همه چیز در مورد گارانتی وسایل الکترونیکی ، بدانید و آگاه باشید!

تاریخ بروزرسانی : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

راهنمای خرید: شاید در ذهن خیلی از افراد این باور جا افتاده باشد که گارانتی لوازم خانگی و یا هر وسیله الکترونیکی ای صرفا یک اسم است و هیچ وقت به حقیقت نمی پیوندد. شاید بتوان این مسئله را از عدم وجود اطلاعات کافی ریشه یابی کرد. شاید بیشتر ما اصلا نمی دانیم که باید چه چیزهایی را در گارانتی وسایل خود ورد بررسی قرار دهیم تا بعدها در صورت لزوم به صورت قانونی از خدمات آنها استفاده نماییم. به همین دلیل در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم به بررسی و شناخت همه چیز در مورد گارانتی وسایل الکترونیکی بپردازیم.

گارانتی وسایل الکترونیکی

اطلاع از تفاوت بیمه و گارانتی وسایل الکترونیکی

یکی از مسائلی که امروزه جا افتاده است این است که در زمان خرید وسایل الکترونیکی گران قیمت توسط فروشگاه ها به شما پیشنهادی مبنی بر دریافت بیمه نامه داده می شود. در اینجا باید به این مسئله اشاره کنیم که بیمه هیچ گونه ارتباطی با گارانتی ندارد و این دو کاملا دو چیز متفاوت و مجزایی هستند. باید گفت که گارانتی ضمانتی برای تعمیر خرابی هایی در وسایل الکترونیکی است که بدون دخالت شما و به صورت خود به خود اتفاق افتاده اند.

 گارانتی وسایل الکترونیکی
این یعنی زمانی می توانید از گارانتی وسایل الکترونیکی استفاده کنید که به صورت تعمدی و یا با سهل انگاری مشکلی در دستگاه به وجود نیاورده باشید. بیمه دقیقا نقطه مقابل این مسئله قرار می گیرد. به طور کلی بیمه خرابی هایی را تحت پوشش قرار می دهد که گارانتی در آنها کمکی به شما نخواهد کرد. بنابراین بهتر است که در زمان خرید وسایل الکترونیکی به دنبال گارانتی و بیمه نامه به طور همزمان باشید.

 گارانتی وسایل الکترونیکی

شرکت ضمانت دهنده

باید این را گفت که کیفیت ارائه خدمات کاملا به گارانتی محصول مورد نظرتان بستگی دارد. شما می توانید حتی با یک پرس و جوی خیلی ساده شرکت گارانتی کننده معتبر و بهتر را پیدا و انتخاب نمایید. احتمالا در این حالت باید هزینه بیشتری پرداخت کنید ولی در نهایت به نفعتان خواهد بود. می توان گفت که معیارهای یک گارانتی خوب سرعت تعمیر، پوشش قطعات تحت ضمانت، برخورد با مشتری، تعداد دفاتر ارائه خدمات و… است.

گارانتی وسایل الکترونیکی

مسئله مهمی که در راستای گارانتی وسایل الکترونیکی باید در نظر داشته باشید این است که گارانتی نتعلق به شرکت تولید کننده محصول است یا یکی از شرکت های فرعی؟ توصیه ما این است که به سراغ گارانتی هایی بروید که مربوط به شرکت اصلی تولید کننده محصول الکترونیکی باشد تا خیالتان راحت تر شود.

گارانتی وسایل الکترونیکی

شرایط گارانتی وسایل الکترونیکی

وقتی به محتویات بسته گارانتی وسایل الکترونیکی خود نگاه کنید خواهید دید که معمولا دو مورد در آن نوشته می شود که یکی از آنها فهرست تعهدات و قطعاتی بوده که شرکت گارانتی کننده خرابی آنها را ضمانت می کند و دیگری هم فهرستی خارج از تعهدات گارانتی کننده خارج است. یادتان باشد که ارزان قیمت تر بودن برخی از گارانتی ها رابطه مستقیمی با تعهدات کم و ناچیزشان است.

 گارانتی وسایل الکترونیکی

در این میان باید به مدت زمان گارانتی وسایل الکترونیکی نیز توجه لازم را داشته باشید. معمولا این مدت زمان با توجه به شرکتی که مسئولیت آن را بر عهده می گیرد چیزی بین یک تا دو سال خواهد بود. توصیه ما این است که به سراغ گارانتی هایی طولانی مدت تر بروید، به خصوص اگر وسیله الکترونیکی دست دومی را خریداری کرده اید.

 گارانتی وسایل الکترونیکی

گارانتی تقلبی وسایل الکترونیکی

یکی از اساسی ترین و البته رایج ترین مسائل در رابطه با گارانتی وسایل الکترونیکی ، تقلبی بودن آنها است. به طور کلی می توان گفت که نمونه های تقلبی کارت های ضمانت با کارت های اصلی شباهت بسیار زیادی دارند که باعث می شود کسی از تفاوت آنها باخبر نشود. بنابراین تنها راهی که برای جلوگیری از تقلبی بودن کارت ضمانت می توان انجام داد آن است که شمار سریال گارانتی را از شرکت گارانتی کننده استعلام نمایید. امروزه شرکت های گارانتی و ضمانت کننده معمولا از یکی از سه روش اینترنتی، تلفنی و پیامکی را برای این استعلام پیش روی افراد قرار می دهند.

در مطالب بعدی شما را با قیمت روز سایر لوازم و وسایل منزل آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | در تحریریه وبسایت ihome.ir

۳ دیدگاه در “همه چیز در مورد گارانتی وسایل الکترونیکی ، بدانید و آگاه باشید!

  1. رز موزیک

    مطلب شما مطلب درستیه اما این نکته رو باید در نظر گرفت که تا اونجا که مشخصه گارانتی توی ایران مبلغ بسیار هنگفتی به محصول اضاف میکنه.

    پاسخ
  2. بختیار

    با سلام . عرض خسته نباشید.مطلبتون خیلی مفید بود اما فکر نکنم گارانتی داخیل لیران جواب بده یا جواب دهی وجود داشته باشد.هر چند هستن گه از تعهدی گه نسبت به گارانتی می دهند آن را عملی می کنند اما اکثرا جوابگو نیستند.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *