بلوار فردوس غرب ،‌ محبوب‌ترین محله در غرب پایتخت!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

محله گردی:  طی سال‌های اخیر، غرب تهران رشد بیشتری نسبت به سایر مناطق تهران پیدا کرده است سرعت ساخت و ساز، دسترسی مناسب به بزرگراه‌ها، تراکم کمتر مراکز اداری که باعث آرامش بیشتری می‌شود و همچنین آب و هوای بهتر نسبت به سایر مناطق تهران، همگی از دلایلی هستند که علاقمندان به سکونت در محلات غرب تهران بیشتر شود. محله فردوس غرب هم از این قاعده مستثنی نبوده و هر روز بر تعداد ساکنان آن افزوده می‌شود. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف بلوار فردوس غرب آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بلوار فردوس غرب

محله بلوار فردوس غرب در یک نگاه

 • نام محله: فردوس غرب
 • منطقه: منطقه 5 تهران
 • محل استقرار: غرب شهر تهران
 • شهرت محله: دسترسی مناسب به امکانات رفاهی
 • بافت محله: غالبا آپارتمان‌های نوساز و جدید
 • همسایه های محلی: شرق به بزرگراه شهید ستاری | غرب به بزرگراه باکری | بلوار علامه جعفری از شمال| آزادراه تهران- کرج و بزرگراه شیخ فضل الله نوری از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه شهید ستاری، بزرگراه شهید باکری، آزادراه تهران-کرج، بزرگراه علامه جعفری، بزرگراه شیخ فضل الله نوری
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 8 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان

بلوار فردوس غرب

بلوار فردوس غرب کجاست؟

محله فردوس غرب، محله ایست در غرب تهران که در منطقه 5 شهرداری تهران واقع شده است. این محله از شمال با بزرگراه علامه جعفری، از جنوب با آزادراه تهران-کرج، از غرب با بزرگراه شهید ستاری و از شرق با بزرگراه شهید باکری همسایه می‌باشد.

بلوار فردوس غرب

بافت محله فردوس غرب چگونه است؟

بلوار فردوس غرب یکی از محلات خوش مسیر غرب تهران است که به چند بزرگراه مهم دسترسی راحتی دارد، ضمن اینکه آب و هوای بهتری در مقایسه با محلات مرکز و شرق تهران دارد، بنابراین این محله مانند فردوس شرق طی سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است با این تفاوت که محله فردوس غرب به نسبت فردوس شرق محله‌ی نسبتا آرامتری است و ترافیک کمتری در آن وجود دارد.

بلوار فردوس غرب

مراکز خرید و رستوران های این محله نسبت به فردوس شرق کمتر بوده و یکی از دلایل سکون و آرامش بیشتر آن همین موضوع است. ضمنا در مورد بافت ملک‌های این منطقه خوب است بدانید که بیشتر از تعداد خانه‌های ویلایی، آپارتمان‌های جدید و نسبتا نوساز در این محله به چشم می‌آید.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

ظاهر مدرن و نوساز خیابان‌ها و کوچه‌های محله فردوس غرب این تصور را به وجود می‌آورد که چند سالی بیشتر از شکل‌گیری آن نگذشته است، در حالیکه در منابع مختلف عمر این محله را بیش از نیم قرن می‌دانند. همانطور که در معرف محله فردوس شرق عنوان کرده‌ایم بلوار فردوس در گذشته ظاهر یکپارچه ای داشته اما پس از احداث بزرگراه ستاری به دو بخش شرقی و غربی تبدیل شده است.

بلوار فردوس غرب

اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که محله فردوس زودتر از آنچه مدنظر ساکنانش بود، آباد شده است و از دلایل آن می توان به آب و هوای خوب، احداث بزرگراه های مهم تهران، وجود باغ های زیاد در آن و … اشاره نمود.

بلوار فردوس غرب

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

طی سال‌های اخیر غرب تهران، رشد بیشتری نسبت به سایر مناطق تهران پیدا کرده. سرعت ساخت و ساز، دسترسی مناسب به بزرگراه‌ها، تراکم کمتر مراکز اداری که باعث آرامش بیشتری می‌شود و همچنین آب و هوای بهتر نسبت به سایر مناطق تهران، همگی از دلایلی هستند که علاقممندان به سکونت در محلات غرب تهران بیشتر شود. محله فردوس غرب هم از این قاعده مستثنی نبوده و هر روز بر تعداد ساکنان آن افزوده می‌شود. اگر در مورد بودجه لازم برای خرید ملک در این مایلید اطلاع پیدا کنید، باید بدانید که قیمت خرید خانه از متری 8 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان است که بسته به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان و سایرموارد تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید: بلوار فردوس شرق ، محله ای با قدمت 50 ساله در غرب تهران!

بلوار فردوس غرب

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

اول از همه بهتر است بدانید که دسترسی به بلوار فردوس غرب با اتومبیل شخصی با توجه به دسترسی مناسبی که به بزرگراه‌ها دارد، بسیار راحت است. نزدیکترین ایستگاه مترو به محله فردوس شرق، ایستگاه متروی ارم سبز است. ضمن اینکه خروجی ایستگاه متروی ارم سبز ایستگاه تاکسی و اتوبوس نیز قرار دارد که ساکنین محله می‌توانند از آن استفاده کنند. البته ناگفته نماند که اکثر مقاصد تاکسی‌ها محلات غرب تهران است.  خطوط اتوبوس شهران- پایانه ارم سبز، خط پونک چهاردیواری- مترو ارم سبز به حمل و نقل عمومی در این محله کمک می‌کنند.

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي بلوار فردوس غرب

با توجه به نیاز آموزشی ساکنین منطقه، مدارس و مراکز آموزش تاسیس شده‌اند که در ادامه نام آنها آورده شده است:

 • مهدکودک و پیش دبستانی عرفان واقع در بلوار فردوس غرب، ورزی شمالی
 • دبستان پسرانه سلمان فارسی واقع در بلوار فردوس غرب، انتهای ورزی جنوبی
 • دبستان پسرانه غیردولتی هدف جو واقع در بلوار فردوس غرب، خیابان وحید شمالی
 • مدرسه ریحانه واقع در بلوار فردوس غرب، خیابان شقایق جنوبی
 • متوسطه دوره دوم حکیم ابوالنصر واقع در بلوار فردوس غرب، خیابان ورزی شمالی

بلوار فردوس غرب

یکی از مراکز شاخص در بلوار فردوس غرب آموزشگاه استثنایی دولتی پسرانه ساریخانی است که پذیرای دانش‌آموزان کم توان ذهنی و چند معولیتی می‌باشد. این مجموعه در سه دوره تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان فعالیت می‌کند. در محله فردوس غرب مرکز آموزش علمی – کاربردی ساپکو نیز قرار دارد که وابسته به شرکت ساپکو است و با هدف ارتقای سطح دانش، ایجاد مهارتهای تخصصی و شکوفاسازی استعدادهای نهفته در زمینه صنعت خودروسازی شکل گرفته است. این مرکز واقع در بلوار فردوس غربی ، خیابان سازمان برنامه جنوبی می‌باشد.

بلوار فردوس غرب

ضمنا علاقمندان به یادگیری زبان انگلیسی می‌توانند از آموزشگاه‌های زیر استفاده کنند: آموزشگاه سیتاک واقع در خیابان پروانه شمالی، آموزشگاه زبان شکوه واقع در بهار شمالی و مرکز آموزش زبان کودکان رنگین کمان. همچنین درسایز حوزه‌ها مانند رانندگی، موسیقی و همینطور کلاس‌های علمی در این محله مراکزی برای ارائه خدمت وجود دارند.

بلوار فردوس غرب

مراکز خرید اصلی محله بلوار فردوس غرب کجاست؟

شاخص‌ترین مرکز خرید در محدوده بلوار فردوس غرب، هایپر استار ارم است که بزرگترین هایپرمارکت در شهر تهران به حساب می‌آید. هایپراستار دپارتمان‌های مختلفی مانند مواد مصرفی خوراکی و بهداشتی، مواد غذایی تازه، لوازم خانه و اشپزخانه و همچنین لوازم برقی خانگی و دیجیتال و … دارد. بنابراین عمده نیازهای ساکنین این محله با مراجعه به هایپراستار رفع می‌شود.

بلوار فردوس غرب

ضمنا فروشگاه‌های افق کوروش و جانبو در این محله وجود دارند و در کنار فروشگاه‌های محلی نیاز ساکنین محله را پاسخ می‌دهند. ضمنا از نکات مثبت این محله نزدیکی به مجتمع تفریحی- تجاری کوروش هست که در بزرگراه ستاری واقع شده است و اهالی فردوس غرب برای خرید می‌توانند به آن نیز مراجعه کنند. بازار میوه و تره‌بار محله فردوس غرب در خیابان بهار شمالی جنب سرای محله قرار دارد.

بلوار فردوس غرب

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

دو مسجد قمر بنی هاشم در بلوار فردوس غرب، خیابان وحید و مسجد حضرت زینب واقع در بلوار فردوس غرب خیابان ورزی شمالی در این محله وجود دارند. محله فردوس غرب دارای چند حسینیه نیز هست که از جمله‌ی آنها می‌توان به حسینیه‌ی بیت الزهرا (س) در بلوار فردوس غربی خیابان شبنم، حسینیه‌ی اباعبدالله حسین در بلوار فردوس غربی خیابان ورزی شمالی اشاره کرد.

بلوار فردوس غرب

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

محله فردوس غرب در حال حاضر بیمارستان ندارد و ساکنین در صورت نیاز می‌توانند از بیمارستان‌های محله های نزدیک به محله فردوس غرب استفاده نمایند. اما جهت رفع سایر نیازهای درمانی ساکنین می‌توانیم به تعدادی از مراکز درمانی و زیبایی اشاره کنیم؛ درمانگاه فردوس واقع در خیابان پروانه جنوبی، کلینیک پوست و مو مهفام واقع در بلوار فردوس غرب، چهارراه شقایق، درمانگاه شبانه روزی کیمیاگر واقع در  انتهای فردوس غرب، رادیولوژی و سونوگرافی سروش واقع در بلوار فردوس غرب، بعد از تقاطع شهید ورزی.

بلوار فردوس غرب

همچنین در ادامه تعدادی از داروخانه‌های این محله را معرفی کرده‌ایم: داروخانه طیبه احمدیان راد که رو به روی درمانگاه کیمیاگر است، داروخانه دکتر مهمانی واقع در بلوار فردوس غرب، داروخانه شبانه روزی یلدا و داروخانه شبانه‌روزی نارون که بعد از تقاطع ورزی شمالی قرار گرفته اند.

بلوار فردوس غرب

محله فردوس غرب چند مرکز مهم دولتی دارد؟

در این محله اکثر بانک‌ها شعبه دارند و دفاتر خدمات ارتباطی نیز ارائه خدمت می‌دهند. دفتر اسناد رسمی 1479 نیز واقع در بلوار شقایق در این محله قرار دارد.

بلوار فردوس غرب

اماکن تفریحی و ورزشی محله فردوس غرب کجاست؟

شاخص‌ترین مکان تفریحی در محدوده‌ی محله فردوس غرب پارک ارم می‌باشد که با وسعتی بیش از 72 هکتار بزرگترین پارک ایران محسوب می‌شود. پارک ارم امکانات زیادی دارد که از جمله آنها می توان به وجود سه شهربازی، باغ وحش، دریاچه و استخرهای شنای تابستانی ویژه بانوان و سالن سرپوشیده بازی و … اشاره کرد. این پارک طرفداران بسیاری دارد و از جمله مراکز تفریحی شاخص در شهر تهران به حساب می‌آید.

بلوار فردوس غرب

علاوه بر پارک ارم می‌توان به پارک الهام بزرگ واقع در بلوار فردوس غرب محله ارم، پارک الهام کوچک واقع در تقاطع فردوس و بهار و پارک بهمن واقع در بلوار فردوس غربی انتهای ورزی جنوبی اشاره کرد. ضمنا علاقمندان به ورزش در این محله می‌توانند از ورزشگاه الزهرا 39  واقع در بلوار فردوس غرب ، سازمان برنامه جنوبی و همچنین چمن مصنوعی پرواز واقع در خیابان بهار جنوبی استفاده نمایند.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در بلوار فردوس غرب و رهن و اجاره آپارتمان در بلوار فردوس غرب در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید. همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در پروانه جنوبی، خرید آپارتمان در ورزی جنوبی مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از بلوار فردوس غرب دسترسی پیدا کنید. 

ویدئو محله بلوار فردوس غرب

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله بلوار فردوس غرب ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله بلوار فردوس غرب

 

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir