14 نکته کلیدی برای فروش آسان‌تر خانه

تاریخ بروزرسانی : ۲۳ مرداد ۱۳۹۵

فروش خانه یکی از سخت ترین کارهاست و ظرافت‌های خاص خود رادارد. بسیاری از فروشندگان خانه‌های خود را برای فروش کاملا خالی می‌کنند و بسیاری دیگر به دلیل اینکه فکر می‌کنند چون می‌خواهند خانه خود را فروشند نباید هزینه‌ای برای ترمیم و زیبایی بیشتر آن بکنند، خانه خود را به شکل بهم ریخته و با همان خرابی‌ها و کثیفی ها به معرض فروش می‌گذارند که این مساله حتی سبب تنزل جدی قیمت پیشنهادی ازسوی خریدار یا فراری شدن آنها می‌شود. اگر شما هم می‌خواهید خانه خود را هوشمندانه در معرض فروش قرار دهید، این 14 روش را دنبال کنید.

به گزارش ihome.ir جامع‌ترین وب‌سایت املاک کشور، فروش خانه به خصوص در دوران رکود بازار کاری بسیار سخت و طاقت‌فرسا است اما با برجسته کردن ویژگی‌های مثبت، نقاط قوت و کاستن از ضعف‌ها به‌راحتی می‌توانید خانه خود را برای فروش در معرض دید همگان قرار داده و شانس فروش آن را به حداکثر برسانید. لابد می‌پرسید چگونه؟ ما این 14 راهکار را برای شما درنظر گرفته‌ایم.

با شلختگی خداحافظی کنید

مهم‌ترین چیزی که باید قبل از آماده کردن خانه خود برای فروش درنظر بگیرید این است که خانه خود را از شر هرگونه شلختگی و به هم ریختگی خلاص کنید. قانونی را وضع کنید که به ازای هر وسیله جدیدی که وارد خانه می‌شود، یک وسیله کهنه را از خانه خارج کنید. یکی از مسایلی که باعث به هم ریختگی و شلوغی خانه‌ها می‌شود، استفاده زیاد از مبلمان و وسایل منزل است. فروشندگان حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنند که در هنگام به فروش گذاشتن خانه خود، دستکم نیمی از وسایل و مبلمان را از خانه خارج کنید. با این کار خانه شما بسیار بزرگ‌تر و دلبازتر بنظر می‌رسد.

گروه بندی مبلمان

یک باور عمومی این است که با چسباندن مبلمان به دیوارها، فضای خانه بزرگتر بنظر می‌رسد اما واقعا این طور نیست بلکه در عوض می‌توانید فضای هال و پذیرایی را با فاصله دادن مبلمان و صندلی‌ها از دیوار حتی بزرگتر از قبل نشان دهید. برای این کار بهتر است مبل و صندلی‌ها را به صورت‌ گروه‌های راحت به هم بچسبانید و بدین ترتیب نه تنها فضای بازتری خواهید داشت و خانه بزرگتر به نظر می‌رسد بلکه فضای موجود کاربردی‌تر خواهد شد.

april06decnews_staging_4_H2.jpg.rend.hgtvcom.966.725

به مبلمان خود آهنگ ببخشید

هرگز خودتان را نسبت به جابجا کردن مبلمان، تابلوها و وسایل خانه محدود نکنید بلکه این شهامت را داشته باشید تا وسایل خود را هر از گاهی در خانه جابجا کنید. اینکه یک وسیله را فقط برای هال یا پذیرایی خریده‌اید الزاما بدان معنا نیست که نمی‌توانید با همان مبلمان در اتاق خواب خود یک فضای عالی نشیمن داشته باشید. می‌توانید با استفاده از میز ناهار خوری که در پذیرایی کمتر از آن استفاده می‌شود، در مقابل پنجره اتاق خود و قرار دادن یک چراغ مطالعه یا سایر وسایل روی آن، یک میز زیبای نوشتن یا مطالعه بسیار زیبا در اتاق خود داشته باشید.

تغییر اساسی کاربری اتاق‌ها

اگر در خانه شما اتاقی هست که تنها از آن برای جمع کردن وسایل به درد نخور استفاده کرده‌اید و بیشتر شبیه انباری است تا اتاق، بهتر است آن را به کلی زیر و رو کرده و به اتاقی تبدیل کنید که به ارزش خانه شما بیافزاید. به راحتی می‌توان با افزودن یک صندلی دسته دار، یک میز کوچک و یک چراغ، این اتاق بلااستفاده را به یک اتاق راحت و دنج برای مطالعه تبدیل کرد. اگر می‌خواهید این اتاق بیشتر جلوه پیدا کند و ارزش خانه شما را چند برابر کند، می‌توانید دستی به سر و گوش دیوارها بکشید و روی آنها را با پارچه و پرده بپوشانید. برای کف هم می‌توانید از موکت یا فرش‌های ارزان قیمت استفاده کنید و با قرار دادن چند پشتی و کوسن، این اتاق را به یک اتاق نشیمن سنتی برای استراحت و لم دادن و حتی اتاقی برای یوگا و مدیتیشن تبدیل کنید.

DH06_Tour_projectRoom_wide.jpg.rend.hgtvcom.966.725

نورپردازی خانه

یکی از کارهای مهمی که می‌تواند یک خانه خفه و قدیمی را به خانه‌ای دلباز، گرم و صمیمی تبدیل کند، نورپردازی عالی است و این درحالیست که بسیاری از خانه‌های ما از این موهبت بی بهره هستند. برای حل این مشکل، کمی نور خانه‌های خود را افزایش دهید. در اینجا برای هر 5 متر مربع، افزایش 100 وات به نور خانه کفایت می‌کند. برای هر اتاق تنها به یک یا دو لامپ یا دو طیف مختلف نوری بسنده نکنید بلکه آنرا به سه طیف نوری افزایش دهید. این نورپردازی می‌تواند روی سقف، زیر کابینت، روی میز و خیلی فضاهای دیگر خانه انجام شود.

april06decnews_staging_8_H.jpg.rend.hgtvcom.966.725

اتاق را بزرگتر کنید

برای آنکه اتاق‌های خود را بزرگتر معمول جلوه دهید، در آنها از همان رنگی استفاده کنید که روی دیوارهای اتاق مجاور از آن استفاده کرده‌اید. اگر آشپزخانه یا اتاق پذیرایی شما کوچک است، استفاده از تم یکپارچه این حس را القا می‌کند که فضای بزرگتری دارید. اگر خانه شما نورگیر، پاسیو یا حیاط خلوت دارد، با استفاده از رنگ آمیزی سبز، می‌توانید سبب انعکاس نور طبیعی در آن شوید بدین ترتیب فضای خانه بزرگتر به‌نظر می‌رسد. یکی دیگر از ترفندهای طراحی منزل این است که برای رنگ آمیزی دیوارها نیز از همان رنگ کفپوش‌ها، فرش‌ها و پرده‌ها استفاده کنید. بدین ترتیب فضای خانه بزرگتر بنظر می‌رسد و حس یکپارچگی را القا می‌کند.

HDTS1901-Sunroom.jpg.rend.hgtvcom.966.725

خنثی و جذاب

رنگ آمیزی هال و پذیرایی و اتاق نشیمن با رنگ‌های طبیعی و خنثی، کمک می‌کند تا فضای خانه از حالت از مد افتاده و قدیمی فاصله بگیرد. حتی اگر دیوارهای اتاق پذیرایی کاملا سفید هستند، از فرصت استفاده کنید و نیمی از آنرا به رنگ‌های گرم یا خنثی درآورید. امروزه، تعریف رنگ خنثی کاملا عوض شده و طیفی رنگی فراتر از رنگ بژ یعنی از عسلی تا سبزآبی ملایم را دربر می‌گیرد.

hsold204-after-living.jpg.rend.hgtvcom.966.725

 

آزمایش تنوع رنگی

در استفاده از رنگ‌های تیره برای سرویس‌های بهداشتی، ناهارخوری یا اتاق خواب نهراسید. استفاده از رنگ‌های عمیق و پررنگ می‌تواند فضا را صمیمانه‌تر، مهیج‌تر و حتی راحت‌تر جلوه دهد. البته مجبور نیستید که در این کار افراط و تفریط کنید بلکه می‌توانید تنها یکی از دیوارها را به رنگ تیره درآورید تا نگاه‌ها را به سمت شومینه زیبای خود یا پنجره‌های عاشقانه پذیرایی جلب کنید.

چیدمان متنوع دیوار آویزها و تابلوها

اگر در خانه شما هم مانند بسیاری از خانه‌های دیگر، آثار هنری و تابلوها را در یک خط مستقیم و یک ارتفاع مشخص روی دیوارها نصب شده، کاملا در اشتباه هستید. نصب تابلوهای نقاشی و تصاویر به شیوه کلیشه‌ای می‌تواند باعث شود که این آثار اصلا دیده نشوند. در مقابل، آثار هنری که به شیوه خلاقانه روی دیوار نصب می‌شوند آنها را به خوبی نشان داده و فضای خانه را جذاب‌تر و دیدنی‌تر می‌کند. پس سعی کنید این ساختارها را بشکنید و به چیدمان دیوارکوب‌ها و تابلوها تنوع ببخشید.

aimee-kim-dining-art.jpg.rend.hgtvcom.966.725

چیدمان سه تایی

تلفیق و چیدمان وسایل درست در کنار هم فضای خانه را جذاب‌تر و صمیمانه‌تر نشان می‌دهد. وقتی صحبت از وسایل چشم‌نواز می‌شود، اعداد فرد به خصوص عدد 3، جذاب‌تر است. همچنین به جای چیدن سه وسیله در یک خط مستقیم از ترکیبات مثلثی استفاده کنید و هر کدام از وسایل را در یک نقطه قرار دهید. همچنین ابعاد هم در این چیدمان مهم است. بنابراین اگر از ترکیبات سه‌تایی استفاده می‌کنید، حواستان به تنوع ابعاد و ارتفاع وسایل باشد. سعی کنید وسیله بزرگتر را عقب‌تر و کوچکترها را جلوتر قرار دهید.  به منظور تاثیر حداکثری، وسایل هم‌رنگ، هم بافت و هم شکل را گروه بندی کنید.

april06decnews_staging_12_H2.jpg.rend.hgtvcom.966.725

به باغچه خود پاتک بزنید

خانه‌های جذاب تقریبا همیشه مملو از گل و گیاهان گران قیمت هستند اما شما می‌توانید همین تاثیر را با پاتک زدن به باغچه حیاط خود ایجاد کنید. تاثیر استفاده از گل‌های باغچه‌ای و حتی شاخه‌های پر از شکوفه‌های بهاری دستکمی از تاثیر گل‌های ارکیده گران قیمت ندارد.

تغییر ظاهر

شاید شما هم نتوانید هزینه‌های سنگین تعویض کابینت‌ها را تقبل کنید اما به راحتی می‌توان با تعویض درهای کابینت یا دراورها، دستی به سر و روی خانه و آشپزخانه خود بکشید. همچنین می‌توانید هر وسیله جدیدی که به آشپزخانه می‌افزایید را به همان رنگ درآورید؛ به جای تعویض کامل ماشین ظرفشویی نیز تنها می‌توانید در آنرا تعویض کرده یا از برچسب‌های رنگی روی بدنه آن استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید از شرکت سازنده استعلام کنید و ببینید که آیا آنها این خدمات را ارائه می‌دهند یا خیر؟ اگر این امکان وجود نداشت از ورقه‌های لمینت چسب‌دار استفاده کنید.

hdts1602_Kitchen-After.jpg.rend.hgtvcom.966.644

تعمیر خرابی‌ها و رفع نقص

پروژه‌های ناتمام می‌تواند خریداران احتمالی را فراری دهد. هرگونه نقص یا شکستگی کفپوش‌ها یک پرچم قرمز برای خریداران محسوب می‌شود. فراموش نکنید هزینه این تعمیرات جزیی بسیار کمتر از هزینه‌ای است که برای تخفیف یا تنزل قیمت خانه به بهانه این مشکلات باید بپردازید.

کاشی‌های براق و جذاب

استفاده درست از کاشی‌هایی که به شکل حرفه‌ای انتخاب و رنگ بندی شده‌اند، جلوه مدرن و جدیدی به حمام و سرویس بهداشتی می‌بخشد. همچنین، تجهیز سرویس بهداشتی و حمام به وسایل و لوازم کافی باعث می‌شود تا خریدار احساس کند وارد یک مرکز پیشرفته آب‌درمانی شده است. برای جلوه بهنر حوله‌ها را رول کنید و روی قفسه‌ها بچینید؛ از سبدها و شمع‌های تزیینی استفاده کنید چرا که این کار جلوه جذابی به حمام و سرویس بهداشتی می‌بخشد ضمن اینکه این کار هزینه چندانی هم ندارد اما در عوض بر قیمت خانه تاثیر چشمگیری می‌گذارد.

lori-dennis-bathroom-blue-tile.jpg.rend.hgtvcom.966.725

ترجمه: محسن عارفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *