10 گیاه آپارتمانی که در گرمای آشپزخانه هم دوام می آورند!

تاریخ بروزرسانی : ۵ آذر ۱۳۹۸

گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما برای فضاهایی مانند آشپزخانه که دمای متعادلی ندارند گزینه ی بسیار مناسبی محسوب می شود، که در این مطلب شما را با 10 نمونه از آن ها آشنا خواهیم کرد.

گیاهان خانگی: یک مثل قدیمی می گوید اگر نمی توانی گرما را تحمل کنی، از آشپزخانه بیرون برو! این مثل در مورد گیاهان هم صدق می کند. شاید آشپزخانه قلب خانه باشد، ولی محیط ایده آلی برای گیاهان آپارتمانی به شمار نمی رود چون یک دقیقه گرم است و بعد سرد می شود. پس اگر می خواهید گیاهان را به دکوراسیون آشپزخانه اضافه کنید، راه حل چیست؟ ihome.ir می گوید که بهترین روش انتخاب انواعی از گل و گیاه است که نسبت به نوسانات دمایی بی اعتنا هستند و می توان آن ها را با داوم ترین گیاهان آپارتمانی نامید. 10 گیاه مقاوم را بشناسید:

گیاهان آپارتمانی مقاوم

پوتوس

این گیاه یعنی Epipremnum aureus رگه و لکه هایی به رنگ زرد لیمویی روی برگ های خود دارد و انرژی خوبی به آشپزخانه می بخشد و می توان آن را به عنوان با دوام ترین گیاه آپارتمانی معرفی کرد. دارای برگ های زیبا و قلبی شکل است، رشد خوبی دارد، گرما و رطوبت آشپزخانه را تحمل می کند و حتی فرمالدهید، مونوکسید کربن و بنزن هوا را تصفیه می کند. طرز رشد آن به شکل رونده است و به همین دلیل اگر روی شلف آشپزخانه قرار گرفته یا از دیوار آویزان شود، حالت آبشاری پیدا می کند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

برگ عبایی

گیاه Aspidistra elatior برگ های بزرگ همیشه سبز و درخشانی دارد از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما مناسب فضای آشپزخانه است. این گیاه گرمای زیاد و در حال نوسان را تحمل می کند. اگر رطوبت آشپزخانه شما به دلیل آشپزی و پخت روی اجاق گاز، یک دقیقه بالاست و بعد از آن به دلیل کباب کردن مواد غذایی هوا خشک می شود، گیاه برگ عبایی را در ابتدای لیست گیاهی قرار دهید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

زاموفیلیا

این گل آپارتمانی نه تنها نور کم گیاه Zamioculcas zamiifolia را آزار نمی دهد، بلکه گرما، سرما، آبیاری کم و دیگر تنش های محیطی هم نمی تواند باعث به خطر انداختن گیاه زاموفیلیا شود. برگ های درخشان و سبز تیره این گیاه حالت براق و چرمی دارند و افراد ناآشنا ممکن است فکر کنند که این یک گیاه مصنوعی است. زاموفیلیا یکی از گیاهان درمانی در آسیای شرقی است که شاید کمتر گیاهی با نیازهای کم مشابه اش را پیدا کنید. تا زمانی که برای مدت طولانی به زاموفیلیا آب ندهید، در آشپزخانه باقی می ماند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

گندمی

Chlorophytum comosum از گیاهان آپارتمانی مقاوم به خشکی است که در بیشتر خانه ها پیدا می شود و بسیار هم دوست داشتنی است. برگ های روبان مانند آن حالت آویزان داشته و به همین دلیل برای طبقات آشپزخانه یا سبدهای آویز مناسب است. در ساقه های آویزان گندمی بچه های کوچکی از آن رشد می کنند. دلیل آنکه می توان این گیاه را در آشپزخانه نگهداری کرد، مقاومتش است. گندمی با هر شرایطی سازگار است و در هر مکانی زندگی می کند.

سانسوریا برگ نیزه ای

اگر به دنبال گیاهان مقام به گرما و  همه چیز تمام هستید، Sansevieria cylindrical پیشنهاد می شود. این گیاه از ریشه قطور به نام ریزوم رشد می کند و در هر نقطه قابل زیستنی مانند سایه زیاد، نور کامل، تغذیه و آب کم دوام می آورد. نوسانات دمایی را بدون آخ گفتن تحمل می کند . تا زمانی که آن را در دمای 10-30 درجه سانتیگراد نگه دارید، زنده می ماند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

آگلونما

Aglaonema commutatum از با دوام ترین گیاهان آپارتمانی و گیاهی زینتی است که به دلیل برگ های زیبا به رنگ سبز و نقره ای در بین گیاهان آپارتمانی محبوب است. این گیاه نور کم، هوای خشک، تهویه کم و خشکی را تحمل می کند. آگلونما در هوای گرم بهترین زندگی را دارد ولی دمای محیط را تا 12 درجه سانتیگراد تحمل می کند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

فیلودندرون قلبی

Philodendron hederaceum هم زیبا و فریبنده است وهم نگهداری آسانی دارد که آن را به گیاهی محبوب بین گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. برگ های درخشان فیلودرندرون روی ساقه های به هم بافته شده رشد می کند و بر روی سبدهای آویزان آبشاری زیبا خلق می کنند. این گیاه کم توقع گرما و سرما را در صورت وجود نور مناسب و آب کافی تحمل می کند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

لیندا

Beaucarnea recurvate در آشپزخانه با نور مناسب زندگی خوبی خواهد داشت. تا زمانی که لیندا نور غیر مستقیم و مورد نیازش را دریافت کند، هر چیز دیگری را تحمل می کند. تغییرات دمایی در محدوده 2-26 درجه سانتیگراد این گیاه مقاوم را تکان نمی دهد. این گیاه بومی منطقه ای خشک در مکزیک است و به همین دلیل در فضایی که اجاق گاز هوا را خشک می کند، سلامت خواهد بود. لیندا بنزن، فرمالدهید و مونوکسید کربن موجود در هوا را از بین می برد.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

آلوئه ورا

Aloe vera گل آپارتمانی کم توقع و قوی است که در کنار پنجره نورگیر خانه با میزان آب مشخص برای سالها زندگی خود را ادامه می دهد. این گیاه به دلیل دمای بالا یا پایین محیط خانه نمی میرد. به علاوه آلوئه ورا می تواند زمانی که در آشپزخانه دچار سوختگی شدید، به کمکتان بیاید و پوست را ترمیم کند. ژلی که درون برگ آلوئه ورا وجود دارد، سوزش را از بین می برد.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

سانسوریا شمشیری

Sansevieria trifasciata هم از گیاهان آپارتمانی مقاوم است و تنها آب مورد نیاز برایش کافی است. نور خورشید و حتی سایه را می پذیرد و در دمای بیش از 10درجه سانتیگراد، سلامت خواهد بود. این گیاه بومی آفریقا است و برای افراد نا آشنا به باغبانی مناسب است.

شما به ما بگویید…
اگر شما هم اطلاعات بیشتری از این گیاهان زیبا و یا گیاهان آپارتمانی مقاوم دارید، آن را با ما و سایر مخاطبان ihome از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب میان بگذارید.

 * در مطالب بعدی شما را با گیاهان خانگی بیشتری آشنا می کنیم، پس برای آشنایی و اطلاع از نحوه ی نگهداری انواع گیاهان خانگی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: sheknows | ترجمه شده در تحریریه ihome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *