4 روش خلاقانه برای نظافت سخت ترین جاهای خانه

تاریخ بروزرسانی : ۲۰ دی ۱۳۹۵

وقتی صحبت از نظافت سخت‌ترین و دور از دسترس‌ترین بخش‌های خانه می‌شود، همه ما قبل از شروع کار تقریبا خودمان را تسلیم می‌کنیم و در بسیاری از مواقع یا از این کار طفره می‌رویم یا اینکه همه چیز را سرهم بندی می‌کنیم.

به‌گزارش وبلاگ ihome.ir، ما در این گزارش، همه شرایط و ابزار موجود برای فایق آمدن بر این موانع را فراهم آورده‌ایم. با کمک این دستورالعمل‌های ساده و گام به گام، می‌توانید بالاترین و دور از دسترس‌ترین فضا‌های خانه، نظیر پره‌های پنکه سقفی یا هواکش گرفته تا پایین‌ترین و نزدیک‌ترین آنها مثل سطل زباله و رادیاتور شوفاژ را به راحتی تمیز کنید.

در این گزارش، همچنین روش موثر و آسان تمیز کردن وسایل روزمره نظیر ریموت کنترل تلویزیون، موس و کیبورد را به شما آموزش می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

ریموت کنترل وکیبورد

شاید باورش برای شما سخت باشد اما میکروب‌های موجود روی ریموت کنترل تلویزیون از بسیاری نقاط دیگری چون جا دستمالی و دستگیره در توالت هم بیشتر است. محققان دانشکده پزشکی ویرجینیا نیز دریافته‌اند که روی بیش از 30 درصد ریموت کنترل‌های مورد آزمایش، ویروس سرماخوردگی وجود دارد. حالا فکرش را بکنید که روی دسته‌های بازی کنسول‌ها چه خبر است!

برای تمیز کردن ریموت کنترل تلویزیون، از یک کمپرس باد فشرده یا اسپری‌های مخصوصی که در بازار موجود است استفاده کنید و فضای بین دکمه‌ها را با فشار باد تمیز کنید. سپس با یک دستمال بدون پرز آنرا مرطوب آنرا تمیز کنید.

در مورد کیبورد کامپیوتر هم همینطور است. کیبوردها منشا آلودگی و میکروب هستند. میتوانید از ژل‌های مخصوص یا اسپری‌های باد برای نظافت درزهای آنها استفاده کنید.

keyboard_canned_air

پرده کرکره

شاید دیگر وقت آن شده تا دست به کار شده و پرده‌های کرکره را هم تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از یک دستکش کتان استفاده کنید و با کمک انگشتان خود پره‌های پرده کرکره را تمیز کنید. قبل از شروع، محلولی از آب گرم و سرکه سفید، با نسبت‌های برابر درست کنید. سپس در حالیکه دستکش کتان به دست دارید، انگشتان خود را داخل این محلول بزنید و لا به لای پره‌های کرکره را تمیز کنید. اگر مشاهده کردید هنوز پره‌ها به خوبی تمیز نشدند، نگران نباشید آنقدر از این محلول روی سطح بمالید تا کاملا تمیز شود. پس از اینکه دوده‌ها و کثیفی‌ها تمیز شد، با یک دستمال تمیز پره‌ها را مجددا خشک کنید و برق بیاندازید.

ss

پنکه سقفی

پیش از شروع، برای ایمنی بیشتر مطمین شوید که کلید اصلی یا فیوز پنکه را قطع کرده‌اید؛ بدین ترتیب دیگر کسی به صورت تصادفی آنرا روشن نخواهد کرد. حالا یک ملحفه کهنه در کف اتاق، درست زیر پنکه سقفی پهن کنید تا دوده و گرد و خاک روی زمین نریزد. حالا محلولی متشکل از آب و دو قاشق سرکه سفید درست کنید و داخل ظرف آب‌پاش بریزید. حالا این محلول را به طور سخاوتمندانه‌ای روی یک روبالشتی کهنه اسپری کنید. از یک نردبان بلند بالا بروید و رو بالشتی را به ترتیب روی هریک از پره‌ها بکشید و آنها را تمیز کنید. در حالیکه پره‌ها داخل رو بالشتی قرار دارند، به خوبی آنها را داخل روبالشتی تمیز کنید و سطح پارچه را روی پره‌ها بمالید. استفاده از روبالشتی باعث می‌شود تا گرد و خاک و دوده روی پره‌ها در فضا پخش نشده ووارد ریه شما نشود.

chandelier4

رادیاتور شوفاژ

باکتری‌ها و آلرژن‌های حساسیت‌زا در میان شبکه‌های شوفاژ برای مجاری تنفسی شما سم است. بنابراین، وقتی با رادیاتورها برخورد کنید یا هوای اتاق جابجا شود، این ترکیبات حساسیت‌زا و جرم‌ها در فضای اتاق پخش شده و این چرخه آلرژی زا و بیمارکننده ادامه پیدا می‌کند. هنگام گرم و سرد شدن رادیاتورهای شوفاژ نیز این اتفاق خواهد افتاد ضمن اینکه این اجرام روی بازدهی شوفاژ و میزان گرمایش آن نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

شیوه‌ای که برای تمیز کردن رادیاتورها به شما آموزش می‌دهیم، تنها چند دقیقه طول می‌کشد و فقط دوبار در سال کافیست از این روش استفاده کنید. قبل از شروع به کار اطمینان حاصل کنید که کل بدنه شوفاژ خشک است زیرا خیسی و رطوبت سبب زنگ زدگی بدنه شوفاژ می‌شود.

سپس با کمک برس شست و شوی بطری، لا به لای پره‌های شوفاژ را گردگیری کنید. حالا با جاروبرقی تمام گرد و خاک زیر و بین پره‌های شوفاژ را تمیز کنید.

radiator-problem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *