۶ راهکار برای کاهش دردسر و استرس فروش خانه

تاریخ بروزرسانی : ۱۴ شهریور ۱۳۹۵

هر وقت صحبت از کارهای پراسترس می شود، فروش خانه در سطح امور پراسترسی مانند طلاق و یا تغییر شغل قرار می گیرد.  این شرایط در تمام مراحل فروش هم یکسان است و تفاوتی ندارد که در اولین مراحل فروش خانه هستید یا این مرحله را پشت سر گذاشته اید. تمام اینها در حالیست که پروسه رهن و اجاره طولانی تر خواهد بود.

اما یک نفس راحت بکشید، چون با این ۶ راهکار می توانید از استرس و رنج این کار بکاهید.

هیچوقت پروسه اجاره یا فروش خانه را به آشنایان و دوستان نسپارید

به گزارش ihome.ir جامع‌ترین وب‌سایت املاک کشور، همانند دردسرهای شروع یا توسعه یک کسب و کار جدید با یک دوست خوب یا یک فامیل نزدیک، سپردن این مساله به آشنایان نیز دردسرهای خاص خودش را دارد، پس هر طور شده آن را فراموش کنید. انجام این کار قوانین و شرایط خاص خودش را دارد. از سوی دیگر، زمان آگهی کردن تا فروش خانه به اندازه کافی دشوار هست، پس سعی کنید تنش و استرس اضافی به معادله اضافه نکنید.

زمانیکه برای فروش خانه به مشاورین املاک پول پرداخت می کنید، پس حق این را دارید که انتظارات و نیازهای خود را به وی منتقل کنید، چرا که شما وارد یک معامله کاملا تجاری شده اید که بنا بر شرایط خاص خود باید غیرشخصی باشد.

هیچ مساله ای را شخصی قلمداد نکنید

هرکاری که می کنید، فقط احساسات را وارد این قضیه نکنید. گفتن این مساله راحت است، اما احساساتی بودن مساله را پیچیده تر کرده و مسایلی غیر مرتبط و مشکل زا را برای شما ایجاد می کند.

به عنوان نمونه، شما فکر می کنید که باید خانه خود را در گروه X لیست و آگهی کنید، اما مشاور املاکی به شما می گوید که رقم پیشنهادی شما رقابتی نیست و بنابراین باید در گروه Y لیست شود که ۲۰ هزار دلار از رقم پیشنهادی شما کمتر است. بنابراین باید رقم خود را فراموش کنید.

یا مثلا، اولین پیشنهاد خریدار به شما بسیار پایین است، ولی نباید آن را توهین تلقی کنید، بلکه از آن به عنوان فرصتی برای مذاکره و معامله با سایر خریداران استفاده کنید.

همچنین اجازه ندهید که انتقادات منفی درباره انتخاب پوشش کف، سقف و یا رنگ دیوار شما را آزار دهد.

نادیده گرفتن نشانه های منفی انتخابات سالانه

تاریخ نشان داده که سالهای انتخابات به بی ثباتی منجر می شود. بر اساس نتایج یک پژوهش در وبسایت فوربس، نشانه های منفی و در کل مسایل مرتبط با انتخابات به بازار مسکن صدمه می زند و بنابراین ممکن است پروسه فروش خانه را مشکل تر کرده و تحت الشعاع خود قرار دهد.

اگر به این مساله ، موضوعاتی مانند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا را نیز اضافه کنید، در نهایت با موقعیت های غیرقابل پیش بینی و نامطمئنی روبرو خواهید شد که پروسه خرید، فروش و اجاره را با ریسک های بیشتری مواجه می کند.

اگرچه این شرایط ممکن است به کاهش قیمت وام ها منجر شود، ولی برای خریداران به این معناست که فایل و آگهی فروششان تا مدتها در بازار متوقف شده و پروسه فروش نیز طولانی تر خواهد شد.

البته باید بدانید که خانه یکی از آن چیزهاییست که همیشه مشتری خاص خودش را دارد، بنابراین یک روند و رویه مثبت را در طول این دوره بی ثبات در پیش بگیرید. به هرحال هیچ کس نمیداند که در آینده چه اتفاقی می افتد و در نهایت کسی پیروز میدان است که بتواند با این شرایط نا مطمئن کنار بیایید.

در طول تعطیلات یا مرخصی  برنامه ریزی کنید

به محض اگهی کردن خانه مرخصی گرفته و مدتی با خانواده به مسافرت رفته و اینکار را به مشاور خود بسپارید، چرا که این مساله هم خانواده و هم مشاور شما را هیجان زده می کند.

در طول این مدت مشاور املاک می تواند در غیاب شما برای اگهی کردن و بازدید از خانه در هر زمان ممکن، برنامه ریزی کند و بنابراین دیگر نیازی نیست که شما برای هر بازدید مشتری کلی مقدمات فراهم کرده و هر بار خانه را مرتب و تمیز کنید.

تمامی مشاورین املاک معتقدند که در زمانیکه صاحبخانه در خانه نیست، ملک راحتتر و با سرعت بیشتری به فروش می رود. پس این توصیه را نادیده نگیرید.

به دنبال گزینه های فروش جایگزین باشید

چه کسی عنون کرده که حتما باید به همان روش سنتی پدران و مادرانمان برای فروش خانه اقدام کنیم؟ آژآنسهای جدید معاملات املاکی به شما اجازه میدهند که بدون استرس معاملات قدیمی، کارها را با کمک هم انجام دهید. به عنوان نمونه نگاهی به خدمات جدید خرید و فروش خانه مثل OfferPad بیاندازید، در این روش بجای اینکه منتظر خریدار باشید، مشتری خود به صورت مستقیم نسبت به خرید خانه شما اقدام می کند. بنابراین با این روش هر زمانی که اراده کنید خانه شما به فروش می رود.

امروزه تعداد بیشماری وبسایت مشابه خرید خانه با عناوین مختلف فعالیت می کنند، بنابراین زمان آن رسیده که با قطع وابستگی به روشهای سنتی و قدیمی از ابزار و امکانات جدید برای خرید و فروش خانه اقدام کنید.

به عنوان نمونه در ایران نیز وبسایتهای جدیدی در این زمینه فعالیت می کنند که می توانند تنها با فشردن چند دکمه خانه ایده ال را برای شما پیدا کرده و یا پروسه فروش خانه را برای شما آسان کنند. در این میان میتوان به وبسایت‌های موفقی همچون ihome.ir اشاره کرد. وبسایت ihome.ir با بهره گیری از تجربیات بین المللی در حوزه املاک و با سرمایه‌گذاری مشترک خارجی‌ها پا به عرصه بازار املاک ایران گذاشته و با شیوه‌های نوین فروش، پیدا کردن خانه را به یکی از آسانترین کارها و امور تبدیل کرده ؛همان شیوه‌ای که در تمام کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه جهان در حال اجراست. به عبارت دیگر شما می توانید با مراجعه به وبسایت ihome.ir و یا بهره گیری از اپلیکیشن آن، به راحتی خانه ایده آل خود را یافته و یا به فروش برسانید.

بنابراین اگر برای وقت و کاهش سطح استرس خود ارزش قائل هستند، حتما این روشها را امتحان کنید.

مسایل غیرقابل پیش بینی را درنظر داشته باشید

هر نوع وقفه ای در طول این پروسه استرس زا بوده و کیفیت کار را کاهش می دهد. در حقیقت فروش خانه یکی از ۵ موضوعیست که بیشترین استرس را در بین افراد ایجاد می کند.هر چه خانه شما بیشتر در بخش آگهی بازار بماند، شما باید فشار، خستگی و استرس بیشتری را تحمل کنید. به طور میانگین فروش خانه ۷۶ روز به طول می انجامد، پس حقیقت را قبول کنید و بدانید که در طول این پروسه ممکن است با شرایطی غیرقابل پیش بینی مواجه شوید.

پس از آراسته کردن حیاط جلوی خانه، تعمیر خرابی ها و رنگ آمیزی اتاقها، باید برای رفت و آمد های بی وقفه غریبه ها در تمام طول شبانه روز آماده باشید. تنها به آخر کار و پیروزی کامل این پروسه فکر کنید.

مترجم: گلاره کاویان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *