چیدمان آپارتمان 50 متری ، متراژ مهم نیست!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

دکوراسیون داخلی: این که خانه ی بزرگی ندارید به این معنا نیست که نمی توانید دکوراسیونی بر طبق سلیقه خود داشته باشید! در حقیقت دکوراسیون یک خانه کوچک همانند خانه ای بزرگ است! همان قدر باید در انتخاب های خود دقت کرده و از ابتکار و ایده هایی درست استفاده کرد. شاید به نظر برسد فضاهای کوچک چالش برانگیزتر هستند اما اگر از نکات چیدمان چنین فضاهایی آگاهی داشته باشید به دردسر نخواهید افتاد. این مطلب از ihome.ir را دنبال کنید تا همانند حرفه ای ها بتوانید چیدمان آپارتمان 50 متری خود را انجام دهید.

قانون اول: نور طبیعی را دست کم نگیرید!

حضور نور طبیعی در خانه بسیار مهم است. زیرا هم از نظر طراحی داخلی و هم از بعد روانی می تواند نقش موثری داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که نبود نور طبیعی با دلگیر کردن فضا بر روحیه ساکنان تاثیر منفی گذاشته و وجود آن علاوه بر تزریق نشاط و شادی به محیط، سبب بزرگ تر جلوه دادن آن نیز می شود.

چیدمان آپارتمان 50 متری

نورپردازی مناسب در چیدمان آپارتمان 50 متری

برای چیدمان آپارتمان 50 متری ساعات تاریکی را فراموش نکنید! بهتر است به جای اتکا کردن به یک منبع نوری در سقف، از انواع چراغ بهره مند شوید. برای مثال استفاده از آباژور، چراغ های دیواری، زمینی و … جهات مختلف را نورانی خواهند کرد. از طرفی میزان نوردهی نکته ای است که باید به آن توجه نمایید. نور کم سبب بی حالی محیط و نور بیش از حد سبب آزار دادن چشمانتان خواهد شد. بهتر است از لوسترهای بسیار بلند و به طور کلی هر مدلی که آویزان است ممکن است فضا را کوچک تر نشان دهد.

چیدمان آپارتمان 50 متری

وسایل بزرگ تر را دورتر قرار دهید.

وقتی فضای کوچکی دارید، دلیلی بر استفاده از وسایل بزرگ نداشته و بهتر است از این انتخاب پرهیز کنید. اما به طور کلی همیشه تعدادی از وسایل از بقیه بزرگ تر هستند که بهتر است جهت ایجاد عمق در فضا آن ها را به سمت پیرامون فضا برانید. این بدان معناست که برای مثال به جای قرارگیری قفسه در وسط فضا، آن را مقابل دیوار بگذارید.

چیدمان آپارتمان 50 متری

به دنبال مبلمان چند منظوره باشید!

منظور از این جمله این است که به جای خرید مبلمانی که تنها می توان جهت نشستن بر روی آن از آن استفاده کرد، از مبلمان تخت خواب شو استفاده کنید. وقتی فضا کوچک است باید از تمامی فضا نهایت بهره را برد. از طرفی این انتخاب باعث صرفه جویی در پولتان در کنار فضایتان می شود. حتی می توانید از تخت هایی که به میز تبدیل می شوند و برعکس نیز بهره برید. تمامی این ها بستگی به استراتژی شما در چیدمان آپارتمان 50 متری تان دارد.

چیدمان آپارتمان 50 متری

آینه را فراموش نکنید.

بهتر است بگوییم آینه ها! زیرا استفاده از آینه در فضا سبب بزرگ نمایی آن و نیز افزایش نور داخل خانه می شود. از این رو اگر در تعداد بیش تری استفاده شود تاثیرگذار ترخواهد بود. اگر نورگیر خانه کم است با استفاده از آینه و انعکاس نور در آن می توانید این کمبود را جبران کنید. در این صورت محل قرارگیری آینه بسیار مهم است.

چیدمان آپارتمان 50 متری

از اضافات خلاص شوید.

کوچک بودن منزل از این لحاظ که شما را مجبور می کند فقط لوازم ضروری را نگه دارید یک حسن به حساب می آید! از طرف دیگر این محدودیت سبب می شود خلاق تر باشید و یک دکوراسیون بی عیب و نقص برای خود خلق کنید. در واقع شعار پیروان سبک مدرن در این جا بسیار به کار می آید: کمتر، بیشتر است.

چیدمان آپارتمان 50 متری

در چیدمان آپارتمان 50 متری نظم را جدی بگیرید.

یک خانه به هم ریخته فضا را دلگیر و کوچک تر از آن چه هست نشان می دهد. بنابراین منظم و مرتب نگه داشتن فضا هم آن را سازمان یافته و بزرگ تر جلوه می دهد هم کار شما را در یافتن وسایلتان راحت تر می کند.

چیدمان آپارتمان 50 متری

در انبار کردن وسایل خلاق باشید!

در چیدمان آپارتمان 50 متری ، مشکل اصلی فضاهای کم، نبود جا برای انبار کردن و ذخیره کرده وسایل است. کافی است از هزاران نمونه موجود در اینترنت الهام گرفته و خلاق باشید. در کنار حل کردن مشکلتان، این فضاها می توانند تبدیل به دکور منزلتان نیز بشوند.

چیدمان آپارتمان 50 متری

از فرش بزرگ استفاده کنید.

فرش کوچک در فضای کوچک سبب می شود کوچک ببینید، کوچک به نظرتان برسد! بنابراین از حقه های دید استفاده کنید و با استفاده از فرش بزرگ به فضا عمق بخشیده و آن را بزرگتر جلوه دهید.

به طراحی در ارتفاع بپردازید.

وقتی متراژ فضا کم است، به جای رها کردن دیوارها، از آن ها نهایت بهره را ببرید. دیوارها صرف امکانی برای وص کردن تابلوهای نقاشی نیستند! بلکه می توانید قفسه، دکورها و … را بر روی آنها نصب نمایید.

چیدمان آپارتمان 50 متری

از تقارن استفاده کنید.

در چیدمان آپارتمان 50 متری ، تقارن در فضای نشیمن سبب می شود فضا به نوعی منظم شده و شسته رفته به نظر برسد. در واقع تقارن برای ما خوشایند به نظر می رسد.

چیدمان آپارتمان 50 متری

از کنج ها نیز بهره برید.

وقتی فضا کوچک است باید از تمامی فضاها نهایت استفاده را کرد برای همین حتی کنج ها نباید از چشم پنهان ماند. برای مثال می توانید از میزهایی که مخصوص کنج ها طراحی و ساخته شده استفاده کنید.

چیدمان آپارتمان 50 متری

ایده هایی برای چیدمان آپارتمان 50 متری

  1. در فضاهای بسیار کوچک به جای استفاده از دیوارها برای جدا کردن فضاها خلاق تر باشید. گاهی جداسازی به وسیله قفسه می تواند صورت گیرد.
  2. استفاده از یک سبک و استایل و ترکیب رنگی هماهنگ در کل فضا سبب ایجاد یکپارچگی و وحدت می شود. این اتفاق منجر به خلق فضایی منظم  شده که خود در بزرگ نمایی فضا تاثیر زیادی خواهد داشت.
  3. هر فضایی یک پتانسیل پنهان دارد و می تواند بیش از یک هدف را دنبال نماید. تصویر بالا یک نمونه قوی از این حرف است. در اینجا پلکان کاری بیش از دسترسی عمودی را انجام می دهد.
  4. در چیدمان آپارتمان 50 متری به جای استفاده کردن از میز تلویزیون، آن را به دیوار بزنید! دیوارها قرار نیست تنها جنبه ی جدا کننده داشته باشند.
  5. وسایل و مبلمان را در جای درست چیدمان کنید. شاید نیاز باشد بارها آن ها را جا به جا کنید تا به ایده آل ترین حالت ممکن دست یابید.
  6. حتی در بالاترین بخش خانه می توانید فضایی برای انبار ایجاد کنید و وسایلی که بعضی از دکوری هایتان را آن جا قرار دهید. از گیاهان همیشه سبز نیز استقبال کنید. حال و هوای منزلتان را به خوبی تغییر می دهند.

چیدمان آپارتمان 50 متری

با هم چند پلان ببینیم!

در چیدمان آپارتمان 50 متری ، مهم نیست فضایی که در اختیار دارید چقدر کوچک است مهم این است که چطور آن را دکوراسیون می کنید! در زیر چند نمونه پلان با تیپ های مختلف در اختیارتان گذاشته شده که می توانید با الهام گرفتن از آن ها خانه خود را چیدمان کنید.

چیدمان آپارتمان 50 متری

چیدمان آپارتمان 50 متری

چیدمان آپارتمان 50 متری

چیدمان آپارتمان 50 متری

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

نویسنده: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *