آیا می‌توان املاک مشاع را به فروش رساند؟

تاریخ بروزرسانی : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که آیا می‌توان املاک مشاع را به فروش رساند؟ شرایط فروش املاک مشاع چیست؟

آشنایی با قوانین: برای آشنایی بیشتر با نحوه فروش ملک مشاع ابتدا لازم است ملک مشاع را تعریف کنیم. ملک مشاع، ملکی است که بین دو یا چند نفر مشترک باشد، به این معنی که هر تکه از ملک و جزء جزء آن متعلق به همه‌ شرکا باشد. در واقع، در یک ملک مشاع، تمامی شرکا نسبت به جزء جزء ملک، مالکیت دارند.

از سوی دیگر باید بدانیم که هریک از مالکان مشاع می توانند بدون اجازه دیگر مالکان، نسبت به سهمی که مالک اند اقداماتی از قبیل فروش و اجاره را انجام دهند یا خیر؟

در رابطه با این سوال قانون افراز و فروش املاک مشاع توضیح می دهد.

 

در تفسیر این قانون، ابتدا باید با مفهوم کلمه «اِفراز» آشنا شویم افراز یعنی جدا نمودن سهم مشاع شرکا از یکدیگر؛ به عبارت دیگر تقسیم مال غیرمنقول مشاع بین شرکا به نسبت سهم آنها در اصطلاح افراز گفته می شود.

افراز خود به دو دسته تقسیم می شود:

– افراز اجباری: یعنی افراز مال به موجب حکم دادگاه (یا تصمیم اداره‌ی ثبت) که شرکا را مجبور به قبول قسمت مال مشاع می‌کند. برای نمونه، فرد «الف» ۲ دانگ و فرد «ب» ۴ دانگ از یک قطعه زمین را در مالکیت دارند. حال اگر «الف» بخواهد سهم دو دانگ خود را از زمین جدا کند و سهم خود را در تصرف داشته باشد و در عین حال سهم وی از حالت اشاعه خارج شود، به این عمل، افراز اجباری می‌گویند.
– افراز به تراضی: افرازی است که شرکا به دلخواه خود انجام می‌دهند.

حال این سوال پیش می‌آید که اگر ملک قابل تقسیم یا افراز نباشد چه باید کرد؟

طبق ماده 9 قانون افراز و فروش املاک مشاع، در صورتی که بنا به تشخیص اداره ثبت ملک غیرقابل افراز باشد، گواهینامه ای مبنی بر عدم قابلیت افراز به متقاضی تحویل داده می‌شود و وی می‌تواند مستند به گواهی مزبور به انضمام سایر مدارک (تصویرِ برابر اصل سند مالکیت و مدارک شناسایی) درخواست خود را مبنی بر فروش ملک به دادگاه حقوقی محل وقوع ملک تقدیم نماید. که در عمل باید این درخواست، در قالب دادخواست، یعنی فرم چاپی مخصوصی که در دادگستری موجود است، تنظیم شود (در تهران از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی). با ارائه این دادخواست، پس از صدور دستور فروش در دادگاه‌، با تشکیل پرونده اجرایی، مدیر اجرای حکم طبق مقررات قانون اجرای احکام مدنی، نسبت به مزایده و فروش ملک مشاع اقدام می نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *