چیدمان صحیح منزل، 11 ترفند برای داشتن یک نشیمن ایده آل!

تاریخ بروزرسانی : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

برای چیدمان صحیح منزل شما به اطلاعات صحیحی از معماری داخلی و ترفندهای ساده ی دکوراسیون نیاز دارید تا بتوانید به سادگی خانه ای ایده آل و منحصر به فرد مطابق با سلیقه تان داشته باشید.

دکوراسیون داخلی: همه ما دوست داریم که در زمان چیدمان خانه خود بهترین کارها و درست ترین انتخاب ها را داشته باشیم، ولی این را خوبی می دانیم که برای اینکه بهترین دکوراسیون و درست ترین چیدمان را داشته باشیم باید کمی مطالعه و اطلاعاتی کافی داشته باشیم. با وب سایت ihome همراه باشید تا در این مطلب در رابطه با چیدمان صحیح منزل صحبت کنیم.

چیدمان صحیح منزل

طرح اولیه در چیدمان صحیح منزل

اولین پیشنهادی که برایتان داریم این است که سعی کنید یک طرح کاملا اولیه از منزل خود و چیدمانی که می خواهید برای مبلمانتان داشته باشید بکشید. در این نقشه، جاب در و پنجره و همه جزئیات را رسم کنید. با این کار قطعا نتیجه درستی به دست خواهید آورد.

چیدمان صحیح منزل

انتخاب یک نقطه کانونی برای چیدمان صحیح منزل

سعی کنید بدانید که کدام بخش از خانه تان را به عنوان نقطه کانونی در نظر دارید. برای چیدمان صحیح منزل نقطه کانونی شما می تواند تلویزیون، پنجره ای که چسم انداز داشته باشد، شومینه و یا بخش هایی این چنینی باشند. بعد از مشخص شدن نقطه کانونی می توانید وسایل خود را بر اساس آن چیدمان کنید.

چیدمان صحیح منزل

چیدمان صحیح مبلمان منزل

بهتر است در زمان چیدمان مبلمانتان به فاصله آن با تلویزیون دقت داشته باشید. در بین هرکدام از مبلمان شما، اولویت با بزرگترین تکه مبلمان است که باید در درست ترین جای ممکن قرار بگیرد. اگر بخواهیم واضح تر توضیح دهیم باید بگوییم که مثلا در اتاق خوابتان اول از همه باید تخت خوابتان را در محل مناسب و مورد نظر خود قرار دهید و سپس سایر وسایل را بر اساس آن چیدمان کنید.

چیدمان صحیح منزل

در دکوراسیون نشیمن، پیشنهادی که برایتان داریم آن است که سعی کنید صندلی ها را رو به روی نقطه کانونی خود قرار داده و فاصله هرکدام با یکدیگر را خیلی زیاد نکنید.

در ihome  بیشتر بخوانید: آموزش چیدمان صحیح مبلمان در هال و پذیرایی

چیدمان صحیح منزل

اهمیت مسیرهای ورودی درچیدمان منزل

مسئله دیگری که به نوبه خود در چیدمان صحیح منزل حائز اهمیت است آن است که باید دقت کنید که مسیرهای ورودی را خیلی شلوغ نکنید. این بدان معناست که مبل های دست و پاگیر و بزرگ را در معرض محل عبور و مرور قرار ندهید. بهتر است که حداقل و حداکثر فاصله از ورودی ها حدود 60 تا 120 سانتی متر باشد.

چیدمان صحیح منزل

ایجاد کنتراست برای چیدمان صحیح

مسئله مهم دیگری که در دکوراسیون منزل و به خصوص فضای نشیمن شما اهمیت دارد وجود کنتراست در فضاست. این بدان معناست که باید سعی کنید از ترکیب خطوط منحنی و راست استفاده نمایید؛ برای مثال اگر مبلمانتان خیلی زاویه دار و مدرن هستند بهتر از میزی گرد بهره بگیرید و یا بر عکس!

چیدمان صحیح منزل

انتخاب میز جلو مبلی در چیدمان صحیح منزل

حالا که صحبت از میز جلوی مبلی شد بد نیست به این مسئله اشاره کنیم که بهتر است در هنگام چیدمان آن، فاصله اش با تمامی مبلمان را در نظر بگیرید و خیلی دور از آنها قرار ندهید و سعی کنید آن را به گونه ای بگذارید که از تمامی مبلمانتان قابل دسترسی باشد. در کنار این موضوع، حتما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که فضای عبور و مرور و رفت و آند در میان مبلمان و بین وسایل را هم از بین نبرید. در هنگام خرید میز جلو مبلی تان هم حتما به ارتفاع مناسب آن دقت کنید که نه خیلی کوتاه باشد و نه خیلی بلند!

در ihome  بیشتر بخوانید: میز جلو مبلی، ناگفته هایی که قبل از خرید باید بدانید!

چیدمان صحیح منزل

چیدمان صحیح تلویزیون و میز تلویزیون

در رابطه با ارتفاع مناسب برای تلویزیون مسائل بسیاری است که باید مد نظر قرار بگیرد که از میان آنها می توان به ارتفاع و قد بیننده و همینطور ابعاد تلویزیون اشاره کرد. مسئله دیگری که در رابطه با جای مناسب تلویزیون باید ذکر شود فاصله مناسب بیننده و مبلمان با تلویزیون است. بهتر است که فاصله مبلمان شما با تلویزیون حدود دو و نیم برابر طول تلویزیون شما باشد. در رابطه با تلویزیون هایی که به طور مدام و طولانی روشن هستند و مخاطبین خودشان را در منزل دارند، تلویزیون به نقطه کتنونی تبدیل شده و در نظر گرفتن ارتفاع مناسب آن اهمیت بیشتری پیدا می کند.

چیدمان صحیح منزل

تاثیر رنگ مناسب در چیدمان صحیح منزل

انتخاب رنگ های مناسب در دکوراسیون منزل نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. سعی کنید به سراغ رنگ هایی که کاملا خنثی هستند نروید و یا در صورتی که به آنها علاقه مند هستید از رنگ های گرم نیز به عنوان اکسسوری و چاشنی هایی در فضایتان بهره بگیرید. دکوراسیون خیلی روشن باعث سرد شدن فضا و دکوراسیونی تماما تیره باعث دلگیر شدن آن می شود، پس سعی کنید در انتخاب رنگ مناسب برای فضای منزل خود نهایت دقت و توجه را به کار بگیرید.

چیدمان صحیح منزل

چیدمان کلی وسایل منزل

سعی کنید در چیدمان کلی وسایل منزل خود از شلوغی بیش از اندازه امتناع کنید و در مقابل، فضایی خالی و عاری از هر اکسسوری ای نیز دست و پا نکنید.

برای چیدمان صحیح منزل سعی کنید در وسایل و مبلمان منزلتان ابعاد مختلفی را به کار بگیرید تا تنوع فضایی داشته باشید ولی این بدان معنا نیست که یک مبل خیلی بزرگ را در کنار یک میز و یا مبل تک خیلی کوچک قرار دهید.

بد نیست به این مسئله نیز اشاره کنیم که استفاده از وسایل تزئینی و اکسسوری ها در زمانی می تواند در بهترین حالت خود قرار بگیرد که چیدمان شما به شکل ثابت خود قرار گرفته باشد، پس برای اضافه کردن وسایل تزئینی تان عجله نکنید!

چیدمان صحیح منزل

استفاده از گیاهان خانگی در چیدمان منزل

استفاده از گیاهان خانگی در دکوراسیون منزل می تواند حس و حال بسیار خوبی را برایتان به همراه داشته باشد با این حال حتما باید میزان نور مورد نظر آنها را مدنظر داشته باشید تا آنها را در فضای مناسبی از منزل خود قرار دهید، پس سعی کنید بعد از تهیه گیاه خانگی خود از احتیاجات آنها اطلاعات کافی و خوبی را کسب نمایید.

چیدمان صحیح منزل

اهمیت نورپردازی در چیدمان صحیح منزل

سعی کنید در انتخاب نورپردازی منزل خود نیز دقت بالایی را به کار بگیرید. به طور عادی لازم است که نورپردازی اصلی شما در کنار نقطه کانونی تان باشد نه اینکه فاصله خیلی زیادی با آن داشته باشد. نورپردازی خیلی کم در خانه می تواند در شرایط خاص خود باعث دلگیر شدن فضا شود با این حال می توانید با دقت و ریز بینی محیطی رمانتیک و آرام نیز با نورپردازی نه چندان زیاد فراهم آورید. بد نیست به این مسئله نیز اشاره کنیم که بهتر است با استفاده بیش از حد از منابع نوری، به مصرف برق خود لطمه ای وارد نکنیم.

اگر مبلی را برای مطالعه خود در نظر گرفته اید حتما به نورپردازی اطراف آن دقت کنید و اگر نور اطراف آن کم است حتما از یک چراغ در کنارش بهره بگیرید.

* در مطالب بعدی شما را با ترفندهای بیشتری از چیدمان صحیح منزل آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نوشته شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *