طراحی ویلای مدرن، صلح میان سنت و مدرنیته در دوگانه صفا دشت!

تاریخ بروزرسانی : ۲۸ آذر ۱۳۹۶

طراحی ویلای مدرن صفادشت به خواست کارفرما به صورت دوگانه طراحی شده است، دو گانه ای میان سنت و مدرنیته از دفتر دیگر به سرپرستی علیرضا تغابنی که برنده جایزه معمار سال 69 در بین ساختمان های مسکونی تک واحدی نیز شده است.

خانه های ایرانی: شکاف بین نسل ها همیشه بحث برانگیز بوده و در آینده نیز این مساله جنجالی تر می شود. این شکاف همراه با دیگر شکاف های فرهنگی و اجتماعی، این باور را ایجاد کرده که زندگی در ایران به نوعی همزیستی متنوعی است که سبک زندگی مختلف و یا حتی متناقض و اجتماعی ناهمگون را ایجاد کرده است. پروژه پیش رو نیز یک دوگانه است! دوگانه ای که علیرضا تغابنی به خوبی از پس ساخت آن بر آمده است و توانسته رتبه سوم جايزه معمار در گروه ساختمان های مسکونی تک واحدی را در سال 96 از آن خود کند، با این مطلب از  ihome  همراه باشید تا شما را با جزییات بیشتری از این ویلای خاص آشنا کنیم.

طراحی ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

مشخصات عمومی طراحی ویلای دوگانه صفادشت

 • نام پروژه : دوگانه صفا دشت
 • موقعیت: تهران، ایران
 • گروه معماری: دفتر معماری دیگر
 • کاربری: مسکونی – ویلایی
 • طراحان: علیرضا تغابنی به همراه سپیده صراف زاده، مژگان ضیایی، شهاب رمضانی، پیمان نوذری، مروارید ممیزیان، مهرداد مکارمی
 • کارفرما: فرهاد وفا
 • مساحت: 1025 متر مربع
 • سال پروژه: 1395
 • طراحی سازه: شرکت باستان پل (وحید قره خانی نیا)
 • تاسیسات مکانیکی: پایابنا آفرین (مجتبی عرب پور)
 • تاسیسات الکتریکی: پایابنا آفرین (سعید افشار)
 • نظارت: مهرداد مکارمی
 • مشاور طراحی منظر: بابک مستوفی صدری
 • مدیران اجرایی: علی اکبر بلوکی، علیرضا سیب سرخ(سفت کاری)، محسن شمشیری(نازک کاری)
 • گرافیست: عسل کرمی، فاطمه طباطبائیان، نگار درزی
 • ساخت ماکت: سجاد حسینی
 • عکاسان پروژه: استودیو دید، هامون مقدم، پرهام تقی اف، مجید جهانگیری
 • جوايز: رتبه سوم جايزه معمار در گروه ساختمان های مسکونی تک واحدی، برگزار كننده مجله معمار، 1396

طراحی ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

ایده اولیه طراحی ویلای صفادشت

تنوع در سبک زندگی، خصوصا در برخی موارد مانند فضاهای خصوصی-عمومی، سنتی-مدرن و مردانه-زنانه برجسته تر است و اثرات هر کدام از آنها را می توان در طراحی معماری در طول تاریخ در حوزه بندی، روابط توده و خالیف سلسه مراتب و سکانس بندی های فضایی مشاهده کرد. این تفاوت ها در معماری مناطق گوناگون ایران نیز دیده می شود، تفاوت هایی که بطور معمول از دیدگاه های فرهنگی و مذهبی مناطق مختلف ایران سرچشمه می گیرد.

طراحی ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

این مساله خود را در معماری مناطق مختلف جغرافیایی ایران براساس حقیقتی آشکار کرد که این مناطق توسط دیدگاه های دینی و موقعیت های منطقه ای و اقلیمی تحت تاثیر قرار گرفته اند. در مناطق شمالی که روابط اجتماعی بطور آزادانه تری وجود دارد، زندگی در فضاهای عمومی بطور معمول جریان داشته و فضاهای نیمه باز مانند تراس و حیاط اطراف منازل مسکونی را احاطه کرده اند.

طراحی ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

در حالی که در مناطق مرکزی ایران، فضاهای خالی درون ساختمان ها حضور داشته و برای دسترسی به آنها فرد باید از پیچ در پیچ و تو در تو گذر کند. در پروژه دوگانه صفادشت، تلاش کردیم این اختلافات را شناخته و با روش های متنوع سازماندهی، بر روی تفاوت سبک زندگی تمرکز کرده و آنها را به هم متصل کنیم.

طراحی ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

طراحی ویلای صفادشت

کارفرما در زمین اولیه خود، خواستار عمارتی برای خانواده مذهبی خود بود که آداب و رسوم مذهبی را در ماه های محرم و رمضان برگزار می کنند. همچنین در زمین کناری هم خواستار ساختمانی برای مهمانی های شبانه بود. ساختاری که برای این منظور در نظر گرفته شد، دو ساختمان جداگانه  ای بود که توسط یک پل به هم متصل می شدند. ساختمان اولیه از آجر ساخته و برای والدین طراحی شده است در حالی که ساختمان دوم که برای برگزاری مهمانی در نظر گرفته و عمدتا از شیشه ساخته شده است، مورد مصرف فرزند خانواده قرار می گیرد. این پروژه به روشی طراحی شد که در صورت لزوم می تواند جداسازی شده و هرکدام بصورت جداگانه فروخته شود.

طراحی ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

روند طراحی ویلای صفادشت

دیاگرام ساختمان اولیه بر اساس حیاط مرکزی شکل گرفته که توسط ساختمان احاطه شده است. همچنین مرز ساختمان توسط دیوارهای آجری و تعدادی پنجره مورد تاکید قرار گرفته است. دیاگرام ساختمان دوم دارای هسته ای سخت است که توسط فضای باز و نیمه باز احاطه شده است. در ساختمان مهمانی، تلاش شد تا فضای باز سیالی از طریق اتصال سقف معلق به هسته سخت ایجاد شود تا از طریف این سیالیت، بر دوگانگی این دو ساختمان تاکید شود.

طراحی ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

ویلای صفادشت و چالش های طراحی آن

چالش اصلی این پروژه نمایش این دو ساختار متناقض است که انعکاس دهنده زندگی روزمره جاری است و در نتیجه ساختار پروژه با منطق متضاد آن را در نوع کاربری متفاوت همخوانی دارد. به گونه ای که هر گروه با خصوصیات و ویژگی های متناقض خود، قادر است بدون آزار رساندن به دیگری زندگی خود را ادامه دهد؛ درست مانند آنچه در زندگی روزمره این خانواده وجود دارد.

طراحی پلان ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

طراحی پلان ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

مقطع طراحی ویلای مدرن دوگانه صفا دشت

بررسی پلان و مقطع ویلای صفادشت

اگر شما هم از طراحی ویلای صفادشت لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر ویلای صفادشت

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily |ترجمه شده در  تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *