وبسایت های معاملات ملکی گامی موثر در شفافیت بازار مسکن!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

وبسایت های معاملات ملک برای اطلاع رسانی عموم مردم بسیار مفید و خوب است اینکه شخص برای جستجوی ملک مورد نظر خود به چندین بنگاه مراجعه کند می تواند به صورت آنلاین به جستجوی ملک خود بپردازد و از طرفی وقت خود را هدر ندهد.

مصاحبه/حسین وکیلی کارشناس مسائل اقتصادی

حسین وکیلی در گفت گو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir در خصوص مزایای خرید و فروش ملک به صورت آنلاین بیان کرد: فضای مجازی و سیستم آنلاین در معاملات ملک زمانی ثمربخش است که اعتماد عمومی در کل بازار اتفاق افتد. در حال حاضر متاسفانه اعتماد عمومی در بخش نهادهای مالی کشور تضعیف شده و کلاه برداری هایی که به صورت واضح در بخش مسکن اتفاق می افتد، مردم را به وحشت انداخته است، از طرفی اطلاعات در بازار مسکن روشن نیست.

وی افزود: سیستم آنلاین زمانی کارایی دارد که حمایت مالی پشت سر آن قرار گیرد و نهادهایی به صورت واسط  از اطمینان مالی کاملی نسبت برخوردار باشد. در حال حاضر در کشورهای اروپایی شخص می تواند به صورت آنلاین ملک را ببینید و بدون هیچ نگرانی ملک مورد نظر خود را معامله کند و تمام حمایت های حقوقی و قانونی را هم برای فروشنده و هم برای خریدار فراهم کند.

وکیلی در ادامه یادآور شد: معاملات حتی در برخی از بنگاه های املاک کلاه برداری در سند جعلی اتفاق می افتد و یک ملک به چند نفر فروخته می شود در این میان آژانس ها هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرند.

مزایای معاملات ملک به صورت آنلاین

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: این موارد باید زنجیره وار بهبود پیدا کند تا این زنجیره بتواند به صورت استوار در بازار مسکن عمل کند. البته لازم به ذکر است که وبسایت های معاملات ملک برای اطلاع رسانی عموم مردم بسیار مفید و خوب است اینکه شخص برای جستجوی ملک مورد نظر خود به چندین بنگاه مراجعه کند می تواند به صورت آنلاین به جستجوی ملک خود بپردازد و از طرفی وقت خود را هدر ندهد.

وی یادآور شد: اما مهم تر از همه این است دولت و نهادهای مربوطه یک اعتماد عمومی جدی اعمال کنند تا افراد بدون ترس و نگرانی خانه خود را از فضای آنلاین انتخاب کنند.

بهبود وضعیت مسکن در گرو ایجاد اعتماد عمومی

وکیلی در ادامه تصریح کرد: این اعتماد نه تنها در بخش مسکن بلکه در تمامی بخش ها مانند سپرده گذاری در نظام بانکی، گمرک، بخش واردات کالا و …زمانی باید بهبود پیدا کند و با عزم جدی و ملی با مسئله فساد برخورد شود.

وی عنوان کرد: این اعتماد عمومی باید از طریق برخورد بسیار جدی قانونی و قضایی اعمال شود. ثمره این کار نظم بخشیدن در تمامی بخش ها به خصوص بخش مسکن است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: انتظار سود 100 درصدی در بازار مسکن یک انتظار غیرمعقول است این انتظار رکود عمومی در بازار مسکن ایجاد می کند.

وکیلی در پایان سخنانش بیان کرد: بخش مسکن زمانی به سمت رونق سوق پیدا می کند که در ابتدا اعتماد عمومی و دوم قیمت ها تعدیل شود، به ندرت خانواد های متوسط و طبقات پایین قیمت های بالا را تحمل می کنند. از طرفی هرچه قدر  وام ها افزایش پیدا کند بی نتیجه است به دلیل عدم قدرت مالی مردم و بازپرداخت اقساط  افزایش وام ها مشکلی را حل نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *