۱۸ فیلم که هر کارآفرینی باید ببیند

تاریخ بروزرسانی : ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

اگرچه هالیوود با ساخت برخی فیلمها به خوبی مشکلات و موفقیت های کارآفرینان را به نمایش درآورده، اما همانطور که می دانید بهترین راه برای کشف واقعیت از میان تخیلات و افسانه می گذرد.

به گزارش ihome.ir جامع‌ترین وب‌سایت املاک کشور، در همین راستا ۱۸ فیلم تشویق کننده، سرگرم کننده و در عین حال آموزنده انتخاب شده که به شما کمک می کند تا همزمان با راه اندازی کسب و کار جدید خود بتوانید از نکات آموزنده آن به خوبی بهره مند شوید.

Startup.com

 فیلمی مستند که در سال ۲۰۰۱ ساخته شده و فراز و نشیب جریان واقعی و نحوه راه اندازی استارتاپ GovWorks را به چالش کشیده. سازمانی که توانست در مدت زمانی کوتاه ۶۰ میلیون دلار از رسانه های مبادلاتی و موسسه سرمایه گذاری نیویورک کسب درآمد داشته باشد. این فیلم به زیبایی بررسی و درک موضوعاتی همچون جهش اقتصادی و ورشکستگی در دوره dotcom را به تصویر کشیده و بنابراین می توان از آن به عنوان داستانی آگاه کننده یاد کرد، داستانی که طی آن تهدید دوستی ها در شراکتهای تجاری به نمایش درآمده است.

موضوع اصلی فیلم: امور مالی کارآفرینان و موسسان، افزایش سرمایه، مدیریت رشدیافته، مهارتهای کارآفرینی، تیم سازی و مهارتهای مدیریتی.

Catch Me If You Can

با شنیدن نام فیلم “Catch Me If You Can” ، هنرمندی و جذابیت نقش “Frank Abagnale”  با بازی “لئوناردو دیکاپریو” را به خاطر می آورید. نقشی که با مهارت استادانه و سلطه گرایانه اش همه را مجذوب خود کرده است. این فیلم که بر پایه داستانی واقعی ساخته شده، فیلمی کلاسیک که یک سفر کارآفرینانه و پر از خلاقیت را با مثال و نمونه به نمایش درآورده است. “Catch Me If You Can” تم ها و موضوعات مهمی ازجمله حل خلاقانه مشکلات و تبدیل موقعیت های دشوار به مثبت را تحت الشعاع قرار داده است.

موضوع اصلی فیلم: مهارتهای کارآفرینانه، خلاقیت و نوآوری، پشتکار و ثبات قدم، بینش تجاری، تکنیک های فروش شخصی و منابع تامین سرمایه کارآفرینی.

image02

Lord of War

اگر ترجیح شما یک کمدی تلخ با خمیر مایه هیجان و اکشن است، دیدن فیلم Lord of War را به شما پیشنهاد می کنیم. فیلمی جنگی-جنایی که داستان زندگی “یوری اورلو” را با بازی دیدنی “نیکلاس کیج” به تصویر در آورده، مهاجری اکراینی که برای کسب موفقیت، مسیر تجارت غیرقانونی اسلحه را برگزیده است. جدا از اخلاقیات، جاه طلبی، سرسختی و توانایی در تحمل ریسک و خطر، برخی از شاخص های  لازم برای موفقیت یک کارآفرین بوده که در این فیلم به آنها پرداخته شده. علاوه بر این، اگر خواهان یادگیری عواملی مانند رشد، ایجاد وفاداری در مشتری و تکنیکهای مذاکره هستید، باید بدانید که با دیدن این فیلم خواسته شما برآورده می شود، تا جایی که بسیاری از صحنه های این فیلم با ماجراهای کسب و کار شخصی شما درهم آمیخته می شود.

موضوع اصلی فیلم: مهارت های کارآفرینی، بازارهای نوظهور، روشهای خلاقانه حل مشکل، مدیریت بحران، تکنیکهای مذاکره، ایجاد وفاداری در مشتری، استراتژی های رقابتی و ژئوپلتیک.

download

Wall Street

تا به حال شده که پس از کسب قدرت و موفقیت ناگهان به سمت سراشیبی و شکست کشیده شوید؟ در فیلم “Wall Street” این تم از نگاه “Bud Fox” با بازی “چارلی شین” نمایش داده شده است، یک دلال سهام جاه طلب که ماجرای کسب و کار و تجارت اقتصادی وال استریت را روایت می کند.

گفتنی است که این فیلم از داستان “greed is good” اقتباس شده و پنجره ایست به سوی موسسات سهام، مدیریت بورس، اصول و قوانین سرمایه گذاری و بازارهای سرمایه. اضافه بر این اگر فکر میکنید که فیلم “The Wolf of Wall Street” مقداری زیاده روی کرده، این فیلم نسخه و تفسیری ساده تر و خودمانی تر از یک داستان اجتماعی – انتقادیست.

موضوع اصلی فیلم: سرمایه گذاری مشترک، مدیریت سهام، بازارهای سرمایه، پایه و اصول قانون سرمایه گذاری، ادغام ها و مالکیتها، ارزش شرکتها و اخلاق کسب و کار.

WALL STRRET

Rogue Trader

این فیلم که در سال ۱۹۹۹ ساخته شده، داستان واقعی سرمایه گذاری بلندپرواز، اما ورشکسته است که از قدیمیترین و مهمترین مشتریان بانک های بریتانیا با نام بارینگ بانک بوده و نشان می دهد که چگونه پول می تواند به بروز انواع رفتارهای دیوانه وار منجر شود. در حقیقت یک داستان هشدارآمیز درباره افرادیست که تصور میکنند پول و قدرت آنها را ناگزیر به انجام هر کاری می کند.

موضوع اصلی فیلم: ارزشیابی سهام، گزارش مالی، بازارهای سرمایه، بازارهای نوظهور و اخلاق کسب و کار.

Capture

Twelve Angry Men

شاید یکی از بهترین فیلمهای تاریخ سینما، ” ۱۲ مرد عصبانی” باشد، درامی قضایی و زیرکانه که لایه های مختلفی از مهارت رهبری، روانشناسی رفتار گروهی و درگیر بودن سیستم های ارزش گذاری را در برمی گیرد. ۱۲ مرد عصبانی یکی از فیلمهاییست که حتما باید ببینید، چراکه شما را به تفکر درباره چگونگی تصمیم گیریهای مهم مجبور می کند.

موضوع اصلی فیلم: تکنیکهای مذاکره، متدهای تشویقی و ایجاد وفاق.

TAM_crop

Office Space

این کمدی آمریکایی به فرهنگ مشارکت در یک کمپانی نرم افزاری دهه ۱۹۹۰ پرداخته و طی آن روابط محرمانه و مخفیانه محیط کار و سیاستهای اداری مورد بررسی قرار گرفته است. فیلمی سرشار از صحنه های خنده دار که در عین حال شما را مجبور می کند که درباره رهبری، تکنیک های تیم سازی و پیشرفتها و ارتقای کاری عمیقا فکر کنید.

موضوع اصلی فیلم: فرهنگ مشارکت، مربیگری، ارتقای شغلی، رهبری، برقراری تعادل بین  زندگی و کار، ابقا و نگهداشت کارمندان، تکنیکهای تیم سازی و مدیریت فناوری اطلاعات.

B000AP04L0

The Godfather trilogy

فیلم سه قسمتی “پدرخوانده” شاید بهترین فیلم تاریخ سینما بخصوص برای کارآفرینان باشد، پاسخی به چرایی روابط و ساخت شبکه های تیمی، نحوه کمک به مردم برای شروع کسب و کاری جدید و موفق و درک رقابتها؛ تا جایی که تاثیر آن در این پروسه غیر قابل مذاکره و غیرقابل انکار است. این فیلم های به شدت سرگرم کننده، با صحنه های دلهره آور و تحریک کننده ترکیب شده و در نتیجه به شما کمک می کند تا برای روبرویی با چالشها و مشکلات کسب و کار جدید خود آمادگی لازم را پیدا کنید.

موضوع اصلی فیلم: استرتژی های رقابتی، ابقا و نگهداشت کارمندان کلیدی، اتحاد، ادغام و مالکیت، ادامه همکاری و انواع شراکت های طولانی مدت.

The-Godfather-the-godfather-trilogy-9109850-1191-842

The Usual Suspects

اگر از یک فیلم روانشناسی هیجان انگیز با پایانی ابهام آمیز و پیچیده لذت می برید، دیدن فیلم “The Usual Suspects” حتما توصیه می شود.داستان فیلم به صورت موازی و فلش بک بین گذشته و زمان حال می‌گذرد. پنج خلافکار حرفه‌ای به صورت یک باند جنایی دور هم جمع می‌شوند و جنایات متعددی انجام می‌دهند. آنها در حین سرقت از یک کشتی، بدلیل وجود مواد منفجره، کشته می‌شوند و فقط وربال و ملوانی اهل مجارستان زنده می‌مانند. ملوان مجاری را به بیمارستان می‌برند و پلیس وربال را دستگیر می‌کند و از او می‌خواهد که بگوید داستان چیست. تمام فیلم بازجویی پلیس از وربال است که متوجه می‌شود کایزر شوزه یکی از همان پنج نفر است و نقشهٔ کشتن آنها کاملاً از قبل طراحی شده. تم اصلی فیلم درباره تقویت رهبری، قدرت و نفوذ و استرتژیهای تجاری بلند مدت است که به عنوان راهکاری با ارزش برای کارآفرینان مشتاق کاربرد خواهد داشت.

موضوع اصلی فیلم: تقویت و تثبیت رهبری، نفوذ و قدرت، استرتژیهای تجاری بلند مدت، همکاری، تکنیک ریسک و پاداش، مهارتهای کارآفرینانه، نوآوری و خلاقیت، تقویت برندسازی، بازاریابی، عملیات، برنامه ریزی، تهیه، توزیع و اجرا.

The-Usual-Suspect-1995-HD-720p-BluRay

Enron: The Smartest Guys in the Room

این فیلم مستند در سال ۲۰۰۵ بر اساس پرفروش ترین کتاب سال با نامی مشابه ساخته شده و به یکی از بزرگترین رسوایی های تجاری تاریخ آمریکا یعنی نابودی شرکت Enron پرداخته است. تماشای این فیلم به افرادی که به دنبال انگیزه و محرک هستند قطعا توصیه می شود، چراکه  نمونه ایست کاملا جالب و  شوک آور از فساد شرکتهای مدرن و امروزی.

موضوع اصلی فیلم: گزارش های مالی و ترکیبی، ادغام گزارش، حسابداری نا متعادل، اخلاق کسب و کار و مشکلات سازمانی.

ERON

How To Get Ahead In Advertising

حتی اگر به دنبال روش ها و امور تبلیغاتی هم نباشید، دیدن این فیلم مطالب جالبی درباره روش های حل خلاقانه مشکلات را به شما آموزش می دهد. How To Get Ahead In Advertising در اولین دوره انتشار با استقبال خوبی روبرو نشد ولی سالها بعد از آن به عنوان فیلمی طنز و سرگرم کننده یاد شد که در بین طرفداران صنعت تبلیغات، مشتری خاص خود را پیدا کرد. این فیلم مطمئنا شما را وادار می کند تا در دنیای تجارت و کسب و کارها به گونه ای متفاوت بیاندیشید.

موضوع اصلی فیلم: استارتژی بازاریابی، راه و چاه تبلیغات، تقسیم بندی بازار و برندسازی.

how-to-get-ahead-in-advertising.36984

The Devil Wears Prada

با دیدن این فیلم مطمئنا برای شیرجه زدن به سمت آرزوها و دنبال کردن رویاهای کاری خود ترغیب خواهید شد. این فیلم به شما نشان می دهد که چگونه موقعیت های بد و ناجور را مدیریت کرده و کنترل آن را به دست بگیرید. همچنین به شما یاد می دهد که چگونه دنیای نا آشنای اطراف خود را روایت کرده و بدانید که کار سخت و تلاش بی وقفه در نهایت به نتیجه ای مطلوب منتهی خواهد شد. The Devil Wears Prada همچنین پنجره ای جدید به سوی دنیای مد باز کرده و به شما یاد می دهد که چگونه از موقعیت های مختلف به عنوان نردبانی برای پیشرفت استفاده کنید.

موضوع اصلی فیلم: برندسازی، تکنیکهای فروش، اهمیت رسانه و ارتقای شغلی.

download (3)

  Thank You For Smoking 

“Thank You For Smoking” فیلمیست کامل و منحصربفرد برای یک کارآفرین بازاریابی فهمیده و زرنگ و یا هرکسی که خواهان یادگیری ترفندهای فروش باشد. “Thank You For Smoking” روایتیست از لابی گری “نیک نیلر” در صنعت دخانیات؛ فردی که با روش های خلاقانه و حرفه ای مباحث و مذاکرات را با هدف دفاع از صنعت دخانیات و در موقعیت های چالش زا طولانی و پیچیده می کند. تماشای این فیلم برای علاقمندان به موضوعات مدیریت بحران، روابط عمومی و تاکتیکهای مباحثه  توصیه می شود.

موضوع اصلی فیلم: روابط عمومی، کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی، مدیریت بحران، ارتباطات مشارکتی و مهارتهای مذاکره موثر.

download (2)

Glengarry Glen Ross

این فیلم بر اساس نمایشنامه ای درباره ۴ مشاور املاک ساخته شده، مدیر اداره آنها طی یک بیانیه اعلام می کند که تا هفته آینده کلیه کارمندان شرکت بجز دو نفر از بهترینها اخراج خواهند شد و طی آن نمایشی سرگرم کننده از رقابتها و تخلفات شکل می گیرد. در این فیلم یاد می گیرید که اگر قصد شروع کسب و کاری جدید را دارید، از قبل هوشیار باشید، چراکه گاهی اوقات مسیر موفقیت خیلی سطحی تر از چیزیست که فکر می کنید.

موضوع اصلی فیلم: تکنیکهای فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، مذاکره و عقد قرارداد.

12

The Merchant of Venice

فیلم سینمایی “تاجر ونیزی” که بر اساس نمایشنامه شکسپیر ساخته شده، یکی از بهترین فیلم های “آل پاچینو” ست.داستان فیلم درباره «باسانیو» (فاینز) است که برای خواستگاری از «پورشیا» (کالینز) به سه هزار سکه نیاز پیدا می کند و دوستش، «آنتونیو» (آیرونز) برای تهیه ی این پول به نزول خوار یهودی، «شایلاک» (پاچینو) روی می آورد. اما «شایلاک» به شرطی این پول را در اختیار «آنتونیو» می گذارد که در صورت بازپرداخت نشدن وام در تاریخ مقرر، «آنتونیو» به جایش تکه ای از گوشت بدنش را تقدیم کند. این فیلم پر است از درس هایی درباره شراکت تجاری، ارزیابی ریسکی و قوانین بازرگانی که امروزه نیز دارای ارزش است.

موضوع اصلی فیلم: مذاکره عقد قرارداد، قوانین بازرگانی، ارزیابی ریسک و اصول قانونی کسب و کار.

Merchant-poster

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

کلیه صحنه های این فیلم از ابتدا تا انتها سرگرم کننده بوده و همچنین شما را وادار می کند تا درباره وفاداری و رهبری تفکر کنید و در عین حال به خاطر ژانر کمدی، خنده و شادی شما را در کل فیلم تضمین می کند.

موضوع اصلی فیلم: روابط بین الملل، ژئوپلیتیک، رهبری و نفوذ.

81+yJwP3pbL._SL1500_

Erin Brockovich

درام قضایی Erin Brockovich بر اساس داستان واقعی زن جوانیست به نام «ارین براکویچ» (جولیا رابرتز) که با داشتن سه فرزند و در حالی که از شوهرش طلاق گرفته و بیکار است، پس از گذراندن ماجراهایی موفق می‌شود بعنوان دستیار یک وکیل شروع به کار کند. گرچه هیچ‌کس او را در این شغل جدیدش جدی نمی‌گیرد، اما طولی نمی‌کشد که تقریباً به تنهایی یک شرکت قدرتمند که متهم به آلوده کردن منبع آب شهر، است را سرنگون می‌سازد.موضوع اصلی این فیلم درباره قدرت زنان بوده و بر اهمیت توجه به شک و دودلی افراد حتی با وجود  موانع تاکید می کند.

موضوع اصلی فیلم: مسئولیت اجتماعی و مدل های کسب و کار.

The Rainmaker

«رادی بیلر» (دیمن)، فارغ التحصیل بی تجربه ی مدرسه ی وکالت از ممفیس، حاضر است هر کاری را که به او پیشنهاد شود، بپذیرد. او با وکیل حقه بازی به نام «استون» (رورک) شروع به کار می کند و از دستیار او، «دک شیفلت» (د ویتو) یاد می گیرد که چگونه آسیب دیدگان را تشویق به خسارت گرفتن کند و آرام آرام مشتریانی برای خودش پیدا می کند. در این فیلم  قدرت تصمیم گیری و مسئولیت اجتماعی به نمایش درآمده است.

موضوع اصلی فیلم: مسئولیت اجتماعی، اخلاق کسب و کار و قوانین تجاری.

download (4)

 

مترجم: گلاره کاویان

 

۵ دیدگاه در “۱۸ فیلم که هر کارآفرینی باید ببیند

 1. حسین صفوی

  اکثر فیلم ها را به جز Erin Brockovich دیده بودم و انتخاب این فیلم ها برای کارآفرینی واقعا انتخاب صحیح و بجایی بود.
  با تشکر فراوان

  پاسخ
  1. محسن عارفی

   با تشکر از توجه شما. خوشحالیم مطلب فوق مورد توجه شما دوست عزیز واقع شده

   پاسخ
  1. ثمینا فراهانی

   سلام وقت بخیر اسم فیلم ها رو میتونید در اینترنت سرچ کنید و دانلود کنید

   پاسخ
 2. Pingback: تیتر روز – کسب درآمد از اینترنت و موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *