کارشناس مسکن: با شفافیت قیمت ها ریسک خریداران مسکن کاهش می یابد!

تاریخ بروزرسانی : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶

یک کارشناس مسکن گفت: مهمترین دستاورد فعالیت وب سایت های تخصصی در حوزه مسکن، ایجاد شفافیت قیمت ها در بازار و کاهش ریسک خریداران است.

به گزارش مجله خبری ihome.ir به نقل از ایرنا، محمد حسین رفعت نژاد روز پنجشنبه در گردهمایی علمی مشاوران املاک کشور در جمع خبرنگاران افزود: کاهش ریسک در بازار سبب خواهد شد خریداران واقعی مسکن با اطمینان بیشتری مسکن مورد نیاز خود را از بازار خریداری کنند.

وی با بیان این که هر فردی که برای انجام سرمایه گذاری در حوزه مسکن وارد می شود، باید اطلاعات کافی از بازار داشته باشد، گفت: بدون شک ارائه اطلاعات شفاف در مناطق مختلف شهری به سرمایه گذاران، زمینه انجام هرگونه سرمایه گذاری در ساخت واحدهای اداری، تجاری یا مسکونی را تسهیل خواهد کرد.

رفعت نژاد با اشاره به رونق بازار مسکن در کشور اظهار کرد: پیش بینی ما این است که بازار معاملات مسکن در کشور از نیمه دوم امسال رونق بگیرد؛ زیرا پس از انتخابات شاهد افزایش معاملات مسکن در خرداد، تیر و مرداد ماه در تهران بودیم اما در نیمه نخست شهریورماه معاملات تا حدودی روند کاهشی داشت.

کارشناس مسکن یادآور شد: در این سه ماه متوسط قیمت مسکن بیش از دو درصد افزایش نشان داد، اما قیمت رهن واحدهای مسکونی در تهران که پیش از این متوسط قیمت آن حدود یک میلیون تومان به ازای هر یک مترمربع بود، به بیش از یک میلیون و 500 هزار تومان در مناطق مختلف شهری افزایش یافته است.

عضو اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشور بیان کرد: فعالیت وب سایت های تخصصی در فضای مجازی در حوزه مسکن می تواند برای ارائه اطلاعات شفاف به کاربران بسیار تاثیرگذار باشد و هرچه فعالیت این وب سایت ها بیشتر شود، خریداران با اطلاعات خوبی وارد بازار می شوند.

وی، جلوگیری از سوداگری در حوزه مسکن، ایجاد شفافیت لازم و کاهش ریسک خریداران را مهمترین نتیجه فعالیت وب سایت های مجازی اعلام کرد و گفت: اکنون اختلاف معنی داری بین قیمت عرضه کننده مسکن و با قیمت خریداران واقعی در بازار وجود دارد و این سبب می شود هم خریداران و هم فروشندگان از انجام معامله در بازار تا حدودی اجتناب کنند.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: افزایش ورود متقاضیان به وب سایت های مجازی نشان می دهد که تقاضا در بازار مسکن وجود دارد، اما باید با شفاف سازی قیمت ها به خریداران واقعی کمک شود تا با اطلاعات کافی بتوانند مسکن مورد نیاز خود را از بازار تهیه کنند.

وی با بیان این که با کاهش سود سپرده های بانکی صنعت اجاره داری در ماه های اخیر رونق گرفته است، گفت: در بسیای از مناطق شهری شاهد افزایش قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی بودیم؛ زیرا نتیجه کاهش سود سپرده ها در شبکه بانکی، نایاب شدن رهن کامل واحدهای مسکونی و عرضه واحدهای استیجاری با اجاره بهای ماهیانه بیشتری است.

در گردهمایی علمی مشاوران املاک کشور که امروز پنجشنبه توسط وب سایت ihome برگزار شد، مسایل و مشکلات فراروی بازار مسکن کشور توسط متخصصان و کارشناسان مسکن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *