گیاهان آپارتمانی مقاوم، این 14 گیاه همیشه سبز را بشناسید!

تاریخ بروزرسانی : ۵ آذر ۱۳۹۸

گیاهان آپارتمانی مقاوم معرفی شده در این مطلب، در صورت نادیده گرفته شدن و رسیدگی کم هم مقاومت نشان داده و همچنان سبز بودن و طراوت خود را حفظ می کنند.

گیاهان خانگی: این روزها دیگر آوردن فضای سبز به داخل خانه کاری مهم است و در بسیاری از خانه باغچه کوچکی انباشته از گلدان های بزرگ و کوچک به چشم می خورد. برخی افراد از نگهداری گیاهان ترس دارند و یا فکر می کنند زنده نگه داشتن و رسیدگی به این موجودات کار دشواری است که آنها از پسش بر نمی آیند. ihome.ir به شما می گوید کدام یک از گیاهان را می توانید به سادگی در خانه نگهداری کنید. این گیاهان آپارتمانی مقاوم در صورت نادیده گرفته شدن و رسیدگی کم مقاومت نشان داده و همچنان سبز بودن خود را حفظ می کنند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

پوتوس

این گیاه که از گیاهان پیچکی هست، یکی از محبوبترین های خانگی است و رشد سریعی دارد. گیاه پوتوس در نور متوسط یا کم زندگی خوبی دارد و خاک خشک را تحمل می کند. پوتوس برگ های قلبی شکل دارد و اغلب در برخی نقاط سطح آن لکه های طلایی، کرم، نقره ای یا سفید دیده می شود که بر اساس نوع آن متفاوت هستند. به دلیل اینکه گیاهی بالارونده است، می توانید آن را در پایین داربست قرار داده و روی سطح آن را توری بکشید تا به مرور فضایی سبز و رمانتیک برایتان خلق کند. این گیاه جز گیاهان آپارتمانی مقاوم محسوب می شود.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

گندمی

گندمی یکی از گلهای آپارتمانی مقاوم است که در بسیاری از خانه ها وجود داشته و زندگی خوبی هم دارد. نقاط پر نور و روشن خانه برای این گیاه، بهترین مکان است ولی در قسمت کم نورتر هم می تواند دوام بیاورد. نور طبیعی یا مصنوعی برایش کافی است. نیاز است که در طول زمان برگ های مرده آن را قیچی کنید و برنامه آب دادن را منظم نگه دارید. ریشه های قطور گندمی آب را درون خود ذخیره می کند و به همین دلیل نیازی ندارد که فاصله آبیاری را کوتاه کنید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

نخل دم اسبی

گیاهی به نام نخل دم اسبی در آب و هوای خشک استفاده می شود و تنه آن قادر است آب را ذخیره کند. با این وجود گیاه خود را زمانی که 5 سانتیمتر از خاک رویی آن خشک شده است، آبیاری کنید تا سرزنده تر شده و رشد بهتری داشته باشد. نوز متوسط برای نخل دم اسبی بهترین است.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

آگلونما

از گلهای آپارتمانی مقاوم گیاه آگلونما است. اگر در خانه شما نور طبیعی به میزان زیاد وارد نمی شود، آگلونما انتخاب خوبی است. این گیاه حتی در زمانی که 2 تا سه هفته آبیاری نشده باشد هم زیبایی خود را حفظ می کند. البته با آبیاری در زمانی که حدود 5 سانتیمتر از سطح خاک خشک شده است، رشد بهتری خواهد داشت.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

گیاه زی زی

شاید اسم این گیاه به گوشتان نخورده باشد ولی گیاه زی زی یا همان زاموفیلیا، برای فضای داخلی بسیار مناسب هستند. برگ های کلفت و چرمی شکل آن یادآور نخل یا سرخس هستند. بسیاری از مردم با دیدن آن تصور می کنند از جنس پلاستیک است و درست به اندازه پلاستیک نیاز به توجه دارد! در نور مناسب رشد بیشتری می کند ولی در نور کم هم زندگی خوبی خواهد داشت. هفته ای یک بار آب برای آن کافی است.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

پاپیتال

گیاه پاپیتال به نور و آب زیادی احتیاح ندارد و برگ های آن بسیار زیبا است. ارزش این گیاه آپارتمانی مقاوم به دلیل زیبایی آن است و برای تمیز کردن هوا قدرت زیادی دارد. این گیاه ذرات سمی مانند فرمالدهید و بنزن را از هوا می گیرد. با این روند هوای خانه برای تنفس مطبوع تر می شود.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

اچینو کاکتوس

کاکتوس به عنوان مقام ترین گیاه آپارتمانی برای افراد ناشی در نگهداری گل و گیاه بسیار راحت است. آب کمی می خواهد و تنها به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. تنها راه از بین بردن کاکتوس، آبیاری بیش از حد آنها است.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

گیاهان هوازی یا تیلاندزیا

این گل آپارتمانی مقاوم بسیار مشهور و محبوب شده اند و دلیل آن هم مشخص است چون نگهداری ساده ای دارند. این گیاهان در خاک کاشته نشده اند و انتهای برگها با کرکهای کوچکی به نام trichomes، پوشانده شده اند. این کرک ها قادر هستند آب و مواد غذایی را جذب کرده و درست مانند ریشه در گیاهان خاک زی عمل می کنند. به همین دلیل است که این گیاهان را می توان در فضاهای مختلف و به روش های متعددی نگهداری کرد. در نور فیلتر شده دوام می آورند. هفته ای یکبار آنها را در ظرفی از آب به مدت یک ساعت قرار داده و سپس آنها را خشک کنید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

نخل شامادورا

اگر به دنیال گیاهان تصفیه کننده هوا هستید، نخل شامادورا یکی از همین هاست. این گیاه جزو 50 گیاه تمیز کننده هوا در لیست ناسا قرار دارد. نور کم، رطوبت پایین، هوای بد و دمای پایین و بی توجهی را تحمل می کند. پس این گیاه برای افرادی که عادت به قتل گیاهان خود دارند مناسب است!

گیاهان آپارتمانی مقاوم

سانسوریا

یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی مقاوم برای نگهداری، سانسوریا است. این گیاه رشد خوبی دارد که زیبایی هم همراهش است. همچنین این گیاه هوا را تمیز می کند. در نور غیر مستقیم زندگی خود را ادامه می دهد و برای آبیاری باید صبر کنید تا خاک کاملا خشک شود.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

مارانتا

یکی دیگر از گیاهان مناسب برای نگهداری در خانه، مارانتا است. این گل آپارتمانی مقاوم را در کنار باقی گلدان هایتان قرار دهید تا باعث حفظ رطوبت محیط شود. هر دو هفته یکبار آن را آبیاری کنید و اگر دیدید در حال خشک شدن است، روی برگهایش آب اسپری کنید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

اسپاتی فیلوم

شاید از روی ظاهر گیاه اسپاتی فیلوم فکر کنید که نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی دارد، ولی به هیچ وجه اینطور نیست. این گیاه برای آپارتمان هایی با پنجره های محدود مناسب است و در نور کم و دمای اتاق زندگی خوبی خواهد داشت.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

آلوئه ورا

این گیاه که از خانواده ساکولنت ها است، نیاز به نور آفتاب زیادی داشته ولی آب کمی می خواهد. از زمانی که آلوئه ورا را در مکان نورگیر خانه قرار دهید، می توانید با خیال راحت به سفر رفته یا به کارهای شخصی تان برسید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

گیاه برگ عبایی

این گیاه بسیار مقاوم است. نور کم و تفاوت دمایی محیط را تحمل می کند و اگر در فصول مختلف دمای خانه تان محدودی زیادی را پوشش می دهد، نیازی به نگرانی خواهد بود. اگر قبلا به زندگی فضای بیرون یا دمایی متفاوت عادت داشته است، حال در فضایی جدید دچار مشکل نمی شود.

شما به ما بگویید…
اگر شما هم اطلاعات بیشتری از این گیاهان زیبا و یا گیاهان آپارتمانی مقاوم دارید، آن را با ما و سایر مخاطبان ihome از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب میان بگذارید.

 * در مطالب بعدی شما را با گیاهان خانگی بیشتری آشنا می کنیم، پس برای آشنایی و اطلاع از نحوه ی نگهداری انواع گیاهان خانگی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: sheknows | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

یک دیدگاه در “گیاهان آپارتمانی مقاوم، این 14 گیاه همیشه سبز را بشناسید!

  1. زانیار

    مارانتا خییییلی حساسه ،اصلا نمیشه نگهداریش کرد انقد که رطوبت بالا میخواد.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *