راهکارهای کنترل بازار مسکن از زبان دکتر افشین پروین پور!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ بهمن ۱۳۹۸

بازار مسکن : این روزها شاهد تحولات عجیبی در اوضاع اقتصادی کشور هستیم، بدون شک این تحولات بر اوضاع بازار مسکن موثر بوده است و شاهد رکود بازار مسکن در سه ماهه اخیر سال 98 بوده ایم. به گفته ی دکتر افشین پروین پور کارشناس مسکن با اعمال مالیات بر مسکن توسط دولت، می‌توان این بازار را کنترل و میزان عرضه و تقاضا را به یکدیگر نزدیکتر کرد، با این مطلب از ihome.ir  همراه باشید تا با بخش های مختلف این گفت و گو در رابطه با کنترل بازار مسکن بیشتر آشنا شویم.

کنترل بازار مسکن

بررسی تحولات بازار مسکن از زبان افشین پروین پور

دکتر افشین پروین پور کارشناس مسکن در خصوص تغییراتی که دراین بازار از انتهای سال گذشته صورت گرفت، اظهار داشت: دوره های رکود و صعود هر چند سال یکبار در بازار مسکن صورت می‌پذیرد اما درانتهای سال ۹۷ با تغییر و تحولاتی که در بازارهای ارز و سکه و حتی خودرو صورت گرفت و حضور بیش از پیش دلالان و اخلالگران افزایش قیمت دوره‌ای مسکن بیش از دوره‌های گذشته بود.

وی در رابطه با کنترل بازار مسکن در ادامه گفت: از ابتدای سال جاری پس از سپری شدن یک دوره افزایش درقیمت‌ها، روند کاهشی آن آغاز شد و پیش بینی می‌شود که  این روند تا پایان سال جاری با سرعت کمی ادامه یابد.

وی درخصوص علت اصلی افزایش یکباره قیمت مسکن ازماه های پایانی سال گذشته تصریح کرد: علاوه بر دوره های چند ساله ای که به دلیل کنترل نامناسب در بازارمسکن برخلاف سایر کشورها صورت می‌گیرد نقش دلالان و مشکلات اقتصادی ایجاد شده در کشور نیز درافزایش قیمت ها دخیل بوده است.

کنترل بازار مسکن

مالیات ، راهکار کنترل بازار مسکن!

این کارشناس مسکن در رابطه با اینکه در مناطقی همچون منطقه ۵ با وجود افزایش قیمت ها، معاملات مسکن بیش از سایر مناطق انجام شده است، ابراز داشت: با توجه به اعلام ماهانه معاملات مسکن توسط بانک مرکزی مشاهده می‌شود که درمناطقی همچون منطقه 5 بیشترین حجم معاملات صورت گرفته است که شاید بتوان گفت علت اصلی این مساله بافت جدید و قیمت به نسبت مناسب‌تر و متناسب‌تر با تقاضا بوده است.

پروین پور ادامه داد: متاسفانه در کشور تناسب منطقی بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و علت این رخداد عدم نظارت مناسب دولت در بازارمسکن است. در بسیاری از کشورها با اعمال مالیات‌های سنگین بازار مسکن کنترل می‌شود و فرد به جای نگاه سرمایه ای به بازار مسکن نگاهی مصرفی دارد و سرمایه خود را در بخش صنعت هزینه می‌کند، اما این نوع نگرش در کشور ما وجود ندارد و شهروندان به منظور افزایش قیمت ملک اقدام به خریداری و نگهداری از آن می‌کنند تا در فرصت مناسب با افزایش قیمت، مسکن را که کالای سرمایه‌ای به شمار میرود به فروش رسانده و از این طریق کسب سود کنند.

کنترل بازار مسکن

این کارشناس مسکن در خصوص راهکارهای کلیدی برای کنترل بازار مسکن گفت: آنچه که باعث نجات بازار مسکن خواهد شد اعمال مالیات برمسکن است تا افراد به دلیل بالا بودن میزان مالیات نگرش سرمایه ای به مسکن نداشته باشند و تنها برای مصرف شخصی اقدام به خریداری ملک کنند. دراین شرایط املاک نگهداری شده به متقاضیان واقعی ارائه می‌شود و نیاز واقعی جامعه ارزیابی و متناسب با کاستی ها، مسکن ساخته و عرضه خواهد شد.

اگر شما هم تمایل به خرید ، فروش‌ و اجاره ملک در تهران یا سایر شهرستان ها را دارید ، می توانید از وبسایت ihome.ir بازدید کنید و روزانه با صدها آگهی به روز در تهران و سایر شهرهای ایران آشنا شوید.

تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *