادی از آنها آورده شده است:

 • دبستان غیردولتی پسرانه حکیم واقع در فلکه چهارم تهرانپارس
 • دبستان غیردولتی دخترانه شایستگان بین فلکه دوم و سوم
 • متوسطه دوره اول شاهد دخترانه آسیا در فلکه چهارم تهرانپارس
 • متوسطه دوره اول دولتی پسرانه کمیل واقع در فلکه چهارم تهرانپارس
 • متوسطه دوره اول دولتی دخترانه امام رضا در خیابان استخر

در این محله آموزشگاه‌های زبان خارجی مانند ایرانمهر، سفیران، سفیر گفتمان، آفاق و… وجود دارد . و اگر کسی درصدد استفاده از سایر کلاس‌های ورزش و فرهنگی و … باشد. آموزشگاه‌های زیادی وجود دارند.

تهرانپارس

مراکز خرید اصلی محله تهرانپارس کجاست؟

در تهرانپارس مراکز خرید متعددی وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به مجتمع تجاری سپید واقع در شمال شرقی فلکه اول تهرانپارس، مجتمع تجاری و اداری پارسیان در ضلع شرقی پارک نبوت، مجتمع چندمنظوره یاس شرق، مجتمع تجاری شاپرک و مجتمع تجاری نارسیس بالاتر از فلکه سوم تهرانپارس اشاره کرد.

تهرانپارس

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

تعداد زیادی مسجد در تهرانپارس وجود دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مسجد اميرالمومنين (ع) در 45 متری تهرانپارس، مسجد الاحرار واقع در میدان شاهد (پروين)، مسجد ابا‌عبداالله‌الحسين در فلكه دوم تهرانپارس، مسجد بهشتی بعد از فلکه دوم تهرانپارس، مسجد محمدابن‌عبداالله (ص) واقع درخیابان وفادار شرقي، مسجد‌الاقصی بالاتر از فلكه دوم تهرانپارس و مسجد فاطمه‌الزهرا (س) واقع در فلکه سوم تهرانپارس اشاره کرد. در مورد حسینیه‌های این محله می‌توان به بیت‌الزهرا (س) واقع در خیابان حجربن عدی، حسینیه شهید جعفری قاجار بالاتر از فلکه سوم اشاره کرد. همچنین محله تهرانپارس داری چند دارالقرآن است که به ترتیب عبارتند از دارالقرآن شهید جعفری بالاتر از فلکه سوم تهرانپارس و دارالقرآن ائمه هدی در بزرگراه رسالت که بین رشید و باقری قرار گرفته است. مورد بعدی دارالقرآن بيت‌الزهرا در خیابان حجربن عدی است.

تهرانپارس

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

تهرانپارس دارای دو بیمارستان است، بیمارستان تهرانپارس که در ضلع جنوبی فلکه سوم تهرانپارس قرار گرفته و بیمارستان آرش در خیابان رشید . تعداد درمانگاه‌های این محله به اندازه کافی است و پاسخگوی نیازهای درمانی ساکنین می‌باشد.

تهرانپارس

نام تعدادی از درمانگاه‌ها را برایتان در ادامه آورده‌ایم درمانگاه خیریه اباعبدالله (ع) در فلكه دوم تهرانپارس، درمانگاه ایران در ضلع جنوب غربی فلکه چهارم تهرانپارس، درمانگاه خصوصي موسوی درفلكه سوم تهرانپارس. ضمنا تعداد داروخانه‌های این محله بسیار زیاد است و تهرانپارسی‌ها به مشکلی از این جهت بر نخواهند خورد. برای مثال داروخانه جاسمین در خیابان 196 شرقی، داروخانه وفا، داروخانه مینا در خيابان حجربن‌عدي، نرسيده به فلكه سوم تهرانپارس.

تهرانپارس

محله تهرانپارس چند مرکز مهم دولتی دارد؟

در مورد مراکز دولتی می‌توان به شركت برق منطقه تهرانپارس واقع درخیابان فرجام نرسيده به فلكه دوم تهرانپارس، شركت آب و فاضلاب منطقه 2 تهران در چهارراه رشيد، شهرداري ناحيه 5 شهرداري منطقه4 واقع در فلكه چهارم، شوراي حل اختلاف واقع در فلكه سوم تهرانپارس و همچنین كلانتري 126 تهرانپارس واقع در بزرگراه رسالت، خیابان رشيد شمالي اشاره کرد. یکی دیگر از مراکز شاخص تهران ، پایانه مسافربری شرق است که در خیابان دماوند نرسیده به چهارراه تهرانپارس قرار گرفته است.

تهرانپارس

اماکن تفریحی و ورزشی محله تهرانپارس کجاست؟

آنچه که در تهرانپارس زیاد به چشم می خورد، بوستان‌ و پارک است. نام تعدادی از آنها را در این یادداشت آورده‌ایم؛ بوستان نخل (سمرقندی) ،بوستان اطلس، بوستان گلبرگ در فلكه دوم تهرانپارس ، بوستان 160 ، بوستان گلواژه ، بوستان عادل، بوستان رز و … همچنین مجتمع ديني، فرهنگي، ورزشي مارکاردر فلكه دوم تهرانپارس یکی از مراکزی است که افراد می‌توانند جهت گذران اوقات فراغتشان به آن مراجعه کنند.

تهرانپارس

ضمنا از دیگر مراکز دیدنی می‌توان به آتشکده باغ رستم در فلكه دوم تهرانپارس اشاره نمود. نگارخانه آفتاب بالاتر از فلكه سوم تهرانپارس در خیابان حجربن عدي از مراکز فرهنگی تهرانپارس است.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در تهرانپارس و رهن و اجاره آپارتمان در تهرانپارس در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

 همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در بهار ، خرید آپارتمان در تهرانپارس شرقی ، خرید آپارتمان در تهرانپارس غربی و خرید آپارتمان در فلکه سوم تهرانپارس ، خرید آپارتمان در تیر انداز و خرید آپارتمان در فلکه اول تهرانپارس مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از تهرانپارس دسترسی پیدا کنید.

صفحات رهن و اجاره آپارتمان در بهار ، رهن و اجاره آپارتمان در تهرانپارس شرقی ، رهن و اجاره آپارتمان در تهرانپارس غربی ، رهن و اجاره فلکه سوم تهرانپارس ، رهن و اجاره آپارتمان در تیرانداز و رهن و اجاره آپارتمان در فلکه اول تهرانپارس نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله تهرانپارس

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله تهرانپارس، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله تهرانپارس

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir