کاج مطبق، با این گیاه همیشه سبز بیشتر آشنا شوید!

تاریخ بروزرسانی : ۵ آذر ۱۳۹۸

گیاهان خانگی: همه ی ما دوست داریم تا در فضای داخلی مان از جلوه و طراوت گیاهان استفاده کنیم. شناخت گیاهان خانگی و نیاز آن ها می تواند تا حد زیادی در انتخاب گیاه مناسب کمک کننده باشد. اگر قصد خرید گیاهان خانگی را دارید توجه داشته باشید که حتما از گیاهان همیشه سبز استفاده کنید تا در تمام فصول سال بتوانید از زیبایی و طراوت آن ها بهره مند شوید. کاج مطبق یکی از گیاهان خانگی همیشه سبز است که به دلیل زیبایی خیره کننده اش بسیار پر طرفدار است، به همین منظور در این مطلب از ihome.ir قصد داریم شما را با کاج مطبق و روش های نگهداری آن در فضاهای مسکونی آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

کاج مطبق

گیاه این هفته: کاج مطبق

 • نام گیاه: کاج مطبق
 • نام علمی: Araucaria excelsa
 •  نام انگلیسی : Norfolk island pine
 • زادگاه: جریزه نور فولک استرالیا
 • خانواده: Araucariaceae
 • نوع گیاه: دائمی
 • معیار زیبایی: برگ های زیبا
 • رنج قیمت: هر گلدان با توجه به نوع گلدان از 60 هزار تومان تا 80 هزار تومان

کاج مطبق

معرفی کلی گیاه کاج مطبق

خاستگاه اولیه کاج مطبق در جزایر استرالیا و از جمله زیباترین گیاهان سوزنی برگ خانواده آراکریاسه است. شهرت این گیاه به دلیل شاخه های مطبق و برگ های زیبای آن است به همین دلیل از آن برای طراحی فضاهای داخلی استفاده می شود، اما باید به این نکته اشاره کرد که کاج مطبق در محیط های بسته رشد کندتری دارد، چرا که برای رشد مناسب نیازمند اکسیژن فراوان و هوای نسبتا مرطوب است، بنابراین برای طراحی فضاهایی مانند روف گاردن ها و یا طراحی پاسیو و بالکن گزینه ی بسیار مناسب تری است.

در ihome.ir  بیشتر بخوانید: گیاهان آپارتمانی مقاوم، این 14 گیاه همیشه سبز را بشناسید!

کاج مطبق

خاک، آب، نور و مواد غذایی مورد نیاز کاج مطبق

 • نور: این گیاه نیاز به نور ملایم دارد، بهتر است در فصل های بهار و تابستان هر هفته آن را به صورت 180 درجه بچرخانید تا به صورت موازی رشد کنند، چرا که در غیر این صورت به سمت نور متمایل می شوند .
 • دما: کاج مطبق به هوای خنک و مرطوب گرایش دارد، بنابراین بهتر است در تابستان دمای محیط آن را خنک نگه دارید، چرا که در غیر این صورت برگ های آن حالت خود را از دست می دهند و شکلی افتاده به خود می گیرند.
 • آبیاری: کاج مطبق گیاهی آب دوست است و معمولا با توجه به مطلوب بودن دما به دو تا سه  بار آبیاری در هفته نیازمند است. توجه داشته باشد در فواصل آبیاری حتما خاک گیاه را چک کنید و در صورت خشک بودن خاک گیاه حتما آن را آبیاری کنید، چرا که در غیر این صورت گیاه پژمرده می شود.
 • رطوبت: بهتر است روزانه بر روی برگ های آن آب اسپری کنید و اگر تغییر رنگ را در برگ هایش احساس کردید این کار را متوقف کنید.
 • تغذیه: در فصل های بهار و تابستان که فصول رشد گیاه است، بهتر است دو هفته یک بار با کود مناسب محلول در آب تغذیه شود.
 • خاک مناسب: خاک کمپوست مناسب ترین خاک برای کاشت برای کاج مطبق است.

کاج مطبق

نگهداری و مراقبت از کاج مطبق

کاج مطبق گلدان های پلاستیکی یا کامپوزیت را به گلدان های سرامیکی ترجیح می دهد، توجه داشته باشید که گلدان های سفالی برای این نوع گیاه مناسب نیستند و بهترین زمان برای تعویض گلدان آن، زمانی است که ریشه های گیاه از خاک بیرون زده است. برای تمیز کردن برگ ها از روش آبپاشی روزانه استفاده کنید نیازی به استفاده از مواد شیمایی برای براق کردن برگ های آن نیست.

روش تکثیر کاج مطبق

بهترین روش تکثیر کاج مطبق قلمه زدن آن است، چرا که کاشت بذر آن بسیار زمان بر است و مدت زمانی حدود دو ماه برای جوانه زدن آن نیاز است. برای قلمه گرفتن از این گیاه از شاخه ی اصلی و عمودی آن برش را ایجاد کنید تا عمودی رشد داشته باشد، چرا که این گیاه دقیقا موازی با بخش قلمه گرفته شده رشد خواهد کرد و اگر شما از شاخه های افقی گیاه قلمه بگیرید، به صورت افقی رشد خواهد کرد و زیبایی خاصی نخواهد داشت.

کاج مطبق

شما به ما بگویید
اگر شما هم اطلاعات بیشتری از این گیاه زیبا و یا گیاهان آپارتمانی مشابه کاج مطبق دارید، آن را با ما و سایر مخاطبان ihome از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب میان بگذارید.

 * در مطالب بعدی شما را با گیاهان خانگی بیشتری آشنا می کنیم، پس برای آشنایی و اطلاع از نحوه ی نگهداری انواع گیاهان خانگی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: ثمینا فراهانی | تحریریه ihome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *