امیرآباد ، پرطرفدارترین محله با اصالت مرکز تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ مهر ۱۳۹۸

محله گردی: محله‌ی امیرآباد یکی از محلات شناخته‌شده و مطرح در شمال غربی شهر تهران به حساب می‌آید. نزدیکی آن به مرکز شهر، چند دانشگاه مهم تهران و همچنین وجود اداره‌ها، این محله را تبدیل به یکی از محلات محبوب برای کارمندان و دانشجویان کرده است. امیرآباد میزبان یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین بوستان‌های تهران، بوستان لاله است. ضمن اینکه موزه هنرهای معاصر و موزه فرش هم در این محله قرار گرفته‌اند و به شناخته‌تر شدن امیر آباد کمک کرده‌اند. اگر شما هم قصد دارید این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم با تور محله گردی این هفته ihome.ir  همراه باشید تا شما را با بخش‌ها و مراکز مختلف محله امیر آباد آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محله امیر آباد

محله امیرآباد در یک نگاه

 • نام محله: امیر آباد
 • منطقه: منطقه 6 شهرداری تهران
 • محل استقرار: شمال غرب شهر تهران
 • شهرت محله: وجود مراکز تفریحی پرطرفدار
 • بافت محله: ترکیبی از آپارتمان‌های نوساز و خانه‌های ویلایی و مراکز اداری
 • همسایه های محلی: شرق به بزرگراه کردستان | غرب به بزرگراه چمران| بزرگرراه همت از شمال| بلوار کشاورز از جنوب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه کردستان، بزرگراه چمران، بزرگراه جلال‌آل احمد، بزرگراه همت و بزرگراه حکیم
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: ندارد
 • سطح قیمت: متوسط رو به بالا
 • نرخ ملک : از متری 9 میلیون تومان تا متری 18 میلیون تومان

محله امیر آباد

محله امیر آباد تهران کجاست؟

محله‌ امیر آباد در منطقه‌ی 6 شهرداری و شمال غرب شهر تهران قرار گرفته است. این محله از سمت غرب با بزرگراه چمران و محله‌ی گیشا، از سمت شرق با بزرگراه کردستان، از جنوب با بلوار کشاورز و از سمت شمال با بزرگراه شهید همت همسایه است. خیابان اصلی این محله کارگر شمالی(امیرآباد) است.

محله امیر آباد

بافت محله امیرآباد چگونه است؟

محله‌ی امیر آباد یکی از محلات اداری و فرهنگی در شهر تهران به حساب می‌آید. نزدیکی آن به مرکز شهر و همچنین چند دانشگاه مهم تهران، این محله را تبدیل به یکی از محلات محبوب برای کارمندان و دانشجویان کرده است. اداره‌های بسیاری در حال حاضر در این محله قرار دارند. همچنین مراکز رفاهی و تفریحی متعددی برای دانشجویان در این محله تاسیس شده است، از جمله‌ی آنها می‌توان به کافه‌ها، باشگاه‌ها و کتابفروشی‌ها و مراکز آموزشی اشاره کرد.

در مورد بافت محله هم بهتر است بدانیدکه علاوه بر آپارتمان‌های نوساز و شیکی که ساخته شده‌اند، خانه‌های ویلایی و حیاطدار هم در محله‌ی امیرآباد وجود دارند و همانطور که در بخش قبل ذکر شد از مواردی که در این محله به چشم می‌آید، تعدد مراکز اداری است. ناگفته نماند که مجموعه خوابگاهی بزرگ که به نام کوی دانشگاه شناخته می‌شود در انتهای کارگر شمال قرار دارد و از شاخص ترین بخش‌های محله امیرآباد است. در کنار خوابگاه‌های کوی دانشگاه ساختمان‌های رفاهی، صنفی و اداری در محوطه‌ی کوی قرار دارند. برای مثال سینما کوی، سالن بدنسازی، کتابخانه، خانه‌ی فرهنگ کوی و …

محله امیر آباد

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

آنطور که در منابع مختلف آورده شده است: میرزا تقی خان امیر کبیر که کارهای عمرانی زیادی را در ایران انجام داده است، امیرآباد را در فاصله ۵ کیلومتری شمال غربی شهر تهران بنا کرده است. اعتماد السلطنه در این مورد نوشته است: امیر در این قریه علاوه بر احیای اراضی و ایجاد قنات‌های متعدد، باغ و امارتی معتبر نیز احداث کرد و به واسطه آب و هوای مطبوع تر آن نسبت به تهران اغلب برای استراحت به آنجا می‌رفت.

همچنین در ادامه می‌خوانیم که ناصرالدین شاه نیز به دلیل نزدیکی این روستا به شهر محل سکونتش، غالب اوقات برای تفریح به آنجا سفر می‌نمود. در یکی از این سفرها، ناصرالدین شاه دستور ساخت قورخانه را در کنار روستای امیرآباد صادر کرد. به نظر می‌رسد که قورخانه همان ” قزل قلعه”بوده که محلی برای نگهداری وسایل لشکری در آن زمان به شمار می‌رفته است. البته مدتها بعد این مکان در اختیار ساواک قرار گرفته و تبدیل به یک زندان سیاسی شده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، زندان قزل قلعه تخریب گشته و در حال حاضر بخشی از فضای آن تبدیل به میدان میوه و تره بار و فروشگاه شهروند شده است.

بخش بزرگ دیگری از اراضی امیرآباد تا پیش از سال ۱۳۲۰، محل کشت گندم و جو بوده و از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ این منطقه در اختیار نیروهای نظامی آمریکایی قرار گرفته است. نیروهای نظامی با توجه به نیازهای متفاوتی که داشتند، مراکز متفاوتی در آنجا تاسیس نمودند که از جمله‌ی آنها می‌توان به خوابگاه سربازان، تعمیرگاه موتوری، ساختمان بهداری، ساختمان تصفیه خانه آب، کارخانه برق و کارخانه یخ سازی اشاره کرد.

محله امیر آباد

تراكم جمعيت و سطح قيمت خانه هاي اين محله چگونه است؟

همانطور که در بخش‌های قبل عنوان شد، محله‌  امیر آباد یکی از محلات محبوب تهران محسوب می‌شود که به علت دسترسی مناسبش به مرکز تهران، اداره‌ها و دانشگاه‌های شاخص همواره تعداد زیادی متقاضی برای سکونت دارد. آماری که در مورد میزان جمعیت این محله به انتشار رسیده، جمعیت امیرآباد را بیش از 22 هزارنفر برآورد نموده است. همچنین در مورد قیمت ملک در امیرآباد هم باید به اطلاعتان برسانیم که از متری 8 میلیون تومان تا متری 20 میلیون تومان متفاوت است و بسته به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان (مسکونی و اداری) و کاربری ملک (ویلایی، آپارتمان و سوئیت) و …قیمت آن تغییر می‌نماید.

محله امیر آباد

دسترسي ها و خيابان هاي مهم اين محله كدام است؟

محله‌ی امیر آباد تهران دارای دسترسی بسیار خوبی است. ابتدا بایستی به دسترسی مناسب این محله به بزرگراه‌های شهید همت، بزرگراه کردستان، بزرگراه شهید حکیم، بزرگراه شهید چمران اشاره کنیم که کار را برای دارندگان خودروهای شخص بسیار راحت کرده‌اند. از سوی دیگر در مورد دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی بایستی به اطلاعتان برسانیم که این محله هم دارای ایستگاه‌‌ برای اتوبوس‌هایی از پایانه معین به شهرک والفجر و میدان ولیعصر به شهرک والفجر هست و هم به دو ایستگاه مترو میدان انقلاب و ایستگاه مترو دانشگاه شهید مدرس نزدیک است. علاوه بر اینها تاکسی‌هایی از میدان انقلاب و سایر محلات تهران برای این محله وجود دارند.

محله امیر آباد

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي امیرآیاد

محله‌ی امیرآباد دارای تعداد زیادی مراکز آموزشی می‌باشد، نام تعدادی از مدارس این محله در ادامه آورده شده است:

 • دبستان غیردولتی پسرانه شهریار واقع در خیابان کارگر شمالی
 • دبستان غیردولتی دخترانه ندا واقع در خیابان کارگر شمالی، خیابان چهارم
 • متوسطه دوره اول هیات منایی دخترانه یاس نبی واقع در خیابان شهید فکوری
 • متوسطه دوره اول غیردولتی پسرانه سرای دانش واقع در کوچه اکبری
 • متوسطه دوره اول غیردولتی پسرانه پژوهش واقع در خیابان بیستم
 • دبستان عادی دولتی دخترانه شهید مدرس واقع در نبش بلوار کشاورز
 • متوسطه دوره دوم دخترانه راه هدی واقع در خیابان بیست و سوم

علاوه بر مدارس ذکر شده، چند دانشگاه در محله‌ی امیر آباد وجود دارد که از جمله‌ آنها می‌توان به چند دانشکده‌ی مهم دانشگاه تهران اشاره کرد. دانشکده‌ی علوم اجماعی، دانشکده‌ی مدیریت، دانشکده‌ی اقتصاد، پردیس شماره 2 دانشکده‌های فنی، دانشکده‌ی فیزیک و دانشکده‌ی ادبیات و زبان‌های خارجی اشاره نمود. علاوه بر دانشکده‌های دانشگاه تهران، پردیس دانشگاه تربیت مدرس و دانشکده‌ی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در امیرآباد قرار گرفته‌اند.

محله امیر آباد

همچنین نام تعدادی از آموزشگاه‌های زبان این محله عبارتست از زبان شکوه واقع در خیابان ششم، مرکز زبان قانون واقع در خیابان کارگر شمالی بالاتر از پمپ بنزین امیرآباد. اگر از علاقمندان موسیقی در محله‌ی امیرآباد هستید، ما نام تعدادی از آنها را آورده‌ایم: آموزشگاه موسیقی هم‌آوا بالاتر از مرکز قلب، آموزشگاه موسیقی آیین فاخته پایینتر از مرکز قلب، آموزشگاه موسیقی دریا نبش کوچه‌ی زمرد. علاوه بر مراکز آموزشی معرفی‌شده در سایر حوزه‌های فرهنگی -هنری و علمی در محله‌ی امیرآباد مراکزی برای علاقمندان به یادگیری وجود دارد.

محله امیر آباد

مراکز خرید اصلی محله امیرآباد کجاست؟

اگر گذرتان به محله امیر آباد افتاده باشد، میدانید که خیابان کارگر شمالی خیابان سرزنده ای است که تعداد بسیار زیادی فروشگاه در آن قرار دارد، فروشگاه‌ از هر صنفی که فکرش را بکنید، از سوپر مارکت گرفته تا آرایشی  بهداشتی و خرازی. فروشگاه های نظیر سپه و اتکا که فروشگاه اتکا در تقاطع خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی قرار دارد. فروشگاه کفش ملی هم یکی دیگر از قدیمی‌ترین فروشگاه‌های امیرآباد است.

محله امیر آباد

مرکز خرید لاله که روبه روی پارک لاله قرار دارد هم یکی از مراکز خرید محبوب در این محله است که علیرغم اینکه کوچک است، ولی علاقمندان و مشتریان بسیاری دارد. مجتمع تجاری احسان هم واقع در نبش خیابان چهاردهم از جمله مراکز خرید امیرآباد است.

محله امیر آباد

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

مسجد النبی واقع در خیابان کارگر شمالی، نبش خیابان شانزدهم، مسجد امیر (ع) روبه روی پمپ بنزین امیرآباد دو مسجد موجود در محله‌ی امیرآباد هستند. با توجه به جمعیت موجود در این منطقه، این تعداد مسجد به نظر می‌رسد کافی نیست. علاوه بر مسجدهای معرفی‌شده، چند حسینیه هم در محله امیرآباد وجود دارند که از جمله‌ی آنها می‌توان به حسینیه الجواد (ع) واقع در بلوار جانبازان جنوبی و حسینیه‌ی فداییان حضرت زینب (س) و حسینیه‌ی آیت‌الله علوی و حسینیه‌ی امیرآبادیها اشاره کرد.

محله امیر آباد

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

بیمارستان قلب تهران، بیمارستان دکتر شریعتی تهران، مرکز رماتیسم ایران و کلینیک تخصصی دندانپزشکی ارتش مهم‌ترین مراکز درمانی این محله هستند. از دیگر مراکز درمانی می‌توان به درمانگاه تخصصی دندانپزشکی مهران بالاتر از تقاطع دکتر فاطمی، کلینیک دندانپزشکی امیرآباد روبه روی مرکز قلب، کلینیک جامی واقع در کوچه خسروی، کلینیک تخصصی داخلی مسعود واقع در خیابان کارگر شمالی بالاتر از بزرگراه جلال آل احمد اشاره نمود. از داروخانه‌های این محله می‌توان داروخانه دکتر سلام روبه روی پارک لاله، داروخانه امیرآباد نرسیده به پمپ بنزین، داروخانه دکتر مغیثی واقع در کوچه‌ی خسروی، را نام برد.

محله امیر آباد

محله امیرآباد چند مرکز مهم دولتی دارد؟

محله‌ی امیر آباد دارای چند مرکز مهم و شاخص می‌باشد. از جمله‌ی آنها می‌توان به سازمان انرژی اتمی ایران و راکتور تحقیقاتی تهران واقع در انتهای کارگر شمالی، هتل بین‌المللی لاله در نزدیکی پارک لاله، ورزشگاه دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران، موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران، صندوق تعاون و سرمایه‌گذاری مسکن بازنشستگان نیروهای مسلح واقع در خیابان کارگر شمالی و همچنین هتل بین‌المللی لاله در مجاورت پارک لاله اشاره کرد.

محله امیر آباد

اماکن تفریحی و ورزشی محله امیرآباد کجاست؟

پارک لاله شاخص‌ترین پارک در محله‌ امیر آباد است. این پارک از پارک‌های قدیمی، خاطره‌انگیز و زیبای شهر تهران است. از مراکز فرهنگی شاخص در محله‌ی امیرآباد می‌توان به موزه هنرهای معاصر اشاره کرد که در مجاورت پارک لاله قرار دارد. دیگر موزه شناخته شده در این محله موزه فرش است که در تقاطع خیابان کارگر شمالی و خیابان فاطمی قرار گرفته است. بازارچه سنتی پارک لاله هم یکی از جاهای تفریحی امیرآباد است که پاتوق بسیاری از جوانان تهرانی به شمار می‌آید.

ممکن است در این محله و یا محله های اطراف آن خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله و محله های اطرافش می توانید به صفحه خرید ملک در امیرآباد و رهن و اجاره آپارتمان در امیرآباد در وبسایت ihome.ir مراجعه فرمایید.  همچنین می توانید به صفحه خرید آپارتمان در آزادگان، خرید آپارتمان در قزل قلعه و خرید آپارتمان در کارگر شمالی مراجعه کنید و به بروزترین آگهی املاک در این مناطق از امیرآباد دسترسی پیدا کنید، صفحات رهن و اجاره آپارتمان در آزادگان ، رهن و اجاره آپارتمان در کارگر شمالی  نیز آگهی های مورد نیاز شما را دارا هستند. 

ویدئو محله امیرآباد

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای محله امیرآباد ، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. اگر شما هم دوست دارید از حال هوای محله ی دوست داشتنی خود ما را با خبر کنید کافی است تصویر و یا ویدئوی کوتاهی از کوچه و پس کوچه های محله ی محبوبتان را همراه با اسم فامیل خودتان به صفحه اینستاگرام ihome از طریق دایرکت ارسال کنید تا از آن برای غنی تر شدن گزارش های محله گردی به نام خودتان استفاده کنیم.

گالری تصاویر محله امیر آباد

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir