کاشت سبزیجات در آپارتمان، توی بالکن هم میشه باغبونی کرد!

تاریخ بروزرسانی : ۵ آذر ۱۳۹۸

گیاهان خانگی: باید این را قبول کنیم که هر کسی یک خانه و یا باغ بزرگی ندارد که فضای سبز گسترده ای برای کاشت میوه و سبزیجات در دسترسش باشد. با این حال سبزیجات و گیاهان بسیاری هستند که برای رشدشان احتیاج به فضاهای خیلی وسیع و گسترده ندارند و همین که کمی از آنها مراقبت شود و نور، خاک و آب مناسبی داشته باشند برایشان کافی است. ihome.ir تصمیم دارد در این مطلب در رابطه با این موضوع برایتان بگوید و تعدادی از این گیاهان را به شما معرفی کند تا به راحتی کاشت سبزیجات در آپارتمان را خودتان انجام دهید و از آن لذت ببرید.

کاشت سبزیجات در آپارتمان

گلدان مناسب برای کاشت سبزیجات در آپارتمان

بی شک همه این را می دانیم که گلدان و خاک مناسب از اهمیت بسیاری در نگهداری از گیاهان برخوردار است. قبل از هرچیز باید به دنبال گلدانی باشید که قطر آن برای رشد گیاهتان مناسب باشد. شما می توانید در باغ کوچکی که در بالکن خود ترتیب می دهید به سراغ چیزهایی مثل گوچه گیلاسی، فلفل و… هم بروید، پس حتما برای رشد آنها به اندازه گلدان مورد نظر خود دقت فراوان داشته باشید.

کاشت سبزیجات در آپارتمان

در مزارع و باغ ها در هنگام کاشت سبزیجات به سراغ خاک هایی می روند که سنگین بوده و از نظر مواد آلی غنی باشند پس شما هم برای انتخاب خاک گلدان خود باید به سراغ خاک هایی بروید که از مواد آلی سرشار هستند این را از یاد نبرید که خاک شما باید زه کشی شده باشد نا آب اضافی بتواند از انتهای گلدان شما به راحتی خارج شود.

کاشت سبزیجات در آپارتمان

کاشت گوجه فرنگی در آپارتمان

معمولا گوجه فرنگی مخصوصا نوع گیلاسی آن در فصل تابستان طرفداران بسیاری پیدا می کند . باید این را گفت که گوجه فرنگی معمولی برای رشد خود به فضای زیادی احتیاج دارد، پس شما می توانید به نوع گوجه های گیلاسی اکتفا نمایید. شما می توانید با انتخاب یک گلدان مناسب، گوجه گیلاسی های خود را کاشته و با صبر و حوصله پرورش دهید

پیشنهاد دیگری که برایتان داریم آن است که با کمک گلدان های آویز، گوجه گیلاسی های خود را آوریزان کنید. باید این را اضافه کرد که گوجه گیلاسی نسبت به گوجه فرنگی های معمولی زودتر رشد می کنند و زمان کمتری هم از شما می گیرند. پس شما مجبور نیستید که زمانی طولانی در انتظار آنها بمانید.

کاشت سبزیجات در آپارتمان

کاشت لوبیا در آپارتمان

اگر تا به حال لوبیاهای در حال رشد را در باغ و حیاط همسایگانتان دیده باشید احتمالا با خودتان افسوس خورده اید و فکر کرده اید که داشتن چنین چیزی حتما فقط در باغ و مزرعه ای بزرگ امکان پذیر است. ما در اینجا می خواهیم به شما بگوییم که شما می توانید به سراغ نوع خاصی از لوبیا که در تصویر مشاهده می کنید بروید. چنین چیزی می تواند برا یک بالکنی که نور خوبی هم دریافت می کند بسیار مناسب باشد. این نوع از لوبیاها برای رشدشان احتیاج به یک پایه دارند که شما می توانید با کمک وسایل مختلفی مثل یک چوب بامبو از پس این کار برآیید. قطعا بعد از رشد این لوبیا از داشتنش لذت خواهید برد.

کاشت سبزیجات در آپارتمان

کاشت فلفل در آپارتمان

فلفل ها گونه های مختلفی دارند که شما می توانید برخی از آنها را انتخاب کرده و در بالکن خود پرورش دهید. فلفل شیرین که در رنگ های زرد، قرمز و نارنجی هستند می توانند به خوبی رشد کرده و در نتیجه در سالادهای خوشمزه ی شما جا خوش کنند. فلفل ها می توانند بیضی، کشیده و یا دایره شکل باشند. همچنین ابعاد و اندازه هایی که دارند هم از تنوع بالایی برخوردار است. برای پرورش فلفل احتیاچ به گلدان های خیلی بزرگ نیست و برای رشدشان هم به آب کمتری نسبت به گوجه فرنگی ها احتیاج خواهند داشت.

کاشت سبزیجات در آپارتمان

کاشت کاهو و سبزیجات دیگر در آپارتمان

کاهو و سبزیجات دیگری مثل کلم، اسفناج، قارچ و… معمولا در فصل سرد رشد می کنند. این به آن معناست که بهتر است آنها را در اوج گرمای تابستان نکارید! با این حال اگر بخواهید می توانید در فصل بهار و یا پاییز به سراغ کاشت سبزیجات در آپارتمان سبزیجاتی مثل کاهو و یا اسفناج بروید.

کاشت سبزیجات در آپارتمان

این را هم بدانید که شما می توانید در فصل تابستان به سراغ سبزی خوردن هایی مثل ریحان، آورشن، نعنا، جعفری، مریم گلی و… بروید و با تابش نور خورشید به آنها از آنها مراقبت نمایید. این را بدانید که بعضی از آنها مثل ریحان به آب نسبتا زیادی احتیاج دارند این در حالی است که بعضی هایشان از جمله مریم گلی آب کمتری لازم دارد تا به خوبی رشد کند.

شما به ما بگویید…
اگر شما هم اطلاعات بیشتری از کاشت سبزیجات در آپارتمان دارید، آن را با ما و سایر مخاطبان ihome از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب میان بگذارید.

 * در مطالب بعدی شما را با گیاهان خانگی بیشتری آشنا می کنیم، پس برای آشنایی و اطلاع از نحوه ی نگهداری انواع گیاهان خانگی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: hunker | ترجمه شده در تحریریه ihome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *