کیوب کلاب توچال، لذت تفریحی متفاوت در بام تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

کیوب کلاب توچال به سرپرستی مهراد حبیبی و روزبه قائم مقامی از دفتر معماری آن در توچال و با مساحتی معادل 1200 مترمربع طراحی شده است، که در این مطلب به بررسی جزییات مختلف فضای آن می پردازیم. 

 معماری: کیوب کلاب ، ساخته ی دفتر معماری آن، با مساحت 1200 مترمربع در توچال است که با استفاده از کانتینر به عنوان عنصر اصلی معماری ، فضایی خاص و متفاوت را خلق کرده است . لازم به ذکر است این پروژه موفق به کسب رتبه ی سوم جایزه معمار در سال 1396 شده است. برای کنکاش بیش تر در کیوب کلاب با ihome همراه باشید.

کیوب کلاب توچال

مشخصات عمومی طراحی کافه رستوران کیوب کلاب

 • موقعیت: توچال، تهران ، ایران
 • دفتر معماری: دفتر معماری آن
 • معماران مسئول: مهراد حبیبی، روزبه قائم مقامی
 • تیم طراحی: روزبه قائم مقامی ، مهراد حبیبی ، سحر زرگر ، زینب عابدی ، گیلاوا روحی پور ، شبنم خزلی ، صبا تقی زاده ، سعید کبیری
 • مساحت : 1200مترمربع
 • سال ساخت : 1394 – 1396
 • مهندس عمران : بهروز میرمیران
 • مدیر اجرایی : مجتبی توتونچیان
 • کارفرما: سورنا نقی خوانی
 • عکاسان: حمیدرضا خوانساری ، زهرا بهبهانی
 • جوایز: رتبه سوم جایزه معمار در بخش ساختمان های عمومی سال 1396

کیوب کلاب توچال

کاربری کیوب کلاب و خواسته کارفرما

انتخاب نوع کاربری پروژه توسط کارفرما، با توجه به موقعیت قرارگیری آن صورت گرفته است. پروژه کیوب کلاب در توچال که به عنوان یک مکان تفریحی در تهران شهرت یافته است، در ادامه ی برنامه ریزی برای توسعه این محدوده، کاربری تفریحی – خدماتی یافته است.

کیوب کلاب توچال

چالش های طراحی کیوب کلاب

چالش های پیش روی تیم طراحی موجب شکل گیری ایده ی اولیه ی طراحی پروژه کیوب کلاب توچال شد . چالش های یاد شده عبارت اند از: شرایط ویژه طراحی، خواسته های کارفرما، محدودیت های مالی و زمانی، شرایط خاص ساخت و ساز و هم چنین فرصت ها و محدودیت ها که موجب تاثیر چشم گیری بر طراحی مجموعه شدند.

کیوب کلاب توچال

به جز موارد یاد شده، قرارگیری در محدوده کوهستانی و ویژگی منحصر به فرد سایت پروژه به عنوان مکان شناخته شده تفریحی، دید و منظر مطلوب به شهر و وجود پوشش گیاهی نیز تعیین کننده نحوه ی برخورد با معماری پروژه بود.

کیوب کلاب توچال

ایده ی اصلی پروژه طراحی کیوب کلاب

بنا به آن چه گفته شد و مهم تر از آن ضوابط ساخت و ساز در محدوده ی توچال که تنها برای ساختارهای سبک و موقت، مجوز ساخت صادر می شود، ایده ی اولیه طراحی بر پایه ی استفاده از کانتینرهای حمل و نقل شکل گرفت . از طرفی علاوه بر یافتن راه حل این چالش ها ، با انتخاب کانتینر ، بر روند ساخت و ساز نیز سرعت بخشیده شد .

کیوب کلاب توچال

کانتینر ، عنصر اصلی در معماری کیوب کلاب

جهت نیل به اهدافی چون احترام گذاشتن به طبیعت و محیط زیست، طراحی بر اساس معماری پایدار ، ضرورت استفاده از مواد قابل بازیافت، سرعت در ساخت و ساز و کاهش هزینه ی ساخت، انتخاب کانتینر برای خلق پروژه ی کیوب کلاب توچال ، بهترین گزینه می نمود.

کیوب کلاب توچال

با توجه به چالش ها و موارد ذکر شده ، طراحی اولیه با قراردادن کانتینرهای حمل و نقل در کنار یک دیگر با حداقل دخالت در ساختار اصلی آن ها صورت گرفت . بنابراین کانتینرها به عنوان واحد مدولار با استانداردهای خاص ، به عنوان عنصر اصلی در معماری و ساختار پروژه در نظر گرفته می شوند.

کیوب کلاب توچال

در انتها به منظور دست یابی به یکپارپگی در داخل و خارج و هم چنین حفظ هویت صنعتی کانتینرها ، به عنوان یک اصل در در طراحی داخلی و نیز برای مقابله با سردی فضاهای صنعتی ، کانتینر ها با رنگ های روشن رنگ آمیزی شدند.

کیوب کلاب توچال

تقسیم بندی فضایی مجموعه کیوب کلاب

نحوه ی قرارگیری فرم اصلی ساختمان، با توجه به شکل زمین ، دید و منظر ، حفظ حریم ساختمان های موجود ، کاربری ها و دسترسی ها ، در 3 ناحیه اصلی تعیین شد که ضلع شرقی شامل کافی شاپ و رستوران ، ضلع جنوبی  دفتر مدیر و بخش های خدماتی و کوهنوردی ، ضلع غربی هم شامل بازی اتاق فرار می شود.

کیوب کلاب توچال

فرم و برنامه ریزی پروژه ، در هر کدام از این بخش ها ، با توجه به دست یابی به بهترین دید و منظر ، آب و هوا و جهت تابش نور خورشید در فصل های مختلف و دسترسی ها و مسیر پیاده انجام شده است.

کیوب کلاب توچال

چرخش حجم در قسمت های فوقانی بخش شرقی ، منظره شهر را به عنوان دید و منظر اصلی به ارمغان آورد، از طرفی با ایجاد گستردگی در طبقه همکف، احساس دعوت کنندگی برای عموم را تشدید کرده است . تنوع فضایی نیز با ایجاد فضاهای باز و نیمه باز در کنار فضاهای بسته ایجاد شده است.

کیوب کلاب توچال

کیوب کلاب توچال

کیوب کلاب توچال

کیوب کلاب توچال

بررسی پلان کافه رستوران کیوب کلاب

اگر شما هم از طراحی کافه رستوران کیوب کلاب توچال لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان آن به سادگی با جزییات بیشتر این فضای مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر کافه رستوران کیوب کلاب

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *