بلوار فردوس شرق ، محله ای با قدمت 50 ساله در غرب تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۸ مهر ۱۳۹۷

محله گردی:  محله بلوار فردوس شرق یکی از محلات خوش‌مسیر و زنده در غرب تهران به حساب می‌آید و به همین دلیل در سال‌های اخیر طرفدران بسیاری پیدا کرده است، نزدیکی این محله به متروی صادقیه هم مزید بر علت شده که متقاضیان سکونت در این محله بیشتر شوند. در این محله شما بیشتر از تعداد خانه‌های ویلایی شما شاهد آپارتمان‌های جدید و نسبتا نوساز هستید. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف بلوار فردوس شرق آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بلوار فردوس شرق

محله بلوار فردوس شرق در یک نگاه

 • نام محله: فردوس شرق
 • منطقه: منطقه 5 تهران
 • محل استقرار: غرب شهر تهران
 • شهرت محله: دسترسی مطلوب
 • بافت محله: غالبا  آپارتمان‌های نوساز و جدید
 • همسایه های محلی: شرق به بزرگراه شهید ستاری | غرب به بزرگراه جناح | بلوار آیت‌الله کاشانی از شمال| آزادراه تهران- کرج و بزرگراه شیخ فضل الله نوری از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه شهید ستاری، بلوار آیت‌الله کاشانی، بزرگراه جناح، بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی، بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 9 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان

بلوار فردوس شرق کجاست؟

محله بلوار فردوس شرق در منطقه 5 شهرداری تهران و غرب شهر تهران واقع شده است و از شمال با بلوار آیت‌الله کاشانی­­، از جنوب با آزادراه تهران-کرج، از شرق با بزرگراه شهید ستاری و از غرب با بزرگراه جناح همسایه است.

بلوار فردوس شرق

بافت محله فردوس شرق چگونه است؟

محله شرق یکی از محلات خوش‌مسیر در غرب تهران به حساب می‌آید و به همین دلیل در سالهای اخیر طرفدران بسیاری پیدا کرده است. بیشتر از تعداد خانه‌های ویلایی شما شاهد آپارتمان‌های جدید و نسبتا نوساز هستید.

بلوار فردوس شرق

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

اگر در خیابان های محله فردوس قدم بزنید با توجه به ساختمان های نوساز و ظاهر مدرنی که در محله وجود دارد، به نظرتان می رسد که این محله چند سالی بیشتر نیست که شکل گرفته در حالیکه منابع مختلف دهه 40-50 را زمان شکل گیری محله فردوس اعلام کرده‌اند. بلوار فردوس در گذشته ظاهر یکپارچه ای داشته اما پس از احداث بزرگراه ستاری به دو بخش شرقی و غربی تبدیل شده است.

بلوار فردوس شرق

همچنین خوب است بدانید که بلوار فردوس خیابانی است که اولین خط متروی تهران از آن آغاز به کار کرده و ایستگاه صادقیه در این خیابان نقطه اتصال تهران- کرج است. در واقع محله فردوس زودتر از آنچه مدنظر ساکنانش بود، آباد شده است و از دلایل آن می توان به آب و هوای خوب، احداث بزرگراه های مهم تهران، وجود باغ های زیاد در آن و … اشاره کرد.

بلوار فردوس شرق

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم محله بلوار فردوس شرق دسترسی بسیار خوبی به بزرگراه‌ها دارد و از محلات محبوب غرب تهران به حساب می‌آید. نزدیکی این محله به متروی صادقیه هم مزید بر علت شده که متقاضیان سکونت در این محله بیشتر شوند. بنابراین طی سالهای اخیر بر تعداد ساکنان محله فردوس شرق اضافه شده و با افزایش مهاجرت به تهران و همچنین آب‌وهوای نسبتا بهتر غرب تهران، جمعیت آن بیشتر هم خواهد شد. برای خرید خانه در این محله باید بدانید که از متری 9 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان متغیر است که باتوجه به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان و سایر موارد متفاوت است.

بلوار فردوس شرق

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

نزدیکترین ایستگاه مترو به محله بلوار فردوس شرق ، ایستگاه متروی صادقیه است. همچنین ساکنان این محله می‌توانند از پایانه اتوبوسرانی و تاکسیرانی متروی صادقیه استفاده کنند که برای اکثر نقاط تهران ایستگاه دارد. حالا اگر سوالتان اینست ایا از ایستگاه مترو، تاکسی به داخل محله فردوس شرق وجود دارد یا خیر. باید بگوییم بله. در واقع شما هم می‌توانید در هر نقطه از محله فردوس شرق به مقصد پایانه مترو صادقیه تاکسی بگیرید و از انجا با استفاده از مترو، تاکسی یا اتوبوس به هر کجای تهران که بخواهید بروید.

بلوار فردوس شرق

در مورد دسترسی با اتومبیل شخصی هم با توجه به اینکه این محله دسترسی بسیار خوبی به بزرگراه‌ها دارد. کارتان بسیار راحت است و به مشکل خاصی بر نخواهید خورد. تنها معضلی که اهالی محله با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ترافیک نسبتا زیاد موجود در این محله در ساعات پرتردد است.

بلوار فردوس شرق

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي بلوار فردوس شرق

با توجه به نیاز آموزشی ساکنین منطقه، مدارس و مراکز آموزش تاسیس شده‌اند که در ادامه نام آنها آورده شده است:

 • دبستان دولتی دخترانه شهید هاشمی نژاد واقع در بلوار فردوس، تقاطع شقایق
 • متوسطه غیردولتی دوره اول دخترانه سما واقع در بلوار فردوس، بین گلستان و رامین
 • دبستان غیردولتی پسرانه فردوسی حکیم واقع در بلوار فردوس، خیابان وفا آذر جنوبی
 • دبستان دولتی دخترانه هیربد واقع در خیابان ابراهیمی شمالی
 • دبستان غیردولتی پسرانه امام علی واقع در خیابان ابراهیمی شمالی
 • دبستان و پیش دبستان غیردولتی سلام صادقیه نرسیده به چهارراه مخابرات
 • متوسطه دوره اول غیردولتی دخترانه خضرا واقع در بلوار فردوس، خیابان وفاآذر جنوبی
 • متوسطه دوره اول غیردولتی دخترانه دانشجو واقع در بلوار فردوس، خیابان ابراهیمی شمالی

بلوار فردوس شرق

همچنین مرکز آموزش علمی – کاربردی فرهنگ و هنر در این محله و نزدیک به اتوبان جناح قرار دارد. اگر دوست دارید در مورد سایر مراکز آموزشی در فردوس شرق هم بدانید. در این محله آموزشگاه‌های زبان خارجی مانند ایرانمهر بین وفاآذر و عقیل، گروه آموزشی سیتاک در خیابان ولی‌عصر، آموزشگاه سروش دانش ابتدای فردوس شرق و … مشغول به فعالیت هستند. ضمن اینکه علاقه مندان به سایر حوزه‌ها مانند ورزش، هنر و … هم می‌توانند با یک سرچ اینترنتی آموزشگاه مناسبی را در فردوس شرق پیدا کنند. تقریبا برای هر موضوع و حوزه‌ای یک مرکز آموزشی در نظر گرفته شده است.

بلوار فردوس شرق

مراکز خرید اصلی محله بلوار فردوس شرق کجاست؟

شاخص‌ترین مرکز خرید بلوار فردوس شرق ، مجتمع تجاری-اداری آیریک سنتر است که فروشگاه‌های زیادی را در خود جای داده است. از فروشگاه‌های لباس گرفته تا لوازم خانگی و حتی خوراکیجات. نکته ای که در مورد این محله وجود دارد. تعداد زیاد مغازه ها و فروشگاه ها در خیابان اصلی فردوس شرق و حتی خیابان های فرعی است که این محله را به یک محله زنده و پویا تبدیل کرده است.

بلوار فردوس شرق

حضور این فروشگاه باعث شده که ساکنان هر چیزی که لازم داشته باشند را بتوانند پیدا کنند. از سوی دیگر مجتمع تجاری تفریحی کوروش علیرغم اینکه جز این محله نیست اما فاصله آن با فردوس شرق کم بوده و دسترسی راحتی دارد. بنابراین بخشی از ساکنان این محله مقصدشان برای خرید معمولا این پاساژ بزرگ و شناخته شده است.

بلوار فردوس شرق

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مسجد امام حسن عسگری در خیابان سلیمی جهرمی و مسجد الزهرا در خیابان ابراهیمی جنوبی نام دو مسجد در محله فردوس شرق است. ضمن اینکه این محله چند حسینیه دارد، حسینیه سالار شهیدان در خیابان ولیعصر، حسینیه شهید عسگری در خیابان سلیمی جهرمی، حسنیه شهید پناهنده در خیابان گلستان جنوبی و حسینیه بیت الزهرا از جمله این حسینیه‌ها هستند.

بلوار فردوس شرق

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

محله فردوس شرق بیمارستانی ندارد و ساکنین در صورت نیاز می‌توانند به بیمارستان‌های محله های نزدیک به محله فردوس شرق مراجعه کنند. جهت رفع نیازهای درمانی ساکنین می‌توانیم به نام تعدادی درمانگاه اشاره کنیم؛ درمانگاه شبانه روزی التیام در خیلبان شهید سلیمی جهرمی، درمانگاه شماره 22 در خیابان شهید تقدیری و درمانگاه بهداشتی و درمانی حضرت فاطمه زهرا واقع در خیابان ابراهیمی جنوبی. همچنین داروخانه هداوند خانی واقع در خیابان شهید سلیمی جهرمی و داروخانه الزهرا واقع در خیابان ابراهیمی جنوبی از داروخانه های موجود در فردوس شرق هستند.

بلوار فردوس شرق

محله فردوس شرق چند مرکز مهم دولتی دارد؟

از جمله مراکز و اداره‌های دولتی در محله فردوس شرق باید به اطلاعتان برسانیم که کارگزاری شماره 51 تامین اجتماعی در این محله و نزدیک به بزرگراه ایت الله کاشانی قرار دارد. مرکز قضایی شهید فهمیده، دفتر پلیس +10 بین ستاری و ابراهیمی جنوبی، پایگاه ویژه مدیریت بحران منطقه 5 واقع در انتهای خیابان ابرهیمی شمالی، اداره کل امور مالیاتی غرب تهران واقع در خیابان ولیعصر از مراکز دولتی شاخص در فردوس شرق به شمار می‌آیند.

اماکن تفریحی و ورزشی محله فردوس شرق کجاست؟

نام تعدادی از پارک‌های محله فردوس شرق در ادامه آورده شده است: پارک اقاقیا در خیابان باقری، پارک کاجستان، بوستان باصفا در خیابان وفا آذر جنوبی، پارک بوستان در خیابان سلیمی جهرمی، پارک گلسار در خیابان ابراهیمی پور.  همچنیت مجموعه ورزشی خادم تقاطع بلوار فردوس و وفا اذر یکی از مجموعه هایست که ساکنین می توانند استفاده کنند.

بلوار فردوس شرق

ناگفته نماند خیابان وفاآذر و رامین دو خیابانی هستند که رستوران و غذاخوری‌های نسبتا معروفی را در خود جای داده‌اند و طرفداران فرامحله ای پیدا کرده اند. رستوران ایتالیایی سنسو یکی از این رستورانهاست که با توجه به شهرتی که پیدا کرده است معمولا اغلب اوقات شاهد یک صف طولانی مقابل آن هستید. بنابراین از اماکن تفریحی فردوس شرق می توان به رستورانهایی مانند سنسو، میخوش، ای تی اف و .. اشاره کرد.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در بلوار فردوس شرقو رهن و اجاره آپارتمان در بلوار فردوس شرقدر وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.

ویدئو محله بلوار فردوس شرق

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله بلوار فردوس شرق ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله بلوار فردوس شرق

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir