۵ رویداد مهم زندگی که باید برای آن برنامه ریزی کرد

تاریخ بروزرسانی : ۲۱ آذر ۱۳۹۵

هرچند پیش‌بینی اتفاقات و رویدادهای زندگی و زمان وقوع آنها دشوار و حتی غیرممکن است، اما بهترین راه برای اینکه از غافلگیری خود جلوگیری کنید این است که از نظر مالی برای این رویدادها برنامه‌ریزی داشته باشید.

به‌گزارش وبلاگ ihome.ir، هرچقدر هم که برای زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشید، اما بازهم ممکن است مسیر زندگی‌تان تغییر کند و باعث شود در این برنامه‌ریزی‌ها دست به تغییر بزنید. خواه آنکه برای ورود به دانشگاه یا آغاز نخستین شغل زندگی خود آماده شوید یا حتی اگر سالهاست که کار می‌کنید، بازهم برخی اتفاقات و رویدادها در طول زندگی هست که باید برای آنها برنامه‌ریزی داشته باشید. از همه مهم‌تر اینکه باید ازنظر مالی برای آنها آماده شده و اهداف مشخصی را برای مسیر آینده زندگی خود، چه ازنظر مالی و چه از نظر حرفه‌ای تعیین کنید.

با این‌حال، حتی اگر این اهداف را هم تعیین کرده باشید، بعضی وقتها زندگی شما مسیر خود را می‌رود. در زندگی هزینه‌های عادی ماهانه بسیاری وجود دارد که باید برای آنها برنامه‌ریزی کنید اما در عین حال باید هزینه‌های احتمالی که بر اثر اتفاقات مختلف زندگی برای افراد رخ می‌دهد را نیز مدنظر داشته باشید. اگر تاکنون برای این هزینه‌ها بودجه‌ای را اختصاص نداده‌اید یا اینکه از وضعیت مالی خود خسته‌ شده‌اید، بازهم راه‌هایی وجود دارد که این فرآیند خسته‌کننده را جذاب‌تر می‌کند. به محض اینکه موفق شدید هزینه‌های اصلی و اولیه زندگی را مشخص کنید، وقت آن می‌رسد تا برنامه‌ریزی برای برخی رویدادهای زندگی خود را که می‌تواند هزینه‌های سنگینی به دنبال بیاورد، آغاز کنید. در ادامه به مهمترین این رویدادها که باید برای آنها برنامه‌ریزی مالی داشته باشید، اشاره می‌کنیم.

دانشگاه و تحصیل

شما خود را آماده ورود به دانشگاه می‌کنید و حتما خوب می‌دانید که تحصیل در دانشگاه چقدر هزینه درپی دارد. اگر خیلی خوش شانس باشید می‌توانید از بورسیه و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی استفاده کنید اما فراموش نکنید احتمال اینکه ناچار به دریافت وام‌های تحصیلی سنگین شوید نیز کم نیست. بنابراین خیلی مهم است که اطلاعات کافی را درباره وام‌های تحصیلی و تفاوت‌های آنها کسب کنید. همچنین اگر جزو والدینی هستید که بزودی فرزندشان وارد دانشگاه می‌شود، یکی از بهترین کمک‌ها به فرزندتان این است که مطمئن شوید که او با دریافت این وام‌های تحصیلی حداکثر استفاده را خواهد برد. اگر زمان کافی دارید، شروع به پس‌انداز کنید و از همین حالا صندوقی را برای پس‌انداز هزینه‌های تحصیلی فرزندتان تشکیل دهید و او را تشویق کنید تا نمرات بالاتری بگیرد تا شانس او برای دریافت کمک‌هزینه تحصیلی یا بورسیه افزایش یابد.

Graduates walking towards future

ازدواج و تشکیل خانواده

شاید بخواهید زود ازدواج کنید یا شاید اعتقاد داشته باشید که هرگز ازدواج نمی‌کنید. اما هر تصمیم یا احساسی که اکنون دارید ممکن است در مواجهه با فرد مورد نظرتان تغییر کند. به هر حال، ازدواج بسیار گران است؛ هزینه یک ازدواج معمولی در آمریکا ۲۶ هزار و ۴۴۴ دلار است که این بستگی به خیلی موارد دارد. البته این هزینه‌های فقط به ازدواج ختم نمی‌شود بلکه خدای ناکرده، طلاق هم بسیار پرهزینه است. پس هر چه زودتر برای ازدواج خود پس‌انداز کنید بهتر است. از همین حالا هزینه‌های ازدواج را در بودجه ماهانه خود بگنجانید.

%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%ac

هزینه‌های پرداخت اقساط و خرید خانه

خرید خانه یکی از رویاهای همیشگی ماست.اگر بخواهید صاحب خانه شوید، به احتمال زیاد ناچار هستید اقدام به اخذ وام کنید مگر آنکه بخواهید کل پول آن را نقدا بدهید که این مساله هم برای بسیاری از ما امکانپذیر نیست. همچنین، ناچار هستید برای تامین پول پیش وام یا خرید خانه پس‌انداز داشته باشید که در این راه نیاز به فروش دارایی‌ها، افزایش پس‌انداز، تعدیل هزینه‌ها و خیلی اقدامات دیگر دارد.

%d8%a7%d9%82%d8%b3%d8%a7%d8%b7

بازنشستگی

هیچ وقت برای فکر کردن راجع به بازنشستگی زود نیست. هرچه زودتر شروع کنید، بیشتر می‌توانید پس‌انداز کنید. حتی اگر فکر می‌کنید برای شروع پس‌انداز خیلی تعلل کرده‌اید، بهتر است خیلی زود اقدام به برنامه‌ریزی کنید زیرا بازنشستگی یکی از مهمترین و بزرگترین رویدادهای مالی محسوب می‌شود که ممکن است با آن مواجه شوید و تقریبا هیچ‌کس نمی‌تواند از دست آن فرار کند. حتی اگر تصمیم بگیری به صورت پاره‌وقت یا تا زمانی که زنده هستید کار کنید، بازهم فرقی نمی‌کند، باید بدانید که بودجه شما چگونه مانند سن شما تغییر می‌کند.

senior couple watching the sunset

مرگ

بالاخره سرنوشت همه ما دیر یا زود به مرگ ختم می‌شود. مانند تمامی مواردی که ذکر شد، هرگز نمی‌توانید حدس بزنید که دقیقا چه زمانی عمرتان پایان می‌یابد بنابراین برنامه‌ریزی برای آن بسیار دشوار است. بهترین اقدام این است که برای انجام هزینه‌های کفن و دفن پول کافی در اختیار همسر یا فرد امین خود بگذارید و اگر فرزند یا همسر دارید، برای حمایت مالی از او نیز باید برنامه‌ریزی کرده باشید. همچنین، باید از همین حالا اقدام به تنظیم وصیتنامه کرده و در آن برخی اختیارات قانونی را به وکیل خود تفویض کنید. در ضمن نباید بیمه عمر را نیز فراموش کنید. گرچه فکر کردن به مرگ شاید برای شما خوشایند نباشد، اما برنامه‌ریزی برای آن بسیار مهم است.

Walk into the light

Walk into the light

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *